Autor Wątek: Zmiany W Ustawie  (Przeczytany 13255 razy)

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 02, 2005, 12:35:44 »
wodniku będzie miał wówczas urlop dodatkowy w zależności od grupy uciążliwości i napewno nie nbędzie to 18 dni

Offline chorąży

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 03, 2005, 14:15:09 »
Po przeczytaniu lektury jaką niewątpliwie jest nowa ustawa o psp,  odczuć można jakże trwale ugruntowną w naszym środowisku ojcowską troskę o dobro służby.
Niezapomniano bowiem rozszerzyć wachlarza czynów zabronionych, których popełnienie ranić może dobro służby i nieskazitelność postawy strażaka.
Na myśli mam " przestępstwo skarbowe umyślne ", które skutkuje kopem pożegnalnym ze służbą .

Dla niedowiarków odsyłam do znowelizowanego art. 43.

Dobrze zatem mieć tego świadomość

Przestępstwo skarbowe umyślne  - to czyn zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, który jest bezprawny, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zagrożnony karą grzywny, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności .

 :ph34r:  :ph34r:  :ph34r: i jeszcze raz  :ph34r:  !

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 03, 2005, 16:13:20 »
No to ładnie, pomylisz się o dwa złote w rozliczeniu rocznym i już pozamiatane……
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline nokia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 08, 2005, 20:32:29 »

Offline nokia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 14, 2005, 18:37:15 »
Projekt 07.06.2005r.
  ROZPORZĄDZENIE                    
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia                  2005 r.
w sprawie sposobu pełnienia służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w zmianowym i codziennym rozkładzie czasu służby.

Na podstawie art. 35 ust. 11 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 59, poz. 516 i Nr 166, poz. 1609, z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 oraz z 2005 r. Nr ...., poz...... ) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa:
1)   czas trwania dyżuru i wykonywania zadań służbowych w zmianowym rozkładzie czasu służby;
2)   godziny rozpoczęcia i zakończenia służby;
3)   okoliczności uzasadniające przedłużenie czasu służby;
4)   dopuszczalny czas kierowania pojazdem samochodowym;
5)   udzielanie czasu wolnego od służby;
6)   właściwość przełożonych do określania harmonogramu służby;
7)   sposób pełnienia dyżurów domowych i ich wymiar;
8)   grupy strażaków zwolnionych z pełnienia służby w porze nocnej, niedziele, święta;
9)   sposób prowadzenia ewidencji czasu służby.

§ 2. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby strażak pełni dyżur i wykonuje zadania służbowe na zmianach trwających 24 godziny, z zastrzeżeniem ust 2.
2. W przypadkach uzasadnionych warunkami służby lub koniecznością udzielenia czasu wolnego od służby, w szczególności w zamian za czas służby ponad przeciętną tygodniową normę w okresie rozliczeniowym, czas trwania zmiany może wynosić 12 lub 8 godzin.
3. Czas trwania zmiany, o którym mowa w ust. 2, może być także ustalony na wniosek strażaka po zasięgnięciu opinii przedstawicieli strażaków danej jednostki organizacyjnej jeżeli nie zakłóci to zapewnienia ciągłości służby.
4. Na wykonywanie zadań służbowych na zmianie przeznacza się nie więcej niż 12 godzin. W pozostałym czasie trwania zmiany strażak pełni dyżur polegający na pozostawaniu, w miejscu pełnienia służby, w gotowości do podjęcia działań na polecenie przełożonego.
5. Polecenie, o którym mowa w ust. 4, może być wydane w związku z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub potrzebą utrzymania gotowości operacyjnej.
6. Zmianowy rozkład czasu służby powinien być stosowany na podstawie harmonogramów służby ustalanych dla przyjętego okresu rozliczeniowego, określających dla poszczególnych strażaków dni i godziny służby oraz dni wolne od służby.
7. Strażakowi przysługuje przerwa w realizacji zadań służbowych:
1) dla zmiany trwającej 8 godzin - w wymiarze 20 minut:
2) dla zmiany trwającej 12 godzin – w wymiarze 30 minut
7. Godziny rozpoczynania przerw ustala przełożony kierujący zmianą. Do czasu przerw przepis ust. 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 3. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby rozpoczęcie pełnienia służby trwającej 24 godziny ustala się na godzinę 800, a jego zakończenie na godzinę 800 następnego dnia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami lokalnymi, godzinę rozpoczęcia pełnienia służby można ustalić odmiennie, jednak jej rozpoczęcie może nastąpić nie wcześniej niż o godzinie 700 i nie później niż o godzinie 830.
3. Do ustalenia godziny rozpoczęcia służby, w przypadku o którym mowa w ust. 2, właściwy jest:
1)   komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa;
2)   Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w pozostałych jednostkach organizacyjnych.
6. Godziny rozpoczęcia i zakończenia służb trwających 12 lub 8 godzin w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej „jednostką organizacyjną”, ustala kierownik tej jednostki.

§ 4. 1. Rozpoczęcie służby w codziennym rozkładzie czasu służby ustala się na godzinę 815 , a jej zakończenie na godzinę 1615, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. W uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, a w pozostałych jednostkach organizacyjnych kierownicy tych jednostek mogą wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby, jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub szczególnym charakterem wykonywanych zadań.
3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownicy jednostek organizacyjnych mogą w niektórych komórkach organizacyjnych i na niektórych stanowiskach służbowych tych jednostek,  wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby.
4. W czasie służby, o którym mowa w ust. 1, strażakowi przysługuje 20 minut przerwy.
§ 5. 1. Do okoliczności uzasadniających przedłużenie czasu trwania dyżuru lub wykonywania zadań służbowych należą:
1)    konieczność wykonania czynności nie cierpiących zwłoki lub wykonania czynności rozpoczętych, które nie mogą zostać przerwane;
2)    szczególny charakter wykonywanych zadań lub interes społeczny;
3)    zapewnienie ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły.
2. Przedłużenie czasu służby w warunkach, o których mowa w ust. 1 następuje na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej lub kierownika komórki organizacyjnej tej jednostki bądź strażaka kierującego akcją ratowniczą.
3. W przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, przez kierownika komórki organizacyjnej lub strażaka kierującego akcją ratowniczą, o wydanym poleceniu zawiadamia się pisemnie właściwego kierownika jednostki organizacyjnej lub wskazanego przez niego strażaka.
4. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 kierownik jednostki organizacyjnej może ustalić harmonogram służby niektórych strażaków w dni tygodnia nie będące ich dniami służby.

§ 6. 1 Strażak, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, zwany dalej „kierowcą”, może prowadzić pojazd do 10 godzin na dobę.
2. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu kierowca jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą co najmniej 30 minut, chyba że zaczyna okres wypoczynku dobowego.
3. Przerwa, o której mowa w ust. 2, może być zastąpiona przerwami trwającymi co najmniej 15 minut każda, wykorzystywanymi w okresie prowadzenia pojazdu lub niezwłocznie po tym okresie. Podczas przerw, kierowca nie może wykonywać żadnej innej pracy; przerw tych nie wlicza się do dobowego okresu wypoczynku.
4. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych    lub nie dających się przewidzieć okoliczności, wymagających dojazdu do odpowiedniego miejsca postoju ze względu na bezpieczeństwo osób, pojazdu lub rzeczy, kierowca może przedłużyć czas prowadzenia pojazdu ponad określoną normę i skrócić czas wypoczynku, pod warunkiem że dłuższe prowadzenie pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
5. Zakres i przyczyny przedłużenia czasu prowadzenia pojazdu kierowca wpisuje do dokumentu rejestrującego czas i przebieg pojazdu.

§ 7. 1. W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę trwającą 24 godziny, po jej zakończeniu strażakowi udziela się co najmniej 24 godziny czasu wolnego.
2 W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym strażak pełni służbę trwającą 12 lub 8 godzin, po jej zakończeniu strażakowi udziela się co najmniej 12 godzin czasu wolnego.
3. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej, za które uważa się służby pełnione w godzinach 22 00 – 6 00 , strażakowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.

§ 8. 1 Czas wolny od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu, pod warunkiem wykorzystania urlopu w okresie rozliczeniowym.
2. Czas wolny, o którym mowa w ust. 1 strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić.
§ 9. 1. Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej, w komendzie wojewódzkiej i komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej na terenie województwa, a Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w pozostałych jednostkach organizacyjnych, może ustalić dniem wolnym od służby, dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, dzień służby przypadający między dniami wolnymi od służby, pod warunkiem wyznaczenia dniem służby najbliższej soboty. Jeżeli sobota przypada po wolnym od służby piątku lub przed wolnym od służby poniedziałkiem, wyznacza się dniem służby sobotę następną.
2. O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby należy poinformować strażaków co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej.
3. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Do informowania ministra przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§ 10. Właściwym do ustalania harmonogramów służby w danej jednostce organizacyjnej jest kierownik tej jednostki.
§ 11. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej może wyznaczyć strażaka do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka bezpośrednio po zakończeniu służby trwającej 24 godziny.
2. W czasie dyżuru domowego strażak przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej.
3. Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż przez 7 dni w miesiącu, w tym najwyżej 2 razy w niedzielę lub święto.
4. Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał czynności służbowych.
5 Jeżeli strażak wykonywał czynności służbowe w czasie dyżuru domowego, za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego.
§ 12. Do pełnienia służby w porze nocnej, w niedziele, święta i w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę nie wyznacza się strażaka:
1)   kobiety w ciąży;
2)   kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody;
3)   będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody.
§ 13. Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie strażak podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby, chyba że właściwy kierownik jednostki organizacyjnej zarządzi inaczej.

§ 14. Rozkład czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodka szkolenia jest określony regulaminem studiów, programem nauczania lub programem szkolenia.
§  15. 1. W jednostkach organizacyjnych prowadzi się ewidencję czasu służby strażaków, która obejmuje listy obecności i karty ewidencji czasu służby strażaka. Ewidencję czasu służby udostępnia się do wglądu strażakowi na jego żądanie.
2. Karty ewidencji czasu służby strażaka zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego strażaka. Karty te obejmują informacje o czasie służby pełnionej wg obowiązującego go harmonogramu oraz pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym, informacje o pełnionych dyżurach domowych, a także informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie.
3. Przeciętny tygodniowy czas służby oblicza się ,do celów ewidencji, jako średnią podczas okresu siedmiu dni w przyjętym okresie rozliczeniowym.
§ 16. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej ( Dz. U. Nr 82, poz. 530 oraz Nr 134, poz. 895, z 1998 r. Nr 62, poz. 400,  z 1999 r. Nr 16, poz. 152).
§ 17. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji






1)     Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt.2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

 

Offline stefan_jakmarek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • STRAŻ NIE MYŚLI, STRAŻ GASI!!!
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 17, 2005, 16:20:23 »
:o I za choplere nie wiem o co chodzi:(((

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Zmiany W Ustawie
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 17, 2005, 16:39:44 »
No i właśnie o to chodzi....!!! ;)  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.