Autor Wątek: Jaką prowadzicie księgowość?  (Przeczytany 9940 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Jaką prowadzicie księgowość?
« dnia: Kwiecień 02, 2008, 23:52:40 »
Ostatnio byłem na szoleniu skarbników na którym pani księgowa z oddziału wojewódzkiego wmawiała nam że musimy wszyscy prowadzić pełną księgowość.

Czy ktoś wie coś na ten temat? Czy jest na to podstawa prawna?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2008, 08:11:49 »
A na jakiej podstawie?
Ściągnięte przed chwilą ze strony sejmowej, a więc chyba aktualne.

USTAWA
z dnia 15 lutego 1992 r.
o podatku dochodowym od osób prawnych

Art. 17
1. Wolne od podatku są:

4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części
przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku
prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji
podatkowej,


Czy dyskutowaliście z nią? Może mówiła o oddziałach związku, bo na pewno księgowość musi prowadzić zarząd gminny.
W mojej OSP prowadzimy tylko książkę skarbnika oraz spis inwentarza w książce gospodarza oraz dokumenty spisu z natury oddzielnie dla własnego oraz komunalnego majątku, protokoły kasacyjne. Nigdy, nawet poprzednio, nie prowadziliśmy księgowości.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2008, 08:25:49 »
Fredek , Pedros jesteście zarejestrowanym stowarzyszeniem ?

To  wybierzcie się do najbliższego urzędu skarbowego i spytajcie jaką dokumentacje musi prowadzić stowarzyszenie, u Nas są jednostki które miały już kontrolę i po nocach  dokumentacje tworzyły . I nawet wypisywanie protestów w gazetach nic nie dało .

Mało tego OSP obowiązuje pełna księgowość z planem kont itd.

Poza tym spróbujcie bez bilansu np. ubiegać się o pożytek publiczny , no chyba że jakiś urzędnik łamie przepisy lub się nie zna .

I proszę ja tylko pisze jak jest , nie komentuje , więc nie wieszajcie psów na mnie , pomijam że za 200-300 zł na rok idzie znaleźć księgową, która te kilka rachunków obrobi . My dogadaliśmy się z Urzędem Miejskim  i za jakieś parę złotych premii robi to ich księgowa  .

Pozdrawiam MIKO

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2008, 08:57:27 »
No toś mnie zasmucił, chyba do komisji Palikota napiszę. Jak ja nie lubię papierów. Dzięki za radę. Chyba mamy problem z językiem polskim, bo wcześniej w Małopolsce inaczej czytali a teraz jeszcze w Wielkopolsce? Co za urzędasy? A może tamci prowadzą działaność gospodarczą, albo założyli OPP?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2008, 10:39:36 wysłana przez Fredek »

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2008, 09:58:45 »
W mojej gminie wpadła kontrola z US do sąsiedniej OSP. Jedyne do czego sie doczepili to był podatek od kupna samochodu (nie złożyli papierka o umorzenie podatku). A tak to przejrzeli książkę skarbnika, faktury i sobie pojechali. żadnej afery nie było, a księgowości nie prowadzą (tylko książka skarbnika i rachunek bankowy).

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2008, 12:17:34 »
U mnie też pani z Urzędu Skarbowego stwierdziła, że nie muszę prowadzić pełnej księgowości.  Musi to być w takiej formie aby wszystkie przychody i wydatki dały się sprawdzić na kontroli.  My prowadzimy książkę posiadanego sprzętu oraz książkę obrotów gotówkowych i bankowych, plus wyciągi,  faktury itp.
Pozdrawiam Krzysiek 

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2008, 16:36:12 »
MIKO - nie masz na szczęście racji. Jak widać też miałeś spotkanie z panią Łucją.

Oprócz tego co przytoczył Fredek jest też waży dla nas dokument:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 listopada 2001r.

w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej

1.1 Przepisy rozporządzenia stosuje się do niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej a w szczególności do:

1) stowarzyszeń
...

2.1 Jednostki o których mowa w 1.1 prowadzą księgi rachunkowe


Warto to rozporządzenie przeczytać w całości bo jest tam wiele ciekawych rozwiązań właśnie dla stowarzyszeń.

Poza tym pani Łucja nie potrafi mi do dziś podać podstawy prawnej swojego toku rozumowania. A my prezentujemu już dwie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2008, 19:24:47 »
Owszem ale  ja nie bronię Łucji – tylko realizując wiele programów finansowych dla OSP , pożytku itd.  trafiałem na ścianę bez wyjścia . Więc wolałem załatwić, że w prezencie zrobi to jakaś księgowa niż kombinować . Nie wiem w czym problem przy pewnych kosztach działalności OSP 50 zł na książkę z planem kont świata nie przewróci .
Zresztą inaczej - spytaj się @085 , co było w jego jednostce, jak sam nie wie to niech spyta Rysia to mu powie .

Pozdrawiam MIKO

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2008, 10:49:33 »
Witam

OSP nie została zwolniona z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Być może niektóre urzędy skarbowe mniej rygorystycznie na to patrzą.
Żeby się dowiedzieć jak Wasz US się zapatruje na podobną kwestię, można wysłać do nich zapytanie prawne. Ja tak zrobiłem i oczywiście odpisali mi tak jak prawo nakazuje. Ciężko jest się sprzeczać z interpretacją przepisów przytoczonych, w tym piśmie, przez US. Sama książka skarbnika na pewno nie wystarczy.

Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2008, 16:53:53 »
Włączając się do dyskusji mogę tylko dodać, że moi poprzednicy mają rację. Na dzień dzisiejszy jednostki OSP nie są zwolnione z prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Sama książka skarbnika jest nie wystarczająca.
Dodatkowym "utrudnieniem" w tym roku jest dostarczenie do US (przynajmniej u nas) nowych zaświadczeń REGON ze względu na zmianę nr PKD w grudniu 2007 r. Po otrzymaniu takowego zaświadczenia z Urzędu Statystycznego trzeba jeszcze złożyć NIP 2 (aktualizacyjny) w US.
Czyli wszędzie kolejki.
 
Były wcześniej projekty ustaw zwalniające OSP z prowadzenia tych ksiąg i sprawozdań.
Można przeczytać tu:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/0/02E5DF739CBE4F9FC125728400381704/$file/1422.pdf

Ale cały projekt, jak wiemy został odrzucony w całości, a argumenty jakie użył Rząd można przeczytać tu:
http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/5231E52795AA90A6C125735B004BBF7A/$file/0236105.pdf

Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie prowadzenia rachunkowości OSP biurom rachunkowym, ale to wiąże się z kosztami i nie każdą OSP na to stać.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2008, 21:36:47 »
grzela - dzieki za wypowiedź.
Nas w wielkopolskim zmuszaj ą do prowadzenia pełnej księgowości mimo, że nie ma na to podstawy prawnej. Rozumiem że jednostka do której należy np. MIKO prowadzi pełną księgowość bo musi z powodu korzystania z grantów, itd... ale wmuszanie tego wszystkim OSP bez wyjątku uważam za nadgorliwość...

A u mnie skarbnicy zaczynają mówić o rezygnacji z funkcji... i o to chodziło związkowi? Żeby nas umęczyć, czy żeby nam pomagać?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2008, 09:18:55 »
Pedros ale dlaczego tak piszesz ?

Idź do urzędu lub jakiejś dużej firmy na twoim rejonie która ma pełna księgowość , te kilka dokumentów które mają OSP zrobi Ci jakaś księgowa za dobrą bombonierę . A skarbnik po prostu będzie miał tylko porządek w papierach , a jego rola w tym żadna poza nie zgubieniem papierków . Nasz skarbnik też był blady jak zobaczył to wielką książkę , ale dziś jest już zadowolony bo raz na kwartał zanosi te kilka faktur oraz wyciągów bankowych  i nic go więcej nie obchodzi .

Pozdrawiam MIKO

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2008, 11:20:41 »
Czy możecie w takim razie na podstawie tych wyjaśnień z urzędów skarbowych wyjaśnić z czego (jakich dokumentów) nas to:
4d) dochody jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej - w części
przeznaczonej na cele statutowe; w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku
prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji
podatkowej,

w stosunku do innych stowarzyszeń zwalnia?

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2008, 11:18:03 »
Witam kolegów pozytywnie nastawionych !
Obudźcie się skończyła się partyzantka i dziczyzna w OSP (od 2002 roku należało już prowadzić pełną księgowość)
- PIS się doszukał i chciał to wyprostował - bo nielubi nas.
Jak uważacie że niemusicie prowadzić pełnej księgowości to fajnie - życzę powodzenia !
Podajcie głośno z jakich jesteście OSP to może znajdzie się gorliwy urzędnik US to Was wyprostuje !
Znam z autopsji przypadki chwalenia się i to w prasie że OSP nie musi prowadzić księgowości i co ?? !!
dostali wezwanie i musieli przedstawić pełny bilans z 3 ostatnich lat. Teraz już nietwierdzą że nietrzeba -
Urząd Skarbowy szybko im wytłumaczył !
Miko ma racje, ale i tak zrobicie jak uważacie ale szkoda wtedy Waszego Prezesa i Skarbnika ! chyba żaden z was nie piastuje tej funkcji  :rolleyes:
Pozdrawiam


 

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2008, 20:04:55 »
Darek3XP:
PIS nas nie lubi... no to już wszystko jasne... biedny związek...

Nie mów tyle tylko po prostu podaj podstawę prawną. I już.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 06, 2008, 22:27:25 »
Darek3xP bzdury piszesz. Udajesz mądrego, ale nie wiesz, że księgowość obowiązywała już od mniej więcej połowy lat 90. Po interwencjach na zjazdach wojewódzkich w 2002 r. i na zjeździe krajowym, rozszerzono zapis w punkcie 4d  o: (nie chce mi się szperać aby pokazać Ci dzienniki ustaw)
w tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
Na tej podstawie wiele jednostek w moim województwie przestało prowadzić księgowość (niektóre nie zdążyły jej nawet zaprowadzić). Więc zamiast być złośliwym odpowiedz, co się zmieniło. I nie wciskaj nam kitu, że uległość wobec urzędasów to jest negatywne nastawienie, bo niedługo niewolnikiem zostaniesz. Dla mnie to jest wyważenie kolejnej furtki przez urzędniczą hydrę. Dziwię się, że nikt tego nie poruszył na zjeździe krajowym. Mogę powiedzieć tylko, że w moim województwie nie ma tego problemu, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Uważam, że ci którzy dostali takie interpretacje powinni poinformować komisję Palikota, bo po co było strzępić język w 2002.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2008, 21:21:37 wysłana przez Fredek »

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 08, 2008, 21:19:56 »
Dobrze że przez Ciebie Fredek bije taka mądrość, a bzdury to sam piszesz !
Jeżeli w Twoim województwie nietrzeba prowadzić pełnej księgowości to super !
To pewno też faktury wpisujesz w zeszyt nutowy  ^_^ super - napisz gdzie jest tak dobrze ?
Niestety u nas jest troszkę inaczej ! Nie mam ochoty na te gierki, nienamawiam na prowadzenie pełnej księgowości !
- ale porządek w dokumentach musi być ! i u mnie tak jest ! i na pewno śpię spokojnie !!!
Pozdrawiam !

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 09, 2008, 07:25:16 »
 No cóż, prowadząc firmę można prowadzić pełną księgowość, księgę przychodów i rozchodów, rozliczać się ryczałtem i jeszcze coś tam. Za każdym razem mając porządek w papierach. Odpowiedz mi co stoi na przeszkodzie aby takich uproszczonych metod nie stosować w OSP, szczególnie jeśli ze składkami ma się kilkaset złotych przychodu w roku.
Darek3xP jeśli korzystasz z  programu do prowadzenia gospodarki finansowej "Symfonia" to faktury możesz wpisywać tylko w zeszyt nutowy ^_^.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2008, 16:55:56 wysłana przez Fredek »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2008, 09:54:08 »
Jestem akurat po wizycie w Urzędzie Skarbowym bo postanowiłem sie przekonać kto ma racje.
Oczywiście nie obyło się bez wizyty w kilku pokojach i "narady wojenej" bo drążyłem temat dogłębnie.

Rezultat:

OSP jako stowarzyszenia nie prowadzą pełnej księgowości o ile przeznaczaja swoje dochody na działalność statutową.

Poza tym:

Darek - jeśli uważasz, że za 50zł ktoś ci rozliczy cały rok w pełnej księgowości to nie wiem na jakim świecie ty żyjesz... pomyśl: bilans otwarcia wymaga kilku danych: m.in: wartość środków trwałych. Jeśli OSP posiada na własność budynek strażnicy i np. jeden samochód to musi wpisać ich wartość. Pytam panią Łucję (księgowa oddziału wojewódzkiego ZOSP) - "Skąd mam wiedzieć jaka jest aktualna wartość tak wielkiego budynku?" ODp. pani Łucji - "Oczywiście muszę mieć papiery od rzeczoznawcy."
Pani Łucja oczywiście nie ma pojęcia ILE KOSZTUJE RZECZOZNAWCA!
Pani Łucja wogóle nie ma pojęcia o życiu OSP i gdyby w mojej firmie pracowała taka księgowa to zostałaby zwolniona w ciągu jednego dnia!
Pani Łucja wymyśliła sobie, że OSP nie moga już chodzić po dyngusie, nie mogą sprzedawać kalendarzy, itp bo takich przychodów nie można prawidłowo udokumentować.

Gratuluje związkowi pani Łucji... mam nadzieję że więcej nie będzie robiła ludziom wody z mózgu.

Bardzo jestem ciekaw dlaczego - na tym samym szkoleniu - po burzliwej dyskusji kiedy to pani Łucji wyraźnie brakowało kompetencji co chwila musiał zabierać głos dyrektor biura (A.J.) i spokojnie tłumaczył coś zupełnie odwrotnego niż pani Łucja. Na koniec dyskusja trwała już tylko pomiędzy nimi a skarbnicy z całego powiatu mieli niezły ubaw.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 09, 2008, 10:27:25 »
Jestem akurat po wizycie w Urzędzie Skarbowym bo postanowiłem sie przekonać kto ma racje.
Oczywiście nie obyło się bez wizyty w kilku pokojach i "narady wojenej" bo drążyłem temat dogłębnie.

Rezultat:

OSP jako stowarzyszenia nie prowadzą pełnej księgowości o ile przeznaczaja swoje dochody na działalność statutową.

Tak jak pisze Pedros.
Jako jednostka swoje dochody przeznaczamy tylko na działalność statutową. Skarbnik składa do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe CIT-8 wraz z protokołem komisji rewizyjnej.
Cytuj
Sprawozdanie finansowe a CIT-8
Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Zatwierdzone sprawozdanie finansowe można złożyć z CIT-8 albo z odrębnym pismem przewodnim.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 09, 2008, 16:34:46 »
W tym kraju to już chyba "normalność"-jednakowe przepisy a ich interpretacje różniste. W moim powiecie (nie wiem jak w reszcie) jest podobnie jak piszą koledzy powyżej.
Cytuj

Jako jednostka swoje dochody przeznaczamy tylko na działalność statutową. Skarbnik składa do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe CIT-8 wraz z protokołem komisji rewizyjnej.
U nas jeszcze "wyrywkowo" , raz na jakiś czas Prezes lub Skarbnik są wzywani do US z Książką Skarbnika i wszystkimi rachunkami za dany rok celem ich weryfikacji. Np. "mój" Prezes był w ubiegłym roku i p. Urzędnik stwierdziwszy, że w Książce jest blisko 200 wpisów i pokaźna teczka rachunków oraz faktur, sprawdził zgodność tylko największych wydatków i po problemie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2008, 07:02:35 wysłana przez Sylwek »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 09, 2008, 21:25:27 »
Pedros nie złość się tak, ta wasza pani Łucja jest być może bardzo dobrą księgową oddziału związku i na tym stanowisku się sprawdza. Ale nie musi być dobrym instruktorem dla skarbników. A za to, że tak się stało, ponosi odpowiedzialność kierownictwo biura. I w tym miejscu zarząd jak i komisja rewizyjna powinni zrobić niezłą burę.

Offline gregor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 09, 2008, 22:29:34 »
U mnie jest podobnie - do konca marca CIT 8 i CIT 8/0, a oprócz tego, na początku roku jeszcze pismo tej treści:
                                                                  N a c z e l n i k
                                                             Urzędu Skarbowego
                                                             w ........................


Na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) informuję, że osiągane dochody Ochotnicza Straż Pożarna przeznacza na cele statutowe. Nie osiąga przychodów z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie dokonuje wydatków na cele inne niż określone w art. 17 ust. 1b, 1e, 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższe oświadczenie składamy celem zwolnienia od obowiązków wynikających z art. 25 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jaką prowadzicie księgowość?
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 10, 2008, 12:14:16 »
Zapomniałem wcześniej dodać, że takie pismo do Naczelnika US również składamy i o ile pamiętam jest ono m.in. podstawą do zwolnienia ze składania comiesięcznych deklaracji CIT-ileś tam.