Autor Wątek: Wojskowa Straż Pożarna  (Przeczytany 19180 razy)

Offline michal86

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Wojskowa Straż Pożarna
« dnia: Maj 09, 2008, 09:17:12 »
Witam wszystkich strażaków !  :mellow: Powiedzcie jak jest w WSP bo na jesieni zamierzam odbyć służbę wojskową i idę na ochotnika więc mam prawo wybrać formację . Bardzo Proszę osoby, które miały styczność z Wojskową Strażą Pożarną żeby się wypowiedziały. Chodzi mi o to czym WSP różni się o standardowego wojska. Dzięki  i Pozdrawiam

Offline Artis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2008, 09:47:20 »
Ahoj.
Troche już o tym było  Ale niech strace:
Pierwsza uwaga: Nie idziesz na ochotnika, bo ochotnik to mężczyzna który jeszcze nie odbył Wojskowej Komisji Lekarskiej ( czyli przed 19 rokiem życia ), dostajesz wtedy ładną sumke na początek ( 2 lata temu była to suma 1000zł brutto ), i masz prawo wybrać jednostke.  ;)
Jednak jak to mówiłeś, jeśli chcesz się zgłosić do WP, a spodobasz się pani ( lub Panu  ^_^ ) która Ci będzie wypisywała "bilecik" to możesz się starać wybrać jednostke "z tych gdzie są jeszcze miejsca" ( i oczywiście spełniasz warunki stawiane przez te jednostki ).
Chciałem podobnie zrobic jak Ty, jednak nie było takiej możliwosći gdyż "na miejscu zostajecie zadysponowani do określonych stanowisk". Więc jedynie to na miejscu można starać się przenieść do WSP ( po przysiędze ).
Jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż widziane z cywila:
W 3 jednostkach z którymi miałem styczność, WSP wyjeżdzała kilka razy w roku ( kilka wyjazdów, i kilka razy zabezpieczenia strzelań, manewrów, itp ).
Więc chłopakcy z WSP - troche cienko ze spranością... ( niechcę nikogo obrażać, może to wyjątki były na ów jednostce ) ciągneli tylko służby, służby, wracali na kompanię - tam służby, służby ( niewolno im się było oddalać gdyż mogli mieć wyjazd ), raz na jakiś czas ćwiczenia.

Dlatego też, straciłem chęć do przeniesienia - wolałem zostać na kompanii i zap******** ;)
Czas szybciej mijał, zawsze ciekawe zajęcia, można było się czegoś ciekawego nauczyć, i wytrenować swoją psyhike oraz siłę i sprawność fizyczną.
Gdy słychać wiatr i żab kumkanie, to nie natura lecz zwiad kochanie...

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2008, 10:51:03 »
Druga sprawa ze wojsko chyba wycofuje się trochę ze straży z żołnierzy służby zasadniczej.
Np w sąsiedniej jednostce zatrudniają ludzi z ulicy do straży , pewnie bedą robić jakieś jakieś przeszkolenie
z tego co słyszałem warunki pracy jak w zwykłym zakładzie pracy   
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2008, 13:30:11 »
W WSP jest luz bluz widzialem w  woju jak chlopaki sie "meczyli"  ^_^  jezdzili z nami tylko na zabezpieczenia na poligon jak wilgotnosc spadala ponizej ilus tam % no i moze ze 3x do gaszenia traw na poligonie a tak to w sumie nic nie robli poza czyszczeniem wozu i sprzetu tylko z tego co mi wiadomo do WSP trzeba przechodzic psychotesty na kierowce i bedziesz robil prawko na C ale to tylko na plus dla ciebie :rolleyes:

Offline michal86

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2008, 23:52:14 »
Więc troszeczkę się zastanowię nad tym co piszecie bo widzę, że nie ma lekko z tym wyborem i pójściem do WSP. Szkoda ale właśnie tak chciałem to wykombinować

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2008, 15:52:08 »
Ja myśle ze to zależy od jednostki osobiście nie bylem w WSP bo straz to mam w cywilu wolalem prawdziwe wojo ale brat byl to nic nie robił miał dogadane ze nawet mu zarcie nosili ze stołówki bo wiadomo ze jak chce sie młodym pianola zrobic to najlepszy jest deteor.
A z akcjami to bywa tak np WSP Bemowo Piskie że chlopaki obstawiają miejscowość bo brak tam innej jednostki wiec mają dużo akcji.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 19, 2008, 12:31:05 »
Kolego drogi, poszukaj dobrze tego tematu na tym forum, ja osobiście już kilka razy wypowiadałem się na ten temat, i zamist zaczynać nowy wystarczy poszukać i uaktualnić. Pozdrawiam.

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2011, 18:25:14 »
Witam
Czy orientuje się ktoś jak wygląda praca w wojskowej straży pożarnej chodzi oczywiście o osoby cywilne, ile godzin się pracuje, czy system zmianowy jest podobny jak w PSP 24/48 czy inny, jak wyglądają zarobki na starcie (ratownika, kierowcy). Jakie i ile trwają kursy na starcie ?

Poszukaj dodatkowo w;
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2497.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17120.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2496.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,3541.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1312.0.html
oraz poprzez opcję SZUKAJ
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2011, 20:20:34 wysłana przez robn »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2011, 20:44:21 »
Cywile nie pracują w WSP, tylko żołnierze zawodowi.

http://www.wop.wp.mil.pl/pl/32.html
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:25:01 »
dużo jednostek wojskowych jest złożone z osób cywilnych które są tylko zatrudnione w wsp i nie są żołnierzami

powyższe stronki juz przeglądałem i znalazłem tam wiele interesujących informacji, ale nie na te pytania co podalem

Offline tomek7826

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:30:04 »
mój znajomy pracuje w systemie 4 zmianowym, zarobia 2 albo 2.5 tys. ( nie pamietam dokładnie) + mieszkaniówka 500. Jest żołnierzem

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:30:27 »
Zaskoczyłeś mnie, nie widziałem jeszcze osób cywilnych w WSP. Na jakiej zasadzie / na jakie stanowisko są oni zatrudniani? Idą na kurs do Grupy jako cywile?
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 04, 2011, 21:46:21 »
Po WSP lepiej się jest dostać do PSP czy nie patrzą na to?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 04, 2011, 22:00:41 »
No właśnie nie wiem o tym jeszcze zbyt dużo, na tej stronce na stronie 7-9 w tabeli sa np. stanowiska jakie można zajmować w owej straży jako pracownik wojska, żołnie czy tez funkcjonariusz psp.
http://www.biuletyn.mon.gov.pl/pliki/File/Dz_Urz_MON/2007pdf/DzUMONNr11_07.pdf
Wojsko ma wlasne osrodki szkoleniowe dla straży. Lecz nie każde szkolenia które jest w wojsku jest honorowane przez psp. Jest to temat rzadko poruszany, do tej pory wlasnie przede wszystkim żołnierze odsługując swoją służbę wojskową przynależeli do takich jednostek, teraz prawdopodobnie ma to się zmieniać. No ale jak wspominałem za dużo też nie wiem na ten temat...

Po WSP lepiej się jest dostać do PSP czy nie patrzą na to?

To wszystko zależy od komendanta, nie ma żadnego przepisu aktualnie co mówi że takie osoby mają pierwszeństwo. (przynajmniej jeszcze nie słyszałem o takim)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2011, 23:33:41 wysłana przez MIKO »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2011, 22:27:41 »
Z tymi szkoleniami jest nawet cyrk taki, że kończąc KPP w Szkole Specjalistów Pożarnictwa w Grupie nie miało się papieru honorowanego przez PSP (brak tytułu ratownika KSRG).
Gadałem przed chwilą z kolegą z WSP w Krzesinach i powiedział mi, że u niego jest 30% cywili. W Powidzu za to nie ma chyba ani jednej osoby cywilnej. Mówił mi też, że w mniejszych jednostkach nie-lotniskowych jest czasem więcej cywili niż żołnierzy.
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 04, 2011, 22:30:30 »
a coś o trybie pracy wiesz może ?? 24/48??

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 04, 2011, 22:30:51 »
i tu jest właśnie problem;/ jak patrzyłem na nie które ogłoszenia o naborze do PSP nic nie pisało na temat WSP że jakieś dodatkowe punkty czy coś podobnego...

tomekkula mówisz że jak się ukończyło któryś kurs w SSP w Grupie to nawet nie było to udokumentowane na papierze?

ziomek897 z tego co gadałem kiedyś z jednym gościem z WSP to mówił że system pracy jest 24/48...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2011, 23:34:49 wysłana przez MIKO »
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 04, 2011, 23:25:16 »
System w Krzesinach i w Powidzu 24/48.
Co do KPP, był udokumentowany dostali papier o zdaniu egzaminu z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, ale nie dostali tytułu Ratownika KSRG tak jak to jest w przypadku robienia identycznego kursu w PSP czy OSP.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2011, 11:11:23 wysłana przez tomekkula »
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Piecia13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 05, 2011, 18:25:30 »
Pracuje w WSP Bemowo Piskie i u nas jest system zmianowy 24/72.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 05, 2011, 19:33:06 »
System pracy 24/72 godz, niektóre jednostki wyjeżdżają na miasto do pomocy w rejon współpracy dla PSP, z wynagrodzeniem jest różnie... Po zakończeniu szkolenie w Grupie masz papier identyczny jak z PSP dużo moich kolegów już odeszło do PSP i bez żadnego kursu od nich już na drugi dzień byli na "podziale", więc nie słuchaj pierdół co mówią że PSP nie przyjmuje kursy i szkolenia np.podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej i uzupełniające strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz KPP jest identyczny jak w PSP, do Grupy nawet jeżdżą funkcjonariusze okolicznych PSP się szkolić.
Tyle na ten temat.

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 05, 2011, 20:19:52 »
w końcu pożyteczny i dobry wpis, dzięki

fire_fighter_Lapa

  • Gość
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 22, 2012, 20:32:29 »
Witam wszystkich Forumowiczów :)
Podpinam się do tematu, ponieważ nie chce zakładać nowego :) Mam kilka pytań odnośnie WSP:
1: Czy mając wojskową kat. A z paragrafem tzn. mam małą wadę wzroku mogę starać się o przydział do WSP?
2: Jeśli tak to po zrobieniu prawa jazdy kat. C będę miał szanse na stanowisku młodszy kierowca - ratownik? Czy lepiej też poczekać, zrobić C+E i tzw. "wkładkę" z OSP abym mógł prowadzić pojazdy uprzywilejowane?
3: Czy ktoś składał podanie takie jak jest na tej stronie na odpowiednie stanowisko? http://www.wop.wp.mil.pl/pl/47.html
4: Jeśli tak to jak wygląda taka rekrutacja? Czy muszę najpierw odbyć normalnie służbe w wojsku?


Z góry dziękuję za udzielenie jakichkolwiek odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich Strażaków, Ratowników :D  :straz:

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 22, 2012, 22:22:32 »
1: Czy mając wojskową kat. A z paragrafem tzn. mam małą wadę wzroku mogę starać się o przydział do WSP?
Wymagania zdrowotne są identyczne jak dla kandydatów do służby w PSP. Tak więc zastanów się czy w PSP byś przeszedł - jeśli tak to problemu nie ma.

2: Jeśli tak to po zrobieniu prawa jazdy kat. C będę miał szanse na stanowisku młodszy kierowca - ratownik? Czy lepiej też poczekać, zrobić C+E i tzw. "wkładkę" z OSP abym mógł prowadzić pojazdy uprzywilejowane?
C+E nie jest wymagane, za to może się przydać później. Wkładka to w zasadzie formalność, więc nie wiem z czym tu czekać.

4: Jeśli tak to jak wygląda taka rekrutacja? Czy muszę najpierw odbyć normalnie służbe w wojsku?
Jak rekrutacja wygląda to Ci nie powiem, ale raczej na pewno musisz mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ale to wcale nie oznacza że musisz odbyć służbę wojskową/przygotowawczą. Jak to już w tym wątku zostało wspomniane można być przyjętym jako pracownik cywilny do WSP.

Ale powiedzmy sobie szczerze - WSP to nie miód - wymagania właściwie identyczne jak w PSP, tak samo z przeszkoleniem, jednak liczba interwencji, cóż... Duża część jednostek WSP ma zakaz opuszczania rejonu chronionego, czyli nie wyjeżdżają "za bramę". Zapomnij też o jakichkolwiek przywilejach, czy to emerytalnych czy innych należnych strażakom PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fire_fighter_Lapa92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 23, 2012, 23:22:55 »
właśnie z tym zdrowotnym to tam do PSP byłoby chyba ciężko bo gdzieś tutaj nawet wyczytałem że dopuszczalna wada wzroku tj +/- 0,5 a ja mam po -1 :)  także pewnie do WSP też by mnie dyskwalifikowało.
"...a ósmego dnia Bóg stworzył strażaka."

Offline ziomek897

  • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Wojskowa Straż Pożarna
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 25, 2012, 11:12:25 »
słuchaj jeżeli chcesz pracować jak cywil to nie musisz mieć kat. A, oni po prostu kieruja cie do przychodni lekarsiej jeżeli mają swoją do do wojskowej jeżeli nie to do innej wyznaczonej i tam badania nie różnią się od tych co robisz w osp nie ma żadnego psychologa tylko okulista laryngolog neurolog i tyle, co do prawka to wzytko zależy na jakie stanowisko jest zapotrzebowanie, jeżeli zatrudnia cie jako kierowca-ratownik to bedziesz kierowca a jeżeli tylko jako ratownika to nie bedziesz jeździł, nie ma tam żadnych testów sprawnościowych ani nic, jeżeli jest zapotrzebowanie na pracowników składasz podanie cv itp. i to kompendant straży wraz z komendantem jednostki rozpatrują, jeżeli bedziesz miał robić badania na uprzywilejowane to sami cię wyślą,