Autor Wątek: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?  (Przeczytany 21379 razy)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« dnia: Maj 15, 2008, 20:15:43 »
Panie i Panowie proponując ten temat chciałbym pomóc nam samym jako strażakom oraz kolegom z zespołów KG, ciężko pracującymi nad rozporządzeniami MSWiA w tym jednego mundurowego. Myślę że sprawa wywoła duże zainteresowanie z uwagi na to, że żadnemu strażakowi nie jest obojętne w czym ratuje innych i jak sam się w tym czuje.
Na początek moje krótkie zdanie na ten temat i jedno pytanie.
1. Moim zdaniem strażak PSP powinien mieć dwa ubrania specjalne! A) Jedno typu lekkiego (kombinezon) do pożarów lasów, akcji technicznych, wysokościowych, poszukiwawczych itp.  B) Drugie, podobne (ale inne) dwuczęściowe do obecnie użytkowanego stosowane podczas akcji ratowniczych gdzie poziom zabezpieczenia musi być maksymalny np pożary mieszkaniowe i inne akcje ratownicze w przestrzeniach zamkniętych. Oba winny być wykonane z tkaniny wierzchniej NOMEX. Kombinezon max dwuwarstwowy.
2. Dlaczego nasze obecnie użytkowane ubranie specjalne jest CZARNE? Przecież kolor czarny absorbuje ciepło przez co jest nam jeszcze cieplej. O co więc chodzi?
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2008, 22:10:19 wysłana przez kolumb 112 »

Offline poopek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2008, 20:20:49 »
co do 2 pytania: czarne jest bo nie widać stopnia zabrudzenia... pomyśl co by było gdybyś ubrał się w żółte (wiem, że amerykańce takowe mają ale to jest ameryka). U nas w jednostce jest jeszcze jedno dość stare czerwone całkiem wygodne. A do tego ostatnio zamówione nówki są granatowe... Kolorów jak widzisz jest dużo ale w większości są ciemne żeby nie trzeba było ich często prać. Takie jest moje zdanie na ten temat
"...rycerze Floriana to MY!!!"

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2008, 20:29:07 »
kolumb112
Takie pytanie: rozumiem, że 6 dodatkowych nomexów pomieściłbyć gdzieś na wozie?

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2008, 20:32:56 »
kombinezon czy ja wiem  :huh: raczej nieeeeeeee jak miec ochrone to pelna tak jak stwierdziles przy pozarach mieszkan a nie jakies badziewie ktore by sie szybko zniszczylo . a las jak chcesz to gas w koszarowkach
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2008, 20:40:16 »
Przy odpowiednim zagospodarowaniu kabiny da się zrobić - np. instalując siatki pod sufitem.

A zachodnie nomexy nie są wcale żółte - określiłbym ten kolor jako 'brudnopiaskowy', który nie jest wcale tłem, które kontrastowałoby wyraźnie z zabrudzeniami. Spotyka się także nomexy ciemnobordowe. Dodam, że w wielu modelach miejsca najbardziej narażone na otarcia/zabrudzenia (łokcie, kolana, nogawki) wykonane są z materiału w kolorze czarnym - rozwiązanie godne uwagi.



Jeszcze jedna kewstia: czy nie byłoby warto pomyśleć przy okazji nad przemieszczeniem i zmianą układu pasów odblaskowych i fluorescencyjnych?

Nad koszarówkami również należałoby się zastanowić, np. przemyśleć zastąpienie ich roboczym kombinezonem jednoczęściowym (który przy odpowiednim wykonaniu mógłby z powodzeniem spełniać również rolę 'dugiego nomexu').
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2008, 20:44:36 wysłana przez b07 »

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 15, 2008, 20:55:05 »
rafal.bula zadał takie pytanie: rozumiem, że 6 dodatkowych nomexów pomieściłbyć gdzieś na wozie?

W dobrej strażackiej kabinie oczywiście tak, ale sadzę że nie będzie takiej potrzeby. Zresztą kombinezon można zwinąć i nie zajmie dużo miejsca.
A powiedz mi tak przy okazji w czym gasisz pożary lasów przy 35 stopniowym upale?, w czym zjeżdżasz do studni po poszkodowanego?, w czym "zamiatasz"  ulice likwidując plamę olejową?(+40 stopni), dlaczego ja nie widziałem wysokościowców robiących swoja robotę w ubraniach dwuczęściowych? Nie mów że to wszystko robisz w koszarówce bo ona nie chroni Ciebie przed niczym!!! Tylko "ładnie w niej wyglądasz" :rolleyes: a chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo i wygodę żebyś skutecznie ratował. Przegrzanie i odwodnienie organizmu jest niebezpieczne.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2008, 20:58:11 wysłana przez kolumb 112 »

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 15, 2008, 21:16:08 »
firma safe-life posiada w sprzedaży ubranie specjalne z odpinanym ociepleniem, więc w gorące dni jest "trochę przyjemniej"

ps.
udało się nam w zeszłym roku zakupić 6 szt takich ubrań :)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 15, 2008, 21:45:02 »
b07 może to nie jest Nomex tylko już PBO lub PBI tkaniny nowocześniejsze od nomexu i o lepszych parametrach (świat nam niestety w dalszym ciągu ucieka). Oryginalny NOMEX bez modyfikacji jest żółty. Każde jego barwienie(szczególnie na ciemne kolory) odbywa sie kosztem jego parametrów. "Po co więc malować trawę na zielono?" Swoją drogą na czarnym też widać brud nawet więcej. A czy ubranie specjalne jest mundurem czy ubraniem w którym sie ratuje. Do niego medali sie nie przypina. Dystynkcje moim zdaniem też niepotrzebne. Jakie to ma znaczenie gdy sie ratuje, że ktoś brygadier czy strażak? Dowódcę trzeba inaczej wyeksponować!
Swoją drogą czarne zostawiłbym OSP żeby chociażby rozgraniczyć kompetencje i oczekiwania ratowanych!!!!

b07 pytał tez "czy nie byłoby warto pomyśleć przy okazji nad przemieszczeniem i zmianą układu pasów odblaskowych i fluorescencyjnych?" Oczywiście że warto i trzeba, zresztą są na to normy EU i trzeba je tylko zastosować.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2008, 22:06:28 wysłana przez kolumb 112 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 15, 2008, 22:24:56 »
Hamuj na zakrętach z tym OSP , bo zachwalę kilka osób Cię sprowadzi na ziemie. Na tym forum panują zasady wzajemnego szacunku pomiędzy OSP i PSP – więc proszę nie zaczynaj z durnymi , niczym nie powodowanymi pomysłami , bo już kilku w historii PSP było takich i ich decyzje od lat w śmietniku leżą. 

A jak Cię Nomex parzy to albo zmień zawód , albo dowódcę bo jest do d..y i nie dba o swoich ludzi. BHP musi być , jednak stosowane z głową i niekoniecznie do pożaru trawki na rowie w 40 stopniowym upale trzeba się w kominiarkę ubierać .

Pozdrawiam MIKO

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 15, 2008, 22:25:36 »
firma safe-life posiada w sprzedaży ubranie specjalne z odpinanym ociepleniem, więc w gorące dni jest "trochę przyjemniej"

ps.
udało się nam w zeszłym roku zakupić 6 szt takich ubrań :)

Wszystko ładnie pięknie. Większość producentów takie posiada bo ktoś takie wymyślił. Co wg mnie jest poronionym pomysłem. Wypięcie warstwy termoizolacyjnej z ubrania jest znakowane pomarańczowym pasem poprzecznym lub pionowym który dynda z tyłu kurtki. Większość tych którzy ją odpinają , robią po to m.in. że jest im porostu wygodniej. Ale przy większej akcji może okazać się że wydali na siebie wyrok.
Warstwa termiczna (podpinka) powinna być na stałe wszyta w ubranie. Żadnych dodatkowych elementów na rzep, logo na rękawie, stopnie itp. Po co to. Taśmy jak najbardziej zmienić, może na pionowe. Co do reszty to uranie określone są  normami. Kolorystyka, rozmieszczenie kieszeni, dodatkowych uchwytów, zamki etc. powinno być jako wymaganie dodatkowe zmawiającego. Poza tym ubranie powinno posiadać możliwość współpracy z szelkami ratowniczymi, które wymaga przepis BHP. Pasy, owszem niech zostaną jako dodatkowe wyposażenie na samochodzie.
Co do koszarówek. Ubranie specjalne jest tak skonstruowane, że można je zakładać na gołe ciało. Fajnie byłoby mieć bieliznę termoaktywną. Ale czy nie dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzić dla strażaków krótkich spodenek i jakiejś fajnej koszulki a na zimniejsze dnie jakiegoś dresu z tkanin przepuszczających parę wodną, oddychalnych, na które strażak zakłada bojówkę? W lato ludzie na podziale za zgodą d-cy i tak chodzą w krótkich tylko swoich i każdy wygląda jak z innej parafii.   
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2008, 22:32:02 wysłana przez firek998 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 15, 2008, 22:39:18 »
Swoją drogą czarne zostawiłbym OSP żeby chociażby rozgraniczyć kompetencje i oczekiwania ratowanych!!!!
Leżąc i kwicząc w płonącym mieszkaniu wydarłbyś się na strażaka z OSP żeby spieprzał i czekałbyś na strażaka PSP? Ciekawe podejście, jestem tolerancyjny.

Też posiadam "podpinkę" w moim nomexie, przy temperaturach powyżej 25*C, na słońcu, szału można dostać. Po każdej akcji wypinam podpinkę i suszę ją, bo jest z ten kilogram cięższa, wiadomo czemu ;-) Bez podpinki dość dziwnie się jej używa, ruchy nie są zbyt swobodne, a i ten zwisający fluoro pasek dziwnie dynda, to denerwuje ;-) A gdy zawieje ciepłem - robi się faktycznie ciepło.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 15, 2008, 23:36:55 »
Swoją drogą czarne zostawiłbym OSP żeby chociażby rozgraniczyć kompetencje i oczekiwania ratowanych!!!
Szanowny Miko!
Właśnie to co napisałem to napisałem z szacunku dla OSP której tez jestem członkiem. Powiem tak. Demokratyczne społeczeństwo ma pewne oczekiwania od służb ratowniczych i powinno kontrolować jakość ich usług. Inne te oczekiwania powinny być w stosunku do formacji zawodowej inne zaś do organizacji wolontariackich. Obywatel ma prawo wiedzieć i widzieć czy ratuje go zawodowiec czy ochotnik żeby ewentualnie swoje roszczenia kierował pod właściwym adresem. Ma to fundamentalne znaczenie. Ochotnik winien być rozliczony tylko z dobrej woli, ratownik z profesjonalizmu. Wynika to a przynajmniej powinno z dwóch rzeczy: po pierwsze z wyszkolenia(zawodowy strażak powinien być zawodowcem) a po drugie z uposażenia (łaski nie robimy, że ratujemy bo z tego jemy chleb).
Szanowny Miko nadajemy na innych nutach i jesteś pochopny w ocenach. Mimo wszystko lubię Twoje posty. Hej


Dop. moderstora: Post nie związany z tematem wątku. / Sylwek
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2008, 09:51:23 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 16, 2008, 00:43:10 »
Szanowny Kolego 

Rozumiem że może jesteś wizjonerem ratownictwa , ale podnosisz kwestie nie mające odzwierciedlenia choćby w europejskim ratownictwie czy pożarnictwie. 

Idąc twoim tokiem rozumowani to wypada  tak to czytać : wolontariusz robi coś za darmo więc – może olewać szkolenia, może przyjechać na akcję i powiedzieć że dziś mu się nie chce wiec posiedzi sobie w wozie , może zalać 4 piętra bloku bo jest wolontariuszem , może pomylić słupek pojazdu z ręką poszkodowanego i ją odciąć i to wszystko wypada mu wybaczyć bo jest społecznikiem – przykro mi niema takiego prawa w tym kraju jak i cywilizowany świecie . Podejmujesz się , szkolisz się , zobowiązujesz – odpowiadasz i społeczeństwo Ci nic nie ma  prawa wybaczyć – bo to nie piaskownica z żołnierzykami tylko tragedia ludzka . Ludzie nie odróżniają PSP od OSP i nawet jak jedni będą chodzić na rękach, a drudzy po nogach odróżniać nie będą . Podobnie Jest z sondażowym  poparciem dla PSP to poparcie tak samo PSP jak i OSP bo razem na nie pracujemy i jakoś nie spada przez „Wolontariuszy nieudaczników”  i każda próba tłumaczenia własnej nieudolności kolorem ubranka jest utopią. Za psa się zgodziłeś to szczekasz , jak nie pasuje , przerasta , to nie każdy musi być wolontariuszem – ratownikiem straży pożarnej .

Wracając jednak do głównego tematu , w którym nie chciałem się wypowiadać , bo podobnie wizjonerski jest – pokaż mi w chyba najbogatszej społecznej głównie, straży pożarnej Europy, jaką jest Holanderska, strażaka gaszącego trawę lub  zmywającego plamę oleju  w koszarówce czy lekkim kombinezonie. Prędzej go zobaczysz na tej trawie w aparacie ochrony dróg oddechowych niż bez kurtki z Nomex . A stać ich na to by na każdy dzień tygodnia inny kolor mieć . I co nie wpadli na taki genialny pomysł ? Same ubranie koszarowe jest dla nich abstrakcją nie do pomyślenia , zresztą podobnie jak w innych krajach Europy . Więc ciesz się , że w Polsce mamy ubrania koszarowe i czasami „przez zapomnienie” prowadzimy w nich jakieś tam czynności ratownicze . 

Uważam poza grupami specjalistycznymi , temat bez celowy , bezsensowny i w brew pozorom nie praktyczny . Chyba , że szatnie w każdym wozie wykonamy i dogadamy się z zagrożeniami by przerwy na zmianę odzieży robiły .

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2008, 09:10:34 wysłana przez MIKO »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 16, 2008, 08:30:19 »
kolumb112 niepotrzebnie wprowadza jaieś różnice pomiędzy umundurowaniem strażaków. Może wymyśl jeszcze oddzielne olory dla straży zakładowej, inny dla gminnej, lotnisowej, itd. A może wprowadźmy inny kolor dla każdego województwa, żeby podczas działań wiedzieć kto jest skąd. :wacko:
Późniejsze tłumaczenia kolumba112 tylko utwierdzają w przekonaniu że ma jednak nikłe pojęcie o OSP.


Co do ubrań ochronnych.

Chciałbym, żeby były bardziej "przepuszczalne" dla powietrza, ale bez utraty parametrów ochronych. Żebym nie czuł się w nich jak owinięty folią. I żeby ich cena była dużo niższa...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 16, 2008, 09:12:27 »
OK
Trzeba wrócić do głównego wątku tematu. Co do lżejszych ubrań to chyba w USA do gaszenia lasów mają takie kombinezony, ale nie jestem pewny na 100%. U mnie w koszówce to można samochód sobie po akcji umyć. Jak wchodziły kiedyś tam ubrania specjalne i jeszcze nie każdy miał to był wypadek i teraz jak ktoś nie ma to ogląda robotę kolegów z samochodu. Jak dowódca takiego oczywiście namierzy, a przecież od razu widać co dany koleś ma na sobie.
Lepiej mieć ciężkie i niewygodne ubranie na sobie niż nie mieć naprawdę nic (pod słowem nic kryje się słowo koszarówka bo ona przecież nie ma warstw ochronnych)

co do samego ubrania to ja znalazłem ostatnio jeszcze jedną denerwującą mnie rzecz w naszych ubraniach. Mnie to przeszkadza, ale nie musi to przeszkadzać wszystkim. Mówię tu o zakończeniu rękawów. Według mnie ten ściągacz na rzepy można by zastąpić takim na gumce (widać go na zdjęciu kilka postów do góry), nie trzeba by było regulować za każdym razem jak chce się założyć rękawiczki.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2008, 09:36:37 »
Szanowni Koledzy

Dyskusja jak to zawsze na forum rozbiegnie się w różnych kierunkach i ciężko będzie dojść do jakiejś konkretnej konkluzji.

Po pierwsze należy ustalić fundament dyskusji – strażak prowadzi akcję ratowniczą czy gaśniczą w odzieży ochronnej o nie w umundurowaniu specjalnym jak to nam próbują wmówić wizjonerzy co to na których Stalin jeszcze ma ogromny wpływ.
Stąd w zależności od typu działań stosuje się różne ochrony (bo nie ma jeszcze takiego kombajna co by wszystko opędził).
Jeżeli jest natomiast potrzeba różnicowania formacji, służb to jest oczywiście wiele sposobów by to zrobić i najczęściej osiąga się to za pomocą kolorów. I tu jest sprawa do dyskusji.

Kolego Miko z całym szacunkiem dla twojej osoby i wielu cennych postów.
Szanowny Kolego 

Rozumiem że może jesteś wizjonerem ratownictwa , ale podnosisz kwestie nie mające odzwierciedlenia choćby w europejskim ratownictwie czy pożarnictwie. 
To że parę razy pojechałeś do Holandii i podpatrzyłeś jak tam się gasi trawy nie może upoważniać Ciebie by wiedzę tą aproksymować do całego zagadnienia ochron osobistych w Europie. Z takiego podejścia mogą wyjść niestety tylko same niedorzeczności. Holandia - kraj wielkości polskiego województwa z 8 % lasów tj. poniżej 4 tys. km2 -naturalnie nie może być specjalistą w tzw. dziedzinie pożarów w przestrzeniach otwartych.
Europa mimo, że to większy obszar i większa różnorodność jest niestety całkowicie wtórna w dziedzinie ochron osobistych (i nie tylko) i małpuje praktycznie w 100% USA. Tam się rodzi technologia i zastosowania dla niej. To tam powstają różne wizje ubrań, które UE kopiuje.
Niech kolega Miko wysili się trochę i spróbuje podać np.: 2-3 materiały w odzieży ochronnej których nie wyprodukowały koncerny z USA lub idea danego materiału nie została tam wymyślona.
W tym to kraju nikomu nie przeszkadza by odzież ochronna była w kolorze musztardowym (nosi się także i ciemne) i nikt się nie przejmuje, że widać na tym brud. Powiem więcej poza brudem (od którego są pralki) kolor jasny ma same zalety.
Mój drogi kolega praktyk i pasjonat ratownictwa Kolumb 112 (pozdrawiam serdecznie) świetnie wyczuwa, że tzw. Nomex nie do każdej akcji się nadaje. Pół biedy jak by to była górna półka, niestety tak nie jest. Oczywiście całkowitym bezsensem jest jeden ciuch do wszystkiego.

Skończmy w PSP/OSP z 1 "ubraniem specjalnym". Wprowadźmy zasady doboru ochron osobistych w zależności od ryzyka. Niech dowódca czy komendant nie ma związanych rąk. Nie patrzmy tu na cenę i problem gdzie to wozić, bo to nie jest problem ochrony strażaka tylko organizacji danej formacji.

Ci  Koledzy którzy znają przepisy wiedzą, że straż nie ucieknie od co najmniej 2 kompletów odzieży ochronnej (w tym 1 w kolorze jasnym)- mówię o tej podstawowej. Decydenci jak im ktoś to naświetli (związki do roboty!) to też to klepną.

Zapraszam do szerszej dyskusji speców od ochron.
Kolego Breavheart to jest Twój temat.
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2008, 08:00:35 wysłana przez ktk »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 16, 2008, 10:24:26 »
Szanowny kolego @ktk jak już obudzisz się do końca dzisiejszego poranka to przetrzyj oczka – duża część PSP jeździ jeszcze dziś w bawełnach podobno trudno palnych , a Nomex widują na folderach , a o OSP  lepiej już nie wspominać bo jest wiele które posiadają wyłącznie Koszarówki .

Jaki dobór ryzyka - na jakiej podstawie - zgłoszenia ??? - bajki tu piszecie !!!

Wypadek samochodów – możliwy pożar !  Jednostka dociera na miejsce – nie pali się – przerwa w akcji na zmianę wdzianka – heeeeeeeeee  zejdziecie na ziemie – bo chyba  straż na filmach oglądacie .

 Ilość lasu na terenie chronionym nie jest również żadnym wymiernikiem , a jedynie prawidłowa ochrona ratowników.  No akurat tak się składa , że na lasach przez trochę ponad 20 lat zjadłem zęby , a mam trochę tych lasów w bezpośrednim sąsiedztwie dużego miasta , więc pożary w nich  to dla mnie  codzienność .  Zdaje sobie świetnie sprawę również z pewnych niedogodności  ubrań ochronnych obecnie stosowanych . Jednak przez te 20 lat  nauczyłem się , a jeszcze więcej polizałem językiem  o dynamice rozwoju pożaru lasu . I nie ubiorę cieniutkiego wdzianka do czasu   , aż nie jestem pewny , że wyeliminowałem wszystkie zagrożenia , a jak to już zrobię to wolę podwładnym pozwolić w koszulkach dogaszać poszycie , niż szatnie w wozie tworzyć .  Moja decyzja , może nie zgodna z BHP ale mam do niej prawo więc ją wykorzystuję .

A co do USA to owszem może wiele ekip „specjalistycznych” bo są to ekipy specjalistyczne , powołane wyłącznie do gaszenia lasów gasi w kombinezonach , tylko zauważ że ich ubranie bardzo często musi odpowiadać kryteriom bezpieczeństwa również skoków spadochronowych .

Czy pojeździłem po europie sprawa dyskusyjna , na pewno nie tylko po holenderskich jednostkach – więc proponuje zaprezentować odpowiednik waszego kombinezonu w  Europie Środkowej , stosowany w typowych jednostkach bojowych , pomijam Hiszpańskie , czy Francuskie jednostki stworzone do gaszenia lasów.

Proponuje najpierw zadbać byśmy mieli dobrej jakości ubrania  ochronne – które na pewno nie stanieją , a będą droższe . Problemem nie jest obecnie warstwa zewnętrzna , a stosowana membrana  wewnętrzna która odpowiada za wymianę cieplną .  Włóżcie sobie na nogi np. buty Tornado Rosenbauera  i zadajcie pytanie dlaczego nie jest w nich tak ciepło .

A tak z ciekawostek to już 8 lat temu dostałem od kolegów kurtkę nie z Nomex , a z nitką tytanową , którą produkuje dla strażaków i pracowników platform wiertniczych firma „Spiewak”  z  USA . Jest to kubraczek praktycznie niezniszczalny w normalnych warunkach eksploatacji . Cena wówczas samej kurtki  ok. 3000 zł  i w tym jest dziś problem .

Wiec proponuje najpierw zadbać o jakość ubioru podstawowego , a jak tu będziemy mieli wszystko to możemy dyskutować o wynalazkach .

Pozdrawiam MIKO

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 16, 2008, 11:49:52 »
Kolego Miko
Jak masz wezwanie do pożaru lasu. To masz jakąś wątpliwość co do tego co tam będziesz robił i w co masz sie ubrać. Zapewne nie bo robiłeś to już dziesiątki czy setki razy.
Jak jedziesz do wypadku (z ewentualnym pożarem) to akurat kolor kombinezonu nie ma tu żadnego znaczenia, nie mówiąc o tym, że właśnie ten leśny się nadaje. Myślenie logiczne obowązuje cały czas i nie ma powodu by ograniczać bezpieczeństwa całych formacji bo znajdziesz jakiś wyjatek od reguły lub będziesz rozważał, że nie ma tego gdzie wsadzić. Nie tędy droga.
Musisz po prostu już na etapie zakupu odzieży oszacować stopień zagrożenia (na tym polega analiza ryzyka, a nie przy dyspozycji wyjazdu - tu już jest automat), musisz doskonale znać co wart jest Twój sprzęt i stosowane ochrony, musisz wiedzieć gdzie ryzykujesz i jak mocno możesz polegać na cichach.
A pamiętasz kolego czasy jak w OSP aparat to była jakaś wirtualna idea. Walczyłeś o ich wprowadzenie? Więc nie wiem dlaczego masz obiekcje, że są ludzie którzy coś próbuja zmienić na lepsze.
Jak koledzy mówią, że działanie na wysokości i nomex w obecnej postaci to nieporozumienie to chyba jest coś na rzeczy nieprawdaż?
Domyślam się że jesteś wspaniałym ratownikiem, ale ochrony to tylko czujesz, a stosownych przepisów niestety nie znasz.

Zastosowane środki ochrony indywidualnej muszą spełniać tzw. wymagania zasadnicze opisane m.in. w normach zharmonizowanych. Wejdz sobie na stronę www.pkn.pl i wpisz kolejno numery norm 469 i 15614. Z faktu wyróznienia 2 norm zharmonizowanych wynika praktycznie konieczność stosowania 2 ubrań, a lektura wymagań norm narzuca część parametrów (w tym i kolor). Takie jest prawo UE więc tylko kwestia decydentów by dostosowali prawo polskie i tutaj tylko wyjście z UE by nas uchroniło.
Więc kolego szanowny daruj sobie obstrukcję idei wielu odpowiednich ochron w zależności od stopnia ryzyka. Proponuję byś trochę zgłębił temat i się czynnie włączył we wsperanie dobra by w konsekwencji ratownictwo wyciagnąć z epoki stalinizmu.
Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i liczę na wsparcie.
PS. wytyczne do opracowania analizy ryzyka zał. G normy PN EN 469.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2008, 11:57:18 wysłana przez ktk »

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 16, 2008, 13:43:10 »
Miko
Ręce mi opadają jak Ciebie czytam, jest mi nawet trochę przykro. Kompletnie się nie rozumiemy. Kompletnie. A propos to wizjonerzy zmieniają świat, a nie ludzie, którzy milcząco akceptują to  co im samym też się nie podoba. To wizjonerzy wymyślili koło, maszynę parową, komputer czy zbudowali PSP. I tak więc jak mnie nazywasz wizjonerem poczuwam to za zaszczyt. Nie wiem skąd czytasz w moich myślach – jakiś jasnowidz jesteś czy co? Proszę nie rób tego.
ktk (pozdrawiam) polemizował z Tobą  merytorycznie ale Ty znowu młócisz  zboże z podtekstami  i robisz to "trochę" agresywnie.
MIKO jesteśmy na forum zawodowców więc parę slow na ten temat. Zawodowstwo moim zdaniem to nie służba czy praca w zawodowej formacji ratowniczej. Zawodowstwo to pokora (brak agresji) wiedza, umiejętności, doświadczenie i co bardzo ważne umiejętność komunikowania (nie oceniania) z drugim ratownikiem. Zawodowcem nie musi być ten kto pracuje i służy w PSP. Może nim natomiast być ratownik OSP posiadajacy w/w cechy. Znam takich wielu.
Wracając do tematu MIKO powiedz mi tak szczerze jaki jest sens nakładania na bawełnianą "trudnopalną" koszarówkę ubrania ochronnego za powiedzmy 2 tyś. z membranami paraprzepuszczalnymi skoro i tak na ciele ratownika robi się "błoto" bo koszarówka takich membran nie ma i "nie oddycha". No powiedz!!! A w co w takim razie ma się ubrać strażak pod ubranie ochronne skoro Ty pozbawiasz go możliwości posiadania drugiego lżejszego i praktyczniejszego w pewnych sytuacja operacyjnych i pogodowych? Przypominam mamy 21 wiek i jesteśmy krajem UE gdzie szanuje się  prawa jednostki a strażaków szczególnie.Hej.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2008, 14:01:38 wysłana przez kolumb 112 »

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 16, 2008, 19:52:51 »
Panowie, nie mam się co kłócić, tylko warto rzetelnie podejść do tematu.
Fakt jest, że z naszymi środkami ochrony indywidualnej użytkowanymi w PSP jesteśmy trochę tyle. Panowie z KG już dawno w podziale nie byli (o ile byli kiedykolwiek) i wymyślają coś co ni przypiął ni przyłatał.
Kwestia pieniędzy nie jest wcale kwestią najważniejszą. Pieniądze można znaleźć na wszystko co będzie służyło dobru strażaka, trzeba tylko chcieć. Zobaczcie na swoim "podwórku" jak kasa wychodzi bokiem na rzeczy zbędne. Wbrew pozorom, pieniądze są trzeba je tylko wydać z głową. Ostatni chociażby przykład zakupu sprzętu dla warszawskiej straży. Samochody terenowe, quady, itp. Po jaką cholerę w mieście samochody terenowe, albo quady. I to jest przykład tylko jeden, który z pewnością można powielić na cała Polskę.
Dla Policja, której jest więcej bez mrugnięcia okiem znaleziono miliny złotych na wymianę wszystkich sortów mundurowych, na wymianę samochodów, sprzętu itp. A PSP jak zwykle w d...ę bite.
Co niektórzy krytykują pomysł kombinezonów. A przecież jeśli taki kombinezon spełniałby wszelkie wymagania norm to czemu nie. Jestem za. Technika idzie do przodu i nikt nie mówi że ubranie ma być wielowarstwowe. Kto wie może lada dzień pokażą się jednowarstwowe. Nie zamykajmy się wyłącznie na to co mamy. Bo jak życie pokazuje nasze ubrania z roku na rok też są coraz lepsze, coraz lżejsze itp. Więc postępu technologicznego nie zatrzymamy.
Na KG nie ma co liczyć, bo panowie tam pracujący zamknięci są na wszelkie argumenty. Po co zmieniać coś co jest dobre i zastępować to lepszym.

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 16, 2008, 22:57:45 »
Panowie, nie ma się co kłócić, tylko warto rzetelnie podejść do tematu - firek998
Właśnie tak. Proponując ten temat o to mi chodziło. O rzeczowa merytoryczna dyskusje, którą może ktoś z decydentów usłyszy.
Jak zauważył ktk nie jestem logistykiem ale strażakiem liniowym i pewne rzeczy biorę na logikę (człowiek nie wszystko musi wiedzieć). Ale dzięki takim ludziom jak ktk (dziękuje!) poznałem również normy EU w tym zakresie i powiem tylko tyle: "świat jest już odkryty" w zakresie ochron dla strażaków i nie psujmy go. Po prostu nie psujmy go!! Nie szukajmy tzw. polskiej drogi bo wszyscy (strażacy) na tym źle wyjdziemy. W mojej ocenie jeżeli strażak w obecnym ubraniu ochronnym nie jest w stanie fizycznie gasić pożar lasu w 40 stopniowym upale , zjechać w nim do studni czy ratować, realizując działania wysokościowe czy poszukiwawcze to coś jest jednak nie tak. Specjalistyczne dziedziny ratownictwa wprowadziły wiec swoje ubrania. Dlaczego wiec tego faktu nie zaakceptować powszechnie? W mądrych społecznościach "życie zawsze wyprzedzało legislację" i takie  wrażenie odnoszę również teraz. U nas niestety życie swoje a legislacja stoi w miejscu lub wręcz je cofa (grzech zaniechania). Tak właśnie cofa, takie mam wrażenie.
Oczywiście mówiąc o ubraniach ochronnych (przyjmijmy dwóch) trzeba myśleć kompleksowo: co pod nie?, w czym chodzić po koszarach, w czym malować płot czy ścianę. Są na to pomysły (Miko powie że wizje) o których  niektórzy z Was pisali  (pewnie nawet normy tez sie znajdą), ale trzeba to przegadać. Spróbujmy jednak oderwać się od pewnych starych stereotypów,schematów i uproszczeń myślowych a wszyscy strażacy na tym skorzystają.
Pozdrawiam

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 17, 2008, 00:11:18 »
Miko
 bo koszarówka takich membran nie ma i "nie oddycha"[/b][/color].

Koszarówka oddycha dużo lepiej niż ubranie specjalne własnie dlatego, że nie ma membrany.
Przepuszczalnośc pary wodnej przez tkaniny bawełniane jest dużo większa niż jakiejkolwiek najlepszej membrany.
A pocisz dlatego m, że masz tych warstw ubrań na sobie za dużo. Jestem za tym aby ubranie specjalne zakładać na tzw. bieliznę przeciwpotną wtedy będzie można gasić pożary lasów i likwidować skutki katastrof drogowych nie pocąc się nadmiernie w upalne dni.
Tylko jak to zrealizować w naszych warunkach? wyjazd do akcji - ściągamy koszarówki i wskakujemy w brania specjalne  - to mi się jakoś teraz w głowie nie mieści. ale za 10 20 lat to może tak będzie.
W kraju gdzie na 90% przetargach jedynym "parametrem" ubrań specjalnych  jest cena jeszcze długo nie będziemy mieli dwóch kompletów ubrań specjalnych na wyposażeniu ratownika.

     

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2008, 00:50:33 »
Bielizna przeciwpotna jak najbardziej jestem za. Ale co na nią? W samej bieliźnie strażak raczej po koszarach chodzić nie będzie. Nie mówiąc o pełnieniu służby w PA czy dyżurnego czy tez podoficera. Od czasu do czasu trzeba wyskoczyć, a to do sklepu, a to pozamiatać teren wokół JRG. Więc strażak musi mieć jakieś ubranie "koszarowe". A jeśli bielizna przeciwpotna i ubranie koszarowe, to to ubranie koszarowe trzeba będzie zdejmować, żeby na bieliznę zakładać ubranie specjalne. A to mi osobiście już sie nie bardzo podoba. Dlatego jestem zwolennikiem żeby nasze ubrania koszarowy wykonane były z tkanin oddychalnych w dwóch wersjach letniej i zimowej.
Nie wyobrażam sobie sytuacji że strażak ma zdejmować ciuchy żeby za chwilę miał założyć kolejne. Wiem że takich wyjazdów może i nie jest zbyt wiele i stany osobowe sa zmniejszone. Ale jak będzie wyjazd 2, 3 lub 4 samochodów naraz to nie wyobrażam sobie tego tłoku przy szatni czy wieszaku żeby się szybko rozebrać i ubrać. I nie wiem czy nie będzie się kłóciła z BHP. Nadal najważniejszy dla nas jest czas wyjazdu, o którego zależy często życie ludzkie.
Ubrania koszarowe jak najbardziej powinny być ale wykonane w taki sposób żeby można było na nie swobodnie założyć UPS-a.
Inne państwa jakoś sobie z tym problemem poradziły tylko my nadal 100 lat za murzynami pozostajemy.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 17, 2008, 02:10:39 »
Ok. widzę że dyskutuję wyłącznie z profesjonalistami więc proszę przedstawcie listę czynności które będą dozwolone lub nie w waszym kombinezonie , przy okazji udowodnijcie , że  czynności których nie spełni wasz kombinezon nie współistnieją w czasie akcji o których mówicie  , a co z tym związane nie zajdzie potrzeba zmiany odzieży ochronnej . I już się z wami zgadzam i jutro zamawiam taki kombinezon.  -_-

Pozdrawiam MIKO

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Jakie ubrania ochronne dla strażakow?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 17, 2008, 13:00:20 »
Ok. widzę że dyskutuję wyłącznie z profesjonalistami więc proszę przedstawcie listę czynności które będą dozwolone lub nie w waszym kombinezonie , przy okazji udowodnijcie , że  czynności których nie spełni wasz kombinezon nie współistnieją w czasie akcji o których mówicie  , a co z tym związane nie zajdzie potrzeba zmiany odzieży ochronnej . I już się z wami zgadzam i jutro zamawiam taki kombinezon.  -_-

Pozdrawiam MIKO


wedle życzenia proszę bardzo: kombinezon spełniający wymagania dla środków ochrony indywidualnej, które już wiele krajów używa wykorzystywane są do gaszenia pożarów lasów, upraw, traw, śmietników, w ratownictwie technicznym wypadki samochodowe zarówno osobowe jak i ciężarowe, działania poszukiwawcze,  ratownictwo wysokościowe, GPR itp.