Autor Wątek: radiotelefon stacjonarny  (Przeczytany 9186 razy)

Offline sebek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
radiotelefon stacjonarny
« dnia: Sierpień 09, 2008, 19:53:20 »
witammamy zamiar kupic jakis w miare tani radiotelefon stacjonarny do naszego wozu i do tego jakąś antene

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2008, 20:03:12 »
witammamy zamiar kupic jakis w miare tani radiotelefon stacjonarny do naszego wozu i do tego jakąś antene

I co związku z Tym?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2008, 20:10:26 »
Witam!
proponuje Ci zakup radiotelefonu samochodowego Motorola GM-360.Jest dostępna w Zarządach wojewódzkich z dotacją. A tu możesz sobie poczytać o nim oraz o innych radyjkach. http://www.elnex.pl/c/pl/55_46/1/1/0/long/radiotelefony+przewozne.html
http://www.alfaradio.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=122
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2008, 20:16:55 »
witammamy zamiar kupic jakis w miare tani radiotelefon stacjonarny do naszego wozu i do tego jakąś antene

I co związku z Tym?

Wydaje mi się :rolleyes: że kolega chce jakiejś oferty i porady
http://epa.com.pl/gmf_oferta.htm
http://www.ppoz.sklep.pl/
http://www.adampol.pl/

i wiele wiele innych firm

bardzo dobrymi radiotelefonami są motorolki GM-360 a do tego antenę musicie dopasować według własnych potrzeb...
Pozdrawiam.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2008, 20:52:25 »
U mnie w OSP działają dwie 360. Jedna nasobna (GP) i jedna stacjonarna [na samochodzie (GM)]. Sprawują się u nas znakomicie.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2008, 21:39:45 »
Jeśli do samochodu to raczej przewoźny , a nie stacjonarny ;)
Inna sprawa że i tak w zasadzie chodzi o ten sam radiotelefon , bo przewoźny od stacjonarnego najczęściej różni się tylko osprzętem (zasilanie, antena, mikrofon).
Motorola GM 360 jest dobrym radiotelefonem , ale tak naprawdę do samochodu wystarczy nawet niższy model np GM 340 - będzie nieco taniej, a podstawowe parametry są takie same.  Jednak to oczywiście sprawa kupującego.
Z zakupem Motoroli trzeba teraz uważać , aby nie przepłacić.Ceny spadły dość znacznie ( kurs euro, konkurencja), trzeba więc sprawdzić oferty w kilku miejscach.
Inna sprawa że owa konkurencja ma też dość ciekawe propozycje. Warto sie przynajmniej zapoznać
 http://www.hyt.pl/index.php

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2008, 21:41:39 »
Jeśli do samochodu to raczej przewoźny , a nie stacjonarny ;)
Inna sprawa że i tak w zasadzie chodzi o ten sam radiotelefon , bo przewoźny od stacjonarnego najczęściej różni się tylko osprzętem (zasilanie, antena, mikrofon).
Motorola GM 360 jest dobrym radiotelefonem , ale tak naprawdę do samochodu wystarczy nawet niższy model np GM 340 - będzie nieco taniej, a podstawowe parametry są takie same.  Jednak to oczywiście sprawa kupującego.
Z zakupem Motoroli trzeba teraz uważać , aby nie przepłacić.Ceny spadły dość znacznie ( kurs euro, konkurencja), trzeba więc sprawdzić oferty w kilku miejscach.
Inna sprawa że owa konkurencja ma też dość ciekawe propozycje. Warto sie przynajmniej zapoznać
 http://www.hyt.pl/index.php
A czy GM 340 można kupić ze związkową dopłatą?

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2008, 09:55:30 »
Ja mam na sprzedanie radiotelefon..  GM 300. Chyba o wiele lepszy bo ma 16 kanałów a nie jak w gm340 tylko 4.
Jak coś pisać na PW.
Moge załatwić także inne radiotelefony po dużo niższej cenie.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2008, 23:33:05 »
GM 340 ma 6 kanałów. Jak na potrzeby OSP to zupełnie wystarczającą ilość , bo z ilu kanałów się zazwyczaj korzysta ?   
GM 360 ma ich 250 i nie wiem czy jest ktokolwiek kto ma je wszystkie zaprogramowane, a nawet gdyby miał to z ilu kanałów korzysta ?
Jednak chyba większym jej plusem od ilości kanałów jest wyświetlacz który ułatwia pracę.
Motorola ma też w ofercie serię radiotelefonów CM. To nieco uboższa wersja, a więc i tańsza. W moich okolicach jest kilka nasobnych CP 160 i w zasadzie w użytkowaniu nie zauważa się różnic w porównaniu do GP. 
Osobiście dzisiaj nie kupowałbym tych najbardziej "wypasionych" modeli. W perspektywie kilku lat chyba czeka nas rewolucja  łącznościowa - a wtedy będzie konieczność wymiany radiotelefonów. A te tańsze kilka lat z powodzeniem winny wytrzymać. Wim że  to nadal brzmi jak bajka ( bo mówi się o tym od dawna), ale mam wrażenie że ta zmiana wreszcie dojdzie do skutku. 
Motorole serii 300 to były super radiotelefony. Mamy ich jeszcze kilka w użytkowaniu (zarówno GM jak i GP)  - kupione jeszcze w latach 90-tych służą do dzisiaj bezawaryjnie.
mielismy jednak troche problemów z niektórymi egzemplarzami przy zmianie odstępów miedzykanałowych. Te najstarsze były przystosowane tylko do odstępu 25 i aby dostosować je do 12,5 konieczna była wymiana płytek. My to wtedy zrobiliśmy, ale zważając na dzisiejsze ceny nowych radiotelefonów nie wiem czy warto byłoby się w to dzisiaj bawić.Z nieco nowszymi "trzysetkami" nie było już tego problemu - wystarczyło przeprogamować i po kłopocie.
Rzuciłem okiem na oferty z linków zamieszczonych w tym wątku. Już tutaj widać różnice w cenach nawet tych samych modeli ;)   
   


   


 

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2008, 23:58:29 »
Wydaje mi się, choć nie jestem tego pewien, ale Motorole z serii CP nie mają homologacji, a co za tym idzie nie mogą być używane podczas akcji. Podkreślam nie jestem tego pewien-tak powiedzieli mi kiedyś na forum związanym z takową tematyką.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2008, 08:00:30 »
Ja moge załatwić Gm360 i gm350 z wyświetlaczem za 750zł z gwarancją.

Może 250 kanałów sie nie przydaje ale np. to 16 zawsze sie przyda. Przydają się te kanały podczas akcji na pograniczach powiatów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2008, 08:03:27 wysłana przez malina998 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2008, 11:04:30 »
Ja mam YAESU 12 kanalow bardzo fajne cena do uzgodnienia :)

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2008, 10:06:04 »
czy ktoś wie coś więcej na temat homologacji modeli CP ??? mają czy nie ?

Offline tyminho

  • Pretendent
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Twoja wartość zależy od tego, czy pomagasz innym..
    • Remiza.com.pl
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2008, 11:42:12 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2008, 12:15:26 »
Oczywiście że CP mają homologację na 100 %

Offline Motorola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 02, 2008, 23:25:43 »
Witam,co do radiotelefonu samochodowego nie widzę aby ktoś zwrócił uwagę na instalację antenową na samochodzie ,w moim rejonie zwosp sprzedaje radiotelefony samochodowe razem z tak zwaną anteną .Jeżeli można to zalecam anteny Radmor 1/4 fali lub 1/2 fali ,motorola 5/8fali (lambda) ,wyszczególnione prze zemnie anteny są elastyczne czyli u podstawy jest sprężyna która poddaje się podczas wjazdu-wyjazdu z garażu i przy działaniu w lasach.Wszędzie tam gdzie można lepiej jest zainstalować antenę 1/2 lub 5/8 lambda z uwagi na dodatkowy zysk energetyczny i mamy większą czułość podczas odbioru .Co do ceny radiotelefonów wolałbym zakup indywidualny a nie przez (zwosp) to się nazywa wolny wybór hi hi gm360 w firmie kosztuje +- 1100zł.A programowanie to żaden problem .

Pozdrawiam Robert

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 08, 2008, 23:46:21 »
a ja mam inne pytanko jeśli można - motka gm 360.
gdzie to najlepiej umiescic w żuczku? pytam bo niedawno dostałem to od komendanta gminnego i antena zamocowana tam gdzie była stara ale kombinuję z radyjkiem. na coś szczególnego musze uważać? myslalem albo między siedzeniami (najlatwiej zamontować bo tam byla stara radiostacja i blisko anteny i akumulatora) ale kusi mnie nad pokrywą silnika obok wskazników i przełączników (uzytkowanie przez kierowcę nie powoduje odrywania wzroku od kierowania pojazem).

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2008, 13:45:34 »
Bardzo polecam zakupić radyjko Motorola CP 160 my teraz zamówiliśmy z anteną i dodatkowymi 2 głosnikami które gościu zamontuje przy atopompach razem koszt nas wyniósł 1300 zł:)

Offline Motorola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 11, 2008, 00:41:20 »
Witam ,radio cp160 to ręczniak powinno być cm160 myślę że to tylko literówka .Jeżeli idzie o ścisłość ja osobiście tego radia bym nie kupił do psp ,z tego co pamiętam radio to nie posiada selektu 5 .Wiąże się to z brakiem możliwości wysyłania statusów ,potwierdzeń ,i wielu innych rzeczy .Lepiej było kupić standardowe radio typu gm 360 lub inne z tego typu.Podstawowa sprawa w łączności to standaryzacja ,łatwość obsługi i szybszy serwis.Możesz powiedzieć że i tak selektów nie używasz ,lecz nigdy nie wiesz czy jutro ich nie będziesz musiał mieć to po pierwsze a po drugie jest to wymogiem aby radia w sieci psp posiadały ten rodzaj selektywnego wywołania .

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2008, 13:48:48 »
Kolego zgadzam się przepraszam pomyliłem się:) CM a nie CP poprostu pomyliły mi się literki zdarza się czasem :)
Ja jestem tego zdania jakie selektywne po co... Radiostacja ma być do gadania co się dzieje i to jest moje podstawowe stwierdzenie .
Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 11, 2008, 14:22:24 »
Kolego zgadzam się przepraszam pomyliłem się:) CM a nie CP poprostu pomyliły mi się literki zdarza się czasem :)
Ja jestem tego zdania jakie selektywne po co... Radiostacja ma być do gadania co się dzieje i to jest moje podstawowe stwierdzenie .
Pozdrawiam

Wiele instytucji w tym wiele KP PSP przechodzi na wywołania selektywne - przesyłane są statusy jednostek (wyjazd do zdarzenia, na miejscu, lokalizacja pożaru, działania zakończone, powrót) ma to na celu uproszczenie i przyśpieszenie korespondencji. Obecnie mówisz kim jesteś i co robisz a dyspozytor wklepuje to w SWD czy jak to się tam nazywa. Przy statusach naciskasz przycisk i idzie telegram z radia który od razu zmienia status jednostki w systemie. Gada się tylko to co konieczne. Zajętość kanału się zmniejsza. Jak na razie nie słyszałem by OSP miało "statusy" ale skoro w PSP to wchodzi to możliwe że i od nas będą tego z czasem wymagać. Zgadzam się więc z @Motorola że unifikacja i zakup standardowych radiotelefonów jest sensowny i w dalszej perspektywie może okazać się, że zaoszczędzi nam wymiany taniej kupowanych radiotelefonów na nowe.
Generalnie rozmawiamy w tym momencie o radiotelefonach samochodowych czy stacjonarnych ale ręczniaków też to może dotyczyć. Problemem będzie jak z czasem byśmy mieli kilka radiostacji każde innej firmy z innymi akcesoriami (ładowarki, baterie, mikrofony, anteny) i co ważne z serwisami rozrzuconymi w różnych miejscach.

PS: @Rafał myślę, że w Twojej remizie jest DSP do włączana syreny i ono właśnie wymaga radia z wywołaniami selektywnymi więc już z tego trochę korzystasz :)

Offline Motorola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 11, 2008, 17:16:50 »
Dokładnie tak jest,należy każdy zakup przemyśleć ,lub zapytać się osób które się na tym znają .Jeżeli chodzi o te gadanie to właśnie ma pomagać ,wyobraź sobie pracę na psk lub msk prowadzisz działania hałas na kanałach że łeb rozwala do tego nieustannie dzwoni telefon 112,998,lub wew.w takich warunkach muszę prosić o powtórzenie kto mnie woła bo nie jestem pewien czy to było do mnie czy nie ,a jeżeli tak to co chciał.W przypadku selektu jaki jest wykorzystany w statusach ten problem nie istnieje ,część informacji podawanych jest za pomocą odpowiedniego przyciskuI jeszcze jedno w prawie 100% używany jest radiotelefon z serii gm300,gm350,gm900,gm950,gm360,gm380.Ilość radiotelefonów jaką wymieniłem wynika z kolejności produkowanych modeli dla służb mundurowych modele z serii cm są radiotelefonami z innej pułki .

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 11, 2008, 18:08:28 »
PS: @Rafał myślę, że w Twojej remizie jest DSP do włączana syreny i ono właśnie wymaga radia z wywołaniami selektywnymi więc już z tego trochę korzystasz :)
A czy przypadkiem najnowsze wersje stacji bazowych Digitexa nie są wyposażane aktualnie w radiotelefony serii CM ?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 12, 2008, 11:44:17 »
A czy przypadkiem najnowsze wersje stacji bazowych Digitexa nie są wyposażane aktualnie w radiotelefony serii CM ?

Sprawdziłem w cenniku z 2007 roku - masz rację!
Stacja może współpracować też z Motorolą CM140. To musi znaczyć, że urządzenia Digitexa mają wbudowywane encodery i decodery SELECT V a stacja służy w nich jako urządzenie do wysyłania/odbierania zakodowanego sygnału.

@ Motorola mam w związku z tym pytanie - czy w systemie z terminalami statusów Digitexa można zastąpić terminal przez tylko zaprogramowanie radiotelefonu np GP360 by wysyłał zgodny z ich standardem status po naciśnięciu oprogramowanego przycisku radiotelefonu? Jeśli tak, to idąc dalej, czy można zaprogramować GP360 tak by po naciśnięciu przycisku przeszła na inny kanał (akurat u nas statusy chodzą na innym kanale niż radiotelefony bo były problemy z terminalami Digitexa) wysłał status i wrócił na kanał do rozmów?
Może jak już zaczną wymagać od nas w OSP statusów będziemy mogli troszkę zaoszczędzić (najtańszy terminal kosztuje koło 1000 PLN).

PS: przyznaję bez bicia, że radiotelefonami się nie zajmuję nawet amatorsko, lubię tylko czasem się coś dowiedzieć no i trochę poczytałem i popytałem... :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: radiotelefon stacjonarny
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 12, 2008, 13:14:17 »
Wg mojej wiedzy można tak zaprogramować radiotelefony Motoroli aby wysyłały statusy bez dodatkowego terminala. Tego typu rozwiązanie funkcjonowało u nas przez pewien czas – odpowiednio zaprogramowane radiotelefony (GM i GP 360/380) miały jednostki PSP oraz wszystkie OSP włączone do KSRG.  Żaden radiotelefon nie był wyposażony w dodatkowy terminal, a statusy docierały prawie zawsze – przesyłane były na kanale powiatowym.  Nie było to takie trudne, większość strażaków radziła sobie z tym w miarę dobrze. Ochotnicy również tego używali – co prawda nie obywało się bez kłopotów, ale Ci którzy się tego nauczyli, później chwalili sobie to rozwiązanie.  Technicznie nie ma więc chyba większych problemów – większy kłopot jest ze zmiana przyzwyczajeń osób obsługujących ów sprzęt.

Terminal do wysyłania statusów ma jednak jedną podstawowa zaletę – nie wymaga manipulowania stosunkowo małymi przyciskami na radiotelefonie , co przy akcji ( stres, zmęczenie, czas poświecony na wysłanie) ma niewątpliwie duże znaczenie. 
 
A odnośnie zakupów  pamiętajmy że przed nami jest całkowita zmiana systemu łączności. O Tetrze mówi się co prawda od dawna , ale  chyba jest już bliżej niż dalej.   
 
PS Dodam że i ja nie pasjonuje się zagadnieniami łączności , a moja wiedza pochodzi raczej od strony użytkowej.   Dlatego tez na pewno bardziej fachowo może się wypowiedzieć kol.Motorola  ;)