Autor Wątek: Odbiór Obiektu Budowlanego  (Przeczytany 14031 razy)

Offline simon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odbiór Obiektu Budowlanego
« dnia: Grudzień 10, 2004, 18:58:03 »
Witam!
Chciałem się zapytać doświadczonych kolegów czy podczas odbioru obiektu mam prawo (a może nawet obowiązek) żadać od inwestora oświadczenia kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami. Do tej pory myślałem, że mam takie prawo. Jednak ostatnio inspektor nadzoru budowlanego powiedział mi, że to nie leży w moich kompetencjach i że to on ma prawo żądać oświadczenia. Po lekturze Prawa Budowlanego,  w którym w art 57 jest zapis jakie dokumenty inwestor powinien przedstawić, nie do końca jestem pewny komu inwestor jest zobowiązany dostarczyć te dokumenty. Czy tylko inspektorowi nadzoru budowlanego czy też każda z inspekcji wymienionych w art. 56 ma do tego prawo?.
Pozdrawiam i proszę o  Wasze opinie w tej sprawie.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 11, 2004, 08:42:02 »
Nie tylko masz prawo, ale dodatkowo dobrze jest wziaść sobie to oswiadczenie jako załącznik do protokołu. Jest to potrzebne do ratowania swojej d... , gdy cos na obiekcie się stanie. Zauważ, że nie jesteś w stanie wszystkiego sprawdzić na budowie i w znacznej części bazujesz na przedstawionych Ci dokumentach, które niekoniecznie muszą być prawdziwe. Oświadczenie jest podsumowaniem wszytkich wykonanych prac budowlanych.
pozdro

Offline jery

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2005, 08:21:14 »
Ba, masz prawo żądać szczątkowych oświadczeń, czyli oświadczeń poszczególnych wykonawców lub podwykonawców np. instalacji sanitarnych (hydranty wewnętrzne), elektrycznych, itp.

Offline wojtekstr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • http://www.kmpspmyslowice.madnet.pl
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2005, 22:26:12 »
Hej. W artykule 56 Prawa Budowalnego jest mowa o zgłoszeniu zakończenia budowy
Art. 56. 1. Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, jest obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, organy:

1) Inspekcji Ochrony Środowiska,

2) Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

3) Państwowej Inspekcji Pracy,

4) Państwowej Straży Pożarnej

— o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Organy zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.

, natomiast w art. 57 Prawa Budowlanego jest opisane co takie zgłoszenie o zakończeniu budowy powinno zawierać. Jest tam wymienione między innymi -
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

1) oryginał dziennika budowy;

2) oświadczenie kierownika budowy:

a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,

B) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także — w razie korzystania — ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;

3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;

4) protokoły badań i sprawdzeń;

5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.

To są materiały posilkowe z których część jest niezbędna podczas odbior.
Moja Stronka o mojej komendzie PSP
POZDRAWIAM
Wojtek Strażak SAM:-)

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2006, 15:08:59 »
Mam pytanie.
Odbiór budynku należącego do ZLIV. Kto go przeprowadza? I jakim prawem ktoś kto pracuje nad odbiorem prywatnie (strażak prewencji KM) i ma z tego tytułu pieniążki może i czy może wykorzystać do odbioru zastęp z podległej pod jego KM JRG? Proszę o odpowiedź.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2006, 16:58:29 »
Może trochę jaśniej?

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2006, 21:26:35 »
Zgodność wykonania z projektem masz w dzienniku budowy - wpis na końcu w formularzu, który jest dokumentem ważnym.
Inspektor też wpisuje się w dziennik.
a najlepiej poproś o dokumentację powykonawczą obiektu, ważne przy zmianach. W zeszłym roku przerabiałem odbiór własnego bloku, nie było problemów. Inwestor zastępczy trzymał rękę na pulsie, my przyszliśmy na gotowe.  
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2006, 21:33:09 wysłana przez delete »
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2006, 22:03:12 »
Pozwólcie że jeszcze raz zapytam, bardziej dosadnie. Czy pracownik KM (prewentysta) może wykorzystać Strażaków podziału bojowego do sprawdzania wydajności hydrantów wew i zew. w budynku w którym miał swoją prywatną fuchę?  

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 25, 2006, 01:03:29 »
Cytuj
Pozwólcie że jeszcze raz zapytam, bardziej dosadnie. Czy pracownik KM (prewentysta) może wykorzystać Strażaków podziału bojowego do sprawdzania wydajności hydrantów wew i zew. w budynku w którym miał swoją prywatną fuchę?


Odpowiedź zawarta jest w opisie.

Wydajności ani ciśnienia hydrantów straż nie jest w stanie sprawdzić.
Inne tematy jak dostęp do urządzeń przeciwpożarowych (czyt. hydrantów), drogi, oznaczenie itp. zwiazane z późniejszymi działanimi, w ramach zapozania z obiektem - tak.

Opisana praktyka jest czystą prywatą i przekroczeniem uprawnień.

pozdro
Panie Mariuszu


 
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 25, 2006, 15:51:44 »
Cytuj
Pozwólcie że jeszcze raz zapytam, bardziej dosadnie. Czy pracownik KM (prewentysta) może wykorzystać Strażaków podziału bojowego do sprawdzania wydajności hydrantów wew i zew. w budynku w którym miał swoją prywatną fuchę?
Na tak postawione pytanie odpowiem tak:

może - jeżeli ustalenia wewnątrz komendy (czytaj: ustalenia Komendanta dotyczące czynności kontrolno - rozpoznawczych) są takie, że JRG bierze udział w "odbiorze" obiektu i sprawdza między innymi drogi pożarowe i zaopatrzenie wodne (nie mylić ze sprawdzeniem ciśnienia i wydajności hydrantów).
Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby pracownik pionu kontrolno - rozpoznawczego dysponował zastęp gdziekolwiek bez zgody Komendanta.

A gdyby prewentysta nie miał tam fuchy to mógłby swobodnie wykorzystywać strażaków? Nie ma to żadnego związku i myślę, że o tym wiesz retro. Dlatego nie krępuj się i zadawaj pytania wprost bez ogródek.

Poza tym jak pisze delete - praktyki typu prywatna fucha na obiekcie (która nie jest zabroniona), a później służbowe zaangażowanie w sprawę nie powinny mieć miejsca i zgodnie z KPA taki pracownik powinien być odsunięty od sprawy, w którą był zaangażowany prywatnie. Co jeszcze nie oznacza, że popełniono "przestępstwo".

Odbioru każdego obiektu dokonuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlaneg.
Instytucje takie jak np. PSP zajmują jedynie stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym. I to wszystko.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 25, 2006, 17:49:51 »
Cytuj
Poza tym jak pisze delete - praktyki typu prywatna fucha na obiekcie (która nie jest zabroniona), a później służbowe zaangażowanie w sprawę nie powinny mieć miejsca i zgodnie z KPA taki pracownik powinien być odsunięty od sprawy, w którą był zaangażowany prywatnie. Co jeszcze nie oznacza, że popełniono "przestępstwo".

Z tym ostatnim zdaniem nie sposób się zgodzić. Jest w KK taki magiczny art. 231. Istny worek bez dna. Można pod niego podciągnąc nawet użycie samochodu służbowego do celów prywatnych ;), nie mówiąc o takich sytuacjach jak dysponowanie zastępu gaśniczego do podlewania ogrodu pewnej ważnej figury w okresie suszy. Coś mi mówi, że niezawiadomienie przełożonego o wystąpieniu okoliczności wymienionej a art. 24 kpa również może być zakwalifikowane z tego artykułu.... Jeśli się mylę wodniku, to mnie popraw.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 25, 2006, 18:07:26 »
Dziękuję za informację.
hmmm... trudno się jest "nie krępować" tym bardziej że Komendant również prwewntysta. No i rozumiecie.. Jak to śpiewał niegdyś dobry nieżyjący już wokalista "a życie toczyło się dalej". Co za tym idzie i my (zastęp ) przeszliśmy do porządku dziennego. Martwi mnie jednak to że w taki sposób osoby zajmujjące wysokie stanowiska, wykorzystując swoją "figurę", wyrażają swój brak szacunku do osób z podziału bojowego. Pomijam już aspekt matactwa czy też nadużycia. Nie. Rozchodzi mi się o szacunek. Przecież w tym zastępie były osoby które są ojcami, strażakami z wieloletnim stażem zawodowym co za tym idzie i doświadczeniem i przyszły do pracy by  - mówiąc krótko -robić swoje, gasić. A nie wykonywqć prace za kogoś, tym bardziej za darmo. Szacunek panowie szacunek.

Natomiast wydajność i ciśnienie w hydrańcie jesteśmy w stanie okteślić (ciśnieniomierz, przepływomierz).

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2006, 18:36:03 »
Cytuj
Natomiast wydajność i ciśnienie w hydrańcie jesteśmy w stanie okteślić (ciśnieniomierz, przepływomierz).
Hydrantów 25 też? Czy to Wasze standartowe wyposazenie? Do czego go jeszcze uzywacie? Wystawiliscie jakiś dokument z tych pomiarów?

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2006, 20:06:58 »
Żądnego dokumentu, żadnych podpisów.
W przypadku odbioru Bud ZLIV - sprawdzono nawodnienie wszystkich hydrantów, stan tech szafek hydrantowych.
W przypadkach odbierania Supermarketów lub innych domów handlowych pomiary za pomocą przepływomierza (hydranty zaw).
Przyrząd nie jest na wyposażeniu jrg.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2006, 20:55:30 »
Cytuj
W przypadku odbioru Bud ZLIV - sprawdzono nawodnienie wszystkich hydrantów, stan tech szafek hydrantowych.
 
retro - coś ściemniasz. W ZL IV nie stosuje się hydrantów wewnętrznych.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
    • http://
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 25, 2006, 21:06:22 »
Sorki, że się wtrące.
W niektórych garażach budynków ZL IV istnieje obowiązek stosowania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z hydrantami 52.

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2006, 16:02:46 »
Cytuj
W niektórych garażach budynków ZL IV istnieje obowiązek stosowania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z hydrantami 52.
Tak jest w garażach jednokondygnacyjnych powyżej 10 stanowisk i wielokondygnacyjnych, ale nie zauważyłem aby retro wspomniał o garażu, bądź występowaniu jakiejkolwiek innej strefy PM w tym obiekcie. Mniejsza o to.

Ale zauważyłem za to, że ktoś tutaj kreuje się na wyrocznię. No, no, no delete. ;)  
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2006, 16:58:06 »
Niewiem gdzie sie spytac więc pisze w tym temacie. Znacie jakąś stronkę co są tam opisane dokładne rodzaje zagrożen ludnosci z poszczególnymi stopniami?
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 26, 2006, 18:35:51 »
Szczerze, nie wiem o co Ci chodzi. :(  

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 26, 2006, 22:52:54 »
Cytuj
dokładne rodzaje zagrożen ludnosci z poszczególnymi stopniami?
Wchodzisz w tematy, jak sądzę, związane z zarządzaniem kryzysowym. To jest poza PSP. Więc jak pisze azotox rozwiń pytanie.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:53:48 »
dane trzeba sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline TmK_00

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 92
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 27, 2006, 11:48:51 »
Sory to ja zle zapytałem w moim pytaniu . Napisze jeszcze raz nie moge tego tu znalezc , a napewno gdzies to jest tu na forum więc: Budynki i ich częsci lub pomieszczenia ze wzgledu na ich funkcję klasyfikuje się według kategorii zagrożenia ludzi ?? Może znacie jakąs stronę gdzie są opisane dokładnie te kategorie ?
"Wystarczy odrobina tlenu , by wybuchł w śmiertelnym szale ..."

Offline daw_77

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 27, 2006, 12:55:42 »
może chodziło o zawory hydrantowe w W i WW

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 27, 2006, 13:38:56 »
TmK_00 - trywialne pytania zadajesz. Jeżeli masz wykształcenie pożarnicze to się wstydź!

Odpowiedź na twoje pytanie znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zajrzyj też do Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - t.j.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2006, 13:49:27 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline retro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odbiór Obiektu Budowlanego
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 27, 2006, 15:11:38 »
Potwierdzam to co napisał Gambit o garażu podziemnym.
A co z szacunkiem Panowie??