Autor Wątek: Jot  (Przeczytany 30921 razy)

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Jot
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 24, 2005, 03:07:57 »
Co dało nam lub da wprowadzenie Jednostek Operaccyjno-technicznych
Czekam na wasze opinie zdania i sugestie.



Dop. moderatora:
Ten post został przeniesiony z nowo otwartego wątku
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2005, 10:30:07 wysłana przez Witold »
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Jot
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 12, 2005, 14:51:55 »
czy ktos w polsce wproadzil JOT-y w swoich jednostkach?jak to wyglada na dzien dzisiejszy?kto sprawuje nadzor nad wami?  
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 12, 2005, 17:08:15 »
Ja wprowadziłem JOT - funkcjonuje dobrze - ale zaznaczam że regulamin ten jest przeze mnie przerobiony i rzecz jasna zatwierdzony przez Zarząd OSP.

W regulaminie tym naczelnik ma wolną rękę, dla mnie to jest plus, ale mimo to ktoś z zewnątrz powinien nadzorować funkcjonowanie JOT np. Komendant gminny lub komisja rewizyjna. Akurat ja jestem naczelnikiem i ja sprawuję pełny nadzór, ale boje się pomyśleć jak potoczy się życie JOT w mojej jednostce gdy zmienią naczelnika. Pozdrawiam.

Co mi dał ten Regulamin? Głównie to żę łatwiej jest mi wykonywać swoje obowiązki.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jot
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 12, 2005, 17:30:04 »
My też przygotowaliśmy regulamin. Też znacznie różni się od wzorcowego. Wprowadzimy go w styczniu 2006r.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Jot
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 13, 2005, 19:19:43 »
mozecie pdoesłac mi te regulaminy? michnow@poczta.fm
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Jot
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 22, 2005, 09:00:00 »
w mojej jednostce reguilamin JO-T obowiązuje od 2002 roku. Jest dobrze .Zostala wybrana pewna grupa ludzi tylko oni mają mundury bojowe , oni jeżdżą na kursy i szkolenia. Wszyscy mają obowiązek posiadania badań lekarskich. Każdy członek JO-T po przeczytaniu regulaminu musi podpisać oświadczenie że się z nim zapoznał i będzie go przestrzegał. Każdy począwszy od naczelnika a skończywszy na ratownikach mają zakres swoich obowiązków. Jak ktoś nie przestrzega tego regulaminu to żegnamy takiego gościa. Co do kategoryzacji to jest w gminie 6 OSP z tego 3 to IV kategoria bo mają żuki. To jest dobre bo w ich przypadku mają mieć minimum 10 ratowników i naczelnik nie może powiedzeć że mu potrzeba 15 hełmów . Do tej pory kasa szła różnie

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Jot
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 23, 2005, 18:40:32 »
Cytuj
w mojej jednostce reguilamin JO-T obowiązuje od 2002 roku. Jest dobrze .
To istniał już wtedy regulamin JOT-ów?

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Jot
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 23, 2005, 18:49:46 »
Regulamin jako wzorcowy zostal opracowany przez KW PSP we Wrocławiu do stosowania w jednostkach KSRG . Dostałem wzór dokumentów z KP PSP w został wprowadzony na terenie gminy. Ten zatwierdzony przez ZG ZOSP nie różni się niczym i myślę że ktoś go zerżnął albo ta samo osoba opracowala go na całą  Polskę  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jot
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 24, 2005, 12:06:49 »
No proszę!

Wychodzi na to, że to nie jest regulamin pstworzony przez OSP tylko przez PSP a to zmienia postać rzeczy.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Jot
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 24, 2005, 12:32:11 »
W pewnych zprawach ZG ZOSP wprowadza uchawły w sprawach które już funkcjonują w jednostkach a w innych zaprzecza samemu sobie. Wprowadzili kategoryzację a jak ktoś przeglądał nowe druki na zebrania sprawozdawczo-wyborcze to nie ma tam tubryki o kategorii tylko typie nr S1 , S2 itp. Druki były opracowane po wprowadzeniu kategoryzacji i nikt otym nie pomyślał. Jeśli chodzi o same druki to jaja się zaczną jak będziemy chcieli wpisywać ilość członków. Jak jednostka nie ma MDP i KDP to będzie w porządku ajak ma to sekretarz będzie się glowił jak to zsumować i gdzie wpisać.

Offline Stan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Jot
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 23, 2006, 10:24:34 »
Mam pytanie ktoś mądry wymyślił zarządzenie tylko komu to potrzebna  (JOT)

Dopisek moderatora (Witold). Post połączony z istniejącą już dyskusją nt. JOT.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 10:42:25 wysłana przez Witold »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Jot
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 23, 2006, 10:42:55 »
Mam pytanie ktoś mądry wymyślił zarządzenie tylko komu to potrzebna  (JOT)

A byłbyś tak uprzejmy i rozwinął troszeczkę swoją myśl??

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 23, 2006, 10:52:07 »
Druhu PrezesieBogdanie, wypełniałem ten druk i rzeczywiście jest tak jak piszesz.
Są takie rubryki: ilośc czł. czynnych; członkowie czynni 18-60 lat, czł. czynni powyżej 60 lat. Zapomnieli że mając ukończone 16 lat można już być członkiem czynnym i takich właśnie 17 latków nie ma gdzie wpisać. Ja zrobiłem to tak, że po zsumowaniu członków 18-60 i pow. 60 i młodocianych wyszła mi ogólna liczba członków i czekam teraz na reakcję sekretarza gminnego.

Wracając do tematu, dołączam się do prośby Witolda. - Stan rozwiń trochę więcej swój temat, bo zapowiada się na ciekawy.

Pozdrawiam.

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Jot
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 23, 2006, 13:35:22 »
Cytuj
§ 14.  Członkiem czynnym może być osoba, która aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i złożyła przyrzeczenie następującej treści: (...... treść przyrzeczenia)
§ 15.  1.    Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może zostać osoba, która ukończyła 12 lat, uzyskała zgodę opiekunów ustawowych i złożyła przyrzeczenie.
          2.   Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku 16 - 18 lat mogą być wybierani do władz OSP.
          3. .....

- więc od kiedy członkowie MDP powyżej 16 roku życia są członkami czynnymi?

- sorry, ale może już czas nauczyć się czytać tekst ze zrozumieniem.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jot
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 23, 2006, 13:40:18 »
A wg. mnie wszystko jest OK.
Członkowie czynni muszą mieć ukończone 18 lat. A młodsi to MDP.

Myślę, że zasugerowaliście się przepisami CTIF. Tam faktycznie MDP startuje do 16 lat a osoba która skończyła 16 lat może być członkiem drużyny dorosłej (oprócz mechanika i dowódcy).

Pozdrawiam


Stan:
Jak się pisze "po co JOT?" to się powinno najpierw trochę poczytać. Np. Regulamin JOT.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 23, 2006, 13:53:29 »
Art1 statutu p2.
Stowarzyszenie OSP działa na podstawie ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 tekst jednolity ze zm.) oraz ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 tekst jednolity ze zm.), a także niniejszego statutu.

To znaczy że dla OSP święty jest nie tylko statut ale również ustawa o stowarzyszeniach która mówi w art. 3 p2:

Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

Z powyższego wyciągnąłem tylko jeden wniosek że młodociani również winni być członkami czynnymi.

Jeżeli chodzi o statut to jest jeszcze kilka ciekawych art na które chyba zapomniałeś się powołać:

§ 8

Członkowie OSP dzielą się na:
1) członków zwyczajnych, w tym członków młodzieżowej i kobiecej drużyny pożarniczej,
2) członków wspierających,
3) członków honorowych.


§ 9

Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:
1) pełnoletni obywatele polscy i cudzoziemcy mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,
2) małoletni w wieku od 16 do 18 lat oraz za zgodą opiekunów ustawowych małoletni poniżej 16 lat, jeżeli deklarują czynne uczestnictwo w realizacji celów OSP.

A więc kto czyta bez zrozumienia?

Tekst statutu pobrałem ze strony związkowej.


Poruszając temat niechcący dałeś mi do myślenia - czy członkowie MDP poniżej 16 lat też powinienem wpisac do listy członków czynnych? Sprawdzę to

« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 14:09:23 wysłana przez SenseY »

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Jot
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 23, 2006, 14:20:58 »
Cytuj
Art. 3. 1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych.
2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.

- dlaczego pominąłeś punkt 3 Art. 3
- jedni i drudzy sa członkami małoletnimi, z tą tylko różnicą, że powyżej 16 roku życia mają, tak jak jest napisane w ustawie i statucie, czynne i bierne prawo wyborcze. Jeżeli sadzisz, że są członkami czynnymi to daj im prawo wyjazdu do akcji ratowniczych, niech zostaną prezesami, naczelnikami.
Ustawa mówi , że większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych, ale nie mówi , że nie mogą stać na czele organizacji, daj im to prawo, przecież wg Ciebie są członkami czynnymi, dlaczego ich dyskryminujesz? Powiesz, że inna ustawa im zabrania wyjazdu do akcji ratowniczych (ustawa o ochronie ppoż) słusznie, tak jest, więc tak jak Ty, ja też, wyciągnąłem tylko jeden wniosek że młodociani są członkami MDP w naszym stowarzyszeniu.

Cytuj
§ 8

Członkowie OSP dzielą się na:
1) członków zwyczajnych, w tym członków młodzieżowej i kobiecej drużyny pożarniczej,
2) członków wspierających,
3) członków honorowych.

Nie wiem skąd masz taki statut, Twoja sprawa, wg statutu wzorcowego OSP,

Cytuj
§13.  Członkowie OSP dzielą się na:
1. Członków czynnych,
2. Członków młodzieżowych drużyn pożarniczych,
3. Wspierających,
4. Honorowych.

Żeby nie mieć problemu, może zmień Swój (Wasz) statut.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Jot
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 23, 2006, 14:53:02 »
To ja może z pytaniem trochę z innej beczki.
Kto (z Tych, którzy zatwierdzili i wdrozyli w swoich jednostkach regulaminy JOT) moze wypowiedzieć się o zmianach jakie nastąpiły w związku z ich wprowadzeniem?
Czy zmieniło się na lepsze, gorsze, a może nic się nie zmieniło? Sorki, ale ja nadal sceptycznie podchodzę do tematu. Nadal nie pojmuję czemu ma służyć to "masło maślane".
Od ponad dwudziestu lat działam w JOTcie, który działa w jakiejś strukturze, należy do jakiejś tam kompanii odwodowej, obowiązują w niej (a jakże, jakies regulaminy) - a tu nagle EUREKA.
Wydzielcie pośród Was JOTy i się skategoryzujcie - wymyslił pewien emerytowany pułkownik. Prezydium Zarządu krzyknęło HURRA i uchwałę przyklepało. Czemu to ma służyć - na to jeszcze nie wpadli.
Acha, no i jeszcze ta kategoria - kto ją ma nadawać? Jakaś komisja normatywna? Rada Parafialna?
No, nie - przecież my sami!!!
Ja nadaję więc naszej jednostce kategorie Q.
Przepraszam za swoją zgryźliwość. Nie jestem typem mamuta, który boi się nowego. Lubię jednak realizować dobre programy, przynoszace jakieś korzyści, a nie budować statystyczne samozadowolenie panów zza biurek, którzy nie nadążają za duchem czasu i nadal próbują jak za komuny "wyznaczać linię", 'Wyrównywać" i kategoryzować tak aby wszyscy mieli po równo.... jak wiadomo wychodzi z tego...
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 23, 2006, 15:29:52 »
Teraz to już przesadzasz Straszak wiesz? Naprawdę przesadzasz!
P.3 pominąłem bo on dotyczny członków MDP poniżej 16 roku życia. I tu się zgadzam tacy członkowie nie powinni być członkami czynnymi. Na ich temat zresztą nawet nie rozmawialiśmy.
Sam zaznaczyłeś że MDP powyżej 16 lat mogą głosować, więc jakie jeszcze widzisz przeszkody aby byli członkami zwyczajnymi? (bo tak to teraz się nazywa).
Co ma wspólnego JOT z członkostwem w straży? Przecież można być członkiem zwyczajnym nie będąc członkiem JOT. Więc to odwołanie się jest zupełnie nie na miejscu. Ja dyskryminuje? Większej obelgi względem mnie chyba napisać nie mogłeś. Jest ustawa o ochronie ppoż która daje ograniczenia całkiem słuszne od 18 - 60 lat.
Jeżeli idąc twoim tokiem myślenia - "17 latkowie nie są członkami zwyczajnymi" - to tak samo powinieneś wszystkich strażaków (z wyjątkiem honorowych iwspierających) którzy ukończyli 60 rok życia wygnać z jednostki. Zrobiłeś tak? A może im wszystkim nadaliście status członka honorowego lub wspierającego?
Nie widzę żadnych przeszkód aby członek zwyczajny nie był jednocześnie członkiem MDP (jeżeli spełnia wymogi wiekowe), tak samo jak nie widzę przeszkód aby członek zwyczajny nie był członkiem JOT (jeżeli spełnia wymogi wiekowe) i nie widzę także przeszkód aby członek zwyczajny nie był członkiem np orkiestry strażackiej (jeżeli spełnia ku temu wymogi).

Skąd mam taki statut? Pisałem już, ale napiszę z dedykacją dla Ciebie jeszcze raz - ze strony internetowej www.zosprp.pl
Jest to statut wzorcowy, zaakceptowany przez KRS. Jest on napisany przez tych samych ludzi którzy potem pisali druki na walne zebrania.

A statutu pod tym względem nie zmienię bo nie mam takiego prawa ;) , a walne zebranie nie zmieni ponieważ to właśnie wtedy zarzut dyskryminacji byłby słuszny. Członkowie MDP w wieku 16-18 lat mogliby mieć pretensję i to słuszną, zadaliby pytanie - "dlaczego uniemożliwiacie nam prawo brania udziału w głosowaniach? Przecież gwarantuje nam to ustawa."
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 15:38:48 wysłana przez SenseY »

Offline Straszak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Jot
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 23, 2006, 16:10:43 »
Tak na marginesie, jest to tylko projekt statutu.

A przeczytałeś par.12.

członkowie zwyczajni maja wybierać i być wybierani, za wyjątkiem młodzieży poniżej 16 roku życia.

To co nie dyskryminujesz młodzieży poniżej 16 roku życia, nie dając im prawa do bycia członkiem zwyczajnym.

Pomyśl, potem napisz.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jot
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 23, 2006, 17:30:11 »
Tak na marginesie, jest to tylko projekt statutu.

Skoro Walne Zebranie Członków OSP do którego należy SenseY przyjęło statut i został on juz zarejestrowany w sądzie to on już nie jest projektem tylko statutem.

A przeczytałeś par.12.

członkowie zwyczajni maja wybierać i być wybierani, za wyjątkiem młodzieży poniżej 16 roku życia.

To co nie dyskryminujesz młodzieży poniżej 16 roku życia, nie dając im prawa do bycia członkiem zwyczajnym.
Przecież to zapis statutu a nie prawo nadane przez SenseYa więc czemu zarzut do niego? Statut napisano w ZOSP RP a przyjęło Walne Zebranie jednostki SenseYa - więc jak już do kogoś pretensje to chyba do nich...

Pomyśl, potem napisz.

Mi się wydaje, że dokładnie przemyślał temat i sensownie(j) pisze...

A może by tak wrócić do rozmowy o JOT-ach?

U mnie nie wdrożono ich i z pewną satysfakcją tak właśnie kazałem napisać prezesowi (który nie bardzo wiedział o co chodzi) w papierach - żeby sobie nie myśleli, że będziemy przyklaskiwać wszystkim dziwnym pomysłom, które to łasakawie nam ześlą.

Myślę żeby z czasem powstało coś takiego jak JOT, do którego włączani byliby najlepsi strażacy, najlepiej wyszkoleni i najbardziej zaangażowani. Włączenie kogoś do JOT'u powinno być poprzedzone szkleniami i badaniami.  Automatycznie powinno oznaczać dla kogoś takiego, że może jeździć do zdarzeń, ma pełny sprzęt ochrony osobistej i jest ubezpieczony od NNW przy działaniach. W tej chwili bardziej zajmuje nas to, żeby tych co obecnie jeżdżą do akcji odpowiednio ubrać, kupić buty i hełmy a na pisanie papierków trochę nam nie starcza czasu.

Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 17:46:47 wysłana przez Sylwek »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 23, 2006, 18:12:38 »
Słuchaj, ja cały czas mówiłem i powoływałem się na młodzież powyżej 16 roku życia a ty cały czas mi wyjeżdżasz z młodzieżą poniżej 16 roku życia. Pisz na temat.
Młodzież poniżej 16 roku życia nie ma prawa głosu! powyżej 16 ma. A w związku z tym wg mnie członkowie zwyczajni winni mieć ukończone 16 lat.

I jesli chodzi o prawa młodzieży poniżej 16 lat to wyraźnie napisałem że pod tym względem nie jestem pewien i że to sprawdzę. Bo dziwny mi się wydaje zapis w statucie w cytowanym wcześniej artykule 8

Ja wiem że to jest projekt statut, bo każda jednostka OSP może mieć inny, bo każda jednostka OSP to inne stowarzyszenie, łączy ich tylko wspólny cel. Ale w nie jednej OSP jednak ten statut obowiązuje. Ja nie wiem jak brzmi twój i napewno nie będą z tobą polemizował jeśli chodzi o twój statut ponieważ nigdy go na oczy nie widziałem, ale jeżeli statut zabrania tego na co pozwala ustawa to takowy statut powinno się zmienić w tym temacie. Jest to powinność prezesa OSP, aby pokierować pracami zmierzającymi do zmian w statucie.

Opowiem ci jeszcze pewną historię z własnego doświadczenia. Też byłem tak jak ty przekonany że członek czynny musi mieć skończone 18 lat. Kiedyś w "strażaku" przeczytałem wypowiedź prawnika na ten temat, który napisał że młodzież powyżej 16 ma prawo głosować. Więc sprawdziłem to dodatkowo i następnie zgłosiłem to na zarządzie i na walnym chłopaki mogli głosować.
Rozpatrywaliśmy wtedy odwołanie byłego członka OSP. Przegrał on. Poczuł się pokrzywdzony i napisał na nas do sądu honorowego. W sądzie sprawdzili papiery (czyt. druki) i uznali że walne zebranie było nie ważne ponieważ nie było prekwencji. I była bardzo zdziwiona protokołami komisji skrótacyjnej, ponieważ głosów było odddanych więcej niż obecnych członków czynnych na zebraniu. I wtedy my przegraliśmy. Dość długo myśleliśmy jak to możliwe, każdy z nas wiedział że wszystko było ok. I doszliśmy, chodziło własnie o młodzież od 16-18lat, oni głosowali, bo mieli ustawowe prawo a listę obecności podpisali w miejscu przeznaczonym dla tych którzy nie mogą głosować, czyli pomiędzy młodzieżą w wieku ponieżej 16 lat. To było w ubiegłym roku. W tym roku walne będziemy mieli 25 marca i lista obecności jest już gotowa, teraz jest prawidłowa ;)

Także uznaliśmy że nie ma przeciwskazań ku temu aby młodzież skończywszy lat 16 została przepisana jako członkowie zwyczajni jednostki, i wszelkie akty prawne jakie się pojawiają (nawet statut wzorcowy), coraz wyraźniej przemawiają utwierdzając nasze zdanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2006, 18:47:00 wysłana przez SenseY »

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Jot
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 23, 2006, 18:15:44 »
Moim zdaniem JOT to tylko zmiana nazwy.Bo nic wielkiego nie zmieniło się.Przynajmniej u nas.Więcej u nas zmieniła zmiana zarządu(na lepsze oczywiście)niż owe JOT-y.
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 23, 2006, 18:52:40 »
Jeżeli chodzi o joty. U mnie obowiązuje regulamin ale nie mają one treści takiej jak regulamin wzorcowy. Przerobiłem go na praktyczny (bo mogłem) i regulamin ten nie stanowi dla mnie jako naczelnika żadnej przeszkody. Nawet mi od czasu do czasu pomoże, bo jak ktoś ma jakiś problem to ja mu czarno na białym pokazuję i objaśniam, strażakom to wystarcza.
Dzięki regulaminowi JOT pozamykałem buzie krzykaczom którzy nic nie robią a tylko hucznie oceniają moją i innych kolegów pracę.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Jot
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 23, 2006, 21:28:53 »
przytoczę wam pewną sprawę z końca lat 90- tych z sąsiedniego powiatu.Jednostka została wezwana do pożaru do sąsiedniej miejscowości.Kilku strażaków przybiegło do remizy ale kierowca-naczelnik jako jedyny z obecnych kierowców był" po kielichu" i powiedział że nie pojedzie. Zgłosili do PSK że nie pojadą bo nie ma kierowcy. Nadgorliwy Komendant Powiatowy (już nim nie jest) po kilku dniach złożył doniesienie do prokuratury przeciwko temu naczelnikowi że odmówił wyjazdu i nie udzielił pomocy.Sprawa była w sądzie i zapadł wyrok 1 rok w zawieszeniu .Sąd stwierdził że pomimo że był pod wpływem powiniem pojechać bo to jest stan wyższej konieczności . Sąd powołał się na statut OSP w którym nic nie pisze że po alkocholu nie wolno jechać do akcji. W regulaminie JOT ten zapis jest i może w takich przypadkach chronić strażaka.
Jak wcześniej pisałem w naszej OSP jast ten regulamin wprowadzony i jest większy porządek. Lista osób jest co jakiś czas weryfikowana .Tylko dla tych osób są robione badania lekarskie i szkolenia. Nie może być tak że wszyscy są od wszystkiego . Naczelnik też więcej wymaga od strażaków bo każdy misi się zapoznać z regulaminem i podpisać że będzie go przestrzegał jak jest inaczej to pokazujemy mu bramę , stawiamy na jakość a nie ilość.