Autor Wątek: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.  (Przeczytany 32228 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 28, 2008, 09:53:34 »
I znów zaczynamy rozmowę o „pietruszce” , ale takie najlepiej się nakręcają na tym forum . 

Naszywki , kolory hełmów , ubrania dowódczo sztabowe itd. 

Fakty są jednak takie – można napisać sobie na hełmie dowódca , naszyć pięć naszywek i jeszcze stetoskop przewiesić przez szyje tylko adekwatnie do tego wszystkiego trzeba sobie radzić z daną sytuacją .  Jeśli jesteś znany wśród swoich kolegów i dobry w tym co robisz nie potrzebujesz oznakowania bo i tak będą liczyć na Ciebie . Natomiast poszkodowany będzie od ciebie tej pomocy oczekiwał . Pogotowie które przyjedzie również szybko oceni twoje umiejętności bez naszywki .  Wiedza na poziomie KSRG daje możliwości  skutecznego radzenia sobie w większości nagłych przypadków ratowniczych. Tylko tak do końca nie jestem przekonany czy dzień po skończeniu kursu .

Pozdrawiam MIKO

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 28, 2008, 10:46:59 »
właśnie o tym mówię, może troszeczkę do tematu zabieram sie od tyłu, ale najważniejsza jest po takim kursie praktyka i ciągłe systematyczne szkolenie!!!! Samo podjęcie tematu szkolenia z ratownictwa medycznego w OSP czy PSP jest dobre, natomiast strażacy w PSP mają za mało godzin na ćwiczenia z tego, dobrze ze znają procedury, umieją założyć kołnierz i podać tlen, ale nawet ta wiedza zniknie gdy się tego nie będzie ćwiczyć. Wiem to z autopsji. pozdr 
EGO = 1 / wiedza

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 28, 2008, 14:28:44 »
również się zgadzam. szkolenie szkoleniem, ale to praktyka czyni mistrza. OSP u mnie w mieście się nie mogą doprosić od Komendy kursów, więc my zamierzamy zorganizować kurs pomocy przedmedycznej  we własnym zakresie, jednak kurs to tylko połowa sukcesu, gdyż możliwości ćwiczenia rzeczy wyniesionych z niego są raczej niewielkie jeśli nie żadne, a ktoś kto z RatMedem nie ma do czynienia na co dzień, może po prostu z czasem zapomnieć co i jak a to może być niebezpieczne dla osoby poszkodowanej, której będziemy musieli pomóc.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 28, 2008, 14:36:41 »



Naszywki , kolory hełmów , ubrania dowódczo sztabowe itd. 

Fakty są jednak takie – można napisać sobie na hełmie dowódca , naszyć pięć naszywek i jeszcze stetoskop przewiesić przez szyje tylko adekwatnie do tego wszystkiego trzeba sobie radzić z daną sytuacją . 

Miko, masz racje tyle o ile. Czlowiek zawsze pozostanie czlowiekiem, to naturalne ze ludzie chca sie pochwalic czyms co robia, czyms co zrobili. Np posiadanie gapy spadochronowej w wosjku zawsze swiadczylo - o to, to jest koles !
Skad ta zawisc do uwidaczniania swoich kompetencji?
Chcecie byc bardziej ratowncizy niz samo ratownictwo ?
to mrzonki- "koledzy i tak wiedza, poszkodowany i tak cie potrzebuje"- coz za etos ! coz za ideal !
ale po co to robisz? po co ratujesz? jakie sa ku temu powody ?
bo jedno jest w tym pewne- nie ma altruizmu !
zawsze cos robisz dla siebie. zeby byc podziwianym ? szanowanym ? dostac bilet do nieba?


 naszywke rowniez dla siebie, bo chcesz czuc podziw, szacunek. w polsce jak ktos sie chwali tym co umie to uwazany jest za czlowieka zadufanego w sobie.
na zachodzie, szczegolnie w stanach, to normalne, ze kazdy chce pokazac co umie, nie tylko poprzez praktyke ale rowniez poprzez ubranie.
rzuc okiem chocby na jakakolwiek publikacje medyczna- od razu znajdziesz kilka skrotow przy kazdym nazwisku.

przez ta przesadna skromnosc jestesmy ciagle na szarym koncu europy a powinnismy byc jej motorem.
najlepsza jest promocja POKORY, za bardzo wyjdziesz przed szereg-" oj chlopie- wiecej pokory "- slyszymy.
wiec wszyscy siedza cichutko, nic nie mowia bo poszkodownay i tak od ciebie tego wymaga.

a plaster cie obchodzi jego naszywka i to ma na ramieniu jak cie takie rzeczy nie jaraja.
ciagla zawisc wyniszcza srodowisko...szczegolnie medyczne


osobiscie mam jedna koszulke z napisaem ratowncitwo medyczne i czerwony polar bez odblaskow i naszywek. wiele razy z tego powodu nie moglem wygladac jak ratownik na obstawach itp :(
nawet na ubraniu sluzbowym naszywek nie posiadam. nie bawi mnie oblepianie sie naszywkami.
ale jak ktos chce, jego sprawa !!!
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 28, 2008, 15:23:42 »
Bulon tylko u nas z reguły wygląd jest odwrotnie proporcjonalny do umiejętności .

Od razu widzę przed oczami taki obrazek – kamizelka taktyczna , stetoskop na szyi , oczywiście staza wystająca z kieszeni , koszulka IRM 2007 , no i oczywiście niezależnie od pory roku słoneczne okulary . Gorzej jak trzeba przejść do konkretów,  tu wygrywają Ci bez gadżetów , w zielonej blokowej koszulce , ale za to z paru nasto letnim doświadczeniem .

Ja nikomu nie bronie emblematów wrtęcz przeciwnie po pięć , co nieznaczy że w mojej ocenie jest to bardziej wartościowy ratownik .

Pozdrawiam MIKO

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 28, 2008, 15:27:32 »
Mnie też nie bawi robienie z siebie słynnego "turbopolarka" czy też "turboratownika" których przypadki były już chyba tu omawiane.

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 28, 2008, 17:39:31 »
Zgodze się z @MIKO.
Nikt nie zabrania noszenia naszywek, koszulek z napisem Ratowni Medyczny czy Ratownictwo Wysokościowe. Nie oznacza to jednak, że po ukończeniu kolejnego kursu (a kurs z zakresu PPP ma już chyba wiekszość strażaków) jesteśmy od razu fachowcami i musimy to pokazywać wszystkim dookoła.

Koszulka "Polish Assistance" - kiedyś nosili ją strażacy, którzy brali udziła w działaniach lub ćwiczeniach międzynarodowch. Obecnie każdy może taka mieć za kilkaziesiąt PLN i znam wiele osób, nawet nie związanych z ratownictwem, którzy takie noszą.

Koleja sprawa - czy właściwa naszywka sprawi, że osoba porazebująca naszej pomocy będzie czuła się lepiej??
Podam przykład zasłyszany od ratowników medycznych z pogotowia. Pojechali na wezwanie do zasłabnięcia. Lekarz i RAT. Medyczny w czerwonych strojach z odblaskami, z adekwtnymi napisami na plecach i na piersi. Zgłaszająca osoba (kobieta ok. 50 lat) otwiera drzwi po czym pyta się kim są. Zdezorientowany ratownik odpowiada: My z telepizzy. Kobieta do nich: to proszę wyjść, bo właśnie czekam na pogotowie...

Jesteśmy strażakami i nosimy oznaczenia Straży Pożarnej. Działasz w grupie ratownictwa chemicznego, medycznego, wysokościowego.. często nosisz koszulke z nadrukiem lub naszywkę na ubraniu służbowym.

Ale nie ma sensu, by każdy strażak, który zaliczył kurs Pierwszej Pomocy fundował sobie naszywkę i wieszał ją sobie na nomexie.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 28, 2008, 18:29:35 »
sék w tym Miko, ze ci ktorzy noszá blokowe ciuchy i mja kilkudzesiecioletnie doswiadczneie niebawem wymra a zostana ci mlodzi niedoswiadczeni w polarach.
jednak i oni nabiora doswiadczenia i mysla ze wtedy zaloza zielone blokowe ciuchy ?
a czemu uwazasz, ze zielone-blokowe jest lepsze od czerwonej porzadnej kurtki ?
osobiscie- na kiejscu kazdego dowodca pana w w blokowych ciuchach i chodakach wywalam bym za kazdym razem z wypadku na odleglosc 50 metrow.

mysle, ze problem jest w tym, ze jesli chodzi o ratownictwo medyczne to kwestia przyzwyczajenia...czy kamizelki polary itp. na swiecie sie tego uzywa ( jak rowniez sa miejsca gdzie sie nie uzywa), i jakos dziala.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 13, 2008, 19:27:54 »
Chłopaki nie o to mi konkretnie chodziło no ale coż jak tyle odpowiedzi to troszkę dokładniej wytłumaczę.W straży jestem od 12 lat jestem dowódcą na SLRt od 5 lat kurs PPPukończyłem 6 lat temu w całej gminie kurs na dzień dzisiejszy ma ukończone 2 osoby wypadki mamy dosyć często i współdziałamy z kilkoma jednostkami JRG i różnymi pogotowiami miałem już kilka przypadków jak na miejsce wypadku dojeżdżała PSP to panowie mi przez głowę sie wciskali poprostu lekceważąc mnie a z ratownictwem jestem na codzień u nas w stacji pogotowia doszkaloam się kiedy tylko mogę takie czasy pozdrowienia.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 13, 2008, 20:09:43 »
to jak Ci wchodzą na głowę, to szybko mów że jesteś ratownikiem medycznym i jeździsz w pogotowiu,
każdy rozsądny od razu Ci da wolną rękę na działania medyczne bo masz większą wiedzę, trzeba tylko powiedzieć kim jesteś. Z czasem zapamiętają. Pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 13, 2008, 22:07:49 »
popieram. musisz niestety się "upomnieć o swoje" - takie czasy;)
nie licz, że ktoś będzie miał czas by patrzeć ci na naszywkę. lepiej jasno powiedzieć dowodzącemu o swoich kwalifikacjach, a nie tylko da ci pracować, a jeszcze sam odczuje komfort psychiczny, że ma na miejscu człowieka znającego się na rzeczy.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 30, 2010, 11:10:24 »
ja zakupiłem sobie ostatnio fajna naszywkę ratownik ksrg i chce ja przy szyć na koszarówke ale nie mogę znalęźć nigdzie gdzie mogę ja u miejscowić pomóżcie

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 30, 2010, 14:54:08 »
ja zakupiłem sobie ostatnio fajna naszywkę ratownik ksrg i chce ja przy szyć na koszarówke ale nie mogę znalęźć nigdzie gdzie mogę ja u miejscowić pomóżcie

a ubierałeś kiedyś choinkę ?
jeśli tak to tak samo przystrój sobie umundurowanie koszarowe, bojowe, wyjściowe i inne jakie tam tylko masz...

weź wzór z tych Panów..




Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 31, 2010, 07:27:47 »
Nie no kolego nie przesadzajmy :P z tymi odznaczeniami

Offline Granders

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 31, 2010, 11:38:16 »
nie ładnie podszywać się pod kogoś, kim się nie jest :) lans i bans... czy jakoś tak się to nazywa:)
Bo życie jest tylko jedno-życie strażaków również...

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 01, 2010, 07:15:51 »
no akurat ratownikiem ksrg jestem i niedługo skończę licenjat ratownika medycznego więc nawet nie mam zamiaru sie podszywać pod kogoś kim nie jestem

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 01, 2010, 08:35:51 »
no akurat ratownikiem ksrg jestem ...
Czy aby na pewno KSRG? "Doumiej" się kolego troszkę!

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 01, 2010, 10:02:08 »
 FREDEK co ty sie tak wielkości liter czepiasz no ale skoro nalegasz.   KSRG pasuje??

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 01, 2010, 11:20:50 »
Myśle że Fredkowi nie chodziło o wielkość liter

Offline Azama

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • ratownik medyczny :]
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 01, 2010, 15:51:14 »
Jeżli już sie czepiamy słow to strażak PSP jest nazywany w ustawie "ratownikiem systemu" a nie ratownikiem medycznym  :kwit: . A tak na marginesie to będąc na studiach o kierunku ratownictwo medyczne do momentu odebrania dyplomu ukończenia szkoły (teoretycznie) nie mam prawa nosić koszulki "ratownik medyczny" a jedynie "ratownictwo medyczne". Taka mała różnica a tak wiele znaczy. Pozdrawiam  :kusm:
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 01, 2010, 22:59:28 »
Oczywiście, że nie chodzi o wielkość liter. Prawie licencjat jednak do czegoś zobowiązuje kolego. Proponuję się zapoznać z art. 10., 13. i 15. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tutaj jest mowa o systemie, ale dotyczy "systemu PRM" a nie "systemu KSRG".
Cytuj
to strażak PSP jest nazywany w ustawie "ratownikiem systemu"
W której ustawie?

Coś o ratownikach systemu mówi rozporządzenie w sprawie organizacji KSRG ale nie w formie definicji.
A co do naszywek, to obowiązuje regulamin umundurowania.
A jeśli się mylę to następne wakacje spędzam na sprzątaniu placu wokół remizy w Mikołajkach Pomorskich.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 23:26:27 wysłana przez Fredek »

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 02, 2010, 07:11:26 »
dzieki kolego jest nas wystarczająco dużo że bardzo dobrze sobie radzimy z remizą oraz jej okolicą :rolleyes:

Offline Azama

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • ratownik medyczny :]
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 02, 2010, 10:58:00 »
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dn 8.09.2006 Art. 16.
1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz Minister Obrony Narodowej
zapewniają przeszkolenie pracowników podległych lub nadzorowanych przez
nich służb, policjantów, funkcjonariuszy, strażaków oraz żołnierzy w zakresie
kwalifikowanej pierwszej pomocy, i uzyskanie przez nich tytułu ratownika oraz
aktualizację wiedzy w tym zakresie.
Niechcący zrobiłam skrót, bo pomyślałam o ratowniku działającym w ramach systemu i napisałam "ratownik systemu".  Przyznaję się do błędu, przepraszam
Do not search for us, we will find You.
Do not wait for us, we are here... all ready.
Do not ask about our name, You know it well.
We are Your Guardian Angels.

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 13, 2010, 20:46:07 »
kolego zrozum fakt ze noszenie naszywki "Ratownik Medyczny" do czegoś zoobowiazuje. A co sie stanie gdy masz taka naszywke a tak na prawde nie umiesz pomoc w razie "W" albo zwyczajnie spanikujesz bo sa widoki ktorych Twoja glowa nie ogarnia i co i co? Z godna naszywka Ratownik Medyczny na ramieniu bedziesz uciekał z miejsca zdarzenia ? Nie przyność hańby ludziom systemu ratownictwa medycznego aaa iii eee w strazy pozarnej jako tako nie istnieje pojecie ratownika medycznego a istnieje pojecie RATOWNIKA, pamiętajmy ze zadne kursy nie robia Cie nigdy w zyciu ratownikiem medycznym - tym Cie robi szkola medyczna policealna badz wyzsza :) Straz Pozarna to kwalifikowana pierwsza pomoc nawet jesli dany strazak ma skonczone wszystkie mozliwe kursy i ma uprawnienia prawie jak RM to i tak nie ma prawa nazwać sie RM'em ot co
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2010, 20:50:28 wysłana przez Vendetta »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Strażak a symbol Państwowe Ratownictwo Medyczne.
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 13, 2010, 22:27:31 »
Temat nie jest taki prosty z wielu powodów , ale uważam że Vendetta chyba trochę się zagalopowałeś w swoich wydumanych przemyśleniach i twoje ambicje  trochę uderzyły Ci do głowy  , a w myśl przysłowia pies który dużo szczeka nie gryzie byle byś nie był pierwszym uciekającym z miejsca zdarzenia .

Pominę również , że naszywka nie czyni z nikogo fachowca i w mojej opinii może każdy mieć 50 cm na plecach i tak jak brygadierzy na miejscu akcji nie robią na mnie wrażenia taki członkowie ZRM – fachowca idzie poznać po sposobie pracy , podejściu itd. i gwarantuje że każdy prawdziwy fachowiec będzie miał te znaczki w głębokim poważaniu, bo po 1 min. oceni czy znaczek przerósł noszącego , czy strażak bez niego powinien mieć znaczek mimo że mu się nie należy . I proszę nie piszcie o uczelniach , jak to ciężko i jakich to fachowców nieprzeciętnych kształcimy , bo z świeżynkami po zacnych uczelniach mam do czynienia na co dzień i owszem mają papierek i na tym pozostańmy . Więc Vendetta proponuje takiego niusa o kwalifikacjach na forum Lekarzy puścić by wyrazili opinie , ale przecież oni również według Ratowników Medycznych nic nie umieją , a również uczelnie kończyli . 
   
Ale jak już jesteśmy przy słynnym znaczku to może trochę historii , bo widzę albo młody wiek , albo amnezja. Znaczek i owszem znany i przypisany do ratownictwa medycznego na całym świecie. Gdy powstawał RatMed w ramach KSRG – ZG ZOSP RP rozpoczął rozpowszechnianie naszywki. Strażaków po kursach było niewielu , w dużym województwie szkoliło się rocznie 40-60 członków OSP . By ich wyróżnić , uhonorować poświecony czas, pojawiły się naszywki . Należy zauważyć że nie było wówczas jeszcze ustawy o PRM z tytułami , a szkoły RM dopiero powstawały . W zamyślę na pewno nie było przesłanie by dyskryminować - raczej by  pokazać że formacja przechodzi przeobrażenia , że również potrafimy udzielać pomocy medycznej do której na marginesie jesteśmy zobowiązani. I tak nadal należy to traktować . Tak jak mało osób rozróżnia strażaków zawodowych od ochotników szczególnie w większych miastach ( choć na różne sposoby się o to zabiega – hełmy , kolory naszywek , w nowych zapisach nawet pełna nazwa – byle by czkawki nie było potem )  , tak społeczeństwo nie odczytuje tej plakietki tak jak jest ona odczytywana przez niektórych medycznych zawodowców . A strażacy to co mają zrobić w ramach plakietki i to co oczekuje od nich społeczeństwo na pewno zrobią . Jest to również pewna forma psychologicznego oddziaływania i osobiście uważam że z tego choćby powodu , jakiś emblemat świadczący że strażacy udzielają Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy powinien istnieć,  choć osobiście nie mam i nie używam , tym bardziej że jako nieidealny strażak w ogóle stronie od Nomexu  ^_^,  obojętnie kto co napisał już również na ten temat na tym forum  :angry:.