Autor Wątek: Po jakim czasie młodszy ratownik?  (Przeczytany 3661 razy)

Offline write4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Po jakim czasie młodszy ratownik?
« dnia: Czerwiec 05, 2008, 15:32:59 »
Witam

Czy są jakieś przepisy, które określają po jakim czasie strażakowi należy się etat młodszego ratownika? Pytam gdyż właśnie skończył mi się staż (3 lata) i pozostałem na etacie "stażysta". Wydaje mi się to dziwne gdyż inni strażacy z ościennych jednostek dostawali młodszego ratownika jeszcze w czasie służby przygotowawczej. W kadrach powiedzieli mi że nie mają pieniędzy by mi dać młodszego ratownika. Czy ktoś może mi logicznie wytłumaczyć na czym to wszystko polega?

pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 05, 2008, 17:45:29 »
Na stanowisko młodszego ratownika lub młodszego ratownika-kierowcy można awansować po roku pracy.
Awans jest formą nagrody więc zdecydowanie trzeba podkreślić sformułowanie MOŻNA a nie trzeba. Być może twoi przełożeni stwierdzili, że nie nadajesz się na to stanowisko... albo nie ma wolnych etatów

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 05, 2008, 21:56:38 »
Chyba kolego nie doczytałeś, że chłopakowi skończył się 3-letni okres stażu.
Do writa:
Ktoś Cię robi w ... . Gadka, że nie ma kasy ubawiła mnie do łez. Twój miłościwie panujący, planując budżet nie wiedział, że niektórzy stażyści kończą staż i trzeba im dać podwyżkę (ewentualnie zwolnić)?. Coś nie wydaje mi się, aby była prawna możliwość przedłużenia stażu powyżej 3 lat, ale może się mylę. Warto by zapytać kol. Langa lub Mario, oni są dobrzy w prawne klocki.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 05, 2008, 22:03:48 »
doczytałem kolego....
1 rok to minimum po którym można awansować... powtarzam MOŻNA ale nie trzeba

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 05, 2008, 22:07:09 »
chociaż nie... honor zwracam...
jest dopisek małą cyferką... stażysta czyli grupa 0 dotyczy tylko strażaków w służbie przygotowawczej czyli kolego dopominaj się swego albo (wiem że to się łatwo mówi) zaproponuj innemu komendantowi swoje "usługi". Wiele komend chętnie przyjmie takiego "odchowanego" strażaka za którego nie trzeba już tyle wpisowego płacić(umundurowanie, wyszkolenie...)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 05, 2008, 22:35:07 »
Chyba kolego nie doczytałeś, że chłopakowi skończył się 3-letni okres stażu.
Do writa:
Ktoś Cię robi w ... . Gadka, że nie ma kasy ubawiła mnie do łez. Twój miłościwie panujący, planując budżet nie wiedział, że niektórzy stażyści kończą staż i trzeba im dać podwyżkę (ewentualnie zwolnić)?. Coś nie wydaje mi się, aby była prawna możliwość przedłużenia stażu powyżej 3 lat, ale może się mylę. Warto by zapytać kol. Langa lub Mario, oni są dobrzy w prawne klocki.
Komenda może nie ma kasy dla strażaków którzy skończyli staż i powinni mieć stanowisko mł. ratownika bo tą kasę zabiera sobie na nagrody za to że robią w wała strażaków  :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:
tak poważnie to w znacznej większości komend o ile strażak nie zawali coś poważnego to stanowisko mł. ratownika dają po roku.
więc albo podpadłeś, albo leserujesz się, albo masz takiego komendanta i d-cę że nie dają Ci tego stanowiska (bo tak jak mówiłem kasę do budżetu dostają ale poprzez ściemnianie zatrzymują ją i kumulują na nagrody które sobie dają)
EGO = 1 / wiedza

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 06, 2008, 07:27:14 »
tak na szybko z na wpół otwartymi oczami:
- stanowisko stażysta to jest grupa pierwsza
- stanowisko to można zajmować tylko w okresie służby przygotowawczej
- tak jak ktoś wyżej napisał po roku można awansować na stanowisko mł. ratownika
- tłumaczenie kadr, że nie ma środków jest delikatnie rzecz ujmując kłamstwem - na stażystę komendant ma takie same środki jak na starszego ratownika; oszczędności uzyskane na tej grupie strażaków, jak również te uzyskane poprzez utrzymywanie wakatów, można wykorzystać na docenienie pozostałych strażaków;)

spójrzcie proszę np. na TĄ TABELKĘ. Widzicie gdzieś stanowisko stażysta? Nie? I wszystko powinno być jasne - w regulaminach są ustalone ilości etatów dla poszczególnych stanowisk lub grup stanowisk. Są etaty, których nie można zajmować bez odpowiedniej grupy (np. d-ca zastępu, sekcji itd.). Ale są też takie, które można zajmować z niższą grupą, jak chociażby właśnie st. ratownik. Na etacie st. ratownika można być z grupą od pierwszej do czwartej. Nie ma żadnych przeszkód finansowych, aby strażacy zajmujący ten etat awansowali na kolejne stanowiska po upływie czasookresów - mł. ratownik - po roku, dalej tak prawdę mówiąc nie chce mi się szukać, ale mi dojście do czwartej grupy zajęło dokładnie cztery lata i jeden miesiąc, przy czym od razu zaznaczę, że nie byłem w żaden sposób zgarbiony, ale nie byłem też jakimś specjalnym podpadziochą. Tam gdzie służyłem po prostu tak było, ale wiem, że bywa różnie. Oczywiście warunkiem jest pokończenie kursów kwalifikacyjnych - szeregowych, by móc otrzymać drugą grupę i podoficerów PSP, żeby awansować dalej.
Podsumowując kolego write4 ktoś wchodzi w zażyłość seksualną w tylnej linii twoich bioder. Jeśli masz tam u siebie jakieś związki zawodowe, to spróbuj porozmawiać z przewodniczącym.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline majkel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2008, 14:47:54 »
...tak poważnie to w znacznej większości komend o ile strażak nie zawali coś poważnego to stanowisko mł. ratownika dają po roku.
więc albo podpadłeś, albo leserujesz się, albo masz takiego komendanta i d-cę że nie dają Ci tego stanowiska ...
Nie wiem jak jest w innych województwach ale w świętokrzyskim z tego co wiem to w większości komend  powiatowych do końca stażu "jedzie się" na pierwszej grupie. Sam słyszałem tylko o dwóch które dają młodszego ratownika podczas stażu. Posądzanie chłopaka o "bumelkę" jest raczej bezpodstawne. To drugie jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2008, 14:51:13 wysłana przez majkel »

Offline write4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Po jakim czasie młodszy ratownik?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2008, 16:36:44 »
dziękuję za wsztystkie odpowiedzi. Otworzyły mi oczy przynajmniej po części. Tak czy inaczej, przepisy są po to, by je interpretować jak się chce. Ten który jest na samym dole zawsze będzie dostawał w d...ę. Pozdrawiam.