Autor Wątek: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP  (Przeczytany 15350 razy)

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« dnia: Październik 30, 2008, 22:51:29 »
W wielu wątkach rozmawiamy na temat ZG OSP. Postanowiłem założyć ten wątek - jako nowy świeży nazwijmy to wiatr!
Jako pierwszy chcę sprowokować do dyskusji - całkiem nieźle szło w innym wątku.
Już od dawna sam dla siebie analizuję i sprawdzam. Ważę plusy i minusy. Czas na dyskusję.
 
Zacznę może od pytania - czy nam - nam czyli ostatniemu szczeblowi OSP potrzebny jest związek? Co nam daje? Co realizuje dla nas? Czy nas wspiera? Czy godnie nas reprezentuje w społeczeństwie?  Jakie mamy wobec związku oczekiwania?
Zastanówmy się i porozmawiajmy co my robimy dla związku? Ja na przykład nie robię nic  :rofl:.
A jest coś może co chcielibyśmy robić?!

Zapraszam do wymiany poglądów i spostrzeżeń!
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline osp.kz.2

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2008, 01:36:12 »
Zacznę może od pytania - czy nam - nam czyli ostatniemu szczeblowi OSP potrzebny jest związek? Co nam daje? Co realizuje dla nas? Czy nas wspiera? Czy godnie nas reprezentuje w społeczeństwie?  Jakie mamy wobec związku oczekiwania?




Tak Tak ''WSPIERA" nas szczególnie w zakupach :rofl:     a i akcja 1% podatku to też niezły zarobek zwiazku!!!!  a my??? co mamy robić??? napędzajmy i kase dalej!!!   :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 07:36:43 wysłana przez MGNACZUS »

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2008, 08:15:48 »
Czy teoretycznie OSP może funkcjonować bez Związku?

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2008, 08:26:45 »
A dla czego nie? Może! Przynależność do związku jest dobrowolna - tak czy nie?
Tylko wydaje mi się, że odłączenie się od struktur może spowodować wypchnięcie poza pewien margines.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2008, 08:41:51 »
Czy teoretycznie OSP może funkcjonować bez Związku?
Jak najbardziej tak.
Członkowie jednostki działającej poza ZOSP nie będą mogli korzystać z oznaczeń i odznaczeń związkowych oraz ew. dofinansowań.
Działalność operacyjna jest domeną PSP a nie ZOSP.
Wzory odzieży ochronnej są jednakowe dla wszystkich strażaków, różnią się tylko oznaczeniami.
Czy wzór munduru jest zastrzeżony - chyba nie, ale głowy nie dam. Czyli znowu tylko zmiana naszywek.
Utrata możliwości otrzymania odznaczeń związkowych - niestety tak, choć tylko teoretycznie. W ramach współpracy związek przyznaje medale również osobo niezrzeszonym. Pomijam możliwość ustanowienia przez daną OSP własnych wyróżnień/odznaczeń.  :piwo:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2008, 08:45:11 »
U nas w związku jest pewnie jak w PZPN. Zawsze wygrają Ci co "powinni" wygrać i nie ma na to siły. Myślę, że jakaś ogólnokrajowa forma reprezentacji OSP musi istnieć tylko czy akurat ta co jest. Do rozważenia jest kilka spraw: po pierwsze sama struktura - czy musi być tak wielka i zbiurokratyzowana, po drugie trzeba rozważyć wartość wszystkich wielkich, ogólnokrajowych imprez typu orkiestry, pilarze, współpraca międzynarodowa itp., czy są potrzebne i kto miałby to robić, ktoś też musi nas reprezentować przed organami władzy państwowej np. przy potrzebnych zmianach przepisów. Jakieś ogólnokrajowe federacje strażackie są wszędzie.  Może rozwiązaniem byłoby stowarzyszanie się bezpośrednio w Warszawie, bez stopni pośrednich. Od dawna przestałem wierzyć w możliwość reformy Związku w tej postaci jaka istnieje.  Wracając do pytania założyciela tematu, co dalej.  Możliwość masowego występowania OSP ze związku i założenia czegoś nowego oceniam na mniej niż marną. Po drugie przy założeniu nowej organizacji za parę lat okazałoby się, że obrosła w tłuszcz i biurokrację i jest jak było.  Kwadratura koła. Pewnie nie zostało nic innego jak szarpać się z tym co jest. W związku jest pewnie więcej polityków i innej maści cywilów niż strażaków (niektórzy nawet noszą mundur) pilnują swoich interesów a nie strażackich, takim przykładem jest możliwość dofinansowania do karosacji trzydziestoletniego podwozia i brak dotacji na zakup dziesięcioletniego samochodu używanego. Słyszałem, że firmy karosujące mają duży wpływ na to co dzieje się w Związku i to jest powód.  Następny ciekawy przykład to tematy wrzucone przez poprzednika czyli wielka akcja 1% i zakupy. Dotuje się np. ubrania nomex szyte w Brzezinach, bardzo drogie i bardzo złej jakości. Lecą w nich szwy, pękają zatrzaski do szelek, zamki od nowości źle funkcjonują, kurtki są za długie. Nikt nie myśli o poprawie prawa w kwestiach najważniejszych jak np. opuszczanie pracy do akcji, porządne zapisanie, że gmina kupująca sprzęt dla OSP też płaci VAT 7% i wiele innych. Opuszczenie związku ? Chyba nie, przez możliwości otrzymania dofinansowania, to jednak często spore pieniądze. OSP poza związkiem musiałaby chyba sama wydać regulaminy dotyczące ceremoniału, wzorów mundurów itp. Pozdrawiam z pesymizmem w oczach - Krzysiek.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2008, 11:24:38 »
A dla czego nie? Może! Przynależność do związku jest dobrowolna - tak czy nie?
Tylko wydaje mi się, że odłączenie się od struktur może spowodować wypchnięcie poza pewien margines.

Poza margines finansowy... Z tego co wiem, to np (jeżeli to nieprawda to przepraszam) w Niemczech pieniążki na zakupy dla OSP dostaje miasto, a do zakupów tworzona jest komisja, składająca się z czlowieka z miasta, jednostki OSP, itd. i to oni decydują o zakupie, więc nie ma takiego komunistycznego organu jak ten w Polsce...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2008, 12:09:30 »
Następny ciekawy przykład to tematy wrzucone przez poprzednika czyli wielka akcja 1% i zakupy.

Jest Nas dorosłych pewnie 400 -500 tyś. niewspomnę o rodzinach , a zbieramy 3 x mniej niż ZHP gdzie funkcjonują w dużej części dzieci . Zastanówcie się dlaczego tak jest ? Dlaczego nie jesteśmy w stanie sami się zmobilizować i przekazać 1 % - z wyliczeń mądrych głów wynika , że powinno to być min. 10 - 20 razy tyle .

Dotuje się np. ubrania nomex szyte w Brzezinach, bardzo drogie i bardzo złej jakości. Lecą w nich szwy, pękają zatrzaski do szelek, zamki od nowości źle funkcjonują, kurtki są za długie.

Zgadza się tylko to nie związek dał Brzeziną CNBOP na te wyroby i znaki jakości . Wspieranie swojego to normalna rzecz , w każdym razie logiczna , czyli jest to wspieranie również części majątku twojego OSP jako członka Związku oraz wypracowywanie środków na jego funkcjonowanie – Co nie zmienia postaci rzeczy że nad jakością wypada popracować . Chciałem tylko zauważyć że Brzeziny poniosły duże straty na wymianie mundurów uszytych z wadliwego materiału . Kupili go nieświadomie , jak każda firma – po zmoknięciu mundury zaczęły robić się czerwone , na bieżąco za darmo wymieniają wszystkie – jestem Ciekaw jaki prywaciarz by to wziął na barki.

Nikt nie myśli o poprawie prawa w kwestiach najważniejszych jak np. opuszczanie pracy do akcji

Prawo takie istnieje , co nieznaczny że jest respektowane przez przedsiębiorców . Zresztą mamy tu dużego sprzymierzeńca w Państwowej Inspekcji Pracy .  Sam natomiast jestem ciekaw jak by się skończył pierwszy proces w Sądzie Pracy o zwolnienie pracownika z uwagi na nieobecność wiążącą się z udziałem w akcji ratowniczej . Niestety brakuje mechanizmów motywujących pracodawcę , ale to są pieniądze i jak zawsze problem w naszym Kraju .

że gmina kupująca sprzęt dla OSP też płaci VAT 7%

Oczywiście że gmina może kupować sprzęt z 7 % stawką VAT obowiązujące przepisy określają cel , a nie płatnika czy kupującego .

Poza margines finansowy... Z tego co wiem, to np (jeżeli to nieprawda to przepraszam) w Niemczech pieniążki na zakupy dla OSP dostaje miasto, a do zakupów tworzona jest komisja, składająca się z czlowieka z miasta, jednostki OSP, itd. i to oni decydują o zakupie, więc nie ma takiego komunistycznego organu jak ten w Polsce...

Jest to rozwiązane różnie w rożnych Landach – fakt jest taki, że jak pokazywano nam jednostki to te na końcu i najstarsze samochody były gminy – reszta odpowiedników naszych powiatów i województw. Ale również mają wiele dylematów , nie wiem czy dostosowali byśmy się do pewnych decyzji centralnych tak jak w ich przypadku .  Ciekawie jest to rozwiązane w Holandii ale to już na inną opowieść .

Pozdrawiam  :zamknij:
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 12:18:09 wysłana przez MIKO »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2008, 12:42:25 »
Cytuj
a zbieramy 3 x mniej niż ZHP gdzie funkcjonują w dużej części dzieci .
ale te dzieci maja rodzicow, najczesciej dwoje + dziadki i babcie ;)
150 tys czlonkow robi swoje ale tez jest ma malo


Cytuj
Ciekawie jest to rozwiązane w Holandii ale to już na inną opowieść .
jesli jestes w stanie moze w oddzielnym topiku opiszesz orzwiazania stosowane na zachodzie, masz o tym na epwno szeroką wiedze
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 12:46:27 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2008, 13:50:06 »
Wg mnie Związek jest bezużyteczny my staraliśmy się tyle razy o pozyskanie jakiegoś nowego auta i wszystko zakończyło się fiaskiem... Niestety tam do góry są ludzie którzy tylko biorą do siebie a nie dają od siebie (widzieliście kiedyś grabie które grabią od siebie ?) Moim zdaniem powinno się zabrać tym do góry wypłaty na 3 miesiące i niech pokażą co potrafili by dla nas zrobić przez ten okres aby zdobyć nasze zaufanie.
Najlepiej maja oczywiście jednostki które są bliżej "koryta" oczywiście bo jakby mogło być inaczej.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2008, 13:50:50 »
Zgadza się tylko to nie związek dał Brzeziną CNBOP na te wyroby i znaki jakości . Wspieranie swojego to normalna rzecz , w każdym razie logiczna , czyli jest to wspieranie również części majątku twojego OSP jako członka Związku oraz wypracowywanie środków na jego funkcjonowanie – Co nie zmienia postaci rzeczy że nad jakością wypada popracować . Chciałem tylko zauważyć że Brzeziny poniosły duże straty na wymianie mundurów uszytych z wadliwego materiału . Kupili go nieświadomie , jak każda firma – po zmoknięciu mundury zaczęły robić się czerwone , na bieżąco za darmo wymieniają wszystkie – jestem Ciekaw jaki prywaciarz by to wziął na barki.

A mogę mieć już nie pięć ale choćby dwie firmy do wyboru? Wtedy sam zdecyduje który wyrób jest lepszy.

Co do materiału kupionego "nieświadomie" to niezłe bajki nam tu kolega prawi....
Poza tym jest cos takiego jak rekojmia i gwarancja. Nie ma bata. Muszą wymienić. Wielka łaska....

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2008, 14:21:42 »
Cytuj
Oczywiście że gmina może kupować sprzęt z 7 % stawką VAT obowiązujące przepisy określają cel , a nie płatnika czy kupującego .

Niestety nie wszyscy mogą. W Małopolsce np nie można. Jest pismo z Urzędu Skarbowego dotyczące interpretacji przepisów i pisze, że tylko jednostki straży mogą kupować na 7%. Z resztą w Prawie podatkowym też jest zapis, że sprzęt na cele ochrony przeciwpożarowej dla jednostek straży. Są wymienione jakie jednostki mogą kupować na 7%, a w załączniku jest jeszcze co mogą kupować na 7%.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2008, 19:59:05 »
Proszę poczytaj , ale wnikliwie do samego końca

http://www.knw.pl/podstrona.php?ID=10&art_id=208

Pozdrawiam 

PS. Jak Ci mundur zmoknie po 1,5 roku to wiesz co muszą ?? A minął już chyba rok z tego co kojarzę .
Zresztą w brew pozorom ZOSP nie sprzedaje tylko mundurów Brzezin ale  , jak tak uważacie to po co Was wyprowadzać z niewiedzy .  -_-

« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 20:07:06 wysłana przez MIKO »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2008, 20:36:59 »
Oczywiście że gmina może kupować sprzęt z 7 % stawką VAT obowiązujące przepisy określają cel , a nie płatnika czy kupującego .
Teoretycznie tak, praktycznie bywa różnie.
Przepisy VAT jako uprawnionych do zakupów ze stawka VAT 7% określają jednostki ochrony ppoż. Można więc wskazać na fakturze jako odbiorcę OSP, ale płatnikeim moze byc gmina nie tracąc preferencyjnej stawki VAT. Jest nawet pismo w tej sprawie na stronie ZOSP RP- interpretacja Izby Skarbowej.
Niestety mimo tego często firmy nie chcą stosować 7% VAT przy tego typu rozwiązaniach , bo mają różne doświadczenia z własnymi Urzędami Skarbowymi. Prawo nie wyjaśnia tego prosto i zwięźle ( konieczne są interpretacje) a skoro tak to nikt nie chce mieć kłopotów z Urzędem Skarbowym,  tym bardziej ze chodzi o podatek VAT który jest podatkiem skomplikowanym do rozliczania - kto ma kontakt z rozliczeniami VAT ten wie o co chodzi.
 Zazwyczaj słyszy się więc że jedynym sposobem na stawke 7% VAT jest wystawienie faktury na której w każdym miejscu widnieje OSP - jako zamawiający, odbierający, płatnik itp.
 Co najciekawsze to chcieliśmy zastosować ten sposób podczas zakupów w Związku. Niestety skończyło się na tym ze musieliśmy kupić to na OSP , a gmina nam refundowała zakup ;)
Czy teoretycznie OSP może funkcjonować bez Związku?
Teoretycznie i praktycznie może.
Znam przykład OSP która została utworzona w latach 90-tych. Kilka lat funkcjonowała poza strukturami Związku. Z czasem jednak namowy przyniosły efekt w postaci wstąpienia jednostki do Związku. 
A fakt wstąpienia jednostce się opłacił , bo dość szybko otrzymali całkiem spore dotacje ;) 

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2008, 21:07:06 »
Bawią mnie Wasze wywody na temat Naszego Kochanego Związku !
Jak zapomnieliście to Wy, wasi koledzy, starsi druhowie z jednostek tworzą Związek !
Bardzo spodobała mi się wypowiedz Mika - jest super ! i trafna !
A wracając do tematu Związku, dlaczego nie weźmiecie spraw w swoje ręce !
To Wy wybieracie przedstawicieli ! jeżeli źle działają to ich zmięcie ! co niepotraficie ? nie umiecie ? czy wolicie tylko krytykować - bo tak najłatwiej !
Spróbujcie trochę podziałać to zobaczycie jaki to miodzik !

Wystąpienie ze Związku - dobra myśl ! i co dalej ? pytanie czy tak myśli cała Wasza jednostka ? chyba jednak nie - jak by tak było to już wiele OSP, a zwłaszcza Wasze były by poza związkiem - co ?! ha, ha

Pozdrawiam  ^_^

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 31, 2008, 22:17:05 »
Co do VAT 7% to może i gdzieś przechodzi coś takiego jak odbiorca OSP, płatnik UG. U nas na 100% nie. Sam prowadzę firmę handlującą sprzętem, choć w OSP też działam od długich lat i wiem, że nie tyle skarbówka, co najpierw RIO, a teraz wszyscy święci sie tego czepiają. Ma być 22% i tyle. Jak gdzieś jest inaczej, to należy się cieszyć. Teraz jest obejście, które moja gmina chce stosować od 1 stycznia, a mianowicie przy większych zakupach przekazać kasę OSP i niech sobie sami kupią.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 31, 2008, 22:24:47 »
Darek3xp - gdzieś kiedyś na forum pisałes co łączy cie z MIKO więc nie dziwi fakt, że go wspierasz ile wlezie! Twoja wola.
Związek jest kochany, wspaniały, itd. Ci którzy chcą go zmienić na lepsze są beeeee.


No tego już wysłuchaliśmy od Miko i Ciebie. Coś jeszcze? Coś co nie zalatuje przemówieniem z lat 70-tych?

Czy nie uważasz że każdy ma prawo wypowiadać swoje zdanie o ZOSP, w wątku który specjalnie po to powstał?
Ja wypowiadam się na temat ZOSP - ty krytykujesz moje i innych wypowiedzi. Więc jak to jest? Jeśli tak strasznie ci się ZOSP podoba to nie kytykuj nas tylko napisz za co lubisz ZOSP.  To bardziej pomoże niż Twoje przemówienie  :fiuu:


Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 31, 2008, 22:45:11 »
panie darku - najpierw piszesz że cię baawią komentarze kolegów, a później każde zdanie kończysz wykrzyknikiem. Czyli bawi Cię to czy denerwuje? Bo po dalszej części twojego posta wynika chyba że denerwuje.

chcialem zaangażować się w działalność związku na szczeblu gminnym, ubiegałem się o funkcję komendanta i wiesz co? przegrałem. Bo nie postawiłem przed zjazdem w jednostkach flaszki. Nie zniżylem się do tego w odróżnieniu od mojego konkurenta. Honor dla mnie był ważniejszy niż stołek. Takich jak ja jest więcej. Tak więc nie wszędzie łatwo wejść i zrobić porządek, i o tym powinieneś wiedzieć.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 31, 2008, 22:58:01 »
Co do VAT 7% to może i gdzieś przechodzi coś takiego jak odbiorca OSP, płatnik UG. U nas na 100% nie. Sam prowadzę firmę handlującą sprzętem, choć w OSP też działam od długich lat i wiem, że nie tyle skarbówka, co najpierw RIO, a teraz wszyscy święci sie tego czepiają. Ma być 22% i tyle. Jak gdzieś jest inaczej, to należy się cieszyć. Teraz jest obejście, które moja gmina chce stosować od 1 stycznia, a mianowicie przy większych zakupach przekazać kasę OSP i niech sobie sami kupią.

A mam pytani , a Co Regionalna Izba Obrachunkowa ma do VAT ?  Inna sprawa że Izby i Urzędy również interpretują różnie . Jednak w wszystkich największych firmach dostaniesz z 7% stawką na Urząd nawet wczoraj odbierałem fakturę z AUER bez problemu , konieczne było jedynie zamówienie.
Zawsze były możliwości przekazywania środków bezpośrednio na konto OSP w formie dotacji – Dziś po zmianach ustawy jest to tylko trochę łatwiejsze ,  obchodziło się to różnymi ścieżkami , ostatnio np. w ramach Pożytku Publicznego .

Pozdrawiam

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 01, 2008, 14:32:14 »
Darek3xp -  Związek jest kochany, wspaniały, itd. Ci którzy chcą go zmienić na lepsze są beeeee.

No tego już wysłuchaliśmy od Miko i Ciebie. Coś jeszcze? Coś co nie zalatuje przemówieniem z lat 70-tych?

Czy nie uważasz że każdy ma prawo wypowiadać swoje zdanie o ZOSP, w wątku który specjalnie po to powstał?
Ja wypowiadam się na temat ZOSP - ty krytykujesz moje i innych wypowiedzi. Więc jak to jest? Jeśli tak strasznie ci się ZOSP podoba to nie kytykuj nas tylko napisz za co lubisz ZOSP.  To bardziej pomoże niż Twoje przemówienie  :fiuu:


Witam !
Pedros co Ty za głupoty wypisujesz ! Przemówienia z lat 70 tych ! a byłeś już na świecie ? Za dużo kronik filmowych chyba się naoglądałeś ! no cóż ...

Właśnie mi również chodzi o zmiany w działalności Związku, dlatego trzeba nam odmładzać szeregi, wprowadzać nową myśl żeby było jeszcze lepiej niż jest. Krytyka z mojej strony - tak, ale tylko w kwestii Waszej krytyki Związku. Bo najprościej jest krytykować jak Wy to cały czas robicie ! Pisałem już ze władze te na górze biorą się głównie z samego dołu i to my wszyscy tych ludzi wybieramy !!! Więc jak uważacie że są źli to ich zmięcie ! A jak nie możecie to chyba jest więcej osób takich którzy myślą odmiennie niż wy (może Ci Wasi przedstawiciele nie są tacy źli) - to sorki !

Szanowni koledzy głównie trzepiecie piane żeby może wystąpić ze Związku itd., znowu pytanko czy Wy jako poszczególne osoby tak myślicie - czy cała OSP. No i znowu pytanko jeżeli już znajdziecie wystarczającą ilość członków, którzy będą chcieli wystąpić ze Związku - co potem ...

Pedros Ty chyba niemasz powodów do narzekania ! działasz w takim województwie w którym naprawdę nie jest źle.
 
Co do mojego lubienia czy nie lubienia Związku, to naprawdę nie oto chodzi. Związek ma za zadanie zrzeszać, wspierać i pomagać jednostkom OSP i w lepszy czy gorszy sposób to robi ! Dokonujmy zmian ale w sposób merytoryczny, a nie bo nie i koniec ! Są dotacje do sprzętu i umundurowania dzięki którym poprawia się w jednostkach OSP. Samochody nowe ile jednostek niemiało by ich do dziś bo gmin niestać na całą kwotę ! Dodatkowe kursy i szkolenia to też pomoc Związku ! Zawody i OTWP też są wspierane.
Tylko trzeba patrzeć na to globalnie, a nie tylko z perspektywy swojej jednostki.

Pozdrawiam     

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 01, 2008, 17:48:28 »
Darek - no czyli można zacząć normalną dyskusję ,tak?
Prosze bardzo.

Po pierwsze przemówienia z lat 70-tych pamiętam, po drugie mam je na codzień bo góra mojego oddziału powiatowego na każdym zebraniu uskutecznia takie przemowy.

Jeśli już wiesz skąd piszę to powiem ci, że oddział wojewódzki mojego ZOSP działa naprawdę dobrze.  Patrząc na ich stronę internetową, działania, szkolenia aż się chce żeby coś takiego było też u nas. Ale widzisz - przejedziesz 150km. niby nie dużo, niby władze zwierzchnie te same ale różnica jest ogromna.
Od 15 lat nic się prawie nie zmieniło. Może to wina tego, że ciągle ci sami są u władzy. My po prostu nie mamy tak jak wy. Nie ma mowy o szkoleniach, wspólnych ćwiczeniach a jak przeczytałem o wspólnych spotkaniach naczelników KSRG to po prostu przykro mi się zrobiło... (u was w to wszystko włącza się Związek - u nas Związek mówi "to sprawa PSP" i nie robi nic). Macie dosonałe dofinansowanie do zakupu sprzętu i umundurowania. U nas sprzęt kupuje się tylko "znajomym" bez względu na ich wartość bojową. Tak jak wcześniej pisałem o wybraniu rozmiaru munduru możesz zapomnieć. Masz brać co jest albo zmykaj...
Przede wszystkim brak chęci wysłuchania strażaków. Ile lat przychodzę i zgłaszam problemy właśnie z brakiem szkoleń, ćwiczeń, brakiem ingerencji w srawie poprawienia jakości umundurowania... Robią tylko "kwaśną" minę jakbym co najmniej urwał się z choinki. Ja im mówie, że nie mamy szkoleń a oni mi że trzeba położyć nacisk na zawody wg. CTIF. Miko pisał (i słusznie) że szkolenia może zorganizować sam nczelnik. Szkoda że nie widziałeś jak mi się dostało że takie szkolenia zorganizowałem. Podobno wyskakiwałem przed orkiestrę itp. No bo jak to potem wyglądało, że jedna OSP ma przeszolonych członków a reszta nie? Musieli biedaki się zmobilizować i zorganizować coś w rodzaju szkoleń.   Szkolenia trwały całe 3 godziny! Bez egzaminu. Przeszkolono na nim wielu szeregowy, operatorów, dowódców a nawet naczelników. Brawo!
Teraz stan się zgadza. Tyle, że nikt nic nie wie...
Niestety do wyborów jeszcze kilka lat - ale i tak nie wierzę że mi się uda. Zbyt dobrą ekipe sobie zbudowali przez te lata...




Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 01, 2008, 22:16:50 »
@ Pedros ale to niemów że związek jest zły – tylko źle działa u Ciebie .  Choć jak zawsze prawda leży po środku . Pamiętasz taką wypowiedz ?

Do  Straszaka: Nie zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o „słabe jednostki OSP” mój ideał to 2-3 jednostki OSP w Gminie a reszta może prowadzić działalność kulturalną itd... Obrona słabych jednostek pachnie mi komuną: „nie ważne komu – byle równo”. W mojej gminie właśnie tak jest: 12 jednostek z tego 6 jednostek ma GBA lub GCBA a jeszcze dwie mają niedługo otrzymać samochody lekkie.  Wójt uważa że lepiej dać każdemu po trochu bo nie potrafi  odmówić działaczom itd... Tyle że doprowadziło to do tego że pieniądze dzieli się na każdą jednostkę. Czyli każda dostaje bardzo mało.

Jak głosisz takie tezy to ja się nie dziwie, że nie lubią Cię i nie masz siły przebicia – każdy chce żyć i trzeba mu pozwolić, no chyba że jest „niegrzeczny” , a niestety Związek na poziomie gminy to ciało demokratyczne – nie uzyskasz większości wypadasz z obiegu .

I potem to się przekłada na całość – ktoś ci wyrobi opinie w Powiecie , u Komendanta PSP itd. i potem są problemy i schody .

A w sprawie szkoleń zapomniałeś po prostu zaprosić tych słabszych i mniej ambitnych .

Pozdrawiam  :zamknij:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 01, 2008, 23:42:33 »
Cytuj
Zatem po co cała akcja z Panem Waldkiem? Twoim zdaniem "czepiamy" się nie tego kogo należy? A jak sprawa wygląda np w Niemczech ? Też mają takie struktury jak my w Polsce ? Czy zakupy są organizowane na takiej samej zasadzie? Chyba nie?
Cytuj
Problemem jest tak zwana wielofunkcyjność społeczna... Jak można pełnić kilka funkcji spolecznych i wywiązywać się z wszystkich bardzo dobrze, będąc jednocześnie ************** (każdy sobie wstawi własne określenie) ? Jak to jest możliwe, że jeden człowiek jest Prezesem straży i jednocześnie wiceprezesem Rady Ministrów i Ministrem Gospodarki? Czy to nie za wiele koryt dla jednego czowieka?
 
@BREVEHEART no cóż chyba według Ciebie też powinni mieć problem, bo... http://www.feuerwehrverband.org/feuerwehrtag/
Prezes nie jest zawodowym strażakiem (nie wiem czy posiada nawet przeszkolenie strażackie, prawdopodobnie nie), jest członkiem zarządu firmy produkującej sprzęt dla piekarni i cukierni, prezesem stowarzyszenia "pomoc ratownikom", członkiem zarządu strażackiego muzeum i jeszcze jakiegoś komitetu doradczego funduszu przy radzie miasta Berlina. W Niemczech nie ma PSP, związek zrzesza straże ochotnicze, zawodowe i zakładowe a zatem i zadania są inne, ale...
przy zarządzie głównym działa 14 komisji problemowych oprócz typowo "strażackich" również do spraw kobiet, muzyki, młodzieży, sportu i zawodów. Działa również komitet doradczy złożony z ludzi polityki, biznesu, nauki kultury i innych zainteresowanych stron.
Organizacja ochrony p.poż. w zasadzie jest tworzona na poziomie landu. Organy związku pełnią funkcje dowódcze (są komendanci: gminni, powiatowi oczywiście z odpowiednim przeszkoleniem. O to się dba. Na stronie jest PDF w języku angielskim m.in. z systemem szkolenia, jest również informacja, że pomoc dociera w czasie 8-12 min.). Za nadzór nad ochroną p.poż odpowiedzialny jest minister spraw wewn. landu. Zapewnienie jej (zawodowe czy ochotnicze) to zawsze jest zadanie samorządu. Słyszałem, że są landy w których minister może zażądać od gminy zwiększenia środków na ochronę p.poż. w przypadku, kiedy w opinii zarządu gminnego związku te środki są niewystarczające. Ale nie dotyczy to wszystkich landów. W naszej partnerskiej gminie zwyczajowo a może statutowo (?) funkcję prezesa zarządu gminnego pełni burmistrz. Państwo pomaga oczywiście finansowo dotując 50% kwoty zakupu nowego pojazdu. Jaki stosują klucz nie wiem? Ale część tych wycofanych samochodów odkupują biedniejsze gminy. W 99' byłem w OSP w północnej części Niemiec, 4 pojazdy dość leciwe w tym GCBA - 35 letnie monstrum z długim nosem, nawet nie potrafiłem określić marki, pozyskane z wojskowego lotniska. Strażacy opowiadali, że "wyrzucili" z niego część zbiorników na środek pianotwórczy aby zmieścić sprzęt.
 Na stronie któregoś związku landowego przeczytałem, że podstawowe zadania to: wyposażenie, rozmieszczenie i wyszkolenie jednostek. Kto u nas się tym zajmuje?
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2008, 17:14:06 wysłana przez Fredek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 02, 2008, 10:06:46 »
@ Pedros ale to niemów że związek jest zły – tylko źle działa u Ciebie .  Choć jak zawsze prawda leży po środku .

Przecież cały czas pisze WYRAŹNIE że w jednym powiecie jest dobrze w innym  źle. I żebyś nie oceniał tylko przez pryzmat swojego. Ale widać niezrozumiale piszę bo ty teraz sam do tego doszedłeś, swoją dedukcją, nie czytając moich wypowiedzi. Ale nie ważne jak - cel został osiągnięty i to się liczy.

Co do tego, że prawda zawsze leży po środku to też racja. Może ja cos źle robię? Może głoszę tezy które cytowałeś i za to mnie nikt nie lubi? Może. Ale w takim razie cała reszta to podlizywanie się żeby osiągnąć cel (np. dotację). Więc sorry ale nie ma szans. Do czego ty chcesz mnie przekonać? Żebym zrezygnował z głoszenia słusznych racji to może w zamian prezes powiatowy mnie pogłaska? Wybacz. Nie tędy droga. Tak jak kiedyś pisałeś:

Cytuj
Związek uważa że my jesteśmy dla nich , a to oni są dla Nas - podziału . Bo bez Nas Związku nie będzie i nikt im złamanego grosza nie da na działalność , jak my roboty nie będziemy robić . Może to kiedyś zrozumieją .

Z resztą ty zacytowałeś moją wypowiedź z lutego 2005 roku, kiedy były trochę inne realia - tak się nie robi.

Ja też mógłbym zacytować wiele twoich wypowiedzi w których dosłownie bluzgałeś na temat związku. Ale tego nie zrobię bo nie tędy droga żeby wypominać, zwłaszcza, że te najważniejsze słowa pisałeś mi na PW więc dochowam tajemnicy korespondencji.

Co z tego, że pisałeś na forum:
Cytuj
W powiecie też zasiadałem , ale krótko bo mnie męczyło to gadanie , najważniejsza była komisja medalowa . Ale mój przyjaciel jest 3 x P 1x D . Czyli Prezesem mojej OSP , ZG ZOSP i ZP ZOSP i delegatem do Warszawy . I potem mi opowiada jak stołki się dzieli , a największa bitka w ZW to idzie, kto najstarszy jest bo senior wchodzi do prezydium i się licytują ja mam 80 , a ja 87 lat . Szkoda gadać .

Takich wypowiedzi była znacznie więcej - ale po co je cytować, zakładam, że większość strażaków myśli podobnie o Związku. Ważne jest, żeby, skoro u ciebie jest dobrze, wspierać tych u których jest źle. I to, zapewniam cię nie z winy strażaków a  z winy prezesów. Wszyscy pamiętamy jak Związek wystosował pismo, że OSP nie będzie jeździć do akcji bo cofnięto ekwiwalent. Zgroza.
Sam ekwiwalent też nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem. Nie chce kiedyś usłyszeć że skoro mi płacą to mam za.......lać, bo skończy się wtedy ruch ochotniczy a do akcji będą jeździli nie ci którzy to kochają a ci którzy nie mają o tym pojęcia ale chcą sobie dorobić parę groszy na piwo.
A powiedz mi kto dostaje co roku dyplomy za "strażaka roku", "OSP roku",  itp?  Nagradzani są ci którzy robią coś dla związku, czyli np. zajmują dobre miejsca na zawodach albo mają najpiękniejsze kroniki. A ci którzy są naprawdę strażakami roku, pracują nadal i pewnie nawet nie wiedzą że jest taki konkurs. To też źle robi ZOSP. Kolega opowiadał mi o czym się dyskutuje na komisji która przyznaje te "tytuły" i po prostu strach mnie ogarnął kto nami rządzi.

Podsumowując:
Kiedyś mieliśmy wiele wspólnego. - Teraz jak widać sytuacja się zmieniła. Ale każdy ma prawo do własnego zdania.
Skoro - jak piszesz jedyna droga do współpracy ze związkiem to populizm to ja widać nic nie osiągnę.

Pozdrawiam

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konsekwencje i skutki wystąpieine OSP z ZOSP RP
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 02, 2008, 10:34:34 »
@Pedros u Ciebie jest żle, ale obwiniasz cały związek.  Napisz więc druhu co należy zrobić, aby u wszystkich było dobrze! Ja uważam jednak, że po to są organy statutowe aby w przypadku nieprawidłowości interweniować. Do woj. komisji rew. której jestem członkiem wpływają skargi i zapewniam Cię nie pozostają bez odpowiedzi.