Autor Wątek: Zasiłki Pogrzebowe  (Przeczytany 12713 razy)

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Zasiłki Pogrzebowe
« dnia: Styczeń 07, 2005, 22:30:55 »
Mam pytanko na temat zasiłków pogrzebowych wynikających z art. 104 ustawy     o PSP.
Czy ktoś z forumowiczów mógły przybliżyć temat a ponadto podać rozporządzenie MSWiA, które reguluje to zagadnienie ( czy zostało wprowadzone w życie ).
Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2005, 10:37:05 »
Witam.
Co do art. ustawy to ci w tej chwili nie pomogę, musiałbym się zagłębić w temacie. Jednak u mnie w komendzie  strażacy brali zasilek pogrzebowy. Podstawowym warunkiem jest nie pobranie zasilku pogrzebowego z ZUSu przez strażaka  (niech zrobi to inny członek rodziny) i posiadanie rachunków  z zakładu pogrzebowego i różnych takich związanych z pogrzebem. Przynajmniej tak to wygląda u mnie. Tylko znając życie pewnie ile komend tyle interpretacji przepisu.

Offline p strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2005, 15:58:53 »
alex wytłumacz to konkretniej,chciałbym z czegoś takiego skorzystać.
U nas  nikt czegoś takiego nie pobierał.
Jeśli chodzi o ZUS  to ja nie pobierałem nic  tylko mój brat.
Wytłumacz mi jeszcze , bo ja nie mam rachunków , rachunki ma ten kto pobierał pieniądze z ZUS-u (jest to warunek ,aby pobrać pieniądze prze daną osobę)
Także proszę jeśli ktoś coś wie niech napisze ,ok!!!
 

Offline alex

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2005, 10:11:52 »
Jak tylko się dowiem dokładniej to ci odpowiem.

Offline p strażak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2005, 17:28:34 »
alex dzięki!!!!!

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2005, 14:26:46 »
Kwestia świadczeń w razie śmierci strażaka lub członka jego rodziny została opisana w Przegladzie Pożarniczym nr 4/2004, podane są przykłady.Interpretacja tych zapisów w komendach jest rózna ale może choć troche wyjasni aspet sprawy. Z tego co wiem mozna otrzymać róznicę pomiedzy zasiłkiem otrzymanym z ZUS-u jezeli kwota zasiłku przysługujaca strażakowi jest wyższa niż ta otrzymana z Zus ale wymaga to zagłebienia sie w przepisy.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 19, 2005, 21:36:52 »
Art. 103. 1. W razie śmierci strażaka, niezależnie od odprawy pośmiertnej, o której mowa w art. 100, przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice,
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od wysokości określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2. Jeżeli śmierć strażaka nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku z udziałem w akcji ratowniczej, koszty pogrzebu pokrywa się ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej 145).
3. W razie pokrycia kosztów pogrzebu strażaka ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej 145), osobom wymienionym w ust. 1 pkt 1 przysługuje połowa zasiłku pogrzebowego.
Art. 104. 1. 146) W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak,
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2. 147) Za członka rodziny strażaka, o którym mowa w ust. 1, uważa się:
1) małżonka,
2) dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione,
3) dzieci wychowywane w ramach rodziny zastępczej,
4) dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli ich rodzice nie żyją albo nie mogą im zapewnić utrzymania, bądź zostali pozbawieni lub ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej,
5) rodziców i byłych prawnych opiekunów strażaka albo jego małżonka,
6) osobę, której opiekunem prawnym został ustanowiony strażak lub jego małżonek.
3. 147) Jeżeli w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2-6, strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, wypłaca mu się tylko wyrównanie zasiłku w wysokości różnicy między zasiłkiem pogrzebowym przysługującym z tytułu służby a pobranym niższym zasiłkiem z tytułu ubezpieczenia społecznego lub z innych tytułów.
4. 148) Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, warunki pokrywania ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej kosztów pogrzebu strażaka, z uwzględnieniem w szczególności:
1) rodzaju kosztów pogrzebu, które mogą być pokrywane ze środków właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej,
2) wysokości kwot na pokrycie tych kosztów,
3) dokumentów wymaganych do wypłaty zasiłku pogrzebowego.



Chciałem wrócić do tematu i spytać, kto pobierał zasiłek na podstawie powyższych artykułów, jak formalnie to wyglądało, co było podstawą do wypłaty zasiłku i w jaki sposób określono jego wysokość. Ewentualnie z jakich powodów odmówiono wypłaty.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2005, 09:22:11 »
Nie wierzę nikt takiego świadczenia nie pobierał, czy pisać wam się nie chce? Słyszałem, że w kg jest to normą, jest ktoś z kg na forum, może popyta i pomoże kolegom z nizin.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline malina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 24, 2005, 09:52:39 »
Ja brałem wyrównanie zasiłku. Bodajże naleąą sie dwukrotne pobory. Komenda wypłaciła mi różnice pomiędzy zasiłkiem z Zus a tymi 2 poboroami. Potrzebyny był tylko akt zgonu i prawdopodobnie decyzja z Zus o zasilku. dokladnie nie pamietam bo to bylo dawno.
Pozdro

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 24, 2005, 11:28:12 »
Malina, czy to ty pobierałeś zasiłek z ZUS-u, na ciebie była decyzja, czy na kogoś innego.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline malina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 24, 2005, 11:54:35 »
Decyzja z Zus byla na zone - najprawdopodobniej. Ja po zlozeniu akut zgonu (dziecko martwo urodzone) i tej decyzji z zus mialem wyplacone.
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2005, 12:08:32 »
Malina mogłeś zostać oszwabiony, bo zapis w ustawie o PSP jest jednoznaczny – jeśli koszty pogrzebu poniosła inna osoba, a nie ty pobierałeś z ZUS-u kasę to należą ci się dwukrotne pobory bez żadnych potrąceń – takie są moje przemyślenia. Roszczeń finansowych możesz dochodzić do trzech lat wstecz.

 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline malina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2005, 12:11:47 »
Po zasiegnieciu jezyka u zony na pewno dezycja byla na zone, ja tak jak juz pisalem po dostarczeniu kserokopii decyzji z zus i aktu zgonu mialem z PSP wyplaconą róznice pomiędzuy moimi 2 x poborami a kwota z zus.Na tamte czasy (1999) zona mjala decyze na kwote 2 tysiace szescset zlotych z groszami - mnie wyplacili trzysta z groszami.
( jak dobrze trzymac papiery - pamiec troszke zawodzi)
Pozdrowienia :)
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2005, 14:15:14 »
No widzisz malina a na 99% powinni wypłacić ci dwie pełne pensje, ale teraz to już dupa.  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline malina

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2005, 15:00:44 »

Mnie tam wszystko jedno skąd szmal dostane. Aby kasa się zgadzała.Dostałem zgodniez przepisami ustawy o PSP
Art. 104 ust. 3.
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 24, 2005, 15:25:47 »
Malina jeśli jesteś zadowolony to wszystko ok. Tylko z tego co piszesz to zostałeś oskubany z niezłej kasy, no chyba, że tobie też przysługiwał zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych. Jeżeli ZUS wypłacił tylko żonie to czytaj, że tobie nie przysługiwał zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym. Podany przez ciebie art. 104, ust.3 dotyczy przypadku, gdyby decyzja z ZUS-u była na ciebie, a jak była na żonę to powinni ci naliczyć na podstawie art. 104 ust. 1, pkt 1 jeżeli faktury z pogrzebu były na ciebie lub pkt 2 jeżeli faktury z pogrzebu były na żonę.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 30, 2005, 11:00:13 »
Wracając do zasiłków pogrzebowych wypłacanych przez PSP .
Czy ktoś z forumowiczów wie, o jakiej kwocie uposażenia strażaka jest mowa w art. 103.1 i 104.1 ustawy o PSP a mam na myśli kwotę brutto  :)  czy też netto :( .

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2005, 12:51:47 »

Nie zastanawiałem się nad tym. Nie znam odpowiedzi. Pytanie jest jednak zasadne ponieważ będzie to różna kwota. Mam nadzieję, że ktoś będący w temacie odpowie.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2005, 14:00:19 »
Może by tak pielgrzym - twój adwersarz wodniku zadał sobie trochę trudu i ustalił prawidłową odpowiedź. Czekamy.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 31, 2005, 10:45:09 »
Ja to interpretuję tak:
Art. 104. 1. 146) W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak,
Jakby nie patrzeć dostajesz 2-u miesięczne pobory. Warunek. Nie bierzesz nic z ZUS i ponosisz koszty pogrzebu. (akt zgonu + rachunk za trumnę)
2) kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
W tym przypadku jeżeli z rachunkiem do ZUS poszła inna osoba, a Ty także wydałeś jakieś pieniążki na ten pogrzeb. Musisz mieć rachunki i za te kwoty Ci powinni zwrócić. Oczywiście nie więcej niż 2 pensje. Tylko co to oznacza?! Moim zdaniem to koszt stypy, autobusu itp
3. 147) Jeżeli w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2-6, strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, wypłaca mu się tylko wyrównanie zasiłku w wysokości różnicy między zasiłkiem pogrzebowym przysługującym z tytułu służby a pobranym niższym zasiłkiem z tytułu ubezpieczenia społecznego lub z innych tytułów
Tutaj wiadomo o co chodzi... dostajesz różnicę

A co do kwoty... jest to kwota brutto (czyli pensja na papierze)... i ją dostajesz na rękę
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 31, 2005, 11:31:12 »
Cytuj
Kwestia świadczeń w razie śmierci strażaka lub członka jego rodziny została opisana w Przegladzie Pożarniczym nr 4/2004, podane są przykłady.Interpretacja tych zapisów w komendach jest rózna ale może choć troche wyjasni aspet sprawy.

Przeczytałem ww. Przegląd jest dość jasno wytłumaczone, robił to prawnik z kg, więc nie powinno być wątpliwości, chociaż w różnych komendach bywają.

Nie zostało wytłumaczone co jest podstawą do uznania kosztów rzeczywistych poniesionych w związku z pogrzebem, czy ma to być oświadczenie, rachunek, kopia czy oryginał, itp. ustawa tego nie określa, a przepisu wykonawczego nie ma – kiedy mamy do czynienia ze śmiercią członka rodziny.

MisiaczekM zgodnie ze swoimi przemysleniami i na podstawie informacji z ww. przegladu zgadzam się co do pierwszego punktu.
Co do drugiego mam inne zdanie. Strażak nie musi ponosić żadnych kosztów.
Co do trzeciego jasne.
Co do kwoty chciałbym żeby tak było.

Poza tym przepis jest można powiedzieć krzywdzący, bo odnosi wysokość wypłaty do uposażenia zasadniczego, które dla różnych funkcjonariuszy jest różne. Ale póki jest trzeba z niego korzystać, bo zachwalę może go nie być.
 
Adwersarz może też coś mądrego wymyśli?
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 31, 2005, 11:35:20 »
Cytuj
Co do kwoty chciałbym żeby tak było.
Jest... z 2 lata temu w naszej komendzie był wypłacany zasiłek pogrzebowy dla mojego kolegi za ojca. Dla pewności też pytałem się księgowej.

Koszty niby mają być, bo jest to wyraźnie napisane... niestety masz rację... nie ma dokładnie za co i jak je udowdnić. Dlatego jak napisałem wyżej, może być wszystko zwiazane z organizacją pogrzebu. Dla ZUS wytarczy praktycznie rachunek za trumnę, resztę rachunków jak stypa, autobus można przypisać sobie. Z dzisiejszymi cenami spokojnie przekroczysz 2 pensje... Tylko właśnie czy aż rachunki!! Może wystarczy Oświadczenie?! Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi z KG... pytanie było składane gdzieś w listopadzie.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2005, 11:54:50 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 31, 2005, 20:28:51 »
Może zapadły jakieś rozstrzygnięcia w tym temacie? Podzielcie się wiedzą ludzie czekają!
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 03, 2005, 22:52:26 »
Ja pitolę, czy wy karwa nie możecie normalnie mówić?????
Tak rzeczywiście / zasiłek powinien być wypłacony brutto – 2 pensje – i już.

Pozdrawiam wszystkich zadowolonych.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Zasiłki Pogrzebowe
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 07, 2006, 10:14:04 »
witam serdecznie

ciesze się że poruszacie ten temat bo mnie i wielu innych w mojej komendzie wyrolowali.
dla mnie i tak już dupa bo 3 lata minęły ale inni jeszcze mają szanse
podam jeden z przykładów;
zmarła moja teściowa ,zasiłek z zus pobrała moja żona (lub teść),moje kochane władze twierdza ,że nalezy się tylko różnica miedzy zasiłkiem a moimi dwoma pensjami(tylko że moje pensje nie przekraczają wysokosci zasiłku),
gdyby ztą różnica była prawda w każdym przypadku to oznaczałoby to ze ustawa jest stwozona tylko dla elit ,chyba cos nie tak?
co mamy zrobić żeby wyrwac te pieniądze,skoro chcą nam zabierac na siłę mieszkaniówki i kto wie co jeszcze?-to chociaz z tego moze skozystamy?


pozdrawiam wszystkich podziałowców i niekktórych dziennych bo byłbym nie uczciwy gdybym ich wszystkich zle oceniał( przecież są wyjątki)