Autor Wątek: Kontrole z Komendy Głównej  (Przeczytany 14597 razy)

Offline mariano998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Kontrole z Komendy Głównej
« dnia: Lipiec 13, 2008, 14:24:35 »
Słyszałem, że ostatnio nasiliły się kontrole gotowości bojowej z Komendy Głównej. Zgłaszają zdarzenie do PSK, obserwują wyjazd i podjęte działania a potem mają do tego mnóstwo uwag.
Czy ktoś z forumowiczów się z tym spotkał, a może wie coś więcej na ten temat. 

Offline Tuś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2008, 19:21:44 »
Była w mojej JRG ispekcja jak każda zbólwersowało mnie to, że są punkty karne za czas wyjazdu alarmowego. Zastęp ma wyjechać do minuty. " Komuno wróć" pracuję ponad 20 lat dokładnie pamiętam jak wszystko wykonywano na czas kosztem niejednokrotnie zdrowiem strazaka. Wracamy do nienormalności.
 

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2008, 19:38:19 »
Za komuny było......(lepiej?)
Co do inspekcji z KG, to chyba ktoś się z kimś na rozumy pozamieniał. Czas wyjazdu zastępu liczony jest od odłożenia słuchawki przez dyżurnego SK. I tak (jeśli ma on pod sobą kilka JRG) musi określić rejon działania JRG, wykonać telefon do dyspozytora właściwej JRG i powiedzieć co i gdzie dysponować (czas biegnie - ze 20 sekund przeleci jak nic). Przy takim systemie nie ma możliwości zejść poniżej 60s., chyba, że chłopaki siedzą w samochodach. Może by się KG określiła, czy ocenia czas KM/P, czy JRG, bo służę już parę wiosen i nie wydaje mi się, abym kiedykolwiek wyjechał po 60 s. od buczka.
Tak więc "za komuny było lepiej", bo czas liczono od dzwonka na oddziale do ostatniej osi pojazdu za wrotami garażowymi.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2008, 20:15:41 »
ale jaką dyżurny operacyjny ma pewność, że to inspekcja z KG robi kontrolę?
A może to jakiś debil który czytał forum strażackie i wie o czymś takim  robi sobie jaja? 
Trzeba poprosić o potwierdzenie tożsamości KCKR :)

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2008, 22:06:52 »
I to by było najlepsze. Swoją drogą, czy można zadzwonić do PSK, podać jakieś wyimaginowane zdarzenie i czekać? A jeśli podczas alarmowej jazdy do zdarzenia przydarzy się wypadek, to kto będzie odpowiadał? kierowca, który w przekonaniu, ze jedzie do prawdziwego pożaru/wypadku korzysta z uprawnień pojazdu uprzywilejowanego?, czy też kontrolujący, który co tu dużo gadać spowodował fałszywy alarm?

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2008, 22:25:02 »
Mają upoważnienie na piśmie(skład imienny kontrolujących) i kontrolę robią przy obecności KM,KP i wyjazd na plac , ćwiczenia na terenie JRG. A co do czasu wyjazdu 60sek. od rozpoczęcia zgłoszenia do MSK, PSK ( JRG w innej części miasta) to wielkie przegięcie. 
No chyba, że gdzieś jeszcze robią jazdę alarmową po mieście (o tym nie słyszałem) to dopiero byłoby przegięcie :wacko: :wacko:.
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline zastawka6

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:31:04 »
Tak w ogóle to są  jakieś wytyczne odnośnie czasów dotyczących wyjazdów i kto je ustalał. To co KG robi to paranoja.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 14, 2008, 21:59:52 »
w województwie pomorskim były kontrole. miała być też u nas podobno, ale ominął nas zaszczyt  ^_^

Offline Alchemik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2008, 23:00:08 »
Cytuj
Tak w ogóle to są  jakieś wytyczne odnośnie czasów dotyczących wyjazdów i kto je ustalał.

A jak Ci się wydaje?
KCKRiOL

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2008, 23:41:36 »
przypominaja mi sie stare czasy z tj z lat osiemdziesiątych . pamietacie słynną białą książeczke z ćwiczeniami na czas? inspekcje grasowały po całej polsce i straszyły czterdziestoma sekundami do wyjazdu za brame.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 15, 2008, 12:14:10 »
Tak w ogóle to są  jakieś wytyczne odnośnie czasów dotyczących wyjazdów i kto je ustalał. To co KG robi to paranoja.

Witam.
Tu masz link do zarządzenia nr. 19 KG odnośnie tych inspekcji.
http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/prawo/zarz_19.pdf

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 15, 2008, 13:17:08 »
u mnie byla w osp zrobili alarm a najgorszym momencie o godz 11 gdzie wszyscy albo w pracy albo w szkole przylecialo 4 druhow i kazali im wyciagnac caly sprzet ,uruchomic,zglosic meldunek do psp itp

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 15, 2008, 15:28:14 »
u mnie byla w osp zrobili alarm a najgorszym momencie o godz 11 gdzie wszyscy albo w pracy albo w szkole przylecialo 4 druhow i kazali im wyciagnac caly sprzet ,uruchomic,zglosic meldunek do psp itp

Czy aby na pewno byli to panowie z KG. Bo z tego co wiem to inspekcje KG prowadzi tylko w jednostkach PSP, a nie OSP.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 15, 2008, 16:02:10 »
hmm byc moze byli to z komendy wojewodzkiej jacys druhowie ale nie wiem dokladnie bo mnie akurat wtedy nie bylo

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 15, 2008, 16:10:53 »
Czy aby na pewno byli to panowie z KG. Bo z tego co wiem to inspekcje KG prowadzi tylko w jednostkach PSP, a nie OSP.

U nas nie byli jeszcze ale nieoficjalnie  komenadant KP powiedzial ze mozemy sie spodzieac kontroli z KG poniewz dawno nie byli w naszym powiecie a nadodatek jestesmy jedyna 3minutowka w powiecie
z tego co sie orientuje to KG kontroluje jednostki OSP ale tylko te z KSRG

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 15, 2008, 18:34:31 »
u mnie byla w osp zrobili alarm a najgorszym momencie o godz 11 gdzie wszyscy albo w pracy albo w szkole przylecialo 4 druhow i kazali im wyciagnac caly sprzet ,uruchomic,zglosic meldunek do psp itp

Czy aby na pewno byli to panowie z KG. Bo z tego co wiem to inspekcje KG prowadzi tylko w jednostkach PSP, a nie OSP.


Wcześniej już o tym piosałem:
Jednostki OSP z KSRG i OSP podlegają operacyjnie, czyli kontroli:
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – wobec podmiotów krajowego systemu ratowniczo-
gaśniczego, których siły i środki tworzą centralny odwód operacyjny;
właściwy komendant wojewódzki PSP – wobec podmiotów krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego na obszarze województwa;
Właściwy komendant powiatowy (miejski) PSP wobec ochotniczych straży pożarnych
na obszarze powiatu, pod względem przygotowania do działań ratowniczych.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 20:26:57 wysłana przez grzela »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 15, 2008, 23:46:43 »
Mają upoważnienie na piśmie(skład imienny kontrolujących) i kontrolę robią przy obecności KM,KP i wyjazd na plac , ćwiczenia na terenie JRG. A co do czasu wyjazdu 60sek. od rozpoczęcia zgłoszenia do MSK, PSK ( JRG w innej części miasta) to wielkie przegięcie. 
No chyba, że gdzieś jeszcze robią jazdę alarmową po mieście (o tym nie słyszałem) to dopiero byłoby przegięcie :wacko: :wacko:.
faktycznie jest zapisane te 60 sekund na wyjazd alarmowy.... ktoś z góry jest  :rolleyes:
załóżmy ze strażacy mają zajęcia sportowe (wg planu szkolenia) na boisku. Jest ogłoszony wyjazd. mija spokojnie ponad minuta zanim dobiegną do samochodów, zdążą zdjąć buty sportowe, mokre koszulki, spodenki, włożyć koszarówkę, nomex i wsiąść do auta. A dowódca jeszcze zabiera papiery na wyjazd, ewentualnie dojazdówkę. I nie ma zmiłuj się ze zmieści się w 60sekund. Chyba że ubierać się będzie w samochodzie.
takze ktoś z góry postępuje wg przysłowia: zapomniał wół jak cielęciem był... chyba że cielęciem nigdy nie był i nie pracował w PB. pozdr.
poniżej wycinek z tekstu z linku sam998
60 sekund
EGO = 1 / wiedza

Offline Alchemik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:12:50 »
Cytuj
załóżmy ze strażacy mają zajęcia sportowe (wg planu szkolenia) na boisku. Jest ogłoszony wyjazd. mija spokojnie ponad minuta zanim dobiegną do samochodów, zdążą zdjąć buty sportowe, mokre koszulki, spodenki, włożyć koszarówkę, nomex i wsiąść do auta. A dowódca jeszcze zabiera papiery na wyjazd, ewentualnie dojazdówkę. I nie ma zmiłuj się ze zmieści się w 60sekund. Chyba że ubierać się będzie w samochodzie.
takze ktoś z góry postępuje wg przysłowia: zapomniał wół jak cielęciem był... chyba że cielęciem nigdy nie był i nie pracował w PB. pozdr.
poniżej wycinek z tekstu z linku sam998

Chyba się trochę zagalopowałeś kolego, nie uważasz, że jeśli strażacy z PB są na zajęciach sportowych, co opóźnia o ileśtam sekund gotowość operacyjną, kontrolujący z dowolnej komendy nadrzędnej są w stanie zrozumieć i wziąć poprawkę na sytuację?

Co do ubierania się w samochodzie - mało razy zdarzyło Ci się ubierać w ten sposób?
Taka jest właśnie specyfika PB - czasem trzeba się wyszykować do akcji/kontroli w wózku.

I daruj sobie ten sarkastyczny ton.
Są w PSP bardzo istotne zagadanienia, do wykonywania których praca podziałowa i jej znajomość jest powiedzmy zbędna.
Po prostu być może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę.
KCKRiOL

Offline Tuś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2008, 23:48:33 »
Tak jak wcześniej pisałem jestem przeciwny wykonywania czego kolwiek " na czas " bo nasza praca jest odpowiedzialna i przede wszystkim musi być wykonana sprawnie, profesionalnie i bezbłednie a pośpiech temu nie służy. Na całym świecie zdrowie ratownika jest najważniejsze a wyjazd z jednostki na czas jest tego zaprzeczeniem - powinno wykonać to sprawnie ale przede wszystkim bezpiecznie.
Pracuję na PB ponad 20 lat i wieszcie mi byłem świadkiem urazów u strazaków gdy ćwiczenia i alarmowe wyjazdy były oceniane przede wszystkim pod względem szybkości wykonana.
   

Offline Alchemik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 17, 2008, 00:00:15 »
Cytuj
Tak jak wcześniej pisałem jestem przeciwny wykonywania czego kolwiek " na czas " bo nasza praca jest odpowiedzialna i przede wszystkim musi być wykonana sprawnie, profesionalnie i bezbłednie a pośpiech temu nie służy. Na całym świecie zdrowie ratownika jest najważniejsze a wyjazd z jednostki na czas jest tego zaprzeczeniem - powinno wykonać to sprawnie ale przede wszystkim bezpiecznie.
Pracuję na PB ponad 20 lat i wieszcie mi byłem świadkiem urazów u strazaków gdy ćwiczenia i alarmowe wyjazdy były oceniane przede wszystkim pod względem szybkości wykonana.  

Racja, wiadomo nie od dziś, że podczas kontroli lepiej wykonać założenie wolniej, ale dokładniej i jak napisałeś bardziej profi (może poza słynnymi 60 sekundami - gdzie czas wyjazdu jest dość ważny).
Fakt - trzeba się streszczać, ale priorytetem powinno być właściwen wykonanie zadania.
KCKRiOL

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 17, 2008, 03:00:22 »
Alchemik, zacytowany przeze przykład miał pokazać, że nie zawsze jest możliwe wyrobić się w te 60 sekund. Kolega Tuś się przekonał podczas kontroli że są punkty karne (nie wiem czy jego JRG dostała je czy nie). Ważne że są one zapisane w tym zarządzeniu i jak się spotka wybitnego kontrolującego to można za głupi zapis dostać 0. Nie wiadomo z jakim nastawieniem przyjedzie ekipa kontrolująca, może na to będą przymykać oko a może nie. Ważne jest to, że to jest zapisane i skoro jest to może to być wykorzystane do oceny. Popieram więc przedmówców i też jestem zdania, ze kryterium czasowego powinno nie być, bardziej kontrola powinna być ukierunkowana na działania, ich profesjonalizm, współpracę i wiedzę.
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Tuś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 17, 2008, 07:15:02 »
Tak moja jednostka dostała punkty karne i dzięki temu niższą ocenę. Teraz na polecenie naszego 01 dowódcy JRG muszą przeprowadzić 3 alarmy tygodniowo i zdać relację KM na tygodniowej odprawie. Wychodzi z tego założenia, że powinno wyjechać jak najszybciej a sama jazda do zdarzenia może być wolniejsza.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 17, 2008, 08:09:03 »
Znany jest mi przypadek, iż alarmowy czas wyjazdu wózka PSP przekroczył 5 minut. Przypuszczam że jest to przypadek odosobniony, lecz z tego względu czas wyjazdu winien być uwzględniany lecz w sposób uwzględniający daną sytuację i warunki np. lokalowe. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 17, 2008, 21:26:09 »
Tak moja jednostka dostała punkty karne i dzięki temu niższą ocenę. Teraz na polecenie naszego 01 dowódcy JRG muszą przeprowadzić 3 alarmy tygodniowo i zdać relację KM na tygodniowej odprawie. Wychodzi z tego założenia, że powinno wyjechać jak najszybciej a sama jazda do zdarzenia może być wolniejsza.
no i dzięki takiej kontroli wszyscy w komendzie mają przesrane:
-01 bo musi podjąć działania i coś zrobić żeby coś było robione w tej kwestii, czyli te alarmy + na pewno pisma do komendy wyżej, że w wyniku działań sprawdzających - kontroli - czasy teraz są znacznie lepsze.....
-d-ca jrg też jw. ponadto przygotować raporty z alarmów i suszyć głowę dowódcom żeby się sprężali...
-a strażacy z podziału muszą się sprężać, bo nie znają dnia ani godziny....
i gdzie tu logika? A w sumie dlaczego 60 sekund? przecież w programie telewizyjnym można się wyrobić w 28 sekund  :wacko: :wacko: :wacko:
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Odp: Kontrole z Komendy Głównej
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 17, 2008, 21:50:46 »
Cytuj
w wyniku działań sprawdzających - kontroli - czasy teraz są znacznie lepsze.....
^_^60 sek. to za mało aby przyjąć poprawnie zgłoszenie i zadzwonić  z PSK/MSK na  PA w innej części miasta, uruchomić alarm po przyjęciu zgłoszenia przez dyspozytora PA i po usłyszeniu alarmu PB zapieprzając ile sił w nogach do garażu , następnie ubierając się w ubranie specjalne, następnie sprint do samochodu nie jest w stanie wyjechać w 60 sek. . Najgorsze jest to, że wprowadzając alarmy próbne naraża się ludzi z PB na dodatkowy stres i możliwość doznania urazów ( złamania, skręcenia stawów itp.), ale co tam trzeba trenować, a nóż może wyjdzie 60 sek. :wacko: :wacko:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2008, 22:24:24 wysłana przez chak »
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)