Autor Wątek: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów  (Przeczytany 21669 razy)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« dnia: Maj 22, 2008, 14:22:00 »
początkowo miałem ten temat dopiąć do dokumentacji ale po namyśle doszedłem do wniosku, że lepiej jest stworzyć nowy temat:
w nim proszę zgłaszać uwagi lub też przedstawiać swoje schematu przepompowywania paliw i gazów z różnych zbiorników.
Na początek udostępniam swój schemat - jeszcze gorący - przepompowywanie za pomocą pompy beczkowej. Podziękowanie takze dla roberta28. uzupełniłem jego schematy, pokolorowałem i dodałem fotki.
link do pliku (trochę duży mi wyszedł, ale nie zmniejszałem rozdzielczości zdjęć i rysunku):

http://www.sendspace.pl/file/ElfMVYfJ/

pozdr
ps. udostępniam za free :D :D :D
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2008, 20:51:35 »
Nie ma sprawy. Jesteśmy przecież od tego aby sobie nawzajem pomagać. Żadna szkoła nie da nam tego co możemy między sobą poprzez wymianę poglądów osiągnąć.
Co do schematu to fajnie ci to wyszło. Z niecierpliwością czekam na pozostałe .
Pozdrawiam  -_-
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 13:08:49 wysłana przez robert28 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2008, 21:02:22 »
akurat co do tego schematu to jeszcze go trochę zmodyfikuję, ponadto być może dopiszę schemat łączenia poszczególnych elementów. ale to przyszłość. w każdym razie będzie też link o tym.
chciałbym także innych zachęcić do uczestnictwa w tym (rysowaniu, opisywaniu schematów, lub uwagach), bo to jest nauka jak poprawnie i sprawnie działać w czasie akcji.
pozdr

EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2008, 01:31:13 »
poniżej link do schematy przepompowywania za pomocą pompy MAST pomiędzy 2 zbiornikami
Ten plik już jest poprawiony, ma dodane strefy oraz oznaczone przepływy

http://www.sendspace.pl/file/Sf9W7PdJ/

http://www.sendspace.pl/file/g79TECBJ/

ps.dodam później jeszcze plik o tym temacie - z fotkami jak to jest w praktyce zrobione.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2008, 23:23:51 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2008, 00:00:33 »
następny schemat: przepompowywanie cieczy palnych za pomocą Mast pomiędzy cysternami z uwzględnieniem zabezpieczenia
schemat przepompowywania cieczy palnych z cysterny do cysterny zapasowej przy użyciu pompy MAST z uwzględnieniem zabezpieczenia p.pożarowego ... w dlalszej części tego postu jest przedstawiony jeszcze raz ten schemat z uwzględnieniem poprawek

i to samo tylko bez stref dla pomp
schemat przepompowywania cieczy palnych z cysterny do zapasowej przy użyciu pompy Mast z zabezpieczeniem pożarowym bez stref dla pomp - to jest OK.
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2008, 11:30:34 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 27, 2008, 08:47:37 »
chociaż ostatnio mam mało czasu aby usiąść i coś konkretnego  napisać , to po tym co zobaczyłem to muszę powiedzieć że jestem pod ogromnym wrażeniem . Chociaż znam te schematy ( w nieco innej szacie graficznej) to te są o wiele ciekawsze , bardziej profesjonalne. Idzie ci to bardzo dobrze i  również w zadziwiająco szybkim tempie. Ja nie mam takich zdolności więc nie będę dla ciebie konkurencją .
Życzę dużo wytrwałości i powodzenia. -_-
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2008, 23:11:59 wysłana przez robert28 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 27, 2008, 20:54:48 »
w autokadzie to ładniej wychodzi i jeszcze lepiej się to prezentuje, ale muszę dla potrzeb obrazka robić zrzut ekranu i już się traci rozdzielczość.
w schematach chcę ująć to że trzeba wszystko do siebie połączyć, uziemić do jednego punktu, zrobić zaopatrzenie wodne, zabezpieczenie gaśnicze i w niektórych przypadkach pomyśleć o dekontaminacji.
Bardziej się spodziewałem pytań dlaczego mamy na schemacie (tym ostatnim) 2 strefy 1. Ale podejrzewam ze Ci co to znają wiedzą ze są strefy dla urządzeń elektrycznych (zaznaczona zieloną linią i opisana czerwonym kolorem kolorem (bardzo często jest ona nieoznaczana na rysunkach) bo w niektórych przypadkach jest ona bardzo mała np.: znajduje sie tylko nad zbiornikiem cieczy) oraz strefą dla służb ratowniczych (wynikającą z wytycznych) oznaczoną kolorem czarnym z opisanymi bramkami wejścia i wyjścia i opisaną kolorem fioletowym.
pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 27, 2008, 23:34:32 »
jeszcze jeden plik - poprawiony
Przepompowywanie cystern za pomocą pompy MAST którą zalewa pompa membranowa lub wężowa
 przepompowywanie trwa do momentu zalania pompy MAST.
Następnie wyłączamy pompę ELRO i zamykamy zawory na wężach przy niej,
Odkręcamy od łączników pompy (uwaga bo resztki paliwa mogą się znajdować w króćcach pompy i to może się nam rozlać i stworzyć dodatkową strefę - należy się przed tym zabezpieczyć lub tak pompować by nie zalać pompy ELRO tylko MAST). Łączymy łączniki zaworów ze sobą i odkrecamy zawory na wężu,
Włączamy pompę MAST i pompujemy do drugiej cysterny.

thx turbo za wskazówki.

Poniżej wersja w kolorkach
Przepompowywanie za pomoca pompy MAST, która zalewa pompa membranowa lub Depa Elro
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2008, 14:13:13 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2008, 13:55:35 »
Cytuj
w schematach chcę ująć to że trzeba wszystko do siebie połączyć, uziemić do jednego punktu,
Rozumiem że poprzez łączenie wszystkiego ze sobą i wspólne uziemienie wyrównujemy różnice potencjałów. Ja spotkałem się z uziemianiem pojedynczych elementów i wydaje mi sie że taka metoda też nie jest zła ponieważ również mamy wszystkie elementy połączone w jeden obwód tyle że każdy element osobno odprowadza ładunki. 

Offline turbo998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2008, 16:42:51 »
Witam! Na ostatnim schemacie (przepompowywanie cystern) są zaznaczone dwie pompy membranowe, a jedna powinna być wężowa, jeśli zaś chodzi o przepompowywanie substancji palnej z zabezpieczeniem p.poż. to uważam za dość dziwne, że sprzęt elektryczny umieszczasz w strefie I a cysternę do której przepompowujesz ciecz umieszczasz w strefie 0 myślę że ona również powinna się znajdować  w strefie I, nigdy w strefie 0, mam jeszcze pytanko czy przy większych odległościach pompowania (kilka odcinków węży nie należałoby dodatkowo rozpatrzyć  uziemienia lini wężowej, bo na schematach widać tylko uziemianie zbiorników, cystern i pomp. Pozdrawiam

chyba, że jest to tylko przepompowywanie bez rozszczelnienia?
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2008, 16:49:39 wysłana przez turbo998 »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 30, 2008, 19:19:06 »
Cytuj
mam jeszcze pytanko czy przy większych odległościach pompowania (kilka odcinków węży nie należałoby dodatkowo rozpatrzyć  uziemienia lini wężowej, bo na schematach widać tylko uziemianie zbiorników, cystern i pomp.
Węże stosowane do przepompowywania cieczy palnych wykonane są z plecionki odpowiedzialnej za odprowadzanie ładunków lub posiadają wtopiony oplot i to wystarczy,  zaś na schemacie jest to pokazane prawidłowo.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 30, 2008, 20:47:20 »
turbo, dzieki za korekcję,
oczywiście zauważyłem teraz po Twoim poście że masz rację - opsiałem to jako 2 pompy membranowe a powinno być ta górna jako pompa wężowa - Depa Elro - błąd w matriksie - dziś poprawię,
Cytuj
chyba, że jest to tylko przepompowywanie bez rozszczelnienia?
przed przepompowywaniem powinno się uszczelnić cysternę, jedynie w wyjątkowych sytuacjach mozna sobie na to pozwolić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
Sprzęt elektryczny umieszczam w strefie 1 bo pompy jedynie nie moga przebywać w strefie O - dla urządzeń elektrycznych. Czyli skoro nie mogą być w strefie O to muszą być w strefie 1 - wielkość tej strefy ocenia d-ca na miejscu akcji..
jeśli chodzi o strefy dla ratowników to wytyczne mówią krótko - 100 m dla substancji tworzących mieszaniny wybuchowe (pary cieczy z powietrzem). jeżeli wiec ciecz jest rozlana na dużej powierzchni a temperatura zewnętrzna jest duża to może tak być że strefy dla urządzeń energetycznych i dla ratowników są sobie równe. Jednak przed przystąpieniem do przepompowywania zabezpieczamy rozlewisko, lub je częściowo neutralizujemy tak by tą strefę zmniejszyć do minimum.
 cysternę do której przepompowujemy umieściłem tez w strefie O jak wlewamy do niej ciecz to z cysterny muszą gdzieś wychodzić jej opary - w strefie O jest ok.
A dlaczego nie mogłaby być w strefie O?

Oczywiście tą zapasową cysternę nie wstawiamy blisko tej z której przepompowujemy tylko w pewnej odległości. na rysunku tylko tak jest bo jakbym to zrobił w oddaleniu to niewiele by było z niego widać. czyli tak prawdę mówiąc strefa O jest rozciągnięta i obejmuje 2 cysterny. Co do uziemiania to przy stosowaniu kilku odcinków węży też słyszałem że można je uziemić w środku ale nie jestem elektrykiem więc nie powiem dokładnie czy to prawda,
Na pytanie roberta 28 o uziemienia to najlepiej byłoby do jednego punktu - wyrównanie potencjału - jak nie da rady to się kombinuje jak może czyli uziemiamy do ziemi przy urządzeniach.
pozdr

EGO = 1 / wiedza

Offline turbo998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2008, 09:21:21 »
co do sprzetu elektrycznego że w strefie I to podstawowa zasada, ale cysterna do której przepompowujemy ciecz w strefie 0 już mi się źle kojarzy, strefa 0 to strefa 0, żadnej elektryki samochodów, niepotrzebnych sprzętów, niepotrzebnych ratowników. rozumiem jest już uszczelnione, zneutralizowane to nie ma stefy 0 tylko przy odpowietrznikach cystern, w takim razie ja bym zaznaczył dwie strefy 0 wokół samych cystern przedzielone strefą I w której stoi pompa, co ty na to?

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 31, 2008, 09:49:18 »
Cytuj
Na pytanie roberta 28 o uziemienia to najlepiej byłoby do jednego punktu - wyrównanie potencjału - jak nie da rady to się kombinuje jak może czyli uziemiamy do ziemi przy urządzeniach.
O to właśnie mi chodziło . Dzięki za odpowiedź.
Tradycyjnie pozdrowionka

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2008, 10:11:48 »
co do sprzetu elektrycznego że w strefie I to podstawowa zasada, ale cysterna do której przepompowujemy ciecz w strefie 0 już mi się źle kojarzy, strefa 0 to strefa 0, żadnej elektryki samochodów, niepotrzebnych sprzętów, niepotrzebnych ratowników. rozumiem jest już uszczelnione, zneutralizowane to nie ma stefy 0 tylko przy odpowietrznikach cystern, w takim razie ja bym zaznaczył dwie strefy 0 wokół samych cystern przedzielone strefą I w której stoi pompa, co ty na to?
Jak najbardziej sie z Tobą zgadzam, jeszcze raz poprawię ten schemacik, (ze względów na wielkość obrazka jestem zmuszony go "upychać" na małym rozmiarze dlatego takie nieścisłości wychodzą,
poprawię i wrzucę tak jak ma być.
Ale też tą zapasową cysternę trzeba ustawić w pewnej odległości od sprzętu elektrycznego, bo np, jakby wąż pękł lub złącze się rozszczelniło i pompowana ciecz by sie wylała to od razu nam robi strefę O. Dlatego tak na zapas to umieszczam. Wiem, ze to jest trochę na wyrost ale czasami się tak tez może zdarzyć.
Pozdr

Dodany zmodyfikowany plik o schemat przepompowywania cieczy palnych z cysterny do cysterny zapasowej z użyciem pompy MAST z zabezpieczeniem p.pożarowym
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2008, 11:21:56 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2008, 11:10:17 »
Cytuj
Ale też tą zapasową cysternę trzeba ustawić w pewnej odległości od sprzętu elektrycznego, bo np, jakby wąż pękł lub złącze się rozszczelniło i pompowana ciecz by sie wylała to od razu nam robi strefę O. Dlatego tak na zapas to umieszczam. Wiem, ze to jest trochę na wyrost ale czasami się tak tez może zdarzyć.
I dlatego uważam że ten schemat jest ok. To jest tylko schemat i ma na celu ukazanie połączeń armatury oraz podział na strefy w związku z zastosowaniem urządzeń elektrycznych . Tu chodziło bardziej o pokazanie jak ma być rozmieszczony zastosowany przez nas sprzęt.Oczywiście też uważam że  podstawiona cysterna  stworzy nam drugą ( osobna ) strefę 0.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 01, 2008, 12:17:07 »
no i następny schemacik......
przepompowywanie z cystern paliwowych - działania na drodze
czekam na opinie i sugestie.
ps, nie zaznaczałem tego że droga jest zamknięta i oznaczona odpowiednio,
pzodr,
EGO = 1 / wiedza

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 15, 2008, 14:49:10 »
następny plik - schemat - działania podczas awarii zbiornika z amoniakiem

schemat - działania podczas awarii zbiornika z amoniakiem

jak wyżej..... czekam na uwagi, opinie, pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 16, 2008, 09:29:03 »
Witam
Schemat fajny , ale postaram się ze strony praktycznej zamieścić kilka uwag które oczywiście moim zdaniem podczas działań mają znaczenie. Po pierwsze to kierunek wiatru. Powinieneś wskazać kierunek wiatru. Ponieważ nie jest wskazany biegun północny więc będę operował stronami ( lewa /prawa). Ponieważ wozy stoją po lewej stronie to znaczy że z tej strony może wiać , więc kurtyny powinieneś ustawić trochę inaczej. Oczywiście wszystko zależy od wielkości wycieku. Druga sprawa to wielkość strefy 1 . Wiem że procedury tak podają ale często wyciek jest tak mały że wystarczy 20 - 30m. Myślę że większe znaczenie ma w tej kwestii prowadzenie ciągłego pomiaru zarówno w strefie 1 jak i 2 . Oczywiście ponieważ jest to schemat więc  zobrazowanie zgodne z wytycznymi  , wykonane prawidłowo.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 16, 2008, 14:11:01 »
wiatr oczywiście z lewej do prawej strony czyli korzystny dla strażaków :)
Nie zaznaczałem tego bo zdawałoby się to logiczne, ale na następnym schemacie już będzie..... bo na następnym będzie to samo z tym że dodam budynki dla utrudnienia działań......
Co do tego schematu to ustawienie kurtyn wodnych broni/chroni ratowników, oczywiście kurtyny są ustawione tak że się "zazębiają" ścianą wody. Nie ma tu innych budynków, obiektów więc nie ma potrzeby działania innych kurtyn.
Zabezpieczeniem takze jest linia z prądownicą wodną, umieszczona pomiędzy kurtynami z zasięgiem węży minimum tak by można było podać wodę z każdej strony na zbiornik.
Amoniak jest na tyle wdzięcznym gazem, ze jest lżejszy od powietrza oraz doskonale się rozpuszcza w wodzie.
Ponadto taki wyciek najszybciej się uszczelni polewając go wodą (uciekający amoniak zamrozi wodę i zmniejszy/zlikwiduje wyciek). Można także przykryć otwór wycieku szmatą i też zlać to wodą.
Co do odległości to dla gazów toksycznych, palnych, zachowałbym jednak strefę 100 m. Oczywiście monitorowaną przez przyrządy....
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 16, 2008, 15:32:03 »
Cytuj
wiatr oczywiście z lewej do prawej strony czyli korzystny dla strażaków Smiley
Nie zaznaczałem tego bo zdawałoby się to logiczne, ale na następnym schemacie już będzie..... bo na następnym będzie to samo z tym że dodam budynki dla utrudnienia działań......
Ok. nie wiedziałem ze będziesz robił również opcje w terenie zabudowanym więc dlatego o tym wspomniałem. -_-

Cytuj
Co do tego schematu to ustawienie kurtyn wodnych broni/chroni ratowników, oczywiście kurtyny są ustawione tak że się "zazębiają" ścianą wody. Nie ma tu innych budynków, obiektów więc nie ma potrzeby działania innych kurtyn.
Zabezpieczeniem takze jest linia z prądownicą wodną, umieszczona pomiędzy kurtynami z zasięgiem węży minimum tak by można było podać wodę z każdej strony na zbiornik.
Miejsce ustawienia wozów powinno być tak dobrane aby było bezpieczne samo w sobie czyli odległość od miejsca awarii oraz kierunek wiatru. Pominę fakt że dwoma kurtynami ciężko w pełni zabezpieczyć teren jednak jeżeli już mamy tylko tyle do dyspozycji to musimy się głównie skoncentrować na obłoku oraz kierunku jego przemieszczania. Zadaniem kurtyn jest absorpcja amoniaku który nie zagraża nam (chociaż  jak się wiatr zmieni też będzie zagrażać ale wtedy możemy podać prąd wody z prądownicy bądź przenieść kurtyny. Głównym celem i zadaniem kurtyn jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się obłoku poza strefę. Jeżeli obłok przedostanie się wówczas strefa zwiększa się oraz prowadzone są dalsze działania związane z neutralizacją obłoku i zabezpieczeniem terenu z ewakuacją włącznie jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Nie można dopuszczać do sytuacji gdzie chmura amoniaku swobodnie bez kontroli się nam wymyka. Oczywiście wszystko zależy od stężenia.

Cytuj
Amoniak jest na tyle wdzięcznym gazem, ze jest lżejszy od powietrza oraz doskonale się rozpuszcza w wodzie.
Masz rację pisząc że jest lżejszy i się rozpuszcza w wodzie jednak należy na to zwrócić uwagę ponieważ on w tej wodzie nadal jest i stwarza zagrożenie. Należy pamiętać aby zabezpieczyć wszelkie studzienki aby woda nie spływała do kanalizacji. Ponieważ istnieje ryzyko że amoniak "odparuje" i wydostanie się kratką kanalizacyjną tyle że w innym miejscu , innej części miasta . Dodatkowo w wielu oczyszczalniach stosowany jest chlor zaś amoniak w takim towarzystwie reaguje wybuchowo.
Cytuj
Ponadto taki wyciek najszybciej się uszczelni polewając go wodą (uciekający amoniak zamrozi wodę i zmniejszy/zlikwiduje wyciek). Można także przykryć otwór wycieku szmatą i też zlać to wodą.

Nie zaleca się polewać miejsce wycieku  prądem wody w celu uniknięcia dostania się wody do środka zbiornika. Można natomiast podać prąd wodny rozproszony nad miejsce wycieku tak aby we wczesnej fazie absorbować chmurę amoniaku. Metoda z mokrą szmatą jest dobra pod warunkiem że nie ma wysokiego ciśnienia . Ale takie zazwyczaj występuje w instalacjach a tu mowa o cysternie.
Cytuj
Co do odległości to dla gazów toksycznych, palnych, zachowałbym jednak strefę 100 m. Oczywiście monitorowaną przez przyrządy....
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to też jestem za tylko czasem przy małych wyciekach szybciej usuniesz dany wyciek niż zabezpieczysz taki spory teren mam na myśli również ewakuację osób znajdujących się na powyższym terenie . Oczywiście jeżeli chodzi o przepisy to masz jak najbardziej rację i tego nie wolno podważać.


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2008, 16:45:34 wysłana przez robert28 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 03, 2008, 22:46:51 »
znowu mały schemacik
Działania podczas likwidacji wycieku na zbiorniku z amoniakiem między budynkami
czekam na opinie i uwagi

POSZUKUJĘ materiałów na temat złącz cystern gazowych, paliwowych i chemicznych, - może ktoś z Was  ma coś - mogą być w złej jakości aby informacje w nich były wiarygodne - przerobię sobie to na ładny materiał i udostępnię. Informację proszę zostawić na PW.
 pozdr


oooooo sam znalazłem sobie błąd w tym rysunku, kto wie jaki?  :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2008, 22:01:10 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 05, 2008, 22:22:10 »
Hmmmmmmmmmm

Robert na zasadzie ”czepiania” można się „przyczepić” do wszystkiego

-  1800 - 2000 l/min to dużo , mimo że hydrantów jak słupków od płotu , rzadko idzie tyle uzyskać z sieci  osiedlowej . Przydał by się GCBA , a może jaki stawek i punkt czerpania wody .

- Brak oznaczenia lokalizacji KDR , przy takiej akcji wypada , jak już dekontaminacje oznaczyłeś .

- Brak oznaczenia karetki również wypada ją gdzieś umieścić bo będzie .

- Z rysunku wynika że masz na miejscu trochę ponad pluton chemiczny – wprowadziłeś jak dobrze widzę jeden prąd wody z prądownicy -  czyli 2 dwójki do strefy , zaczyna być trochę mało sił by to ogarnąć

Oczywiście to wszystko tylko na zasadzie czepiania się , ponieważ cały czas jest pytanie do jakiego poziomu i na ile uszczegółowionego się posuwamy .

Pozdrawiam z wyrazami szacunku za robotę
MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 05, 2008, 22:38:37 »
Co do hydrantów do masz rację jeden samochód (przeciętny GBA) nie wyrobi na dwie kurtyny - szczególnie przy jednej linii zasilającej, zawsze mu wody braknie (sprawdzone na własnej skórze), dlatego kurtyny rozbiłem na dwa samochody,
najlepiej byłoby gdyby zamiast GBA były GCBA i to takie minimum 5/32, jednak na pierwszy rzut sam wiesz ze wysyłają GBA , GCBA (na jednym z nich lub na obydwu  jest zestaw hydrauliczny i pneumatyka) SCRChem, a zamiast SRT może to byś SOp ten samochód to akurat dowolność w zależności od wyposażenia GB(C)A i SRChem i oczywiście stanów osobowych. 
Co do oznaczeń KDR-u meldunkowego czy tez karetek to troochę tego unikam bo w cadzie mi to ładnie wyjdzie - jednak nie umiem tego wyeksportować jako obrazka do programu graficznego - strasznie traci się na rozdzielczości obrazka. ale moze zaraz to spróbuję poprawić
co do swojego błędu to źle zaznaczyłem strefę, strefa 1 powinna się kończyć na bramkach we - wy a druga strefa obejmować powinna wszystkie pojazdy i teren działania

wklejam plik po modyfikacjach
Działania podczas likwidacji wycieku na zbiorniku z amoniakiem - działania między budynkami - POPRAWIONY
thx, pozdr
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2008, 00:51:28 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: schematy przepompowywania cieczy palnych i gazów
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 05, 2008, 22:52:51 »
Zgadza się dlatego napisałem strefy bez podziału , strefa I - podejrzewałem że to uwolniony obłok ale zostawiłem coś dla kolegów  -_-.

Pozdrawiam MIKO