Autor Wątek: Karta Pomocy Medycznej!  (Przeczytany 24878 razy)

Offline donhihotpsp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 07, 2005, 21:43:50 »
My nie tylko ratujemy życie ale i ducha i musimy być mocni, powiedział mi kiedyś dowódca sekcji po akcji. Pierwszy raz uczęstniczyłem w ratowniu w wypadku komunikacyjnym ludzi. Taki byłem zdenerwowany, że nic nie myślałem i cały czas wykonywałem to co mi kazali i nie bardzo pamiętałem co robiłem. W koło leżały szczątki ludzkie. Teraz to jestem jakby innym człowiekiem, czegoś się nauczyłem. To że należy wpłynąć na psychikę poszkodowanego to jest zrozumiałe. Myślę że jest to problem nie oszukujmy się, ratowników początkujących. Ale tak to już jest, początki są zawsze trudne. Od kiedy są ratujący i ratowani zawsze między nimi powstaje jakaś więź psychiczna, gdy w grę wchodzi czas na myślenie.  

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 08, 2005, 00:21:27 »
Odpowiadam:
1/. Aktualne regulacje prawne w sprawie ratmed w PSP  - ustawa i rozporządzenia są wystarczającą podstawą  do regulacji niższego rzędu w tym zakresie , co nie znaczy że są całkowicie spójne, logiczne i wyczerpujące. Zapisy dotyczące Państwowego Ratownictwa Medycznego dotyczą systemu niezależnego od PSP i KSRG, co więcej  - nie ingerują w regulacje ksrg i dlatego zawarte tam definicje i określenia nie są koniecznie nas obowiązujące. Jest to sytuacja niepokojąca, ale wieloletnie wysiłki KG PSP na rzecz stworzenia jednego systemu ratowniczego nie dały na razie efektu.
2/. Dokumentacja- wobec narastających postaw roszczeniowych - również wobec PSP cieszącej się dużym poparciem społecznym i znaczenia pierwszej pomocy medycznej dla losów poszkodowanego - stanowi, oprócz narzędzia kontroli jakości, żródło informacji o wykonanych działaniach - i w tym aspekcie chroni ratownika przed oskarżeniami o zaniechanie.. Jej konstrukcja ułatwia dokumentowanie działań, a na dole jest wpis o ochronie danych osobowych. Jesteśmy formacją ratowniczą, zobowiązaną do zachowania tajemnicy służbowej, a dane poszkodowanego mogą być przydatne. Chyba nie zabroni się policjantom wpisywania do notatnika personaliów osób ukaranych mandatami, a lekarzom  wypełniania kart zgonu...   Spróbuję wyjasnić sprawę w biur... pr. kom. g.
3/. Są badania naukowe wykazujące szczególnie niską w Polsce gotowość społeczeństwa do udzielania pomocy...
Niskie umiejętności i słaba motywacja - brak poczucia wspólnoty losów i empatii, pozostały z socjalizmu strach przed działaniem: "lepiej nie ruszać, bo będą ciągać po sądach...." I postrzeganie wymiaru sprawiedliwości w sposób, który skłania do  obawy przed karą za działania w dobrej wierze, i przeświadczenie o bezkarności w razie zaniechania - art 162 KK nie mówi, jak udzielać pomocy- a może posmarować skronie octem, albo dać klucz do ręki ( podobno pomaga na drgawki).... Oto sytuacja socjologiczna, w której wprowadzano ratmed w PSP. Wielu było doświadczonych dowódców mówiących - "Wylałem 6 ton wody, niech się teraz martwi pogotowie..." I to strażacy z podziału przesądzili o możliwości i konieczności wprowadzenia ratownictwa medycznego! I otrzymali najwyższej na świecie jakości sprzęt ( za wyjątkiem mocowania głowy do noszy i urządzeń ssących), program szkolenia, dokumentację, nadzór koordynatorów, kanał przepływu informacji, ostatnio podręcznik, brakuje praktycznie tylko doswiadczenia - i, korzystając z użytej metafory, dziecko wyzdrowieje z chorób okresu wczesnego...
4/. Jak pisałem, dążymy do maksymalnej intensyfikacji kontaktów koordynatorów z podziałem i zwiększenia ich liczby. Okres asymilacji lekarzy w straży minął ( nie zawsze łatwo odbyło się spotkanie dwóch światów), wprowadzanie ratmed niedługo się skończy, zacznie się codzienność ratownicza - coraz więcej doświadczeń, problemów i pomyłek, tragedii, satysfakcji, roszczeń... Jak słusznie zauważył Ogniowy - kadra czyta nasze korespondencje, na pewno wyciąga wnioski, a w konkretnych sprawach dzwońcie niezwłocznie do koordynatorów 24/24 godz. - spis telefonów powinien być w każdym wskr...      

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 08, 2005, 11:06:46 »
Nasunęło mi się kilka spostrzeżeń odnośnie szkolenia w zakresie z ratownictwa medycznego w JRG. Moim zdaniem aby polepszyć kondycję ratownictwa medycznego w PSP można wprowadzić kilka zmian.

1. Wszyscy wiemy, że spotkania z koordynatorami medycznymi w JRG należą do rzadkości...często w okresie powtórki materiału oraz praktycznych umiejętności przed recertyfikacją uprawnień. Bywa więc, że możliwość spotkania się z koordynatorem na szkoleniu pojawia się co kilka lat. Jeśli w tej materii coś się zmieni i np. co roku będzie możliwość spotkania z koordynatorem medycznym, to już byłby chyba postęp. Chodzi przecież o to, aby przypomnieć i przećwiczyć czynności ratownictwa medycznego pod okiem fachowca oraz mieć możliwość skorygowania ewentualnych błędów.

2. Jeśli powyższy wariant jest ponad siły PSP - zbyt mała liczba lekarzy koordynatorów to może poprosić o pomoc Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy medyczni jeżdżący na codzień w karetkach może mogliby raz w roku w JRG przeprowadzić szkolenie powtarzające i przypominające (nie musi być po tym egzamin). Oczywiście wzorowali by się na słynnych "21 procedurach", żeby nie było strachu, że chcą od nas czegoś więcej.

3. Jeśli i to odpada to może zrobić w każdej KM/KP lub JRG jednego strażaka jako instruktora ratownictwa medycznego. Mówię o tym, bo za prowadzenie szkolenia zmiany (medycznego również) w podziale bojowym odpowiada głównie d-ca zmiany. Przynajmniej tak się pisze w miesięcznych planach doskonalenia zawodowego. Zastanawiającym jest jednak fakt, że taki d-ca zmiany nie ma kwalifikacji z tej materii, przewyższających kwalifikacje każdego innego strażaka w JRG. Wszak wszyscy uczęszczali na ten sam kurs i taki sam egzamin końcowy zdawali. Może więc przeszkolić po jednym strażaku na powiat z zakresu prowadzenia szkoleń na np. kilkutygodniowym kursie. Bo posiadać wiedzę to zupełnie co innego niż umieć ją sprzedać oraz potrafić w praktyce korygować błędy strażaków na praktycznych szkoleniach. Chyba Ajax coś takiego u siebie prowadzi (o ile dobrze pamiętam) i określa się mianem "instruktora ratownictwa przedmedycznego". Dodatkową motywacją dla takiego instruktora byłoby parę groszy żeby nie biegał ciągle "za dziękuję".
 
Także na dzień dzisiejszy szkolenie z zakresu ratownictwa medycznego na zmianach wygląda tak, że raz na miesiąc czy dwa sami sobie pokazujemy co i jak robić bo nie mamy kogoś kto nam takie szkolenie mógłby przeprowadzić - takiej jednej osoby ponad nami, co pomagałaby nam właśnie w tym 3-letnim okresie między odnawianiem uprawnień. Skoro mamy na barkach to ratownictwo medyczne to doskonalmy tą dziedzinę. Powtórka szkolenia praktycznego co 3 lata pod okiem lekarza koordynatora to według mnie za mało.
Co na te pomysły Pan Koordynator?????????      

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 08, 2005, 12:25:51 »
Pomysl z ratownikami medycznymi z pogotowia jest dobry! We wspolpracy z pogotowiem mozna to zrobic-pol etatu tutaj i pol etatu w strazy jak sie zgodzi komendant! I to do zrealizowaniu w zyciu!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 08, 2005, 13:15:09 »
pomysl z ratowenikiem meycznym prosto z pogotowia jest zly. czaesto nie reprezentuja oni duzo wyzszego poziomu niz strazacy a nawet nizszy w niektorych czynnosciach.
powinna byc to osoba ktora ma stosowne przygotowanie merytoryczne i przejdzie kurs instruktorski.
niewiem czy w PSP istnije cos takiego ale moze warto wprowadzic taka instytucje.

pozdrawiam
bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 08, 2005, 16:44:53 »
Mysle ze piszesz to na podstawie tego co sam widziales! Oni jednak maja duze doswiadczenie-wszedzie zdarzaja sie czarne owce (podobni jak u lekarzy, ktorzy nie wiedza niektorych podstawowych rzeczy !!! i wtedy pielegniarka/arz i ratownik ewentualnie jeszcze sanitariusz ucza doktora tych podstawowych rzeczy). Generalnie to ratownicy medyczni zajmuja sie zdrowiem i zyciem na codzien - maja juz wyrobione pewne odruchy, maja wiedze i co najwazniejsze DOSWIADCZENIE! Oczywiscie wnioskuje przy okazji o to, by przeszli sito koordynatorow wojewodzkich i byli zatrudnieni i tu i tu! Swoja droga bylby to instruktor z doswiadczeniem! ktory nie mialby suchej wiedzy!!!
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2005, 16:47:22 wysłana przez ratolek »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 08, 2005, 18:38:00 »
Odpowiadam:
1/. Pomysły BROKSA są praktycznie tożsame z naszymi wnioskami z obserwacji:
- koordynatorzy międzypowiatowi - lekarze życzliwi PSP pracujący w pomocy doraźnej - kontakt ze strażakami ze swojego obszaru ułatwia ustalenie zasad współpracy i praktycznie wyklucza konflikty -próbą pozyskania takich lekarzy są zaproszenia miejscowych doktorów z pogotowia do udziału w egzaminach recertyfikacyjnych - nie musimy sie wstydzić, często lekarze są mile zaskoczeni i deklarują współpracę. Eksperyment z koordynatorami międzypowiatowymi trwa w woj. mazowieckim - jak się sprawdzi - będą postulaty wdrożenia takiego systemu.
- ratownicy medyczni z pog-rat - pomysł niezbyt dobry  - szkoleni są w/g różnych programów, po niektórych uczelniach posiadają wiedzę odwrotną - z przyczyn polityczno-socjologicznych lepiej już współpracować z fajnymi lekarzami - ale z braku laku może też być ratownik ( lepszy dobry ratownik po przejściu przez  koordynatora, niż nikt... - dobre doświadczenia ma woj. pomorskie)
- strażacy o szczególnch predyspozycjach - oczywiście, niezależnie od koord. powiatowych dążymy do wychwycenia strażaków spełniających się w ratmed - nawet w wytycznych jest mowa o instruktorach. Ostatnio poszła w teren ankieta na temat chętnych do doskonalenia w zakresie ratmed. Po obserwacjach wiemy że: nie może być nazwy " instruktor" ( kto wymyśli lepszą wygra maskę do szt. oddychania - "z-ca d/s ratmed", "asystent ratmed", " docent", "łapiduch" już były), że wielu chętnych nie miało okazji sprawdzić się w akcjach ratmed ( nie przypadkiem staż w PSP trwa 3 lata) , że model docelowy - 1 znawca na każdej zmianie jest realny - praktycznie kwestia czasu...    
2/. Póki co - zapraszajcie koordynatorów, zwłaszcza jak jest jakiś problem - w razie odmowy (chyba mało realne) przydałby się mały donosik...
3/. Gdyby nawet wszystkie dotychczasowe dyskusje i przekomarzanki się nie odbyły, to i tak post BROKSA uzasadnia sens tego działu.....

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 08, 2005, 21:45:04 »
BROKS Nie ma często nawet tego jednego z magicznych słów /dziękuję/!  :(
To tak nawiasem, bo szczerze mówiąc nawet tego nie oczekuję, a już napewno w mojej KP PSP - w JRG się zdarza, a OSP jest częste. Również nie oczekujmy tego od poszkodowanych. Dla mnie osobiście najwiekszą satysfakcją /jak juz kiedyś napisałem, chyba w innym miejscu/ było i jest jeżeli chłopaki z JRG, czy OSP wrócą z akcji i słyszę, że komuś udało im się pomóć. Wiem wtedy i czuję, że jest w tym jakaś znikoma cząstka mojej pracy i nie poszła całkiem na marne. :)
Wiele rzeczy mi sie osobiście w tym systemie radmed nie podoba i wyrażałem tu swoje zdanie. Ostatnio właśniepost z 07.03.05  podobnie jak pisze ignacy b. Swego czasu na początku działalności korzystałem z pomocy Kier. Pogotowia w zakresie wypożyczenia niektórego sprzetu /np. fantoma/ oraz pomocy w szkoleniu i rad dypl. pielegniarki związanej z ratownictwem. W trakcie egzaminu zaprosiłem Lekarza chirurga z WCM, V-ce Prezesa Automobilklubu ds. ratownictwa, oraz Kierowniczkę Oddziału PCK od której uzyskałem również wiele pomocy. Kierownictwo K-dy, było niestety najmniej zainteresowane :( Wszystko robiłem od poczatku do końca sam. Nie wyrzekam, ale to przykre. Teraz jest może nieco lepiej, ale jednak niesmak pozostaje.
Chciałem stworzyć społeczną grupę Ratowników Drogowych PZMot przy KP /korzyści były by obupólne/, było to nawet daleko posunięte, jednak znowu górę wzieło niezrozumienie i bezduszność decydentów.
Pisze p.Ignacy o ankiecie co poszła w teren - jakoś chyba do mnie doszła, a co bardziej prawdopodobne utkneła u kogoś, gdzieś na dnie szuflady. Popytam.
Choć tak do końca nie jestem pewny i nie wiem czy jeszcze mi się naprawdę chce :( Jeżeli koordynatorzy mają nas głównie kontrolować i zdalnie sterować, my uczyć się sami,  pomagać i wypełniać papierki to chyba jednak nie! :( Może to tylko takie czasowe zniechęcenie tym, co się ostatnio w PSP wyrabia? Oby!
To tak by bylo na tyle, po ostatnich postach.
Pozdrawiam serdecznie.

 
 
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 09, 2005, 08:46:33 »
tak sie bawia chlopaki w rat med w norymberdze

walizka medyczna

aed

ich karetka oraz opis szkolenia

pozdrawiam

bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 09, 2005, 12:10:50 »
No fajnie! ;) W Augsburgu jest podobnie! bulon  chcesz nas TU zdołować, czy zmobilizować? Jak się to ma do naszej rzeczywistości /nie planów/ wszak jesteśmy bodaj już również ratownikami medycznymi - strażak ratownik, a pomoc medyczna, tak to się obecnie zowie ? To tak nieco żartem  :) , ale napewno długa i daleka droga przed Nami...... nie wiem tylko czy sposób i akurat ta obrana i wytyczona przez władze w tym choćby zakresie jest właściwa. Jestem optymistą   :rolleyes:   Japonię drugą już prawie mamy  :D  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 09, 2005, 13:04:43 »
proboje uswiadomic, ze czasy gdy strzak lal tylko wode i jezdzil wielkim czerwonym woezem minely.
straz juz nie tylko pozarna tylko straz ...zycia... wszelkiego...cos takiego..

panowie
generalnie kolorowo nie jest, wiem to.
ale

macie bardzo dobry kurs, ilosc godzin zostal zwiekszona.
macie 21 procedur ktore podpowiadaja wam, co robic i jak. sa one uniwersalne i wg mnie bardzo dobrze pokazuja co i jak.
macie karte pomocy medyczna do wypelnienia- jedna dla zespolu medycznego a druga dla kordynatora.
to ze zespoly maja ja w dupie to swiadczy tylko o nich a o was w skali europejskiej jak najbardziej.
ona jest potrzebna koordynatorowi by wam ratowac tylek, jak by sie wariaci znalezli. zrobis statystyke (kurde, ona jest wazna ! )i pare innych.
macie ksiazke ktora jest naprawde niezla. macie ignacego ktory odpowiada na wasze pytania i macie nawet specilanego maila na wszelkie watpliwosci.
macie niezly sprzet, problem tylko z jego uzupelnianiem szczegolnie w OSP.
 poki co ratmed to jedna z lepiej i czysciej wychodzacych rzeczy w PSP.

czego niema?? ano uregulowan prawnych owszem.
jednak czy to do konca wina KG ? a szczegolnie dzialu rat med??
ratownicy medyczni w PR tez fajnie nie maja :D i nie tylko oni. wszedzie gdzies cos sie robi na reke.
poza tym paragraf 162 KK dotyczy rowniez was i rowniez was chroni !
niema sprawnych kordynatorow.
bram mentalnosci strzakow ze musza byc profesjonalistami w tym temacie a to sie osiaga raptem kilkoma cwiczeniami. dlaczego moi harcerze potrafia czesto lepiej udzielic pierwszej pomocy od strazaka mimo ze wcale ich nie tresuje?? bo chce, bo wie ze to wazne, bo jest swiadomy swoim umiejetnosci i czuje mimo wszytko pokore.bo czasem zajrzy co w apteczce piszczy (r1) itd... tak niewiele potrzeba...
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 09, 2005, 23:57:30 »
Wiem bulon że nie jest najgorzej z tym ratmed w PSP!!!!
To że na tym forum jest wiele negatywnych uwag odnośnie tej dziedziny ratownictwa to dlatego że chce się zmian na lepsze. Ktoś kto chce coś zmienić to mówi co według niego można skorygować. Przecież ludzie nie będą tu masowo siać propagandy i opisywać tylko pozytywne rzeczy w ratmed. Chcemy ulepszać tą działkę to się czepiajmy...czasem niesłusznie i omyłkowo...ale po to jest to forum żeby wszelkie problemy i niejasności rozpatrywać!!!Wymiana poglądów tych nawet najbardziej kontrowersyjnych nie powinna tu nikomu zaszkodzić bo nikt chyba nikogo osobiście nie obraża...są głównie narzekania na system.
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 10, 2005, 04:36:29 »
narzekanie a konstruktywna krytyka to dwie rozne sprawy.
ufff sobie mysle, nie jest tak zle. polecam sie do pomocy przy ratmed w wawce i okolicach.  
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 11, 2005, 14:24:44 »
Witam.
O kurza twarz,ale sie rozpisaliscie. Po co tyle p....... ten papier jest tak potrzebny jak wasza czcza gadanina,kto to bedzie czytał.
Absurd za  absurdem.Teraz w dzienniku zajęć mam oprócz daty pisać jeszcze jaki to jest dzień np. 11.03.2005r. godz. 9.00-11.00 piątek. AWRUK ludziom całkiem w głowach sie powywracało.Co oni mają w głowie. A na ajuh nam ten dziennik, jeden temat wpisuje sie w 7 dokumentach , o ludzieeeeeee.

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 11, 2005, 21:31:15 »
1. Ktoś musiał zrobić przetarg na drukowanie tego- ktoś mógł na nim zarobić.. piszesz, że juz 7 dokument, więc może 7 osoba ma z tego korzyści.
2. Dobrze wiecie co w Polsce urzędniką idzie najlepiej- utrudnianie życia klientom.
3. Taki pan który jest odpowiedzialny za puszczanie w życie takich dokumentów czułby się nie spełniony, gdyby kończył kadencje bez żadnego nowego wprowadzonego przez niego do życia.
4. Wciąż żyjemy w Polsce- kraju gdzie wszystko jest możlwie, a zwłaszcza rzucanie kłód pod nogi obywatelom.
5. Wątpie, żeby na przełomie najbliższych lat coś się zmieniło- więc kochani koledzy wyrabiajmy sobie technikę pisania- bo to nam się na akcjach bardzo przyda ;)  

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 11, 2005, 22:03:28 »
Z tym utrudnianiem to prawda ale papier to zabezpieczenie Twojego tyłka! Wiec go pisz! Z urzednikami tez mozna walczyc - tylko trza cierpliwosci! Nie drzwi to okno..!
To co sie zmieni na przestrzeni nastepnych lat zalezy tylko od NAS! Wiec nie czekajmy i dzialajmy! Zeby chociaz Nam bylo pozniej lepiej i Naszym dzieciom!

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 11, 2005, 22:51:57 »
Z tym utrudnianiem to prawda ale papier to zabezpieczenie Twojego tyłka! Wiec go pisz!
Święta racja....wszak żyjemy w erze papierów, druków, świstków, dokumentów, blankietów, tabelek, formularzy, kart.... :lol:  Ktoś kiedyś powiedział, że poziom cywilizacyjny danej społeczności jest wyznaczany m.in. poprzez zużycie papieru :D Większy przerób to bardziej cywilizowana i wykształcona społeczność :D
Także nie dziwmy się, że każda zmiana czy nowinka to dla nas będzie dodatkowy "dokument" do wypełniania, a więc coś co nam uratuje tyłek, ale jednocześnie ten tyłek będzie mogło nieźle sparzyć :D Wszak chcemy się "rozwijać" no to musimy zwiększać ten przerób makulatury :lol:  

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 11, 2005, 23:14:58 »
Zgadzam się z wami, iż papier często może uratować ci tyłek, ale mnie zastanwia ilość tych wszystkich kartek, tabelek.. jak to ładnie opisuje BROKS..  ;) Wydaje mi się, że jednak można z tych wszystkich kartek wybrać najważniejsze teamty i już sprawa pisania książek na akcjach jest z głowy :D  

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 11, 2005, 23:26:17 »
Nieźle byłoby uszczuplić ilość tych druczków!!!!Trzeba jednak pamiętać, że zbyt gwałtowne zmniejszenie liczby dokumentów w JRG odbrałoby sporo zajęcia ludziom w komendach!!!!Wszak te nasze "wypociny" potem ktoś czyta, analizuje, ocenia, poprawia, segreguje, stempluje, podpisuje... :lol: Należałoby wtedy część ludzi z komendy pogonić na zieloną trawkę (albo do JRG o ile chcieliby wogóle przyjść i jeździć na akcje), bo nie mieliby co robić :D A tak karuzela się kręci i fajnie jest :lol:  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 12, 2005, 04:26:51 »
czyli mianowice co chcesz uszczuplic w tej karcie pomocy medycznej ? konkrety ~!!~   a nie gdybanie.


co wg ciebie jest niegodne uwagi przy udzielaniu pierwszej pomocy medycznej ??
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

BROKS

  • Gość
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 12, 2005, 12:40:00 »
Bulon....Napisałem.....Nieźle byłoby uszczuplić ilość tych druczków!!!!. Także nie uczepiłem się karty medycznej!!!! Ale jeśli nie wiesz to ci powiem, że d-ca na każdym samochodzie ma teczkę ze sporą ilością różnych formularzy i druków. Oprócz tego w pokoju szefa zmiany jest pokaźnych rozmiarów segregator z samymi tylko papiórkami. Nie dość że d-ca na akcji nabazgroli się w notesie, to jak się wraca do bazy to zaczyna się "II etap akcji". Trzeba przerobić trochę papieru, aby dobrze sprzedać tą akcję do PSK!!!! Pisze się meldunek, wypełnia karty medyczne jeśli to konieczne, jak coś uszkodzone albo zużyte to na to też druczki...zdarza się nie raz też dostać zlecenie na sporządzenie analizy akcji!!!
Także strażacy w kraju na pewno chcieliby mniej "walczyć z akcją w tym II etapie".

No a skoro już mam się czepiać karty medycznej.....
Co bym zmienił w karcie medycznej???? Już wcześniej pisałem ale się powtórzę i podam jeden przykład...zlikwidować w druku zapis "wsparcie psychiczne". Coś takiego nam ułatwi pracę, bo powstanie 50% - 75% mniej kart medycznych. Dla szefostwa w PSP oraz lekarzy koordynatorów to pewnie tragedia bo statystyka udzielanej przez strażaków pomocy medycznej (wsparcia psychicznego) spadła by katastrofalnie.
Nadmienię, że jeden z przedmówców trafnie napisał, że jak przy pożarze pocieszamy zrozpaczonego właściciela to karty medycznej nie wypełniamy!!!!

Sam miałem już dwa przypadki jak po pożarze kobita strasznie szlochała i beczała, że jej się spaliło i wspieraliśmy ją psychicznie. Nawet Pogotowie wzywałem bo w obu sytuacjach babeczki tak płakały i się wydzierały że trzeba było im coś na uspokojenie dać....przecież tlenu takiej nie podam :lol:  jak ona nie mogła na tyłku usiedzieć tylko łaziła, beczała i biadoliła!!! Jedną z nich to nawet karetka zabrała. Karty medycznej wtedy nie wypełniałem, nikt się nie czepiał i było cacy. A to miało miejsce już po wprowadzeniu ratmed do PSP!!!!

No i likwidacja tego zapisu może wyeliminowałaby kolejną patologię (zamieszczałem wcześniej ale powtórzę):

W mieszkaniu leży starsza osoba z połamaną nogą. Pogotowie przyjeżdża pierwsze i idzie np. na 5 piętro ale nie może dostać się do środka!!! Zjawia się Straż. Rozstawia drabinę i strażak wchodzi przez okno do mieszkania!!! Jest pierwszy i ma za zadanie otworzyć drzwi od środka dla czekającego po drugiej stronie Lekarza z pogotowia. Nawet nie zajmuje się tą osobą bo nie traci czasu - lekarz musi dostać się do poszkodowanej osoby jak najszybciej!!! No ale w takiej sytuacji już muszę wypełnić kartę medyczną i zaznaczyć wsparcie psychiczne no bo strażak był pierwszy przy takiej osobie i "musiał" wesprzeć ją jakoś psychicznie...nie uznaje się sytuacji że omijam tą osobę nie zajmując się nią choćby przez parę chwil tylko idę wpuścić lekarza - tak przynajmniej u nas jest i od razu na dzień dobry mam do wypełnienia kartę pomocy medycznej!!!!

Strażacy wspierali psychicznie ludzi poszkodowanych, wspierają i będą wspierać. Na to taki zapis w karcie medycznej nie jest potrzebny aby wiedzieli, że coś takiego należy do ich obowiązków!!!!
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 12, 2005, 15:10:35 »
sorki broks, odnioslem wrazenie ze karta wg ciebie jest zla.
sadze ze rubryka- wsparcie psychiczne powinna bytc zaznaczany gdy udzielalismy jeszcze innej pomocy np okrylismy kocem na mrozie badz tamowalismy krwotok.
wtedy ten punkt ma sens inaczej uwazam tak jak broks
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 13, 2005, 10:17:31 »
...oj musze sie właczyć do tej dyskusji....:)... dorzucę to o czym już wspomniałem wcześniej...a na co jeszcze nie odpowiedział mi koordynator ( podobno w biurze prawnym KG zasiega jezyka :) )....DANE OSOBOWE...wiem że to dziwne ...ale skoro z KW zabraniają nam umieszczać danych osobowych osób poszkodowanych( i tak tego nie robiłem :P ) w informacji ze zdarzenia bo to podobno niezgodne jest z ustawą o ochronie danych osobowych to jak w takim razie mogę wpisywac bogatsze dane do karty medycznej...? Czyli kilka rubryk można a kto wie czy nie trzeba zlikwidowac. Po wtóre ...jestem raczej sceptykiem w tej kwestii i wątpię aby "cudowna" karta medyczna w razie problemów uratowała mi 4 litery...prawnicy i tak znajdą pewnie coś czego nie uwzględniłem ....pewnie będzie brakowało gdzieś krzyżyka :)... Zreszta to dotyczy wszystkich świstków które wypisujemy... wiekszość jest pewnie tyle warta co papier z którego są wykonane:) Najczesciej wpada się na głupotach a nie na poważnych rzeczach... a głupotami się nie pewnie nie zajmujemy dość wnikliwie :)... Pozdrowienia

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 13, 2005, 10:24:52 »
...a jesli chodzi o wsparcie psychiczne.... gdybym miał  wypisywac kartę  tylko w takim wypadku to faktycznie.... moje druki  zajęłyby gruby segregator w KW a tak mają luzik.... przynajmniej nie mają zafałszowanej statystyki .... takie sztuczne nadmuchiwanie danych uprawia się nie tylko w tej dziedzinie...i nie tylko w PSP:) ważne żeby ktoś na górze mógł udowodnić że jest potrzebny :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Karta Pomocy Medycznej!
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 13, 2005, 11:52:45 »
Cytuj
bo to podobno niezgodne jest z ustawą o ochronie danych osobowych

rozwiej swoje watpliwosci i przeczytaj ta ustawe

Cytuj
jestem raczej sceptykiem w tej kwestii i wątpię aby "cudowna" karta medyczna w razie problemów uratowała mi 4 litery...prawnicy i tak znajdą pewnie coś czego nie uwzględniłem ....pewnie będzie brakowało gdzieś krzyżyka

ja bym tak nie mogl zyc w wiecznym stresie, ze zawsze mnie dopadna. jak nie w  karcie to przyczepia sie ze miales zle zapiety nomex i dopiero bedzie...
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.