Autor Wątek: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?  (Przeczytany 21998 razy)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« dnia: Kwiecień 04, 2008, 12:41:48 »
Pytanie jak w temacie.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2008, 12:51:44 »
skoro jednostka OSP to stowarzyszenie wiec chyba można (można należeć przecież do rożnych stowarzyszeń, wystarczy ze opłacasz składkę członkowską) ale uprzedzam mogę się mylić
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2008, 14:48:49 »
skoro jednostka OSP to stowarzyszenie wiec chyba można (można należeć przecież do rożnych stowarzyszeń, wystarczy ze opłacasz składkę członkowską) ale uprzedzam mogę się mylić

Oczywiscie, nie ma przeciwwskazan, chyba ze statut ktoregos ze stowarzyszen zabrania nalezenia do innego o podobnym charakterze ;)

Pytanie, na ile ma to sens - ale jezeli pytasz o to, to widocznie ma sens :) Rozumiem, ze przez jakis czas jestes w rejonie jednej, przez pozostaly czas w rejonie kolejnej OSP, a nie wybierasz do ktorej pojedziesz jak sie bedzie palic ;) Chyba, ze masz dwie OSP w miejscu zamieszkania :]

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2008, 18:23:57 »
Jestem tego żywym przykładem. 
Pracuję jako zawodowy  strażak i oprócz tego członek Zarządu w dwóch OSP.
Główny problem to podwójna  składka i często brak czasu wolnego.
Poza tym musisz podjąć bardzo ważną decyzję w sprawie zawodów w sporcie pożarniczym - tzn. w której drużynie będziesz startował.   Zdradzę ci moją decyzję - w żadnej - aby nie być posądzonym o sabotaż.  Jestem natomiast trenerem obydwu  :wacko:
Pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2008, 09:55:24 »
Meku jestem pełen podziwiam dla Ciebie, wybrałeś najlepsze wyjście z sytuacji :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2008, 18:54:16 »
A tak żartem to  - po zawodach zawsze można powiedzieć  -    MOJA DRUŻYNA WYGRAŁA !!!    ^_^ :wacko: ^_^
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2008, 21:34:05 »
jak najbardziej pozytywne :mellow: bo wiesz, że ta 2 drużyna nie zaskoczy Cię i wiesz jaki ma czas -_-
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2008, 20:38:06 »
Może sie wytłumacze dlaczego chce należec do dwóch OSP. Aktualnie jestem członkiem OSP Wielki Mędromierz gdzie mieszkam niestety musze sie przyznac ze biegam jak szalony i praktycznie robie wszystko za zarząd, który kompletnie nic nie robi. Współpracy zero z ich strony. Dojeżdzam 10 km do Tucholi do szkoły wieczorowej i tam jest OSP Tuchola która znajduje sie przy komendzie powiatowej PSP, ludzie tam coś robią, starają się mają szkolenia. Najchętniej to bym sie przeniósł do Tucholi niestety wiem że jak z medromierza odejde to kilka innych osób też to zrobi i jednostke bedzie można tylko zaorać z drugiej strony jak sie bedzie palic w mojej miejscowości to znajac zawisc naczelnika nie zabierze mnie do akcji bo powie ze nie należe do jednostki. Jeżeli chodzi o drużyne to nie bede startował w żadnej bo u nas zawody są 11 maja (niedziela) a ja niestety jestem w pracy.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2008, 13:43:16 »
@Grzesiekstrażak nie poddawaj się ! 
Piszesz że pokazujesz sie z dobrej strony.  Pamiętaj że ludzie to widzą i pamiętają.
Myślę że Twój problem polega na tym że to Ty sam chcesz uzdrowić jednostkę. Po mojemu to musisz zwerbować i zarazić kilku swoich zwolenników.  Wtedy rewolucja  jest blisko. 
Następnym krokiem jest zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania i mając większość głosów odsuniesz maruderów od władzy.
Ja to przerabiałem w 2004r. gdy zmienił się kom. gminny był to impuls aby wstąpić do kolejnej jednostki, aby ich poprzeć, popchnąć i pomóc.
Osiągnęliśmy sukces - obecnie jednostka jest przodującą w województwie.

Wracając do Ciebie to działalność w drugiej jednostce potraktuj jako podpatrywanie, porównywanie i uczenie się, by muc zdobyte doświadczenie zastosować w swojej macierzystej jednostce.
Tylko czy na pewno musisz być członkiem ?
 Ja bym Cię nazwał sympatykiem naszej straży i "w ramach pomocy wzajemnej"  ^_^  Ty byś przychodził na dyżury (ja się cieszyć - osoba więcej) a w ramach integracji z grupą uczestniczysz w Naszych szkoleniach (Ty się cieszyć)  a w wolnych chwilach podpatrujesz działalność nie zainfekowaniego zarządu (ty znów sie cieszyć)  ^_^
Porozmawiaj z naczelnikiem nad takim rozwiązaniem.
Walcz dalej !
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2011, 17:53:56 »
Witam!
Zastanawiałem się ostatnio czy można należeć do dwóch odrębnych jednostek OSP w tym samym mieście. Oczywiście, że mogę sobie odpowiedzieć na to pytanie, że lepiej jak to będzie jedna a konkretnie, niż dwie po trochu. Pytam natomiast dlatego, że jedna jest długo działającą już OSP, która należy do KSRG, ma dobry sprzęt i ludzi, a także wyjeżdża do normalnych zdarzeń. Druga natomiast jest dosyć "świeża" a jej celem nie jest gaszenie pożarów, a ratownictwo medyczne. Do jednej mam trochę daleko, żeby zdążyć na alarm, ale od czasu do czasu w miarę możliwości staram się tam być. W tej nowszej bywam częściej, bo też trochę więcej się dzieje i częściej mogę tam brać udział w zabezpieczeniach czy akcjach. Wiem, że w dwóch OSP można być, ale czy mogę brać udział w akcjach i tu i tam, jeśli oczywiście się uda i jedna z tych jednostek będzie zadysponowana do akcji? Czy muszę być tylko w jednym JOT? Dodam tylko, że ta druga (medyczna) nie jest jeszcze w KSRG i jako tako nie ma jeszcze JOTu.
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2011, 18:03:56 »
Nie ma przeciwwskazań prawnych abyś należał do kilku OSP i tym samym wypełniając obowiązki statutowe brał udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych oraz innych zajęciach.
Są jednostki należące do KSRG które nie powołały JOT-ów i jest to zgodne z obowiązującym prawem. JOT jest częścią składową OSP i nie ma przeszkód abyś należąc do OSP był włączony do ich JOT-ów.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2011, 15:55:31 »
W tym wszystkim jest tylko jeden problem - jak się liczy dla ewidencji ile członków OSP jest to nie uwzględnia się członków "podwójnych" tylko liczą Ciebie normalnie. Gdyby np było 10 takich jak Ty w dwóch OSP to wystarczy że jedna OSP ma alarm prędzej od drugiej i w drugiej nagle brakuje 10 ochotników - którzy widnieją na papierku.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 01, 2011, 17:15:53 »
W tym wszystkim jest tylko jeden problem - jak się liczy dla ewidencji ile członków OSP jest to nie uwzględnia się członków "podwójnych" tylko liczą Ciebie normalnie. Gdyby np było 10 takich jak Ty w dwóch OSP to wystarczy że jedna OSP ma alarm prędzej od drugiej i w drugiej nagle brakuje 10 ochotników - którzy widnieją na papierku.

Bez sensu. Nie  widzę żadnego związku z tym, w ilu jest ewidencjach. Każda OSP ma swoją ewidencję i wykazuje ilu ma druhów. Co z tego, że dwie OSP wykażą tego samego druha, skoro formalnie jest członkiem obu OSP?! Według mnie kompletnie nie ma żadnych przeciw wskazań do tego, aby należeć do dowolnej liczby OSP. Wręcz twierdzę, ze to jest dobre zjawisko, ponieważ można czerpać z dobrych rozwiązań i wdrażać je w innej OSP.

Online oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2011, 23:53:59 »
No i sprawdź w statutach czy nie ma przeciwwskazań należenia do 2 jednostek.

Znam jednostkę, która ma zapis w statucie zabraniający należenia do innej OSP z tego samego miasta.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 02, 2011, 15:15:10 »
podymacz mi nie chodzi o przepisy tylko chodzi mi o sytuacje z życia wziętą. Jeden czy dwóch członków należących do dwóch OSP to żaden problem - a nawet jak piszesz pozytywne aspekty współpracy i przekazywania doświadczeń. Natomiast zakładam sytuacje gdy np. 1 OSP wyjeżdża do zagrożenia lokalnego i zabiera ze sobą iluś tam druhów. Później 2 OSP dostaje alarm i cóż z tego że mają zapisanych 30 ludzi jak 10 z nich już nie ma bo są w 1 OSP w akcji. Jeden czy tam dwóch ludzi to nie problem gorzej jak większość aktywnych członków OSP należy do więcej jak jednej jednostki.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline maciejz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 14, 2011, 11:28:41 »
Czyli nie ma przeciwwskazań do tego, żeby należeć do dwóch JOT, ewentualnych należy szukać w statucie danej OSP? Myślę, że w przypadku powyższych jednostek, o których wspomniałem nie będzie kłopotu z zebraniem ludzi, nawet jakby obie udawały się w jedno miejsce. Gdyby ktoś jeszcze miał coś do dodania to z ciekawością przeczytam a póki co dziękuję za wiadomości.
OSP Kraków osiedle Zbydniowice:http://osp.krakow.pl/user_news.php?user_id=30

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 14, 2011, 22:45:57 »
Przyłączam się do  opinii poprzedników z szczególnym wskazaniem  na  oliwera.
Ale  dorzucę kilka niezapisanych przeciwwskazań  np. płacenie dwóch składek   :cooo:  ,  pełnienie funkcji w dwóch zarządach i najgorsze - złośliwe uwagi  gdy zginie jakiś sprzęt np. zgubiony klucz hydrantowy  - usłyszysz że to ty wyniosłeś go do sąsiedniej jednostki   :zle:.   Przy naliczaniu ekwiwalentu pieniężnego skrupulatne sprawdzanie przez upierdliwców gdzie jesteś wpisany po wspólnej akcji obu jednostek.  :karabin:   Temat ubrań i butów to przepychanka.    :stop: :rruletka:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 16, 2011, 14:08:40 »
Meku ja również sie przyłączam nie ma przeciwskazań. Jeśli cos robic to robic to na 100% a nie rozdrabniać się. Działaj w jednej a w drugiej bądź czlonkiem wspierajacym.

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 16, 2011, 14:24:06 »
A co w przypadku zawodów gminnych OSP? (Bo rozumiem że chodzi tutaj o przynależność do dwóch OSP w jednej gminie bo dojeżdżanie do gdzies daleko do OSP troche mija sie z celem... ) mogę należeć do jednej ubogiej jednostki zarówno w sprzęt jak i ludzi i do drugiej lepszej należącej do KSRG. I przychodzi pora zawodów. W pierwszej z tych jednostek jestem potrzebna aby była ekipa wogóle, ale w drugiej przebywam częściej i wolałabym tę reprezentować... Beznadziejna sytuacja by to była  :-\  Podobnie z wyjazdami. Choć tutaj zapewne każdy prędzej dotrze do OSP w swojej miejscowości.
Moim zdaniem przynależność do dwóch OSP teoretycznie tak ale praktycznie nie...
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 16, 2011, 18:57:02 »
Ja mam u siebie w jednostce strażaka który jest również strażakiem w drugiej OSP nasze miasta są oddalone o 80 km od siebie tam mieszka a u mnie w mieście chodzi do szkoły więc w sezonie szkolnym jeździ z moja osp do działań a jak jest tam to ze swoją i nie narzekamy na chłopaka jest uczynny i pracowity :)

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 10, 2012, 23:16:45 »
Pytanie jak w temacie, czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach naraz. Proszę o odpowiedź. Czy są na to jakieś statuty ? Dzięki z góry.
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 10, 2012, 23:18:32 »
Jeśli statut nie zakazuje, to można.


Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 11, 2012, 09:07:34 »
Nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań prawnych. Teoretycznie statut którejś z jednostek może mieć zapis zakazujący przynależności do innej jednostki, ale wątpię.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 11, 2012, 10:07:14 »
możesz byc członkiem, ale nie możesz reprezentowac na zawodach (jeżeli są z tej samej gminy ...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy można być czynnym członkiem OSP w dwóch jednostkach?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 11, 2012, 10:11:43 »
w Mojej jednostce mam kolegów nawet dwóch którzy są u mnie i jeszcze gdzieś więc można spokojnie nawet w 100 jednostkach :)