Autor Wątek: Latarki PELI  (Przeczytany 20008 razy)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 11, 2008, 12:32:09 »
Cytat: Emil  Listopad 06, 2008, 20:17:18
Cytuj
Nie wiem jak to jest w teorii ale w praktyce jestem za ksenonem.
Może i żre prąd, świeci o 2/3 krócej niż diody ale światło daje na 100% lepsze.
Cytat: 085  Listopad 08, 2008, 16:50:15
Cytuj
Jak zmierzysz lepszość światła ? W kandelach czy lumenach ?  Tongue

Poszperałem troche w internecie i znalazłem coś takiego.

Cytuj
Lumen jest jednostką do określenia całkowitej ilości światła wyemitowanej przez źródło - całkowity strumień światła, natomiast kandela to jednostka określająca światłość czyli (w uproszczeniu) intensywność światła w wiązce emitowanej przez źródło.

Lumeny określają jak "mocne" jest źródło światła (lampa, reflektor, latarka) dowolnego typu.
Kandele określają jak mocno jest skupiona wiązka światła, gdy źródło światła ma reflektor albo soczewkę skupiającą.
Lumeny są mierzone bardzo dokładnie w specjalnym przyrządzie pomiarowym (integrating sphere), gdzie identyczne źródła światła (żarówki) dają podobną wartość w lumenach. Jest to powszechnie używana i podawana jednostka światła we wszelkiego rodzaju przemysłowych źródłach światła (żarówki, świetlówki, lampy halogenkowe, lampy rtęciowe) do porównania ich wydajności świetlnej i określenia klasy energetycznej.
Podawanie światłości w kandelach, która upraszczając definicję fizyczną jest miarą intensywności w wybranym punkcie, uniemożliwia porównania. Światłość w kandelach zależy przede wszystkim od miejsca pomiaru w wiązce światła. Oczywiście wybierany jest punkt o największej intensywności światła, ale aby latarka była przydatna nie wystarczy jasny, jeden bardzo mały punkt (jak plamka lasera), bo tak naprawdę dalej nic nie będziemy widzieli. Podawanie światłości w kandelach daje wynik, wywołujące wrażenie, wielkie liczby - tysiące czy nawet miliony. Stąd też światłość w kandelach jest często podawana przez producentów latarek. Niestety nie rzadko, tylko niektóre egzemplarze osiągają podane parametry, czasem rzeczywista różnica wynosi 100% - wynika to z nawet bardzo małych różnic w egzemplarzach żarówki (umieszczenie włókna) lub odbłyśnika.
Podawanie w specyfikacji kandeli ma sens tylko wtedy, gdy jednocześnie podaje się strumień światła w lumenach. Jeśli dwie lampy (latarki, reflektory, itp.) mają taki sam strumień światła w lumenach, a jedna z nich ma więcej kandeli to oznacza, że ma bardziej skupioną wiązkę światła. Czy to będzie zaleta czy też wada to zależy od przeznaczenia tej lampy (latarki, reflektora, itd.).

Porównywanie lamp, latarek, reflektorów, szperaczy, itp. tylko przez światłość w kandelach to błąd. Dzieje się tak od dawna, zwłaszcza wśród producentów latarek.
Światłość w kandelach daje wynikowo duże liczby co wywołuje pozytywne wrażenie u nabywców, ale tak naprawdę nic nie mówi o jakości źródła światła i jakości wiązki.
Najlepsi producenci podają strumień światła w lumenach
Źródło: http://www.bjsystem.com.pl/lumen.html
Z czego wynika że podawanie natężenia światła w kandelach to taki trochę "chłyt martetindody" Więc lepiej przy wyborze kierować się ilością lumenów a tu niestety wygrywa ksenon i inne cuda tego typu. Jednak znowu dioda tej najlepszej klasy będzie już porównywalna z ksenonami wiec uważam że to takie błędne koło. I zawsze ktoś będzie się kłócił i uważał że dioda/ksenon jest lepsza.
Cytat: 085  Listopad 08, 2008, 16:50:15
Cytuj
A na serio, jeżeli masz takie zdanie o diodach "na rower" to znaczy, że zetknąłeś się z tanim badziewiem. Polecam konstrukcje oparte na 'silnych' diodach (luxeon), zresztą umieszczenie tych diod w najnowszej konstrukcji Petzla (Petzl Ultra, zasięg światła 120 metrów, wg. testów producenta) - a jeżeli Petzl coś stosuje, to znaczy, że to jest przyszłościowe Smiley
Zgadzam się w 101%
Cytat: 085  Listopad 08, 2008, 16:50:15
Cytuj
Spójrz na to inaczej - będziesz mógł świecić całą noc ? Żeby to się nie zemściło... bo żółto świecąca i gasnąca latarka to żadna radość
Dokładnie tak. Producent podaje ci że latarka ma czas działania załóżmy 6h. Co z tego skoro przez ostatnie 2 godziny latarka i tak już się nie przyda bo światło będzie przygasało.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 18, 2008, 11:55:37 »
Taka ciekawostka. Trafiłem na taką stronkę: http://pelican.com takie same oznaczenia, takie same latarki a nie Peli tylko Pelican. Nawet strona tak samo wygląda http://peli.com/?q=pl :) Chyba sprzedają pod dwoma markami na różne rynki?

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 18, 2008, 14:42:34 »
Pelican to jest druga nazwa dla marki Peli i bardzo często można się z tą nazwą spotkać na skrzyniach tej marki używanych w USA. Na resztę świata wysyłają wszystko pod marką Peli. Może też nie mogli w USA zarejestrować marki pod taką nazwą bo logo firmy też się zmieniło. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2008, 14:47:32 wysłana przez Dzumsi »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 26, 2008, 23:37:25 »
Ja  akurat stosuje  Peli 2450  z  ładowarkami  220 V jako latarki do hełmów galleta  i nowe Vulcany Fire  44452 z źródłem  światła  LED C4 również z ładowarkami na 220 V.

Peli oceniam średnio – powiedzmy na -4  światło nie jest rewelacyjne – szczególnie w dymie

Natomiast nowy model Vulcana z LED światłem to rewelacja szczególnie na duże odległości bez porównania z starszymi modelami

Pozdrawiam MIKO

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 22, 2009, 16:58:46 »
Witam!!
mam pytanko odnośnie zaczepów do latarek peli. mam hełm ZS-03/06, i proszę o rade, czy ktoś posiada taki hełm latarke peli i oczywiście uchwyt do hełmu na tą latareczke??, jaki uchwyt jest najlepszy , stabilny , wygodny , i mocny ?? proszę o podanie jakiś informacji na ten temat za co z góry dziękuje :wacko:

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 23, 2009, 06:55:17 »
Witam!!
mam pytanko odnośnie zaczepów do latarek peli. mam hełm ZS-03/06, i proszę o rade, czy ktoś posiada taki hełm latarke peli i oczywiście uchwyt do hełmu na tą latareczke??, jaki uchwyt jest najlepszy , stabilny , wygodny , i mocny ?? proszę o podanie jakiś informacji na ten temat za co z góry dziękuje :wacko:

Do tego hełmu jest tylko jeden rodzaj uchwytu na latarkę i jeden rodzaj latarki :) Najlepiej zadzwonic do KZPT !

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 23, 2009, 15:52:26 »
ale nie koniecznie tylko jeden uchwyt, bo na różnych zdjęciach widziałem różne typy uchwytów, tylko nie wiem jak je szukać..a odnośnie ten uchwyt z Kzpt jest jakis dziwny i nie wygląda na mocny, kawałem plastiku do którego przyczepiona jest latarka.. :-\

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 23, 2009, 15:59:18 »
ale nie koniecznie tylko jeden uchwyt, bo na różnych zdjęciach widziałem różne typy uchwytów, tylko nie wiem jak je szukać..a odnośnie ten uchwyt z Kzpt jest jakis dziwny i nie wygląda na mocny, kawałem plastiku do którego przyczepiona jest latarka.. :-\

Uchwytów może jest i kilka, ale nie wiem czy inne będą pasowały akurat do tego hełmu... wiem, że KZPT ma akurat dopasowany do ich hełmów tylko jeden rodzaj... i pewnie ten widziałeś. Pozostaje więc swoja własna konstrukcja jeżeli nie jesteś pewien tej od producenta, tylko ze stracisz gwarancję....

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 23, 2009, 16:37:34 »
starsze kalisze z serii ZS nie miały montowanych oryginalnie zaczepów do latarek. Latarka była mocowana do bocznej, dolnej krawędzi hełmu za pomocą specjalnych uchwytów, po prostu przykręcanych do skorupy hełmu. Te uchwyty dostałem razem z latarką, ale nie wiem czy są do kupienia w jednym miejscu co latarka, czy były specjalnie zamawiane.

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 23, 2009, 18:42:08 »
z Tymi uchwytami same cyrki swiata :wacko:  co do uchwytu z kzpt to na pierwszy rzut oka widać ze to jest lekki badziew ( tak mi sie wydaje) ten zaczep nie wygląda na stabilny i nie wiadomo jaki mocny.. a ktoś  Koledzy z Was użytkują taki hełm i latareczke?? jak to w rzeczywistości wygląda?? -_-

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 24, 2009, 18:45:59 »
specjalnie dla Was koledzy skoczyłem do remizy i pstryknołem kilka fotek uchwytów do latarek Peli.
Kupując taki uchwyt możemy spłodzić kilka wersji uchwytów zależnie od modelu

 





Na tych zdjęciach akurat widać jak można zamawiając jeden uchwyt zrobić dwa mocowania do hełmu typu ZS-03 oraz ZS-03/06 niestety w komplecie nie ma wystarczającej ilości śrubek oraz podkładek wiec dorobiona została śrubka trzymająca latarkę w uchwycie oraz podkładka dystansująca uchwyt latarki z mocowaniem do hełmu. Widać to na 2 zdjęciu. Zdjecie nr 4 przedstawia latarkę model 3330, zdjęcie nr 5- model 2410. Podpowiem że w przypadku gdy do hełmu chcecie zamontować latarkę w to oryginalne "gniazdo" z KZPT to warto przedtem wykręcić te plastikowe śrubki i wstawić normalne metalowe ale wiąże się to z tym że trzeba wszystko "wybebeszyć". Mojemu ojcu się to przytrafiło w trakcie akcji także od razu na drugi dzień był robiony tuning i wam też polecam dodatkowo pękł cały ten uchwyt przy hełmie dlatego jeśli ktoś ma zdolności techniczne polecałbym zrobienie takiego uchwytu z kawałka blachy aby był on solidniejszy co do jakości uchwytów Peli raczej nie miałbym wątpliwości zdaje mi się że są one robione z tego samego materiału co skrzynie tej firmy wiec pewnie problemu z wytrzymałością nie będzie.

Niżej przedstawiam jak ja użytkuje latarkę Peli model Big Ed




Na allegro znalazłem coś takiego. Wystarczy tylko trochę pokombinować i na pewno się przyda http://www.allegro.pl/item561928842_uchwyty_na_latarki_do_helmu_firmy_peli.html
no i nie patrzcie na ceny ze stronki KZPT bo tam odliczony jest vat to raz, dwa sprzedają tam chyba (wnioskuje po zdjęciach) sam uchwyt do hełmów AK-06 bez reszty części za cene całego kompletu więc opłaca się kupować na stronie www.peli.com.pl przesyłka gratis + cała masa gazetek bzdetek sretek:D
To chyba tyle z mojej strony gdyby ktoś chciał się czegoś dowiedzieć proszę śmiało walić postaram się odpowiedzieć.  :mellow:
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2009, 21:11:59 wysłana przez Dzumsi »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 24, 2009, 19:23:16 »
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 26, 2009, 16:24:09 »
Kolego Dzumsi, a mam pytanko za zdjęciu przy hełmie calisia jest ten uchwyt na latareczkę, jak on sie sprawdza,to dobry uchwyt,czy wytrzymały i w ogole?? bo takie uchwyty chyba dostaniemy z latarkami, a zastanawiam sie czy to jest dobry uchwyt :gwiazdki:

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 26, 2009, 20:33:53 »
a czy ktoś próbował montować ten uchwyt na odwrót, tak aby uchwyt był skierowany do dołu. Chyba lepiej by to wyglądał bo tak można czasami zawadzić bo latarka troche wysoko jest, a tak była by przy samym policzku z boku głowy.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 26, 2009, 21:52:12 »
miggru też myślałem chwilę i wydaje mi się, że oni to tak zorganizowali, żeby było można używać maski przypinane do hełmu.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 27, 2009, 11:33:00 »
też o tym myślałem, ale jak często używasz tego rozwiązania?? u mnie nikt z tego nie korzysta, a latarek już troche na hełmach spotkałem. w Gallecie udało się to jakoś rozwiązać i latarka jest właśnie na dole, a nie jak  ZSach wystaje niczym antena

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 28, 2009, 00:23:53 »
Kolego Strażak90 co do uchwytu samego w sobie myślę że nie możesz mieć obaw wydaje mi się że jest on wykonany z tego samego tworzywa co skrzynie Peli a więc
bałbym się natomiast o samo "gniazdo" na hełmie gdyż zdarzyło się dokładnie mojemu ojcu ze w trakcie jazdy do zdarzenia trzymał hełm między nogami ścisną go udami tak nie fortunnie że właśnie ułamał samo to "gniazdo", pękła jedna plastikowa śrubka (kto wpadł na pomysł użycia plastikowej śrubki- Nobel od zaraz) także jak już pisałem we wcześniejszym poście warto jeśli ktoś chce dorobić sobie uchwyt z np. jakiegoś mocniejszego tworzywa/metalu/stopu uranu :wacko:
A co do pytań i stwierdzeń @Sylwka i @ Miggru myślę że nie sam uchwyt nie odstaje aż tak bardzo od skorupyhełmu jest on troszke wyprofilowany


jednak z Galletem porównywać nie ma co. A co do pomysłu żeby zamontować latarkę w dół jutro to sprawdzę cyknę fotki i wrzucę na forum.

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 28, 2009, 13:39:57 »
a co uważacie o latarkach Streamlight ? czy jak bym kupił uchwyt do PELI to ta latarka też by w niego weszła?
jak ktoś by mógł to niech sprawdzi jaka jest średnica tego uchwytu :)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 01, 2009, 18:13:22 »
a czy ktoś próbował montować ten uchwyt na odwrót, tak aby uchwyt był skierowany do dołu. Chyba lepiej by to wyglądał bo tak można czasami zawadzić bo latarka troche wysoko jest, a tak była by przy samym policzku z boku głowy.

Miggru, byłem w remizie, sprawdzałem- nie da rady, pod uchwytem jest taka kopułka najprawdopodobniej maskownica od jakieś śruby
i nie daje rady włożyć tam tego uchwytu a na siłę nie chciałem próbować bo jak pęknie mi drugie gniazdo to się zachlastam i nie wiem skąd wezmę nowe :'(
Co do wymiarów uchwytów podam jak tylko będę mógł.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 24, 2009, 10:51:33 »
Witajcie!!
Mam pytanie dotyczące latarek firmy PELI. Moja OSP chce zakupić 7 latarek tej firmy. Chcemy, aby można je było montować na hełmach (Gallet F1 E). Naczelnik powiedział, że nie chce tych najtańszych, ale też nie te najdroższe. Które polecacie?? Lepsze akumulatory czy na baterie??

Pozdrawiam
Michaszs
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 24, 2009, 11:23:58 »
Zależy ile macie wyjazdów w czasie których będziecie je używać - przy małej liczbie wyjazdów i diodowych źródłach światła mogą być ogniwa alkaliczne - mogą wystarczyć nawet ponad rok.
Przy źródłach światła żarowych (ksenon, halogen) już zużycie prądu jest większe więc używanie ogniw alkalicznych może drogo wychodzić.

Ja, żeby zaoszczędzić kupiłem latarki na zwykłe ogniwa alkaliczne ale kupiłem do nich akumulatorki i ładowarkę. Przy 30 wyjazdach na rok można sobie pozwolić na wyjmowanie ogniw i ładowanie w oddzielnej ładowarce.

Przy większej liczbie wyjazdów myślę, że tylko latarki z akumulatorami i ładowarkami - szybko zwróci się koszt zakupu (brak konieczności zakupu ogniw alkalicznych) i wygoda jest znacznie większa.

Jeszcze tylko jedna mała uwaga - standardowe ogniwo alkaliczne ma 1,5V, odpowiednik akumulator NiH ma 1,2 V, jeśli łączy się 4 ogniwa szeregowo to różnica już jest 6V a 4,8V - może to być mieć znaczenie przy niektórych urządzeniach - nie zawsze można zrobić manewr z zastępowaniem akumulatorkami NiH w urządzeniach przystosowanych do pracy z ogniwami alkalicznymi.

U mnie latarki PEli BigEd przystosowane do baterii alkalicznych działają bez problemu. 

I jeszcze jedna sprawa - nie używajcie zwykłych ogniw - wyleją się szybciej niż się spodziewacie a po potraktowaniu kwasem  najczęściej całe urządzenie nadaje się tylko do wyrzucenia.

Myślę, że najlepiej zrobisz jak sobie weźmiesz z katalogu dane kilku latarek - cenę i czas pracy na źródle zasilania, koszt wymiany zasilania. Potem policzysz orientacyjnie ile godzin będziecie świecić przez np 5 lat na podstawie statystyki Waszych wyjazdów i sprawdzisz co się bardziej opłaca - stosowanie latarki z akumulatorami czy z ogniwami alkalicznymi.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 24, 2009, 16:02:28 »
niestety gdzieś posiałem instrukcje obsługi ale z tego co pamiętam napisane było tam żeby używać baterii Duracell lub Energizer. Żeby tak owe zakupić musiałem śmigać do hurtowni elektrycznej bo nigdzie nie mieli Duracell'i R14. I gdy już zdecydujecie się na wersje bateryjną warto wybierać te lepsze baterie i jeśli nie macie za dużo wyjazdów lub nie chcecie kupować droższej wersji może warto było by kupić np. model 2400 i w hurtowni elektrycznej baterie wrzucić na samochód i w razie braku mocy cyk nowe baterie i jazda dalej.

P.s. Sylwek jak tam sprawuje ci się twój Big Ed? Czy to ten którego zamawiałeś na allegro?

Offline firefighter935

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
    • OSP Lotyń
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 06, 2009, 23:27:23 »
Witam
Może odświeżę trochę temat ale mam mały problem, właśnie chcemy kupić latarki nahełmowe do hełmów ZS-03 oraz AK-06 kalisza jakie polecacie latarki ,dlaczego je i ich cena oraz sposób zamocowania do hełmu z góry dzięki
 

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 08, 2009, 18:53:56 »
niestety gdzieś posiałem instrukcje obsługi ale z tego co pamiętam napisane było tam żeby używać baterii Duracell lub Energizer.

Boze, co za pierdoly tam pisza, ze tez ktos moze w to uwierzyc :/

Ogniwo firmowane np. przez Energizera moze byc wykonane na przyklad przez Sanyo - znak HR na minusie. Nie ma zadnego znaczenia, jakiej firmy jest ogniwo - wazne, zeby bylo porzadne. To, ze ktos pisze takie bzdury w instrukcjach, jest spowodowane najczesciej umowa z producentem ogniw. Naprawde nic sie nie stanie, jak wlozysz ogniwo innej firmy - bedzie albo lepsze, albo gorsze.

Jakosc ogniwa sprawdza sie woltomierzem, a nie spojrzeniem na etykietke.

Najlepszym rozwiazaniem sa akumulatory NiMH z porzadna ladowarka, ktora potrafi ladowac i odswiezac akumulatory. Tyle, ze ktos musi tego pilnowac. Akumulatory w moich latarkach co pewien okres czasu (jezeli ich ladunek nie zostanie zuzyty w akcji) wedruja do ladowarki do odswiezenia (rozladowanie + ladowanie).

Tak nalezy postepowac z akumulatorami - wieczne doladowywanie w przypadku zuzycia np. polowy ladunku, skraca pojemnosc tychze. W kwestii marki, polecam zwlaszcza Philipsa Multilife.

Offline firemann998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Latarki PELI
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 10, 2009, 00:13:27 »
Mamy Peli na LEDACH przy Galettach mocowania się luzują i latarka czasami się odpina z mocowania.