Autor Wątek: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP  (Przeczytany 15349 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 02, 2008, 15:49:31 »
@Pedros  - nie chodzi mi żebyś zrywał z swoimi ideałami – a spróbował się czasami postawić w rożnych rolach i przetestował hipotetycznie czy po wielu analizach i próbach niema innego rozwiązania jak te stosowane gwarantuje Ci że wrócisz w wielu przypadkach do punktu wyjścia .

Również nie każę Ci lizać d….. komuś bo sam również nigdy tego nie robiłem , jednak kilka dni temu w temacie o dysponowaniu jednostek i sił napisałeś, że będziesz robił „porządek” podejrzewam , że u przełożonych lub zwierzchników osób odpowiedzialnych . Szczerze nic nie zdziałasz w taki sposób , a wiesz dlaczego ? Bo żaden Szef nie lubi jak się źle mówi i oskarża jego ludzi . Postaw się w takiej roli , przychodzi Wójt do ciebie i głosi że twoi podwładni to banda pijaków nic nie umiejąca i robi wszystko źle – jaka będzie twoja reakcja – choćby to była prawda ?  I tu jest tak samo . Musisz wymyśleć skuteczniejszy pomysł rozwiązania problemu - pomyśl jak to załatwić nie robiąc ”porządku”

Pozdrawiam  :zamknij:

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 02, 2008, 16:10:50 »
Z tym "robieniem porządku" może źle się wyraziłem. Raczej jestem znany w swoim rejonie z tego, że do celu dąże małymi kroczkami i według niektórych zbyt delkatnie. Na pewno nie wchodzę i nie "robię porządku"   ^_^  To się tak fajnie na forum pisze jak - mam nadzieje - jestem incognito. A w rozmowach w realu jest zupełnie inaczej. Ale mimo wszystko rozmowy muszą być prowadzone bo nie tylko ja jestem niezadowolony z takiego stanu rzeczy.

Z drugie strony - analizując pracę "twojego" powiatu zastanawiam się, ile czasu trzeba poświęcić na to aby była dobra współpraca i coś się działo. Ja mogę najwyżej jeden dzień w tygodniu poświęcić na straż. A może po prostu to za mało? Widzę, że niektórzy poświęcają go znacznie więcej i może dlatego mają efekty? Niestety moja praca nie pozwala mi zorganizować więcej "wolnego" czasu i dlatego miałem (może naiwną) nadzieję, że choć część zadań wykona za mnie oddział gminny związku. Chodzi mi głównie o organizację ćwiczeń, szkoleń, itp.

Pozdrawiam

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 02, 2008, 21:14:36 »
Z drugie strony - analizując pracę "twojego" powiatu zastanawiam się, ile czasu trzeba poświęcić na to aby była dobra współpraca i coś się działo. Ja mogę najwyżej jeden dzień w tygodniu poświęcić na straż. A może po prostu to za mało? Widzę, że niektórzy poświęcają go znacznie więcej i może dlatego mają efekty? 
 

Witam ! Pedros - sam widzisz, że to wszystko nie jest taki proste ! Tak jak wcześniej pisałeś znamy się i to dobrze z Miko  :o
Dla OSP i Związku poświęcamy maxa czasu: rodzina, straż i praca ! Niestety w innym przypadku nie funkcjonowało by to u nas tak jak piszesz ! Pogadaj z Wackiem S. może Ci pomoże ?
Ale niestety w niektórych sprawach musisz być twardy - inaczej się nieuda !
Znam to z autopsji !
Pozdrawiam i życzę powodzenia  :rolleyes:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 02, 2008, 21:17:35 »
A powiedz mi kto dostaje co roku dyplomy za "strażaka roku", "OSP roku",  itp?  Nagradzani są ci którzy robią coś dla związku, czyli np. zajmują dobre miejsca na zawodach albo mają najpiękniejsze kroniki. A ci którzy są naprawdę strażakami roku, pracują nadal i pewnie nawet nie wiedzą że jest taki konkurs. To też źle robi ZOSP. Kolega opowiadał mi o czym się dyskutuje na komisji która przyznaje te "tytuły" i po prostu strach mnie ogarnął kto nami rządzi.
Dużo racji jest w tym stwierdzeniu. Ludzie to widza, wiec zastanawiają się czy nie lepiej więcej czasu poświęcić na organizację zawodów, narad, spotkań, konkursów itp, nawet kosztem wyjazdów do akcji. Zastanawiają się, bo widza że to bardziej się opłaca.....

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 02, 2008, 22:28:18 »
Nie oddam wam - ale Jak byście mieli jako Prezesa , @3xP to byście co roku mieli i dyplom i puchar.

To są tylko gesty i naprawdę wiele nie kosztują wystarczy chcieć no i zasłużyć  -_-

Pozdrawiam  :zamknij:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 03, 2008, 07:33:42 »
A powiedz mi kto dostaje co roku dyplomy za "strażaka roku", "OSP roku",  itp?  Nagradzani są ci którzy robią coś dla związku, czyli np. zajmują dobre miejsca na zawodach albo mają najpiękniejsze kroniki. A ci którzy są naprawdę strażakami roku, pracują nadal i pewnie nawet nie wiedzą że jest taki konkurs. To też źle robi ZOSP. Kolega opowiadał mi o czym się dyskutuje na komisji która przyznaje te "tytuły" i po prostu strach mnie ogarnął kto nami rządzi.
Dużo racji jest w tym stwierdzeniu. Ludzie to widza, wiec zastanawiają się czy nie lepiej więcej czasu poświęcić na organizację zawodów, narad, spotkań, konkursów itp, nawet kosztem wyjazdów do akcji. Zastanawiają się, bo widza że to bardziej się opłaca.....
Wybaczcie to nie zawsze wina tych z zarządów ZOSP ale niestyty zarządów OSP, bo niby kto ma wystapić z wnioskami o odznaczenia dla strażaków jeżdżących do akcji. W moim powiecie oddaje się limity, bo nie ma wniosków. A samemu nie wypada sobie przyznawać. Być może następcy docenią kiedyś naszą pracę,  młodzi powiedzą oczywiście wtedy "odznaczają leśnych dziadków", którzy nic nie robią dla straży.
Pozdrawiam
Fredek

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 03, 2008, 16:10:18 »
kolego Fredek
czyli jak to jest? Jeżeli przyjdzie wniosek o wyróżnienie medalem członka OSP który napisał ładną kronikę. Jak to rozpatrujecie?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 03, 2008, 17:19:14 »
@SenseY nie ja rozpatruję, ponieważ jako członek kom. rew. jestem zapraszany na posiedzenia zarządu a zarząd może przyjąć lub nie moje uwagi. Ale w ciągu ok. 15 lat pełnienia moich funkcji na różnych szczeblach związku nie spotkałem się z takim wnioskiem. Natomiast wkurza mnie praktyka OSP, że w przypadku jakiejś rocznicy, jubileuszu potrafią wystąpić z wnioskami dla wszystkich jak leci, tak jakby nie istniał regulamin a wszyscy równo zasługiwali na wyróżnienie mimo, że przez kilka lat nikt o nich nie słyszał. Powiem tak mój zarząd powiatowy, gdzie jeszcze jest jakaś możliwość weryfikowania wniosków (mały powiat ludzie się znają) weryfikuje wszystkie wnioski w sposób otwarty na posiedzeniu, pod kątem spełnienia regulaminu, jak i "przyrostu" zasług w stosunku do wcześniejszych odznaczeń osób wnioskowanych, choć wcześniej powinien to zrobić zarząd gminny. Jak napisałem poprzednio  wiele limitów odznaczeń oddajemy.  Wiele wniosków jest odrzucanych albo proponuje się zmianę wyróżnienia w przypadku np. niskiego stażu w OSP i braku jakiejś konkretnej przyczyny wyróżnienia. Jako zarząd gminny kilkanaście lat temu wystąpiliśmy z wnioskiem o odznaczenia dotyczyło to kilku nauczycieli, którzy przez wiele lat autentycznie przygotowywali młodzież do OTWP a odchodzili na emeryturę, nie byli członkami żadnej OSP, kilka lat z rzędu ich wychowankowie brali udział  w eliminacjach centralnych.
A teraz Twój wniosek, jeśli np. ta osoba prowadzi tę kronikę 20-30 lat, robi to dobrze, w dodatku jest to jedyna kronika OSP w gminie to podaj mi chociaż jeden powód dla którego nie zasługuje np. na brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Czy dokumentowanie dziejów pożarnictwa nie jest pracą na jego rzecz i nie może być docenione? Nikt, mu przecież nie da odznaki "Strażak wzorowy" bo niby dlaczego jeśli nie jeździ w podziale i nie posiada przeszkolenia. Zapytasz, po co nam ta kronika? To odpowiem Ci, choćby po to, że jak za kilkadziesiąt lat pojawi się kolejny Pedros i powie, że idealnie by było jeśli zostaną w gminie 2-3 OSP. To wtedy ktoś wyciągnie tę kronikę i pokaże, że w 97' te dwie nasze OSP w KSRG ściągnięto do pomocy do miasta a myśmy zostali z tą naszą biedną OSP (wyposażoną w żuczka czy PG-8), która od 10 lat nie odnotowała żadnej interwencji, i gdyby nie ona to pies z kulawą nogą by nam nie pomógł.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2008, 21:34:20 wysłana przez Fredek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 03, 2008, 22:18:29 »
A czemu nie

Byłem ostatni na takiej ładnej uroczystości u wojewody – brązowe krzyże zasług dostali : prowadzący drużyny MDP . To też na rzecz pożarnictwa – a ja ponad 20 lat walczę w podziale i nie dostałem – widać się nie zasłużyłem albo niemiał kto napisać  :angry:

Ja tam im akurat nie zazdrościłem  -_-

Pozdrawiam MIKO

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 04, 2008, 07:37:35 »
To odpowiem Ci, choćby po to, że jak za kilkadziesiąt lat pojawi się kolejny Pedros i powie, że idealnie by było jeśli zostaną w gminie 2-3 OSP. To wtedy ktoś wyciągnie tę kronikę i pokaże, że w 97' te dwie nasze OSP w KSRG ściągnięto do pomocy do miasta a myśmy zostali z tą naszą biedną OSP (wyposażoną w żuczka czy PG-8), która od 10 lat nie odnotowała żadnej interwencji, i gdyby nie ona to pies z kulawą nogą by nam nie pomógł.

Fredek - jak zaczniemy się obrażać nawzajem takimi wypowiedziami to zrobimy z tego forum piaskownice dla dzieci a nie poważne rozmowy o ratownictwie.

Po pierwsze - u nas we wszystkch ościennych gminach już to dawno zrobiono (czyli są 2-3 jednostki bojowe) i jakoś sobie radzą. Nikt z "biednym Żuczkiem" nie zostaje. A za to odworotnie u nas jest 7 jednostek typu S z czego do zdarzeń też jeżdżą tylko i wyłącznie 3. Reszta ma tylko opłacane remonty samochodów (bo nawet jak nie jeżdżą to się starzeją) ubezpieczenie pojazdów i strażaków, sprzęt, umundurowanie.... które w jednej jednostce wisi jeszcze w "folijkach" na wieszakach chyba od 5 lat.
Ale skoro uważasz że bzdury pisze - to jeszcze ci powiem, że dwie z tych jednostek same doszły do wniosku, że nie ma sensu utrzymywać u nich podziału bojowego. Wolą iść w kierunku rozbudowy ich strażnic na sale imprezowe i wynajmowanie ich na wesela, itp.
Z drugiej strony - to przecież nie ja wymyśliłem 2-3 jednostki na gminę. Jest to idea powszechnie znana. Popiera ją starosta oraz KM. Ja w porównaniu z nimi jestem małym robaczkiem. To ich się czepiaj. Ja mimo wszystko trzymam się swojego zdania, choć oczywiście nie głoszę go na zebraniach tylko dążę powoli i małymi kroczkami do zastosowania pewnych zmian organizacyjnych w niektórych OSP. I jak na razie wszystkim to wychodzi na dobre.
Są OSP które cieszą się, że zamiast zakurzonego, obrośniętego pajęczynami "Jelonka" mają teraz odremontowaną salę i mogą czerpać z niej zyski. Zostały im jeszcze ubrania koszarowe w których chętnie jeżdżą na obstawy imprez gminnych, wyścigów kolarskich, itp.
Uwież nareszcie (bo ile można wałkować ten temat) że istnieją jednostki w których od 20 lat nie było wyjazdu alarmowego albo były sporadycznie. Poprzedni komendant gminny nie dbał o szkolenia i ćwiczenia więc w tych OSP nie ma ludzi którzy wiedzieliby jak zachować się podczas akcji. Kiedy przeprowadzaliśmy z nimi rozmowy mówiliśmy, że mogą mieć u siebie samochód ale pod warunkiem, że założą JOT, przeszkolą ludzi, wyznaczą kilku kierowców. I sami zrezygnowali bo w tych czasach ciężko o ludzi którzy są gotowi o każdej porze dnia i nocy biec na ratunek. Uważam, że reorganizacja ich OSP poszła w bardzo dobrym kierunku.

Pozdrawiam.


A co do medali za kroniki to dawno pisałem w wątku o medalach, że należałoby pomyśleć o oddzielnym odznaczeniu "za zasługi dla pożarnictwa" i oddzielnym "za zasługi w podziale bojowym" i taki wniosek wysłałem kiedyś do ZGZOSP, kiedy na stronie www napisali że proszą o opinie na temat regulaminów.  Podejżewam, że jak to teraz czytają to niektórzy nawet nie wiedzą o co chodzi....

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 04, 2008, 15:17:48 »
W sprawie medali ma trochę racji pedros i ma trochę racji Fredek. Kolego Pedros - a może lepiej medale "za zasługi dla pożarnictwa" zostawić strażakom z podziału bojowego, oraz osobom praacującym na rzecz szeroko pojętej profilaktyki. A dla takich strażaków którzy poświącają się tradycjom strażackim , kulturą, kronikami itp, inny medal np "za zasługi dla OSP".
To tylko taki pomysł, może dobry, może zły, ale pożarnictwo nie bardzo mi się kojarzy z kronikami. Choć napewno się troszkę za sobą zazębiają.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 04, 2008, 17:34:50 »
Cytuj
Są OSP które cieszą się, że zamiast zakurzonego, obrośniętego pajęczynami "Jelonka" mają teraz odremontowaną salę i mogą czerpać z niej zyski. Zostały im jeszcze ubrania koszarowe w których chętnie jeżdżą na obstawy imprez gminnych, wyścigów kolarskich, itp.
Uwież nareszcie (bo ile można wałkować ten temat) że istnieją jednostki w których od 20 lat nie było wyjazdu alarmowego albo były sporadycznie. Poprzedni komendant gminny nie dbał o szkolenia i ćwiczenia więc w tych OSP nie ma ludzi którzy wiedzieliby jak zachować się podczas akcji. Kiedy przeprowadzaliśmy z nimi rozmowy mówiliśmy, że mogą mieć u siebie samochód ale pod warunkiem, że założą JOT, przeszkolą ludzi, wyznaczą kilku kierowców. I sami zrezygnowali bo w tych czasach ciężko o ludzi którzy są gotowi o każdej porze dnia i nocy biec na ratunek.
no dobra, ale czy do organizowania przyjęć muszą się koniecznie nazywać Strażą Pożarną? według mnie ta nazwa zobowiązuje do zupełnie czego innego, a do posiadania sali i organizowania w nich biesiad to mogą założyć "Koło Gospodarzy Wiejskich".
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 04, 2008, 18:54:34 »
Sorry @Pedros potraktuj to jako symboliczne odniesienie w tym temacie. Wcześniej @Miko zacytował Twoją wypowiedź  a ja się na niej oparłem, nie obrażaj się. Taki układ w przypadku Twojego regionu, występujących tam zagrożeń, warunków dojazdu, również zimą może zdaje egzamin, ale w moim w świetle nawet całkiem niedawnych wydarzeń (Kuźnia, powódź) byłby nieodpowiedzialnym nieporozumieniem. Ale z podobnym stanowiskiem u siebie też się spotkałem. A tak a propos mój kolega strażak z moje OSP, który obecnie mieszka i służy w OSP w Niemczech opowiadał mi, że jego jednostka ostatnio "zaliczyła" pierwszą interwencję po 12 latach. Lecz mimo tego tam nikt nie zapomina o wyszkoleniu, ćwiczeniach i służbach "pod pagerem".
A co do medali za kroniki to dawno pisałem w wątku o medalach, że należałoby pomyśleć o oddzielnym odznaczeniu "za zasługi dla pożarnictwa" i oddzielnym "za zasługi w podziale bojowym" i taki wniosek wysłałem kiedyś do ZGZOSP, kiedy na stronie www napisali że proszą o opinie na temat regulaminów.  Podejżewam, że jak to teraz czytają to niektórzy nawet nie wiedzą o co chodzi....
Sam piszesz j/w a masz pretensje.....
Wiesz znam osobę z samej szpicy ZG. Nie zazdroszczę jej pracy ani obowiązków. Mogę jej zazdrościć zaangażowania, poświęcenia, wiedzy i gotowości do poświęcania każdego wolnego czasu na wyjazd do W-wy i w różne zakątki Polski i nie tylko. I może się zdziwisz ale kiedy czasami na któryś weekend zjedzie do swego rodzinnego domu i zawyje syrena to wciąga nomexa i jedzie do akcji ze swoją OSP.
Twoje dylematy na temat odznaczeń też nie są mi obce. Lecz póki zjazd krajowy nie uchwali innych, przyjmuję i szanuję to co jest. Ja nie pracuję dla odznaczeń robię to z pasją i nie dbam, czy ktoś mi coś przypnie czy nie. Wystarczy mi mój Strażak Wzorowy. W Wielkopolsce przyjęli własne odznaczenie, zjazd krajowy to klepnął. Jak widać można to zrobić. Są procedury, zaangażujcie się. To nie jest mój konik ja się na tym nie znam, będę stosował i szanował to co zostanie uchwalone.

Cytuj
To tylko taki pomysł, może dobry, może zły, ale pożarnictwo nie bardzo mi się kojarzy z kronikami. Choć napewno się troszkę za sobą zazębiają.
A cele zapisane w statucie ZOSP? "Dokumentowanie dziejów i historii ochrony p.poż.....  jakoś tak to tam idzie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 20:33:20 wysłana przez Fredek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 04, 2008, 21:27:27 »
Fredek - OK - nie obrażam się. Jako społecznik jestem przyzwyczajony do każdego rodzaju opinii.
W Niemczech może istnieć jednostka która 12 lat nie wyjeżdżała ale mimo to jest utrzymywana w gotowości bojowej bo Niemców na to stać. Z resztą w Polsce też może -jeśli gmina uważa że tak jest dobrze niech utrzymuje. Ich kasa - ich problem. Ale myśląc tym sposobem możemy napisać że każdy powinien mieć w domu karabin i pełny ekwipunek żołnierza bo w razie wojny sie przyda.

Co do medali to wałkowaliśmy to w innym wątku - ale skoro ten wątek jest o Związku to medale chyba też się kwalifikują.
Każdy człowiek jest inny. Jeden uwielbia medale inny przyjmuje ale nie traktuje poważnie, jeszcze inny trzyma wszystkie na półce i nie przypina do munduru a następny w ogóle nie przyjmuje. Ale oni wszyscy mówią o potrzebie zmian w tym temacie. Bo dla mnie ludzie którzy uważają, że ten sam medal ma dostać osoba na codziennie narażająca życie i zdrowie dla ratowania i osoba która pisze kronikę - to wybacz ale jest to osoba z którą chyba sobie nie porozmawiam bo ręce opadają... Jest to właśnie przykład pewnego skostnienia myślenia. "...Tak było zawsze więc tak musi być i cieszcie  z tego jak jest..." Wiecznie gdzieś to jeszcze słyszę. Ale mam nadzieję, że już nie długo.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 04, 2008, 22:41:17 »
@Pedros trzy razy byłem delegatem na zjazd wojewódzki i nikt nigdy nie poruszył tematu odznaczeń ale rozumiem inny region inne tradycje. Czasami też mam mieszane uczucia jeśli chodzi o przyznawanie odznaczeń w sytuacjach, które opisujesz ale jak napisałem szanuję regulaminy. Dla mnie pożarnictwo to jedno, nawet z tym przysłowiowym muzykiem, który dmucha w trąbę aby zdobyc kasę dla swojej OSP, czy aby ją promować. Bo po to powstawały orkiestry przy OSP w prawie całej Europie. Na ostatnim zjeździe krajowym, też temat nie istniał. Pozwól, że zapytam dlaczego w takim razie, w sytuacji kiedy to jest taki problem, Oddział Wielkopolski, jak się domyślam to Twój oddział, wystąpił z zachowaniem wszelkich procedur, z wnioskiem o umożliwienie mu nadawania własnego odznaczenia nie poruszając wcale przedstawianego przez Ciebie problemu? Żaden delegat z takim problemem nie wystąpił!!!
Cytuj
Ale myśląc tym sposobem możemy napisać że każdy powinien mieć w domu karabin i pełny ekwipunek żołnierza bo w razie wojny sie przyda.
No cóż, po to mamy straż pożarną, gotową, mniej lub bardziej wyposażoną  tak samo wyszkoloną bo w razie kataklizmu się przyda.
A znasz takie: "Chcesz pokoju, gotuj się do wojny".
Ale jeśli się z tym nie zgadzasz zawsze możesz wyrzucić z domu, firmy i samochodu gaśnice.
Bo dla mnie ludzie którzy uważają, że ten sam medal ma dostać osoba na codziennie narażająca życie i zdrowie dla ratowania i osoba która pisze kronikę - to wybacz ale jest to osoba z którą chyba sobie nie porozmawiam bo ręce opadają... Jest to właśnie przykład pewnego skostnienia myślenia. "...Tak było zawsze więc tak musi być i cieszcie  z tego jak jest..."
Tak nie musi być, tylko trzeba to zrobić zgodnie z procedurami i tyle. Procedury wymagają przekonania innych? To trzeba znaleźć argumenty by ich przekonać. Tak masz rację tylko Strażak Wzorowy dla "wąchających dym" to za mało. Ale Za zasługi w podziale bojowym, jakoś tak dziwnie brzmi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 22:57:20 wysłana przez Fredek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 04, 2008, 23:00:25 »
No to od razu - tak na szybko ci odpowiem, że bardzo się zdziwiłem, bo problem medali był zgłaszany już na zebraniu walnym OSP. I sam widzisz jaka jest komunikacja. Dalej ktoś juz nie puścił... A szkoda bo temat ciekawy i w niczym nie krytykujący Związku. 
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:05:33 wysłana przez robn »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 04, 2008, 23:00:47 »
A mnie najbardziej smuci to, że dzięki takiemu kontrowaniu słusznych i logicznych spostrzeżeń, a nawet konkretnych pomysłów, wywołuje sie zniechęcenie i apatię u osób które chciałyby coś ulepszyć, poprawić...
Może więc lepiej podchwycić te dobre pomysły reformatorskie, przedyskutować je tutaj i spróbować wdrożyć przy najbliższej okazji?  Bo stwierdzenia że wszyscy wiemy o tych błędach i nieprawidłowościach, ale nic nie możemy nic zrobić bo takie mamy przepisy jest nieco śmieszne. To że inni delegaci nie zgłaszali tego dotychczas nie usprawiedliwia braku chęci do zgłoszenia tych propozycji przy najbliższej okazji ...
A ten wątek powstał po to aby szlifować te dobre pomysły , a nie po to by je wykaszać w przedbiegach.  No chyba że się mylę, więc proszę o ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu, abym wiedział czy nie lepiej  iść na piwo zamiast zastanawiać się nad sposobami poprawy sytuacji ....
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:05:48 wysłana przez robn »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 04, 2008, 23:06:31 »
A mnie najbardziej smuci to, że dzięki takiemu kontrowaniu słusznych i logicznych spostrzeżeń, a nawet konkretnych pomysłów, wywołuje sie zniechęcenie i apatię u osób które chciałyby coś ulepszyć, poprawić...
Raczej przedstawiam to po to, aby wskazać słabe ogniwa, punkty pepełnienia ewentualnych błędów niż kontrować. Do dzieła więc...
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:05:59 wysłana przez robn »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 05, 2008, 08:21:53 »
"Przysłuchuję" się tej rozmowie z ogromnym zainteresowaniem. Każda ze stron ma sporo racji ale..
Czytając raz jeszcze wszystkie wypowiedzi - choć nie jest ich zbyt wiele - dochodzę do tych samych wniosków co zawsze.

Stawiam tezę, że w związku bez kombinacji, znajomości, podstępu i wręcz siłowego przebijania się taranem nie załatwi się nic... Sam system działa wręcz rewelacyjnie tyle, że dla swoich.

Oczywiście nie jest tak może wszędzie.

Podejrzewam, że gdybyśmy przeprowadzili sondę na reprezentatywnej grupie losowo wybranych strażaków ochotników, wynik sądy byłby zbliżony do odczuć "opozycji" z tego forum.

Może i są miejsca w kraju gdzie współpraca układa się znakomicie - szczerze wam gratuluję Panowie. Może i są miejsca w kraju gdzie poradziliście sobie z murem twardogłowych. Niestety - tak nie jest wszędzie. Patrząc na temat globalnie nie jest dobrze...

Nie chcę tu rozmawiać o przepisach, BHP i innych takich sprawach na które związek ma poniekąd pośredni wpływ. Niech nikt mi nie mówi, że takie są przepisy, że od tego jest ten a od tego ktoś inny. Jakie to ma znaczenie? Powiedzmy sobie uczciwie - związek ma możliwości na stworzenie takiego lobby które pozwoliłoby pozmieniać większość niekorzystnych przepisów.
Pytanie jak zmienić nastawienie tych twardogłowych i równocześnie jak przekonać nieprzekonanych do większego zaangażowania?

Ja wiem, że tego typu dyskusja dla niektórych użytkowników forum wydaje się być śmieszna i banalna. Dla mnie jest jak najbardziej poważna.
Znam całą masę ludzi którzy swoją wiedzą i umiejętnościami mogliby wprowadzić podmuch świeżości w struktury związku. Gdzieś tam nawet kiedyś działali  - nawet dosyć wysoko. Zrezygnowali. szkoda im energii. Powtarzali jednym głosem - choć pochodzą z różnych miejsc i generalnie nie znają się nawzajem. Mówili - zawsze te same nazwiska, te same sztuczne problemy, zero konkretów, zero inicjatywy...

Banalna sprawa - medale. Sami widzicie skoro kawałek jakiegoś stopu wywołuje emocje i konflikty to oznacza, że chyba już nie jest dobrze...
Jeszcze jedno rzuca się w oczy - ogromna przepaść pomiędzy zwolennikami i osobami o krytycznym nastawieniu do obecnej sytuacji.
Fakt - władze wybieramy my. Tylko jak to się dzieje, że tam wysoko nic się nie zmienia?
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:06:10 wysłana przez robn »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 05, 2008, 11:16:09 »
Ja dorzucę może ostatni pomysł w oddziale małopolskim. Poszedł do małych konsultacji i na najbliższym posiedzeniu zarządu wojewódzkiego ma być przegłosowany. Pomysł wg mnie ciekawy dlatego opiszę w miarę dokładnie. Wszystko tyczy się dotacji. Zamiast głupich opinii poszczególnych szczebli związku jednostka byłaby punktowana. Punkty mają być dodatnie i ujemne. Ze wszystkich jednostek, które złożyły wniosek byłby tworzony ranking i na tej podstawie miałby być przyznawane pieniądze. Punty dodatnie można dostać np. za ilość wyjazdów do akcji (średnia z 3 lat potwierdzona przez PSK), ilość członków czynnych (potwierdzona przez KP), ewidentne zapotrzebowanie na tego typu sprzęt (np. brak GCBA z znacznej odległości lub wysokie budynki a brak SH czy SD), za znaczną odległość od najbliższej JRG, za znaczny wiek sprzętu, przynależność do KSRG. Ujemne punkty za np. dotacje w ubiegłym roku, wycofanie się z przyznanej dotacji. To jest tylko kilka punktów, które pamiętam. Całości nie miałem czasu przejrzeć, ale pomysł wg mnie rozwiązujący wiele waśni i sporów. A co najważniejsze pomysł ma na celu likwidację układów.

Mam tylko nadzieję, że ludzie nie zniszczą i nie wypaczą tej idei "sprawiedliwości" przy podziale kasy.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:06:18 wysłana przez robn »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 05, 2008, 11:22:52 »
No właśnie - dobre pytanie. Dlaczego mimo trochę "odnowionych" szeregów tam na górze ciągle jest tak samo?
Myślę, że wpływ na to ma bardzo wiele czynników. Przede wszystkim polityka. Jak wiemy chotnicy są ogromną siłą polityczną więc niejedna partia próbuje wywierać jakiekowiek naciśki, mieć wpływ na decyzje ZG, itd. A w polityce wiadomo jak jest. Jak plityk obiecuje w wyborach każdemu po 100zł to potem okazuje się, że każdy nie dostaje 100zł tylko 10zł i nie dostaje tylko jeszcze musi zapłacić.
A polityk tłumaczy, że jak wszedł do sejmu i zapoznał się z wszystkimi faktami to dopiero wtedy zmienił zdanie.
Może podobnie jest z działaczami Związku. Kiedy jako młodzi strażacy biegają do pożarów mają szczytne cele a kiedy wejdą w skład zarządów różnych szczebli poddają się ogólnym trendom.
Ja kiedyś pracowałem w szpitalu i też miałem szczytne idee do czasu kiedy zderzyłem się z brutalną rzeczywistością. Starzy pracownicy nauczyli mnie jakie tam panują zwyczaje i niestety sam przeciwko dwudziestu kilku osobom - nie potrafiłem nic zmienić. Choć mam nadzieję, że jakieś ziarenko zasiałem.

A może trzeba po prostu czasu, żeby młodzi doszli do najwyższych szczebli? O ile będą na tyle silni żeby zachować własne zdanie - mogą zmienić wiele. To tak jak z CPRami. Trzeba jeszcze wielu lat żeby były w Polsce CPRy z prawdziwego zdarzenia bo ani przeszkoleniem ani mentalnością jeszcze nie dorośliśmy do tego. Może w Związku też zmiany dopiero nadejdą. Coś tam się niby rusza. Są spotkania w sprawie nowej strategii, propozycje do zmina regulaminów. Ale z drugiej strony mimo naszych wielu próśb o zmiany nadal utrzymywany jest toporny regulamin JOT, inne regulaminy są w dlaszym ciągu niedoskonałe, istnije bardzo głupi twór o nazwie PREZYDIUM, a ceny sprzętu i umundurowania w sklepikach oddziałów ZOSP pozostawiają wiele do życzenia.

Właśnie nie dawno ze składu zarządu powiatowego odszedł bardzo dobry strażak, emerytowany funkcjonariusz PSP.  Zrezygnował bo widział, że wielu rzeczy nie przeskoczy. Klika która tworzy tzw. "prezydium" nie chciała nawet słuchać jego konkretnych propozycji zmian na lepsze. Szkoda bo zabrakło dobrego fachowca. I jak tu działać kiedy nie raz nie liczy się merytoryka a kolesie i tzw. "św. spokój"?
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:06:28 wysłana przez robn »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 05, 2008, 14:17:20 »
MAGNACZUS  ale dlaczego ty jesteś taki czasami „dziwny”   -_-

Ty byś chciał nie angażować się w pracę ZOSP RP , nie interesować się ZOSP RP , a by Związek szukał OSP MAGNACZUSA , a może byście coś chcieli , a może wam pomóc , a może nowy samochodzik w prezencie , a może łódeczkę .

E…………………..   tak dobrze to chyba nigdzie niema – trzeba coś od siebie i nieważne jak to nazywacie , inna sprawa, że Ci którzy działają na rzecz Związku stają się „swoimi” jest to chyba logiczne i może trochę mniej muszą przepychać się łokciami

Pozdrawiam  :zamknij:
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:06:38 wysłana przez robn »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 05, 2008, 14:43:13 »
Widzisz tu nie chodzi o mnie czy moją OSP.
Samochodziki trzy, łódeczki dwie, banda świetnych ludzi. Troszkę sprzętu, setka wyjazdów, rewelacyjny prezes, do tego gość który trzyma podział w garści (też pisze tu na forum-pozdrawiam). Nie na wszystko patrzę przez pryzmat własnej OSP. Z drugiej strony widzę podobne problemy u innych.

I teraz - do tej pory - fakt nie angażowałem się w działalność związku. Robili to inni ambitniejsi lepsi. I co? I lipa. Dokładnie tak jak napisał Pedros - prezydium wie lepiej. To tak jak w życiu wchodząc w środowisko gdzie pewna grupa ludzi myśli tak samo (pasuje tu opis Witka który często ma na GG "gdzie wszyscy myślą tak samo oznacza, że ktoś nie myśli") trudno wprowadzić coś nowego.
Widzisz przez ostatnie lata u mnie prezesem gminnym był Wójt - były wójt. Bo tak wypadało. Ktoś go tam wybierał bojąc się niesubordynacji. A chłop nic konkretnego nie zrobił - brylował tylko medalami... Noszonymi wszystkimi na raz jak radziecki generał! Teraz jest nowy wójt i dla straży zrobił więcej przez rok niż stary przez lat 10. Mam falę świeżości i normalności.

MIKO nie uważasz, że to pewnego rodzaju patologia? Samo to: istnienie w straży dla celów politycznych?  Może u Ciebie tak nie jest ale gdzieś na takich malowniczych prowincjach...

Dlatego w tym kontekście myślę, że jest źle. Dlatego jak zmienić nastawienie? Ludzi, działaczy tych starych i nowych?
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:06:48 wysłana przez robn »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 05, 2008, 21:26:58 »

Dlatego w tym kontekście myślę, że jest źle. Dlatego jak zmienić nastawienie? Ludzi, działaczy tych starych i nowych?
To proste najlepiej samemu się zaangażować i pokazać jak trzeba działać. I przede wszystkim nie zrażać się i to tyle. A że wymaga to czasami stalowych nerwów, "marnowania energii": na przekonywanie i pozyskiwanie akceptacji dla swoich pomysłów? Ludzie na szczęście są różni i mają różne inne przekonania.
Cytuj
Ale z drugiej strony mimo naszych wielu próśb o zmiany nadal utrzymywany jest toporny regulamin JOT
Przecież jeśli dobrze czytam jest to regulamin wzorcowy a więc taki na bazie, którego powinno się zbudować własny. Czy dla każdej OSP ZG ma tworzyć regulamin? Czy to taki problem wyrzucić z niego rzeczy niepotrzebne a dołożyć własne, w konkretnym, lokalnym przypadku lepsze regulacje? Dlaczego ciągle nie potraficie docenić  autonomii swego stowarzyszenia i władzy walnego zebrania? To jest wewnętrzny regulamin funkcjonowania JOT w OSP. Czy będzie źle jeśli się zamknie w 10 punktach? Wiele OSP Jotów nie powołało i znakomicie funkcjonuje.
Cytuj
Powiedzmy sobie uczciwie - związek ma możliwości na stworzenie takiego lobby które pozwoliłoby pozmieniać większość niekorzystnych przepisów.
Kolego ma mniej więcej takie możliwości jakie masz Ty aby powywalać tych wszystkich "twardogłowych" z funkcji związkowych. Poczytaj na temat legislacji.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:07:11 wysłana przez robn »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpienia OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 05, 2008, 22:03:18 »
Dokładnie tak, regulamin JOT jest wzorcowy -  przewróciłem go do góry nogami , przyjął Zarząd OSP , wysłał men do ZW ZOSP RP , KM PSP , i twórcy dh Mikulaka – było to jakieś dwa lata  temu i nikt nie zwrócił mi uwagi że jest niewłaściwy czy zły .

A co do działaczy – Magnaczus muszą być – a wiesz dlaczego – bo są w OSP tacy ludzie jak Ja , działalność Związkowa i papierki mnie parzą , jak by moje chłopaki miały czekać na medale z mojego wniosku pewnie by się nie doczekali , podobnie dzień strażaka i walne zebranie by się pewnie nieodbyty, bo są to dla mnie mało ważne sprawy , a dla wielu istotne . Byłem, jestem i będę tylko ratownikiem i „wiejskim”  Naczelnikiem OSP , przez przypadek Komendantem Gminnym , ale raczej z konieczności by się to kręciło niż z moich ambicji bo papiery mnie tam dobijają i niema nic w tej pracy co by mi dawało satysfakcje . A mogę sobie na to wszystko pozwolić bo mam Prezesa działacza, może nie do końca „tylko” bo czasem do akcji również wyjeżdża . Staram się mu pomagać tak jak on mi , ale oficjalnie mnie interesuje podział bojowy , jego reszta .

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2011, 10:07:23 wysłana przez robn »