Autor Wątek: Straż Pożarna po wyższych studiach technicznych?  (Przeczytany 1304 razy)

Offline chucherko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Straż Pożarna po wyższych studiach technicznych?
« dnia: Maj 12, 2008, 12:49:27 »
Czy będąc absolwentem wyższej uczelni technicznej, mając uregulowany stosunek do służby wojskowej, kierunek studiów przydatny również w straży jest sens "pchać" się do służby mundurowej?
Pytając o sens chodzi mi o to, czy to nie zmarnowane 5 lat na uczelni, bo w zasadzie w straży wszyscy zaczynają równo, nabór z ulicy, badania i jazda (czyli staż 3 lata i podział), więc w zasadzie 3 lata zdobywanie wiedzy "zawodowej", pozostając z wiedzą zdobytą na studiach w miejscu.
Jak wyglądają później perspektywy dalszego rozwoju zawodowego, szkoły? Kursy? Wszystko rzeczywiście zależy tylko i wyłącznie od komendanta? Czyli można utknąć z wyższym wykształceniem na dobre?
Czy ewentualnie liczyć na jakieś nowe, cywilne etaty od przyszłego roku, z racji tego, że podobno wszystko zmierza ku ucywilnieniu "biura"?
Czy zupełnie sobie odpuścić, i szukać czegoś w swoim zawodzie? Dodam, że w zasadzie straż to "konik" od dzieciństwa, w rodzinie też są strażacy, swego czasu były przygotowania do oficerskiej w warszawie, ale nagła zmiana planów i zlądowałem na uczelni technicznej.
Podsumowując, straż od zawsze mnie ciągnęła, ale zawsze coś stawało na drodze, a od przyszłej pracy oczekuję, spełnienia zawodowego przy oczywiście przyzwoitych zarobkach, pozwalających na zapewnienie bytu rodzinie.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Straż Pożarna po wyższych studiach technicznych?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 12, 2008, 13:53:24 »
Teoretycznie jest to jedna z dróg kariery w PSP. Oczywiście jeżeli jesteś odpowiednio "umocowany".
Mając "plecy" zaraz po przyjściu do służby możesz zrobić kurs podstawowy z podoficerskim (dla posiadających wyższe wykształcenie) a potem skończyć zaoczną aspirantkę. Tak, że teoretycznie przez trzy lata służby przygotowawczej jesteś przygotowany do nadania Ci pierwszego stopnia oficerskiego (w jednej z KM woj. dolnośląskiego była w ostatnich latach taka kariera - po prostu tatuś był wiceministrem Skarbu Państwa...). Jeżeli będziesz ambitny to Ci nikt nie będzie sprawiał trudności w ukończeniu SGSP zaocznie.
Jeżeli nie masz "pleców"  a zapewne nie masz bo nie zadawałbyś takiego pytania to droga przed Tobą długa aczkolwiek możliwa. Po kolei - kurs podstawowy, kurs podoficerski, zaoczne studium aspirantów. Dwa pierwsze zrobisz na pewno, trzeci - nie wiadomo!

Co do zostania cywilem - wybij to sobie z głowy! Cywil w PSP (jak zresztą w każdej formacji mundurowej) to coś gorszego od burej suki. Pracujesz jak wszyscy a zarabiasz o połowę mniej. Dawno temu byłem cywilem przez parę lat to doskonale się o tym przekonałem.
Poza tym zaniepokoiło mnie w Twoim poście to zagajenie o "biurze"...
Cytuj
Czy ewentualnie liczyć na jakieś nowe, cywilne etaty od przyszłego roku, z racji tego, że podobno wszystko zmierza ku ucywilnieniu "biura"?
Nie bój się podziału bojowego. Chyba nie masz zamiaru siedzieć za biurkiem skoro zawsze pociągała Cię STRAŻ
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 13:57:11 wysłana przez mario68 »

Offline chucherko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Straż Pożarna po wyższych studiach technicznych?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2008, 14:17:13 »
jeśli chodzi o siedzeniu w biurze, to właśnie zdecydowanie nie dla mnie, nie lubię siedzieć na 4 literach, delektując się kawą, to u Marysi, Krzysia a później u Bogdana i w międzyczasie ewentualnie wypełnić parę tabelek.

plecy, to jedna z przerażających mnie rzeczy, no i te powtarzające się nazwiska. wiem nie wszystkie, ale zwłaszcza w "górnej" części kadry. więc moją chęć i ambicje mogą się zdać psu na budę.

nic to to sprawa jeszcze jak najbardziej do przemyślenia. jednak przeraża mnie to, że w zasadzie najlepsze lata na edukację mogą mi zlecieć od tak. a tego bym nie chciał, aby je zmarnować.

a rozpoczynanie kolejnych studiów, (medycznych, które mnie korcą, z racji ewentualnej przydatnej wiedzy, później mogącej się przydać w PSP), w systemie dziennym odpada, bo ile można być na utrzymaniu rodziców, a zaoczne prawdopodobnie kolidowałyby ze służbą, jeśli bym się już zdecydował.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Straż Pożarna po wyższych studiach technicznych?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2008, 14:23:32 »
wydaje mi się że zrobienie następnych studiów (medycznych - jak planujesz) niewiele zmieni w Twoim statusie w PSP.
Po prostu będziesz lepiej wykształconym strażakiem (podoficerem). No chyba że nie masz jeszcze 25 lat - to jeszcze masz szansę na SGSP dzienne. :)

PSP i to od samego dołu - nic Ci innego nie pozostaje.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2008, 14:28:23 wysłana przez mario68 »