Autor Wątek: Fotografowanie  (Przeczytany 23340 razy)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 05, 2008, 11:31:31 »
Wcześniej mówiłem, ze czasami zdarzy się że strażacy zdejmą ten hełm i ubiorą czapkę, zdejmą nomeks, ale to wszystko jest po działaniach, np gdy podczas wypadku działania operacyjne robi policja (zdjęcia, mierzą coś tam....) to strażacy nie muszą stać w szeregu ubrani full wypas. Nie ma takiej potrzeby (nawiązanie do wypowiedzi Sajmonowskiego). A czasami robi się im w tym momencie fotki - akurat nie potrzebnie.
Natomiast przy działaniach gaśniczych, ratowniczych niestety przepisy obowiązują.
Przeciwny jestem także robieniu zdjęć ciał poszkodowanych.
Sam robię także masę zdjęć - mam najlepszy dostęp - bo na miejscu akcji ale moje foty dotyczą miejsca zdarzenia oraz sposobu jego likwidacji. Często same działania (np stawianie tira na koła) wyciąganie pojazdu z rowu, tak aby mieć kiedyś wgląd na swoje/czyjeś działania.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 05, 2008, 12:27:17 »
Łukasz - uwierz, że strażak źle ubrany ma przesrane. Jesli zobaczy to jego przełożony. Oczywiście to nie fotografa wina tylko jego. To on nie dba o BHP.
Zdjęcia które przedstawiłeś w ostatnim swoim poście są dobre. Z tym, że żadne zdjęcie nie ukazuje braku BHP. Wszyscy strażacy przedstawieni na zdjęciach są albo przed albo po działaniach. Ewentualnie w chwili kiedy hełm trzeba zdjąć choćby po to żeby założyć AODO.  Każdy nawet najgłupszy przełożony to zrozumie.
Sam mam np. wiele zdjęć policjantów podczas wypadku, kiedy siedzą w samochodzie i piją kawę zamiast działać. Denerwuje mnie to, że tak się zachowują ale nie publikuje ich zdjęć.  To oczywiście moja prywatna decyzja. Nie jestem dziennikarzem więc sensacja mnie nie interesuje.

Chodzi mi właśnie o granice - kiedy zdjęcie opublikować i udowodnić że jest się dobrym dziennikarzem (sensacja) czy być jednak człowiekiem "w porządku wobec innych" (wiem, że dla dziennikarza to obce słowo) i zostawić zdjęcia w prywatnym albumie.
Dochodzi tu też wogóle sprawa wykonywania zawodu - ja np. nie mógłbym być dziennikarzem bo jestem chyba na to zbyt szczery i prosty. A ktoś inny nie mógłby być strażakiem bo nie znosi widoku krwi lub ma klaustrofobię, kwestia decyzji...

Pozdrawiam

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 05, 2008, 12:29:50 »
oczywiście zgadzam się, gdzie można, tam można, a czasem w ogóle nie można zdejmować hełmu, rękawic itp ... ;) w tym przypadku rzeczywiście fotograf działa na naszą niekorzyść, ale na naszą, że tak powiem, prośbę ;)
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 05, 2008, 21:07:05 »
Jak już wcześniej wspomniałem nie zajmuję się zbyt długo fotografowaniem można powiedzieć że jestem żółtodziobem i dlatego chciałbym zapytać czy może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym pytaniem się rzecznika o to co się wydarzyło?
Tzn. gdzie takiego rzecznika można znaleźć, czy gdzieś się dzwoni z prośbą o informacje itp.
Proszę o pomoc   
...początek a za chwilę... koniec...

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 06, 2008, 15:05:11 »
Najlepiej zadzwoń do Komendy Miejskiej i poproś o rozmowe z rzecznikiem. Powinien udzielic Ci potrzebnych informacji. Pozdrawiam.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 06, 2008, 16:21:41 »
Numery do rzeczników powinny być dostępne albo  w Komendzie (KW/KM/KP) albo na stronie internetowej, ale jak słusznie zauważył kolega, najlepiej umówić sie na spotkanie i dogadać. U nas jest fotograf, który jest cudzoziemcem i zarabia w Polsce (tak, tak, to nie pomyłka) i najpierw miał dogadane z jedną komendą w woj. ale wybrał się do KW i ten wydał mu zgodę na wejście do pozostałych komend. Warunki ustala na miejscu (w tym socjal, bo gość siedzi na zmianie 26 h) pozdro
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 08, 2008, 22:30:49 »
Dziękuję za pomoc:)

10.   Staraj się nie umieszczać postów jednozdaniowych, a tym bardziej jednowyrazowych.  PW!

Dobrze zapomniałem gdyż nie zbyt długo uczestniczę w tym forum:)
Pozdrawiam:)
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2008, 08:39:36 wysłana przez DODOWNIK »
...początek a za chwilę... koniec...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 06, 2008, 21:33:50 »
Ciekawy temat do dyskusji. Przeczytałem z zainteresowaniem wszystkie wypowiedzi.
Jakiś czas temu ( kilka lat temu) dyskutowałem właściwie na ten sam temat z pewnym fotografem (a można powiedzieć że jednocześnie dziennikarzem). Tak naprawdę najbardziej utkwiło mi w pamięci jedno jego stwierdzenie : pamiętaj, że zdjęcie może skrzywdzić lub sprawić przykrość nie tylko tym których masz przed obiektywem. Często najbardziej krzywdzi tych których tam nie było, czyli rodzinę, znajomych itp.
Niby wszyscy o tym wiedzą, ale często to ignorują usprawiedliwiając się różnymi dziwnymi stwierdzeniami.   Od tego czasu zacząłem inaczej patrzyć na fotografowanie różnego rodzaju nieszczęść. Czym innym jest robienie zdjęć w celu wykorzystania ich do dokumentacji , szkoleń itp , a czym innym udostępnianie wszystkim.   
Między innymi dlatego zastanawiam się czy jurorzy oceniający owe fotki na WPP wybrali by te same fotki gdyby przedstawiały nie kogoś z drugiego końca świata , ale kogoś z ich rodziny?
A Łukasz T.  swymi wypowiedziami chyba chciał wsadzić przysłowiowy kij w mrowisko , bo po jego fotkach widać że wie gdzie jest granica - przynajmniej mam taką nadzieję.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 08, 2008, 18:34:17 »
Mam pytanie do użytkowników Niconów lustrzanek.
Czy zauważyliście, że kolory czerwony i żółty są "wyciągane" i zdjęcie wygląda na bardziej żywe (nie zawsze naturalnie to wygląda).
W przypadku fotografii strażackich samochodów jest to efekt pożądany, ale chyba nie naturalny. Canony i olympusy pozbawione są tego efektu przez co (wg. mnie) kolory są bardziej naturalne.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 09, 2008, 15:09:16 »
Mam pytanie do użytkowników Niconów lustrzanek.
Czy zauważyliście, że kolory czerwony i żółty są "wyciągane" i zdjęcie wygląda na bardziej żywe (nie zawsze naturalnie to wygląda).
W przypadku fotografii strażackich samochodów jest to efekt pożądany, ale chyba nie naturalny. Canony i olympusy pozbawione są tego efektu przez co (wg. mnie) kolory są bardziej naturalne.

Oooch... to nie tak. Po pierwsze Nikon, nie nicon - nie ma czegos takiego - jest za to nicpon :)

Niektorzy producenci uzywaja matryc CCD, inni CMOS, inni jeszcze innych. Niektorzy uzytkownicy nie maja pojecia o balansie bieli, ustawieniach nasycenia itp., o post procesie nie wspominajac. O dominancie okreslonych barw mozemy mowic w szerszym ujeciu - bo to, co widziales i na podstawie czego sie wypowiadasz, najprawdopodobniej jest pochodna wybrania zlego balansu bieli wzglednie przestrzeni barwowej. Oczywiscie, matryca ma pewne cechy fabryczne... ale  ale nie mozemy tego sprowadzac do stwierdzenia 'nikon zazolca, canon nie' - bo widzielismy za malo zdjec, zeby oceniac to w ten sposob.

Kazda wspolczesna lustrzanka cyfrowa (DSLR) mozna zrobic dobre zdjecie. Mozna zrobic rowniez zle. Wszystko zalezy od uzytkownika. Mialem lustro C, teraz mam N, testowalem pozyczone od kolegow S i O. I tym bardziej obstaje przy swoim stanowisku :) Powodzenia w wyborze lustra :)

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 09, 2008, 20:27:36 »
Możesz dać jakieś przykłady zdjęć najlepiej z czerwonym samochodem?
Porównywałem aparaty (ustawienia auto) i nikon różnił się znacznie od stonowanych canonów i olympusów.

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 13, 2008, 22:03:36 »
Szanowni koledzy mam takie pytanko. Zastanawia mnie czy fotografowi można jeździć wraz ze strażakami alarmowo do zdarzeń (tzn. razem z nimi w samochodzie strażackim)??? Jeśli tak to w jakich sytuacjach i pod jakimi warunkami.
...początek a za chwilę... koniec...

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 13, 2008, 22:22:39 »
Tylko jeśli jest strażakiem (np. OSP)

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 13, 2008, 22:26:48 »
A np. jak nakręcali ten serial 28sekund? czy kamerzysta też był strażakiem?
No tak ale to trochę bez sensu jak strażak zamiast pomagać w akcji robi zdjęcia:/
...początek a za chwilę... koniec...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 19, 2009, 13:18:48 »
Wczoraj w Warszawie kierujący peugotem uderzył w filar wiaduktu.  W wyniku wypadku zginął kierowca pojazdu.

Na portalu tvn24 pojawiły się zdjęcia wykonane bodajże ze śmigłowca. Policjanci rozwinęli parawanik wokół ofiary wypadku. Pech chciał, że w dalszym ciągu na wiadukcie przebywali ludzie. Trudno mi oceniac przebieg oględzin, ale zakładając zachodziło duże prawdopodobieństwo, że spora liczba kibiców miała niezłe show podczas oględzin.

W niektórych miastach policja radzi sobie po przez rozstawienia namiotów >> http://www.mmszczecin.pl/rep/newsph/20687/37494.3.jpg o czym już pisano powyżej w tej dyskusji.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 19, 2009, 14:36:18 »
Szanowni koledzy mam takie pytanko. Zastanawia mnie czy fotografowi można jeździć wraz ze strażakami alarmowo do zdarzeń (tzn. razem z nimi w samochodzie strażackim)??? Jeśli tak to w jakich sytuacjach i pod jakimi warunkami.

fotograf alarmowo wozem bojowym?
W żadnym wypadku.
Wozem bojowym nie możesz nikogo wieźć nawet "NIEALARMOWO" (oczywiście są wyjątki - jak np ewakuacja pacjenta do szpitala)

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 16, 2009, 22:31:07 »
Jednym rozwiązaniem to jeżdżenie za strażą :D. Ja kiedyś cały czas za nimi jeździłem i było warto :D. Nie dosyc, że porobiłem wiele ciekawych zdjęc, to sobie jeszcze kondycję poprawiłem. Pozdrawiam.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 30, 2009, 07:17:58 »
Witam wszystkich mam następujący problem iż wczoraj będąc na akcji z OSP  podszedł do mnie pewien Pan z PSP i powiedział " ... jeśli jeszcze raz zobaczę że ktoś robi od was z remizy zdjęcia czym kolwiek aparatem cyfrowym czy telefonem piszę meldunek na was do KW i się skończy narobię bałaganu..." co wy na to co mam mu powiedzieć następnym razem jak go spotkam??
Pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 30, 2009, 07:39:36 »
Szanowni koledzy mam takie pytanko. Zastanawia mnie czy fotografowi można jeździć wraz ze strażakami alarmowo do zdarzeń (tzn. razem z nimi w samochodzie strażackim)??? Jeśli tak to w jakich sytuacjach i pod jakimi warunkami.

fotograf alarmowo wozem bojowym?
W żadnym wypadku.
Wozem bojowym nie możesz nikogo wieźć nawet "NIEALARMOWO" (oczywiście są wyjątki - jak np ewakuacja pacjenta do szpitala)

Chyba że masz zgodę od odpowiednio wysokich władz!
W Wawie jeździ kamerzysta - zarówno z Grupą Operacyjną jak i wozami "bojowymi" w jednostkach.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 30, 2009, 07:49:43 »
Witam wszystkich mam następujący problem iż wczoraj będąc na akcji z OSP  podszedł do mnie pewien Pan z PSP i powiedział " ... jeśli jeszcze raz zobaczę że ktoś robi od was z remizy zdjęcia czym kolwiek aparatem cyfrowym czy telefonem piszę meldunek na was do KW i się skończy narobię bałaganu..." co wy na to co mam mu powiedzieć następnym razem jak go spotkam??
Pozdrawiam

Powiedz żeby pisał śmiało ten "meldunek do KW"

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 30, 2009, 08:08:01 »
Witam wszystkich mam następujący problem iż wczoraj będąc na akcji z OSP  podszedł do mnie pewien Pan z PSP i powiedział " ... jeśli jeszcze raz zobaczę że ktoś robi od was z remizy zdjęcia czym kolwiek aparatem cyfrowym czy telefonem piszę meldunek na was do KW i się skończy narobię bałaganu..." co wy na to co mam mu powiedzieć następnym razem jak go spotkam??
Pozdrawiam
mógł tak powiedzieć, bo:
- robił coś niezgodnego z bhp (bo np zachodziła taka potrzeba) i nie chciał się później z tego tłumaczyć (opisywać w meldunku),
- nie lubi gdy, mu się na ręce patrzy (też go rozumiem, bo sam filmy robię dla celów szkoleniowych a nie po to by oglądali to wszyscy na youtubie - też trzeba go zrozumieć),
- jest dowódcą akcji - odpowiada za całość akcji, strażacy mu podlegli powinni wykonywać czynności związane z akcją ratowniczą a nie marnować czas na pogawędki czy też filmowanie - o ile nie jest to właśnie uzgodnione z d-cą akcji (tak więc wcześniej się zapytaj),
Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 30, 2009, 08:18:42 »
Zależy na jakiej akcji i w jakim etapie.  Rób zdjęcia wtedy, gdy to uznasz za stosowne " po robocie".
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 30, 2009, 23:10:45 »
Cytuj
Powiedz żeby pisał śmiało ten "meldunek do KW"
A Ty mu podepnij dodatkowo do tego raportyu jego zdjęcie bez hełmu i rękawic jako dowód Twojej "winy"

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 01, 2009, 11:00:47 »
A są jakieś przepisy normujące to?

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Fotografowanie
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 01, 2009, 11:14:47 »
przepisy są takie, że strażak podczas akcji jest osobą publiczną i można mu robić zdjęcia (tak w skrócie)
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."