Autor Wątek: Alkomat Jednostce  (Przeczytany 4434 razy)

Offline Niepokorny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Alkomat Jednostce
« dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:03:41 »
Witam ostatnio na mojej jednostce zakupiono alkomat. Pytanie moje jest takie czy pracownicy komendy mają prawo badać pracowników jrg alkomatem prosze o pomoc

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:05:30 »
W mojej jesnostce już jest około pół roku.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline Niepokorny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:08:51 »
Ale czy jest jakis przepis który regyluje to kto może i kogo zkontrolować

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:09:03 »
Witam ostatnio na mojej jednostce zakupiono alkomat. Pytanie moje jest takie czy pracownicy komendy mają prawo badać pracowników jrg alkomatem prosze o pomoc
Oraz odwrotnie - np: dla testu.  ^_^  Ech...  :wacko:
Pozdr.
Ps. Bo każdy złodziej to pijak i każdy pijak to złodziej  -_- Lub odwrotnie?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2008, 22:26:16 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:17:45 »
Proponuję zamknąć temat ponieważ zakup alkomatów świadczy o problemie wiadomo jakim ;).

A jeśli szukasz przepisów, proponuję Google - szukaj, na pewno jest - kto może ....... ?

dla przykładu http://kadry.infor.pl/informacje/55,307,Procedury-monitorowania-pracownikow.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2008, 22:20:35 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Niepokorny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:23:58 »
Nie jest tak jak myślisz jak do tej pory niemieliśmy problemów tego typu poprostu ludziom na góże caly czas przychodzą do głowy pomysły jak uprzykrzyć nam życie. Wkońcu wszyscy mamy swój chonor i nie możemy pozwolic żeby nas tak kontrolowano

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2008, 22:37:34 »
Nie twierdzę inaczej, każdy strażak ma honor.
Tylko trudno mi zrozumieć co ma alkomat wspólnego z honorem, ale skoro tak twierdzisz to się zgadzam.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline slawgot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2008, 01:15:39 »
Cytuj
W końcu wszyscy mamy swój chonor i nie możemy pozwolic żeby nas tak kontrolowano
I nie musicie się poddawać takiej kontroli. Zresztą takie badanie nie jest wiążace dla kogokolwiek. Jeżeli faktycznie jesteś "niepokorny" i pewny swego to zażądaj badania krwi w obecności policjantów - a jeśli będziesz w porządku to załóż sprawę z powództwa cywilnego Komendantowi za " naruszenie dóbr osobistych". Bo jeśli już to tylko w obecności "pracodawcy" można dokonać takowego sprawdzenia "własnym alkomatem". I poćwicz chłopie i "honor" i "górze" - bo strach patrzeć. Góra z górą sie nie zejdzie - a człowiek z człowiekiem zawsze !
"Nie bójcie się przyjaciół. Przyjaciele mogą was tylko zdradzić. Nie bójcie się wrogów. Wrogowie mogą was tylko zabić. Bójcie się ludzi obojętnych. Oni nie zdradzają ani nie zabijają, ale to za ich milczącą zgodą dzieje się zdrada i zabijanie."

Offline mars

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2008, 01:30:14 »
I żadac protokołu z badania oraz uprawnień do wykonywania tych badań!na pismie!

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2008, 08:25:53 »
Dz.U.02.147.1231
2002-10-09 zm. Dz.U.02.167.1372
USTAWA
z dnia 26 października 1982 r.
o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
(tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231)
(tekst ujednolicony)

Art. 17.
1. Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają
obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione
podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał
alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być
podane pracownikowi do wiadomości.

2. Uprawnienia kierownika zakładu pracy, o którym mowa w ust. 1, służą
również organowi nadrzędnemu nad danym zakładem pracy oraz organowi
uprawnionemu do przeprowadzenia kontroli zakładu pracy.
3. Na żądanie pracownika, o którym mowa w ust. 1, kierownik zakładu
pracy lub osoba przez niego upoważniona jest obowiązana zapewnić przeprowadzenie
badania stanu trzeźwości pracownika.


Jak widać badanie przeprowadza się na żądanie pracownika. Chyba że istnieje uzasadnione podejrzenie że pracownik spożywał lub jest w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.
Nakazywanie pracownikowi poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest naruszeniem dobra osobistego, jakim jest wolność. Zgodnie z przepisami KC dobra osobiste człowieka pozostają pod ochroną prawa cywilnego i możesz żądać zadośćuczynienia pieniężnego za naruszenie tego dobra.
Myślę że temat został już wyjaśniony.
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 11, 2008, 11:05:11 »
Nie jest tak jak myślisz jak do tej pory niemieliśmy problemów tego typu poprostu ludziom na góże caly czas przychodzą do głowy pomysły jak uprzykrzyć nam życie. Wkońcu wszyscy mamy swój chonor i nie możemy pozwolic żeby nas tak kontrolowano
Skoro to jest głowny powód to spodziewajcie się niebawem testerów na posiadanie narkotyków w organizmie  :wacko: ^_^
A wracając do alkomatu to jakbyście nie mieli nic na sumieniu to olelibyście to czy on jest czy go nie ma.
U mnie w KW alkomat jest od 5 lat a może i dłużej i nikt nie robi afery z tego powodu

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2008, 14:04:42 »
Witam!
Miałem swego czasu taki przypadek:
Byłem d-cą zmiany w m.wojewódz. K-dt sam (za kołnierz nie wylewający), już po dzwonkach o zmianie służby "napuszczony" przez p. sekretarkę /ufff!!!/ wpadł na rozchodzącą się zmianę i stwierdził, że co najmniej 80% jest po spożyciu  ^_^ Tak wogóle to mamy pisać raporty o zwolnienie, bo i tak Nam idzie na rękę. Bardzo chciał kogoś zastraszyć, by wbrew wszystkiemu zaczął donosić.  :wacko:
Nie mieliśmy takiego obowiązku, ale chyba w 12 zapakowaliśmy się jakoś do busa /z p. sekretarką oczywiście z przodu/ i udaliśmy sie na badanie krwi, a co!  -_-
Cd.. to, że jedziemy wg. niej <tam>, a My - gdzie indziej! Później przyłapałem ją jak sama niesie probówki do laboratorium. Mało nie doszło do ponownego pobierania krwi (szkło by się roztrzaskało!).
W międzyczasie do chwili ujawnienia mi wyników badań, trwało nadal zastraszanie zmiany.
Efekt końcowy był taki, że nikomu nic nie wykazało, a koszty badania i transportu poniosła Komenda, a wg. mnie powinien osobiście K-dt, wraz z tą panią, bo nie było żadnych przesłanek ku temu.  Próbowałem, by ich obciążono, ale wiadomo jak to kiedyś było... :angry:
Pozdr.
Ps. Prywatnie o mało mu później za To /będąc już gdzie indziej/ w dupę nie nakopałem, ale dobrze, że się jakoś powstrzymałem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2008, 14:10:29 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2008, 17:39:49 »
Nie jest tak jak myślisz jak do tej pory niemieliśmy problemów tego typu poprostu ludziom na góże caly czas przychodzą do głowy pomysły jak uprzykrzyć nam życie. Wkońcu wszyscy mamy swój chonor i nie możemy pozwolic żeby nas tak kontrolowano

zamiast alkomatu powinni Wam zakupić słowniki języka polskiego...

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2008, 21:56:48 »
Nikt który nie ma problemów przyjścia do pracy  trzeźwy nie powinien obawiać  sie alkomatu , pewnie że  posłuży on przede wszystkim do sprawdzenia pracowników JRG , ale pamiętajcie działa to w dwie  strony , jak wyczujesz  kolegę z góry (z biura , z komendy ) że jest wczorajszy także możesz poprosić o zbadanie człowieka alkomatem  , więc  trzeźwy strażak to dobry strażak .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline Niepokorny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 11, 2008, 23:09:10 »
z góry przepraszam wszystkich za słownictwo niestety nie wszyscy są idealni niektórzy tak mają co do niektórych wypowiedzi to nie obawiam się tego że mogą mnie chcieć skontrolować chodziło mi tyko o to na jakiej podstawie będą chcieli to zrobić skoro według prawa  pracodawca musi zauważyć u pracownika jakie kolwiek przysłani  swiadczące o tym że jest on pod wpływem
1. Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają
obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jjeżeli zachodzi uzasadnione
podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał
alkohol w czasie pracy
. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być
podane pracownikowi do wiadomości.
Nijak ma się to do tak zwanych kontroli wyrywkowych jeżeli nie zachodzi jakie kolwiek podejżenie żer pracownik jest czemu kolwiek winien to pracodawca nie ma podstwy prawnej do skontrolowania pracownika chyba ze jak mówi kolega slawgot "I nie musicie się poddawać takiej kontroli. Zresztą takie badanie nie jest wiążace dla kogokolwiek. Jeżeli faktycznie jesteś "niepokorny" i pewny swego to zażądaj badania krwi w obecności policjantów - a jeśli będziesz w porządku to załóż sprawę z powództwa cywilnego Komendantowi za " naruszenie dóbr osobistych". Bo jeśli już to tylko w obecności "pracodawcy" można dokonać takowego sprawdzenia "własnym alkomatem" pozdrawiam

Offline sEB-q

  • JRG
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 20, 2008, 22:53:47 »
czasy sie zmieniaja i spolecznosc coraz czesciej wystepuje do sadu , po niektorych akcjach ratowniczych ( a przynajmniej jak nie wystepuja to strasza ze wystapia) wiec KM czy d-ca jrg woli sia zabezpieczyc, wiadomo jak co ,to on po tylku dostanie a pozniej szef zmiany, ja problemu nie widze , nigdy nie ide na sluzbe "po spozyciu" bo to i moje i kogos inego zycie, wiec jak ktos chce kontrolowac to prosze bardzo , zreszta juz to slyszalem ze "my od tego jestesmy zeby nas kotnrolowac" .....tylko kto kontroluje kontrolujacych ????? to chyba jest zasadnicze pytanie.

wiec niepokorny skoro jestes "czysty" to skad ta bulwersacja?? samym faktem kontroli? to powinienes albo zmienic prace albo sie przyzwyczaic bo czego jak czego ale kontrol to ci e strazy chłopie nie zabraknie, pamiataj bierz to na miekko , ty rob swoje a oni niech swoje cudują.........
Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2008, 11:56:20 »
Przeczytałem cały temat i może jestem w błędzie ale @niepokorny to trochę z tym wszystkim przesadzasz - taka jest rola niektórych osób i jak chcą to im będę dmuchał w godzinach kiedy jestem na służbie i co godzinę - takie mają uprawnienia i to trzeba przyjąć. Tak jak to, że ktoś przeprowadzi inspekcję gotowości bojowej czy kontrolę kompleksową jakiejś komendy.
Jak jesteś czysty to i tak się nie masz czego bać - jak jest inaczej to sam oceń.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 21, 2008, 16:05:06 »
kolega ma nick niepokorny i widocznie taki tez jest w życiu... to bardzo nieładnie.
Kontrola to kontrola... przełożony ma prawo zrobić kontrolę w czasie Twojego snu i na nic tu Twoje biadolenie...
Ogólnie coś kręcisz chłopaku

Offline Prewentysta7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Alkomat Jednostce
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 23, 2008, 14:21:49 »
Ja też bym nie dmuchał. Nie chodzi o to, że jak "jesteś czysty to co ci zależy dmuchać". Tu chodzi o przestrzeganie określonych norm. Jeśli nie piję to nie będę nikomu udowadniać swojej trzeźwości. Komendant ma prawo odsunąć od wykonywania obowiązków jeśli ma uzasadnione podejrzenia, że jestem po. Jeśli tak jest to odsuwa, jego prawo. Wtedy ja żądam badania krwi lub wizyty policjantów. To jest jasno określone.
Jeśli zmienią przepisy lub ustawę o PSP to mogę dmuchać przy rozpoczynaniu służby, w trakcie (np. co godzinę) i na zakończenie. Wtedy nie mam nic przeciwko. Oczywiście takiemu badaniu powinni być objęci wszyscy bez wyjątku i codziennie. Komu by to bardziej zaszkodziło? Napewno nie mi.

Można też spojrzeć z innej strony. Każda jednostka poza normami prawnymi ma swoje zwyczaje. Np.: Ktoś jest wczorajszy i ma wpadkę na alkomacie. Dostaje wezwanie na dywanik i ma "ustnego" ostrzegacza. Komendant dobry chłop mówi - jeszcze raz i wylot! Wtedy nikt problemu by nie robił z dmuchania, bo w sumie to tylko dla dobra strażaków i ludzi. Poza tym, chyba już nie te czasy by trzeźwieć w pracy.