Autor Wątek: Dodatki Służbowe  (Przeczytany 5432 razy)

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Dodatki Służbowe
« dnia: Grudzień 19, 2004, 21:30:21 »
Bardzo często zastanawiam się jak jest w innych jednostkach. Jakie są różnice w wysokości dodatków służbowych w całej Polsce na stanowiskach d-ca zastępu, d-ca sekcji oraz d-ca zmiany.
W mojej jednostce zróżnicowanie jest ogromne. O wysokości dodatku decydują zjawiska niezależne od strażaka, od pracy jaka wykonuje. Krótko mówiąc nie ma systemu motywującego, pobudzającego do działania.  :D
d-ca zastępu ok. 200zł
d-ca sekcji ok 300zł
d-ca zmiany ok 400zł.
Są przypadki, że d-ca sekcji otrzymuje ok 100zł, nie wiadomo dlaczego, jeżeli wykonuje tą samą robotę, mając oczywiście ten sam zakres czynności co inni.
Proszę o odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2004, 21:41:04 wysłana przez podk »

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2004, 21:36:07 »
Czy kwalifikacje pracownika mają wpływ na wysokość dodatku?
Czy istnieje podział na strażaków GORSZYCH i LEPSZYCH?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2004, 21:42:14 wysłana przez podk »

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2004, 22:15:26 »
u mnie dodatki są niemal identyczne-róznica  w dodatku na danych stanowiskach też jest różna a to ze względu na lata pracy-wzrost wynagrodzenia dość często idzie w dodatek-suma do dyspozycji komendanta

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2004, 00:27:52 »
Witam!
No właśnie,dlaczego tak jest.U mnie d-ca zmiany 26 lat służby ma 272 zł dodatku.D-ca sekcji 200, a zastepu tez ok 200.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2004, 15:18:27 »
w/g mnie trochę za mało ma d-ca zmiany, nie mapisałeś cul2 jaki staż mieli pozostali d-cy chodzi mi o zastępu i sekcji

Offline orzech998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2005, 20:27:23 »
nigdy nie słyszeliście , że są równi i równiejsi? przecież dodatek to także szantażnik, widzimisie komendanta
znam przypadek, gdzie stażysta ma 100-wkę a gasior z kilkuletnim stażem 120, nie dziwi Was?

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2005, 22:03:34 »
Uważa, że dodatki służbowe to największa zmora strażaków.
Tego typu uposażenie powinno być wliczone w grupę, natomiast powinien istnieć dodatek motywacyjny, który powinien być przyznawany okresowo za szczególne osiągnięcia z wyszczególnieniem jaki.
Dziś nie mamy w straży wogóle systemu który pobudzałby strażaków do działania, czy stoisz czy leżysz to i tak ci sie należy jeśli twój PLECAK zajmuje wysokie stanowisko.
Jest to wielka bzdura i fenomen, ,,,  uważam, że pieniądze nie są racjonalnie dzielone, w obliczu UE zarabiamy na pograniczu hurtowników przy tak ogromnej odpowiedzialności, tak dużym nacisku psychicznym.

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2005, 19:05:07 »
Witam!!!
W rozporządzeniu o uposażeniu strażaków jest napisane za co powinie być przyznany dodatek służbowy. Mówi o tym § 5:
1. Strażakowi przyznaje się, ustalany kwotowo, dodatek służbowy w wysokości do 50% otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.

2. Wysokość dodatku służbowego jest uzależniona w szczególności od:

  1)  dyspozycyjności związanej z zajmowanym stanowiskiem i stopnia odpowiedzialności za podejmowane decyzje służbowe,

  2)  stopnia zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, gospodarności oraz dbałości o powierzony sprzęt i urządzenia,

  3)  posiadanego wykształcenia ogólnego i kwalifikacji zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji specjalistycznych (uprawnień, znajomości języków obcych), przydatnych na zajmowanym stanowisku,

  4)  stopnia sprawności fizycznej, potwierdzonej wynikami sprawdzianów.

3. W przypadku niespełniania przez strażaka wymogów, o których mowa w ust. 2, prawo do dodatku wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające jego przyznanie.

Ale jest jeszcze pkt. 4 który mówi że o wysokości dodatku służbowego decyduje przełożony uprawniony do mianowania lub powołania no i wszystko jasne  B)

Ale zgadzam się że są to często chore podziały, nieadekwatne do odpowiedzialności, wykonywanej pracy i zaangażowania.

 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2005, 20:09:39 »
Od jakiegoś czasu śledzę ten Temat na forum i szczerze powiem, że nawet tak dokładnie nie wiedziałem ile mam w tej chwili dodatku /może śmieszne, ale prawdziwe/. Jakoś nigdy nie "walczyłem" o podwyżki, dodatki itp. /chyba poważny błąd/, po prostu robię w pracy swoje jak najlepiej potrafię, często nieco więcej i później zapominam, gdzie pracuję. Ostatnio jak się mniej więcej zorientowałem - to chyba będę robił tylko swoje! Faktycznie jest to co najmniej delikatnie mówiąc właśnie "chore". Kolejne kuriozum w Naszej służbie. :angry:  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2005, 13:44:54 »
Witam!
Bartek,
przepraszam,że tak spóźniłem się z odpowiedzią.Wymienieni d-cy mają już trochę służby (ok.10 lat ). Są też d-cy jeszcze z mniejszym stażem,a nawet z rocznym.Niestety muszę dowiedzieć się  jaki mają dodatek (napewno mniejszy).
Nadmnieniam również,że moja jednostka nie jest najmniejsza,wyjazdów do akcji nie jest za dużo tj. ok. 1000 rocznie.
cze.

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2005, 10:56:21 »
Witam
Biurówka ostatnie zdanie było najtrafniejsze, decyduje przełożony ale wg mnie powinien uwzględnić te punkty które opisałaś wcześniej.
W jednostce w której pracuję dowódcy zmian po ok. 500, sekcji 350 zastępu 250
starsi operatorzy ok. 250
Są wyjątki od tych reguł ale są to odstępstwa o ok 20 zł.
Wg mnie staż nie ma za wiele z tym wspólnego. Za staż jest odrębna stawka uposażenia. Natomiast liczy się co kto robi i jak to robi. Jeśli np. jest strażak któremu chce się coś zrobić więcej to dlaczego mu tego nie wynagrodzić np. nagrodą, szybszym awansem lub dodatkiem.
Powyższe uwagi nie dotyczą stażystów.
myślę że nie wyczerpałem tematu ale to obszerna sprawa
path

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2005, 16:53:47 »
path uważam że u ciebie nie ma powodów do narzekań różnice uważam że są w normie i gratuluję że są tak wysokie u mnie są mniejsze dodatki  na każdym wymienionym stanowisku
ogólnie uważam że wysokość dodatku powinno sie sprawdzać ile mamy procentowo i wtedy się może okazać że niższe stanowiska maja większe % dodatki niż zaszeregowani w grupach wyższych

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2005, 18:20:16 »
Dziwnym dla mnie jest fakt, że porównuje się stanowiska D-cy zmiany z kierownikiem sekcji. W mojej jednostce D-ca zmiany ma na głowie 25 strażaków, natomiast kierownicy sekcji po kilka osób 3-4. Kuriozalnym jest, że dodatki mają na takim samym  poziomie (ok400zł). Powiedzcie mi czym się wyróżniają pracownicy administracyjni??????. Jaka to odpowiedzialność 3-4 osoby do nadzoru. To ten biedny d-ca zmiany jest traktowany na takim samym poziomie.......
Gdzie jedzie prawie do każdej akcji, za wszystkich nadstawia swoją głowę.
Zróżnicowanie wysokości dodatków funkcjonariuszy administracyjnych a ratowników na podziale bojowym jest dla mnie dziwną sytuacją i niezrozumiałą.
 

Offline Scubapro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 21, 2005, 16:01:11 »
Witam w mojej jednostce dodatki są w podobnej wysokości jak u Ciebie Path minus 50 zł na każdym stanowisku pozdrawiam.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2005, 18:52:32 »
Co do szegołowych wytycznych dotyczacych zasad przyznawania dodatku słuzbowego :

3) posiadanego wykształcenia ogólnego i kwalifikacji zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji specjalistycznych (uprawnień, znajomości języków obcych), przydatnych na zajmowanym stanowisku,[/I]
Jest u mnie w jednostce gość, który jako d-ca sekcji ma 500 zł - ponad- dodatku (o wiele wyżej niż d-cy zmiany) za to, że jest murarzem - co powiecie? Faktycznieszczególne kwalifikacje przydatne w Jednostkach Remontowo-Gospodarczych:))
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Dodatki Służbowe
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2005, 13:09:40 »
robard dobra ta nazwa JRG- co do kolegi murarza to może sprawdz czy u kom. lub d-cy nie remontuje mieszkań-wtedy można by było zrozumieć ten wysoki dodatek :lol: