Autor Wątek: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik  (Przeczytany 9029 razy)

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« dnia: Czerwiec 16, 2008, 15:54:44 »
Pierwsze zdjęcia sprzed dobrych kilku tygodni tuż po opuszczeniu fabryki BrontoSkylift najnowszego podnośnika dla straży pożarnej w Pekinie, która będzie brać udział m. in. w zabezpieczeniu olimpiady.
Podnośnik, którego wysokość robocza przekroczyła 100m... :)


Podwozie PRZED zabudową:





...i efekt finalny


Więcej zdjęć przy okazji
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 09:08:44 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:03:24 »
a rozstaw podpór dla tego kolosa ile wynosi? 20m?
napisz parę szczegółów albo danych technicznych. Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2008, 17:09:09 »
To jest konkretny podnośnik. Ciekawe jaka jest jego cena ?  :rolleyes:

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2008, 18:12:18 »
Ja jestem ciekaw czy kiedyś bedzie służył u nas. Pozdrawiam.

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2008, 18:46:35 »
Ja jestem ciekaw czy kiedyś bedzie służył u nas. Pozdrawiam.

a po co??
biznes jest zawsze sprawą osobistą...

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2008, 19:07:56 »
Ponieważ w Polsce mamy 16 budynków o wysokości 100 metrów i wyższej. W samej Warszawie jest 15 takich bydnków a 1 w Katowicach. W państwie rozwijaącym się i dążącym do europejskich standardów napewno powstanie jeszcze wiele takich budynków. Jak narazie nasz najwyższy podnośnik ma wysokośc 68 metrów. Podnośnik o wysokości ponad 100 metrów napewno ułatwił by pracę strażakom. Takie jest moje zdanie na ten temat. Pozdrawiam.

Offline fireboy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 16, 2008, 19:47:22 »
Podobne Bronto dostarczono do Straży Pożarnej w Moskwie. A mianowicie BRONTO F 101 HLA. Równierz ma wysięgnik ponad 100m. 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2009, 17:18:53 wysłana przez fireboy »

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 16, 2008, 20:15:26 »
Ponieważ w Polsce mamy 16 budynków o wysokości 100 metrów i wyższej. W samej Warszawie jest 15 takich bydnków a 1 w Katowicach. W państwie rozwijaącym się i dążącym do europejskich standardów napewno powstanie jeszcze wiele takich budynków. Jak narazie nasz najwyższy podnośnik ma wysokośc 68 metrów. Podnośnik o wysokości ponad 100 metrów napewno ułatwił by pracę strażakom. Takie jest moje zdanie na ten temat. Pozdrawiam.
a myślisz, że od czego jest ratownictwo wysokościowe? choćby w USA w każdym większym mieście masz masę wieżowców a jakoś tam nie ma 100-metrowych podnośników...
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 17, 2008, 10:03:48 »
myślę że największym problemem podczas akcji z wykorzystaniem takiego kolosa to jest czas na jego sprawienie. 100m to jednak kawał drogi a wypoziomowanie takiej masy to nie są przelewki.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 17, 2008, 21:09:31 »
choćby w USA w każdym większym mieście masz masę wieżowców a jakoś tam nie ma 100-metrowych podnośników...

Amerykanie to pod tym względem kiepski pomysł ponieważ są od europejczyków... zbyt daleko za nami...
Powstaną i w stanach tego typu podnośniki, ale z czasem... a znając ich to jak będzie potrzeba to i na chevrolecie zrobią 300 m :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2008, 21:11:24 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline mjk

  • specjalista ds. zbędnych
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Semper Fi.
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 17, 2008, 21:41:32 »
Ponieważ w Polsce mamy 16 budynków o wysokości 100 metrów i wyższej. W samej Warszawie jest 15 takich bydnków a 1 w Katowicach. W państwie rozwijaącym się i dążącym do europejskich standardów napewno powstanie jeszcze wiele takich budynków. Jak narazie nasz najwyższy podnośnik ma wysokośc 68 metrów. Podnośnik o wysokości ponad 100 metrów napewno ułatwił by pracę strażakom. Takie jest moje zdanie na ten temat. Pozdrawiam.

Powiedz mi kolego (oczywiście na przykładzie podanym przez Ciebie - Warszawy) gdzie taki podnośnik rozstawisz??
biznes jest zawsze sprawą osobistą...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2008, 23:27:57 »
:D może podnośnik ma funkcje rozstawiania podpór na dachach samochodów osobowych bo w Wawie to by się przydało :D a poza tym pewnie panowie z Józefowa powiedzieli by że nie spełnia polskich norm :D bo mamy przecież Bumar który jest podobno... lepszy.
Ja bym był za rozwojem wysokościówki oraz nowszych systemach gaśniczych montowanych w budynkach. Popatrzmy na Dubaj. Tam nie ma takich wysokich podnośników, a budynki mają niebawem przekroczyć w tym kraju 1km wysokości. Nie wiem czy to jest dobry trend w budownictwie, ale wytrzymałość materiałów na to pozwala. Ciekawe jak je będą wyburzać za kilka dziesięcioleci. Mam nadzieje że architekci wiedzą co robią i że żadna tragedia się nie wydarzy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 12:48:22 wysłana przez miggru »

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 18, 2008, 13:37:00 »
Nie jestem z Warszawy, lecz z Śląska. Zadałem sobie trud i poszukałem na mapach satelitarnych lokalizacji najwyższych budynków w Warszawie. Wybrałem miejsca gdzie mógłby by byc rozstawiony podnośnik. Czekam na rzetelną opinię kogoś kto służy w Warszawie i mógłby się na ten temat wypowiedziec. Nie rozumiem także takiego rozumowania, że jeśli amerykanie nie mają to my też nie musimy miec. Zgodze się z kolegą Raddemenes, że amerykanie także wkrótce będą posiadali takie podnośniki. Wiem, że ratownictwo wysokościowej jest właśnie od takiej roboty, lecz taki podnośnik mógłby prowadzic skuteczne działania gaśnicze i ratownicze z zewnątrz. Pozdrawiam.
Pałac Kultury i Nauki-Plac Defilad.
Warsaw Trade Tower-przy budynku znajduję się dośc duży parking, można także by spróbwac rozstawic podnośnik na ulicy Chłodnej.
Rondo 1-można by spróbowac rozstawic podnośnik na ulicy Jana Pawła II
InterContinental Warsaw-ulica Emili Plater.
Warsaw Financial Center-skrzyżowanie ulicy Emili Plater i ulicy Świętokrzyskiej.
Hotel Marriott-ulica Aleje Jerozolimskie, ulica Emili Plater i można by także wykorzystac parking przy ulicy Nowogrodzkiej.
Oxford Tower-na ulicy Chałubińskiego, oraz na parkingu.
TP S.A. Tower-na ulicy Twardej i przyległego do niej parkingu.
ORCO Tower-na ulicy Chałubińskiego.
Millennium Plaza-na ulicy Aleje Jerozolimskie.
Intraco-przy budynku znajduję się duży parking.
Łucka City-na ulicy Łuckiej lub na parkingu który znajduję się przy budynku.
Novotel Warszawa Centrum-na ulicy Marszałkowska.
Złote Tarasy-na ulicy Złota.
Błękitny Wieżowiec-na ulicy Plac Bankowy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2008, 13:51:32 wysłana przez Kamil »

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2008, 08:37:23 »
Kolego Kamil. Budujący jest fakt, ze zadałeś sobie tyle zachodu. Prawda jest jednak inna. Większość wskazanych przez Ciebie lokalizacji, jeżeli nie jest ulicą o dużym natężeniu ruchu (JPII, Świętokrzyska i in.)to jest totalnie zastawiona przez parkujące pojazdy. Dojazd zwykłych GCBA jest problemem a Bronto ze swoimi wymaganiami.... czysta utopia.
Moim skromnym zdaniem przyszłość dla budynków WW to ich zdolność do samodzielnej obrony. Ale to jest temat do innego działu.
Owszem, podnośnik jest potrzebny, ale nie ma cudów. Wraz z jego rosnącymi wymiarami rosną również wymagania dotyczące siły wiatru, nośności i wymiarów placu manewrowego, szerokości dojazdu...pewnych spraw nie przeskoczymy i tu jest chyba kres wielkości podnośników koszowych. IMHO

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2008, 09:18:08 »
obrona wlasna + ewakuacja przy pomocy smiglowcow z wysokich partii budynku,
ile budynkow ma mozliwosc bezpiecznego ladowania na dachu ? malo....
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2008, 09:20:24 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 23, 2008, 12:06:16 »
Zgadzam się z faktem, że kolega Kamil troszkę się zagalopował w swoich rozważaniach.
Przede wszystkim należy wyjść z założenia, że podnośnik taki czy inny rozstawiamy nie w miejscu, w którym mamy miejsce dla niego, ale tam, gdzie jego rozstawienie coś nam da. Jaki sens miałoby rozstawienie podnośnika np. w przypadku obiektu Rondo 1 na ul. JP II czy Świętokrzyskiej, kiedy należałoby ewakuować ludzi lub podjąć działania gaśnicze od południowo-wschodniej ściany budynku??

Po drugie należy pamiętać, że rozstawienie takiego kolosa to cholernie duży odcinek czasu i również podnośniki dają nam możliwość jednorazowej ewakuacji bardzo ograniczonej ilości osób. Jazda ze 100m na dół i znów po kolejne osoby na górę... hm, sami przeanalizujcie.

Poza tym jest podnośnik 100-metrowy, budynki znacznie przekraczają tą wysokość. co w przypadku konieczności podjęcia działań na 111 metrze???

Budynki wysokościowe powinny móc obronić się same. Do działań stricto ewakuacyjnych powinny być montowane rękawy czy windy ewakuacyjne. Podnośnik niestety ma bardzo ograniczone możliwości w tym przypadku.

Jeszcze pytanie.. czy platforma (kosz) tego podnośnika wyposażona jest w rękaw ewakuacyjny??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 23, 2008, 12:53:26 »
Oczywiście zgadzam się z waszymi opiniami. Byc może za bardzo się zagalopowałem się w swoich rozważaniach. Co do wykorzystania tego podnośnika chodziło mi głównie o działania gaśnicze. Ewakuacja mogłaby dotyczyc pojedynczych osób, bo ewakuacja już kilkadziesięciu osób mogłaby byc dużym problemem. Co do zaparkowanych samochodów utrudniają one ogólnie prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. Nawet rozstawienie mniejszego podnośnika lub drabiny też jest czasem problemem. Co do wykorzystania tego 100 metrowego podnośnika, to może miałby przyszłośc w zakładach przemysłowych. Ja jestem ciekawy jakie zadania będzie pełnił w Rosji. Pozdrawiam.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 23, 2008, 13:03:56 »
Prawdopodobnie zakup do Moskwy spowodowany był pożarem wierzy telewizyjnej Ostankino. W zakładach przemysłowych, owszem podnośniki występują (wysokość robocza powyżej 50m.).
Warszawski kolos 66 metrowy wyjeżdża do działań może kilkanaście razy w roku, z czego wykorzystywany jest w kilku.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 23, 2008, 13:10:50 »
Prawdopodobnie tak. Wieża Ostankino ma wysokośc 540 metrów czyli potrzeba by pięciu takich podnośników. Raczej nie jest możliwe aby kiedykolwiek wybudowano taki podnośnik. W zakładach przemysłowych to mógłby byc wykorzystany do gaszenia różnych urządzeń technologicznych. Nie byłoby także problemu zaparkowanych samochodów. Wiadomo ile wogóle ten podnośnik kosztuje? Pozdrawiam.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 23, 2008, 23:05:05 »
na pewno w przyszłości powstaną wyższe konstrukcje tylko jeszcze trzeba rozwiązać kilka problemów technologicznych. Moim zdaniem jest to tak naprawdę wojna o to kto ma najwyższy pośród producentów (kiedyś m ówili że budynek o wys. 1km to fikcja, a dziś buduje się takich kilka, a kolejne są w planach).
Ja bym wolał aby producenci ścigali się o to który pojazd jest najbardziej funkcjonalny, bezpieczny, szybki i skuteczny w działaniu.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 24, 2008, 10:12:23 »
Metz już dawno mógł zrobić SD 90-metrową. pytanie tylko: po co?
Spróbujcie przekonać Policjanta, by wsiadł do kosza - no chłopie, trza wejść do tego mieszkania na 27 piętrze ^_^

A kwestia podawania wody... hm, samochód zasilający SH-101 musiałby podawać z 15 atm.

Problem działań ratowniczych w budynkach wysokościowych powinien być rozwiązany inaczej. W tunelach prowadzi się osobny korytarz ewakuacyjny. Czemu w budynkach nie budować osobnego, zewnętrznego szybu windowego dla ekip ratowniczych?? lub wykorzystywać grupy wysokościowe i śmigłowce.
Niestety w wyścigu o wysokość pojazd nigdy nie wygra z budynkiem.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: SCANIA - nowy najwyższy podnośnik
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 03, 2008, 16:44:04 »
Obiecałem zdjęcia - to załączam kilka...




"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."