Autor Wątek: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.  (Przeczytany 14864 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« dnia: Maj 29, 2008, 10:36:51 »
Sytuacja dotyczy głównie miast z jedną JRG.
Wszystkie jednostki przy DUŻEJ akcji. Miasto niezabezpieczone.
Czy stosujecie coś takiego jak ściąganie zastępu OSP na zabezpieczenie ("w razie czego").

I teraz konsekwencja w meldunku - jak traktujecie taki zastęp - jako biorący udział w tej akcji (tyle że stanowiący "odwód") czy jako oddzielne miejscowe zagrożenie (z oddzielnym meldunkiem)?
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 11:03:38 wysłana przez mario68 »

Offline tomek P

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2008, 11:11:25 »
Dopisujesz tylko tą jednostkę do meldunku

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2008, 11:15:27 »
Dopisujesz tylko tą jednostkę do meldunku

I stąd moje pytanie bo np wytyczne z WSKR dolnośląskiego są takie aby sporządzać oddzielny meldunek jako MZ.

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2008, 11:38:29 »
Ja przeważnie dopisuje do meldunku jeżeli jednostkę OSP "ściągam" do JRG , jeżeli chłopacy są w gotowości w remizach nie robię im meldunku .Mam 4 jenostki OSP na terenie miasta także ściąganie do JRG zdarza sie bardzo rzadko

straz98

  • Gość
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2008, 12:08:53 »
Wg mnie jeśli ściągana jednostka nie stanowi rzeczywistego odwodu dla sił biorących udział w zdarzeniu a tylko na zabezpieczenie miasta to nie ma podstawy do jej wpisywania do meldunku jako biorącej udział w działaniach a tym bardziej tworzenia sztucznego MZ. U mnie na życzenie władz samorządowych jednostka jest stawiana w stan gotowości, znajduje się w mieście, ale jeśli nie wyjedzie do działań to jej się nie uwzględnia.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2008, 12:21:55 »
Tak jak piszą poprzednicy, jeżeli jednostka OSP stoi w remizie JRG, to nie bierze udziału w zdarzeniu i takiej jednostki nie uwzględnia się w meldunku.
Tworzenie MZ z faktu obecności OSP w remizie JRG jest dla mnie bezsensem.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2008, 12:40:48 »
oki grzela i straz98, ale mimo że jednostka OSP nie bierze bezpośredniego udziału w akcji i tylko pojazd jej stacjonuje w JRG ale ludzie z tejże OSP są zadysponowani wraz z samochodem? Co im powiesz? że przyjechali sobie tak na wycieczkę?
wg mnie to jest zabezpieczenie ze stacjonowaniem na terenie JRG.
I dla zwiększenia statystyki można zrobić osobny MZ lub by nie tworzyć nowych meldunków dopisać do meldunku ze zdarzenia że na czas akcji w JRG teren powiatu zabezpieczała jednostka (i) OSP z XXXXXX. Szybki tel do KM o decyzję w tej sprawie i bólu. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2008, 12:53:06 »
Jak najbardziej zgadzam się z robn . Przecież OSP została zadysponowana więc wykonuje jakieś określone zadanie w tym wypadku zabezpiecza odkryty teren z którym PSP nie moze sobie w danej chwili poradzić. Jeżeli nie uwzględniasz takiego wyjazdu to może od razu  przyślij kogoś tylko po auto bo ludzie wolą wycieczki turystyczne w  ciekawsze miejsca niż remiza. Za darmo to dzisiaj nawet ksiądz nie chce czynić swoich powinności.  ^_^

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2008, 15:14:23 »
Już nie chodzi o to wynagrodzenie, nie wszyscy je otrzymują .

Ale na bazie jakiej podkładki chcecie wydać zgodę na przejazdy alarmowy, przykryć ewentualne odszkodowania powypadkowe , rozliczyć paliwo do pojazdów itd.

Na bazie decyzji Komendanta odnotowanej na rejestratorze jak jest i działa ?
Już same ogłaszanie alarmu dla OSP na ćwiczenia czy kontrolą to bardzo śliski temat. Jeśli podczas przybywania do jednostki strażak OSP zostanie potrącony przez samochód , będzie duży problem by uzasadnić celowość itp. 

Dla spokojności proponuje jednak jakiś meldunek lub dopisać zastęp do meldunku głównego – Zawsze w opisie idzie wpisać „ w celu zabezpieczenia rejonu zadysponowano do siedziby JRG zastęp GBA ../…..  z  OSP ………………… , jest to w końcu związane z zdarzeniem pierwotnym, które spowodowało odkrycie rejonu .

Pozdrawiam MIKO

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2008, 15:27:27 »
Właśnie o to MIKO mi chodziło. Każdy wyjazd niesie za sobą jakieś koszty. Paliwo, eksploatacja sprzętu kosztuje że już nie wspomnę o odszkodowaniu dla strażaka na wypadek jakiegoś pechowego zdarzenia. Masz całkowitą rację MIKO.
Nie można dysponować co się chce i gdzie się chce "bez śladu na papierze"  :mellow:

Offline masiun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 29, 2008, 15:31:54 »
u mnie jak zapowiada się dłuższa akcja JRG ściągam na teren jednostki OSP gaśniczy i techniczny drogowy.Najbliższe jednostki OSP KSRG w okolicy JRG nie posiadają wozów gaśniczych z rozpierakami w komplecie na wozie.w meldunku dopisuję jako biorące udział w akcji a w opisówce jako zabezpieczenia miasta i nasz dolnośląski WSKR nie miał żadnych obiekcji.w karcie potwierdzenia OSP dopis jako zabezpieczenie miasta

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2008, 15:39:33 »
Także się zgodzę z powyższa opinią. Strażak bedzie miał wypadek a tu nic udokumentowane i problemy. A czy w podobny sposób wyglądałaby sytucja że np z JRG 2 dysponowany jest zastęp SRt do JRG 1 w celu zabezpiecznia centrum.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 29, 2008, 15:41:31 »
dopisuję jako biorące udział w akcji a w opisówce jako zabezpieczenia miasta i nasz dolnośląski WSKR nie miał żadnych obiekcji.w karcie potwierdzenia OSP dopis jako zabezpieczenie miasta

to cholernie dziwne bo ten sam WSKR już mnie kiedyś zrypał za ujęcie tego w meldunku "głównym" .

Chyba wniosek trzeba wysnuć , że po prostu zależy od dyżurnego operacyjnego na WSKR :)

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2008, 15:48:50 »
Zastęp z JRG zabezpieczający rejon operacyjny innej JRG nie bierze udziału w działaniach, nie zostaje ujęty w meldunku. Zabezpiecza jedynie rejon innej jednostki, co figuruje tylko w SWD.

Co do OSP - a co jeśli zastęp ten wyjedzie z zabezpieczenia do innej akcji? ujęty jest w obu meldunkach (z dwóch zdarzeń)?

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2008, 15:55:24 »
Biorąc to na logikę - obecna wersja SWD pozwala na przekierowanie zastępu do innych działań - czyli jeżeli zdarzy się coś co wymaga wymaga wyjazdu tego zastępu po prostu rozpoczynamy nową akcję. Gorsza sprawa jest jak z niej wróci -  wtedy znowu trzeba by było dysponować go do akcji "głównej" w związku z którą został dysponowany do zabezpieczania miasta.
Śmieszne ale prawdziwe.... :)

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2008, 15:58:23 »
Zastęp z JRG zabezpieczający rejon operacyjny innej JRG nie bierze udziału w działaniach, nie zostaje ujęty w meldunku. Zabezpiecza jedynie rejon innej jednostki, co figuruje tylko w SWD.

Co do OSP - a co jeśli zastęp ten wyjedzie z zabezpieczenia do innej akcji? ujęty jest w obu meldunkach (z dwóch zdarzeń)?

pozdr.

:-) dobre pytanie - ...wycofuje jednostke z 1 zdarzenie i dysponuje do nowego
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 16:11:13 wysłana przez superfire »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2008, 16:02:37 »
Zdarzenia nie można zamknąć jeśli nadal trwa.
O wiele prościej sprawa wygląda z JRG zabezpieczającą inną JRG. W SWD samochód wysyłamy na zabezpieczenie rejonu operacyjnego, następnie administrator systemu w MSK ściąga mi samochód ze stanu i dodaje do wykazu SiS w jednostce do której się udaje. Tam dysponowanie tego zastępu odbywa się już normalnie, bez konieczności cofania go z innego zdarzenia.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2008, 17:03:30 »
Gorsza sprawa jest jak z niej wróci...

No nieźle...nie wiedziałem, że się do kamikadze zapisałem ;)

A tak na poważnie, toście mnie teraz nieźle zmartwili. Nie dalej jak we wtorek jechałem na niezabezpieczenie w związku z tym:
http://www.tvn24.pl/0,1551203,0,1,wiadomosc.html

Mam nadzieję, że gdyby się coś (odpukać w niemalowane) stało podczas takiej jazdy alarmowej, to nie będzie "moja wina"  :huh:

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

straz98

  • Gość
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2008, 18:24:00 »
Tylko niech mi ktoś odpowie jaka jest podstawa tzw. zabezpieczenia miasta.  I co jeśli po ściągnięciu jednostki OSP z miejscowości x do y, w miejscowości x wydarzy się coś poważnego i jednostka OSP będzie miała wydłużony czas dojazdu przez tzw. zabezpieczanie. A już nie wyobrażam sobie, żebym kazał ściągać jednostkę na sygnałach w celu zabezpieczenia miasta. Co innego oczywiście jeśli ściąga się środki jako niezbędny odwód do dużych działań.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 18:26:03 wysłana przez straz98 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2008, 21:51:19 »
To mało widziałeś i masz słabą wyobraźnię  -_- ^_^

Miałem okazję być świadkiem gdy na wszystkich 7 JRG w samym Poznaniu,  stało siedem wozów OSP i przyjechały alarmowo ,a kilkanaście pojechało jeszcze na miejsce akcji . Zdarza się to co prawda raz , dwa razy w roku ale się zdarza ,

A co zostało na miejscu w OSP ? – odpowiedz sobie czytając wytyczne do włączania jednostek OSP do KSRG – i masz wytłumaczenie dlaczego jednostka powinna mieć min. dwa samochody.

Pozdrawiam MIKO 

PS.Brak zabezpieczenia miasta to również potencjalne zagrożenie i tak to można kwalifikować . Ja dla przykładu nie spotkałem się jeszcze u mnie z sytuacją by jednostka na zabezpieczenie jechała niealarmowo . Co kraj to obyczaj. 
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 22:22:44 wysłana przez MIKO »

straz98

  • Gość
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 29, 2008, 22:23:17 »
To że tak się zdarzyło to nie znaczy, że było właściwe i dysponujący zadziałali właściwie. Ale żeby to ocenić potrzeba wiedzieć więcej. Jeśli chodzi o wyobraźnie to mam całkiem niezłą wg mojej oceny oczywiście, widziałem też już trochę i podtrzymuję swoją opinię w kwestii ściągania jednostek OSP na zabezpieczenie miasta. A problem  z jazdąna sygnałach robi się wtedy kiedy prokurator stwierdzi, iż nie było takiej potrzeby :(
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 22:24:48 wysłana przez straz98 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 29, 2008, 22:40:04 »
No to jeszcze trzeba zadać pytanie jak zachowa się prokurator gdy w 500 tyś. mieście będzie wypadek autobusu MPK z tramwajem pod KW PSP, a pierwsza jednostka dojedzie po 30 min. z Grajdołka Wielkiego . Pominę jak się zachowają w stosunku do DOM  jego przełożeni atakowani przez media i swoich przełożonych – o cierpieniu ludzi czekających na pomoc nie będę wspominał.

 Pozdrawiam MIKO

straz98

  • Gość
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 29, 2008, 22:47:27 »
Tak to możemy bez końca, autobus z 50 ludźmi może też się rozbić pod remizą OSP. Zwłaszcza w dużym mieście z wieloma zastępami wyjazdowymi należałoby trochę inaczej rozwiązać dysponowanie do działań.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 22:49:04 wysłana przez straz98 »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 29, 2008, 22:53:00 »
Tak to możemy bez końca, autobus z 50 ludźmi może też się rozbić pod remizą OSP.

Ale ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo zdarzeń rośnie wraz z gęstością zaludnienia. W wielkim mieście jest większe niż na wiosce. No i nikt nie mówi, że wszystkie OSP mają jechać do miasta. Przynajmniej w przytoczonym przeze mnie przypadku, do JRG przybyło jakieś 7 zastępów, z czego 2 z mojej gminy (2 pozostałe OSP z mojej gminy zostały na miejscu, z czego przynajmniej jedna była alarmowana i ludzie mieli czekać w OSP).
Można by to nazwać "rozciąganiem" sił i środków. Przykładowo, w FDNY to standard, że się relokuje zastępy do innych remiz podczas większych zdarzeń.

Generalnie więc: jeśli robione z głową, to popieram.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąganie jednostek na zabezpieczenie miasta.
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 29, 2008, 22:57:19 »
I tu dochodzimy do sytuacji gdy z jednej strony dla zabezpieczenia własnej "d..y" DyżOp dysponuje zastęp OSP do zabezpieczenia miasta a z drugiej strony waha się czy to zrobić bo dostanie zj..kę od swojego KP bo wójtowie nie chcą płacić OSP za wyjazdy poza gminę.