Autor Wątek: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP  (Przeczytany 1521850 razy)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4075 dnia: Czerwiec 21, 2013, 12:58:52 »
Panowie jeszcze raz na tapetę zadanie z traktorem, pojawia się parę razy na testach... Treść: Traktor ciągnie przyczepę ze stałą prędkością siłą F=104 kN, przyczepa ma ciężar G=104 kN, Wypadkowa wszystkich sił ma wartość:
No i teraz testy mówią że odpowiedź prawidłowa w kluczu jest "Nie można powiedzieć ile, bo nie ma informacji o oporze ruchu" a na mój rozum, jeśli ciągnie ze stałą prędkością to chyba jasne że chodzi o I Zasadę Dynamiki i jej treść "Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działające siły się równoważą, to ciało to pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym" Także ja bym odpowiedział że wypadkowa wszystkich sił ma wartość zero.
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline fcbdz19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4076 dnia: Czerwiec 21, 2013, 13:21:27 »
Jeżeli prędkość jest stała to siła wypadkowa wynosi 0 i nie ma możliwości żeby inaczej było. Samo słowo "stała prędkość" mówi nam że siły ciągu równoważą się z oporami ruchów, więc jest informacja o oporach ruchu, ale nie dosłownie. Stała prędkość zawsze jest kiedy siła wypadkowa =0. Ruch przyśpieszony/opóźniony kiedy siła wypadkowa jest większa od 0. Więc masz rację. A w odpowiedziach do testów jest błąd i tyle,

Offline InfoOdBoga

  • SAPSP Krk
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4077 dnia: Czerwiec 21, 2013, 13:23:38 »
W 199x roku była jeszcze odpowiedz 0... teraz nie wiadomo dlaczego zmienili-.- może podważyli teorie Netwona;d

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4078 dnia: Czerwiec 21, 2013, 13:35:59 »
Jeszcze jedno zadanie: 6/2007 Fizyka
Przez dwa równoległe przewodniki ustawione w odległości r od siebie płyną prądy o zgodnych zwrotach i wartościach odpowiednio równych I i 4I. Wartość wektora indukcji pola magnetycznego pochodzącego od tych przewodników w połowie odcinka łączącego te dwa przewodniki możemy obliczyć korzystając z formuły matematycznej:

Klucz sugeruje odpowiedź b) B=uo5I/pi R

No ale... Wg mnie indukcja B wokół prostoliniowego przewodnika ma wzór B=uoI/2 pi R. Oczywiście posługując się "regułą śruby prawoskrętnej" kręcąc od wektora r odległości do l przewodnika (prawo Biota-Savarta) da nam przeciwne zwroty indukcji, więc zasada superpozycji Bwypadkowe=B1-B2 czyli wg mnie powinno wyjść

B=uo3I/ pi R czyli odpowiedź C

Bo 2 przed pi skróci się z 1/2 przed R zapomniałem o tym i wcześniej dałem odp A
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4079 dnia: Czerwiec 21, 2013, 21:11:40 »
Ja wolę fizykę łatwiej mi wchodzi fizyka bo rok temu poległem na punktach ujemnych teraz pocisnąłem do przodu mocno z fizyką ale niestety gorzej mi idzie chemia, nie umiem "wkuwać" na pamięć ważniejszych pierwiastków, ważniejszych reakcji... Z chemii idą mi podstawowe informacje. Co do prawa Biota-Savarta widzę nikt mi nie odpowie co do pytań z przewodnikami, ale tak mi się wydaje (i tak też na internecie widziałem) że dwa przewodniki równolegle do siebie o prądzie zgodnym do siebie "przyciągają się" (siła elektrodynamiczna czy jak jej się ona zwie) a wektory indukcji pól magnetycznych są do siebie przeciwnie skierowane. No chyba żeby prądy płynęły w różne strony.

Sorry ale do serca wziąłem sobie ubiegłoroczną porażkę na testach i nie chciałbym w tym roku znowu na testach plamę dać...
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

frosowsky

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4080 dnia: Czerwiec 22, 2013, 09:57:46 »
Ice-Man co do przewodników masz racje, prądy które płyną w tą samą stronę przyciągają się w przeciwną się odpychają.

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4081 dnia: Czerwiec 22, 2013, 17:33:40 »
zad. 1/2002  Czy jest do tego jakiś wzór? Jak to zrobić?

zad. 4/2002  Nie wiem.

zad.5/2002   Nie wiem.

zad. 6/2002 Tu mam wątpliwość. W jednym teście mam, że prawo załamania światła określa, że kąt załamania zmienia się proporcjonalnie do kąta padania, a w innym roku, że stosunek sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania ma wartość stałą? Która odp jest prawidłowa?

zad. 8/2002 Nie wiem.

zad. 17/2002 Nie wiem.

zad. 21/2002 Zrobiłem, ale podajcie odpowiedź swoją dla sprawdzenia ;)

zad. 23/2002 Wyjdzie 12,5%?

zad. 24/2002 B czy D? Zjawisko fotoelektryczne to nie to samo co emisja fotoelektronowa?

I jeszcze na koniec chciałbym zadać pytanie czy współczynnik załamania światła to stosunek długości fali w ośrodku odniesienia do długości fali w innym ośrodku czy odwrotnie? Spotkałem się z dwoma wersjami.

Tak dla sprostowania to nie czekam na gotowe. Proszę o pomoc. Jestem z fizyki słaby i ten rok 2002 to kompletnie mnie rozłożył. Dzięki za wyrozumiałość.


Offline maltanski

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • Cel: SA PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4082 dnia: Czerwiec 22, 2013, 17:56:10 »
zad4. - b
zad5 - d
zad6 - b
zad6 - c ( stopień swobody określa liczbę zmiennych układu, które można zmienić bez automatycznego spowodowania zmian pozostałych zmiennych )
17 - c
23 - tak. 12.5%
Im więcej potu wylejesz dziś, tym mniej krwi wylejesz jutro!

Offline InfoOdBoga

  • SAPSP Krk
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4083 dnia: Czerwiec 22, 2013, 17:57:43 »
z tego co widze bez urazy ale jak z jednego roku tyle nie wiesz to sialaa;/
4/2002 zawsze zachodzą procesy egzoeneretyczne to takie które oddają z układu do otoczenia;d
5/2002 --->m=k*I*t
Porób sobie na różne strony:)
wynik to 0.111g.
6/2002 B
8/2002 C 3stopnie swobody+3 stopnie (oś y,z,x)
17/2002 Całka krzywoliniowa;)
21/2002 2.4m
23/2002 tak dokładnie 12.5%:)
24/2002 nie nie to samo a poprawna jest emisja fotoelektronowa;)

To do tego współczynnika (bezwzględnego) to wzór masz n=c/v
v – prędkość światła w danym ośrodku
c – prędkość światła w próżni (c = 299 792 458 m/s)
n – bezwzględny współczynnik załamania

Względnego:
n=n2/n1
n1 - bezwzględny współczynnik załamania ośrodka 1 (z którego wychodzi światło)
n2 – bezwzględny współczynnik załamania ośrodka 2

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4084 dnia: Czerwiec 23, 2013, 01:17:31 »
Spokojnie Panowie ;) Tak nie wiem tylu rzeczy ponieważ uczę się od 1,5 tygodnia, a ile czasu zostało każdy wie. Jadę spróbować. Co ma być to będzie. Więcej czasu nie miałem i tyle ;) A Wam jestem wdzięczny za pomoc ;) Pozdro ;)

Panowie, wątek poświęcony jest TESTOM i tylko testom. Inne wasze odczucia proszę wylewać w wątku
Kto do SA PSP w 2013r?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2013, 09:56:24 wysłana przez robn »

Offline Rysiu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 316
  • Be your own hero
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4085 dnia: Czerwiec 23, 2013, 10:36:54 »
Cisnienie wywierane przez gaz doskonaly na scianki naczynia zalezy miedzy innymi :
A od objetosci naczynia rodzaju i temp
B od objetosci naczynia masy gazu i jego Temp
C od rodzaju gazu jego masy i temp
D od rodzaju gazu masy molowej i temperatury

Ciagle dumam czy to bedzie B czy C

Offline AlonsoF150

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4086 dnia: Czerwiec 23, 2013, 11:30:01 »
Odnośnie tego zadania, to sądzę, iż to będzie odpowiedź B.

Offline hugo06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4087 dnia: Czerwiec 23, 2013, 12:07:24 »
Cytuj
Cisnienie wywierane przez gaz doskonaly na scianki naczynia zalezy miedzy innymi :
A od objetosci naczynia rodzaju i temp
B od objetosci naczynia masy gazu i jego Temp
C od rodzaju gazu jego masy i temp
D od rodzaju gazu masy molowej i temperatury

Ciagle dumam czy to bedzie B czy C

To jest odp B

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4088 dnia: Czerwiec 23, 2013, 19:40:10 »
Dobra czyli te teorie to jadę na blachę, bo innego rozwiązania nie widzę, zad. 21/2002 udało mi się zrobić, ale dwóch nie i kolejny rok jest, w którym się upewniam.

zad. 1/2002  Ktoś wgl wie o co tutaj chodzi?

zad. 5/2002  Tak jak mówiłeś info m=k*I*t=k*Q,  obliczyłem Q=300C,  do obliczenia mam masę m,  skąd mam wziąć k(równoważnik elektrochemiczny)?

zad. 2/2001 Mam tu niby B, ale dlaczego? Masa nie ma wpływu, a prędkość jest ruchem jednostajnym prostoliniowym w tym wypadku więc pasują mi odpowiedzi A,B i C?

zad. 5/2001 Zmaleje 8 razy?

zad. 11/2001  A?  Katalizator przyspiesza, Inhibitor opóźnia

zad. 15/ 2001  Tutaj nwm, podajcie jak to liczycie, bo nawet nie mam tutaj wariantów odpowiedzi.

Większość zadań to chcę się upewnić, bo mam jakieś słabe testy gdzie rozwiązując wychodzi mi zupełnie coś innego niż ktoś to zrobił ;) Czekam na propozycję :D

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4089 dnia: Czerwiec 23, 2013, 20:16:28 »
Co do katalizatorów i inhibitorów. Gdyby w 2013 pojawiło się pytanie na którym masz wybrać, co jest czynnikiem opóźniającym przebieg reakcji i miałbyś katalizator ujemny i inhibitor, należy zaznaczyć inhibitor. Katalizator ujemny jest pojęciem "nieprofesjonalnym" a wręcz błędnym, faktycznie był stosowany w paru podręcznikach w szkołach średnich na przełomie XX i XXI wieku i dlatego testy zawierały tą odpowiedź jako prawidłową, jednakże obecnie powinno się stosować pojęcia:
Przyspieszenie przebiegu reakcji powoduje katalizator
Opóźnienie lub zatrzymanie przebiegu reakcji powoduje inhibitor
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4090 dnia: Czerwiec 23, 2013, 20:42:13 »
Proszę o pomoc do zadań ;D nie widziałem katalizatora ujemnego nigdzie ;D nie robię testów z 9x lat ;)

Offline InfoOdBoga

  • SAPSP Krk
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4091 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:02:16 »
kataliza-przyspiesza jak opóźnia :)
katalizatory=przyspieszają
inhibitory-opózniają ;d

Inni mówią inaczej to na tyle.

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4092 dnia: Czerwiec 23, 2013, 22:57:09 »
Kataliza, katalizator - przyspieszenie
Inhibicja, inhibitor - opóźnienie

Info jak możesz to odwołaj się do tych zadań moich ;) Dodałem kolejny roczek z pytaniami i wątpliwościami ;)

Offline fcbdz19

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4093 dnia: Czerwiec 24, 2013, 00:38:44 »
@rafalt1717

Wyręczę trochę Info ;)

zad. 1/2002

Alkany reagują z Fluorowcami na zasadzie substytucji, czyli jeden atom fluorowca wchodzi w miejsce wodoru alkanu, drugi zaś tworzy związek z oderwanym atomem wodoru tworząc chlorowcopochodne i produkt uboczny w tym wypadku jest to HBr. I na pewno będzie to Alkan, bo reakcje Alkenów i alkinów działają na zasadzie Addycji, czyli związek podłącza się do wiązania wielokrotnego tworząc nowy związek bez produktu ubocznego. Z resztą w odpowiedziach są podane same Alkany, więc wiemy, że to będzie substytucja.

Br2-80g/mol
wzór alkanów-Cn H2n+2

CnH2n+2 + Br2 -->CnH2n+1Br + HBr

Z treści zadania wiadomo, że CnH2n+1Br waży 137g/mol
Brom wskoczył za wodór, czyli masa wzrosła o 80 od atomu bromu i zmalała o 1, bo oderwał się wodór, tak więc różnica mas między szukanym alkanem a chlorowcopochodnym wynosi 79g/mol
Tak więc 137-79=58
58g/mol - tyle waży nasz węglowodór, teraz wystarczy podstawić do wzoru ogólnego alkanów.


wzór alkanów-Cn H2n+2
C-12g/mol
h-1g/mol

12n+1x2n+2=58
12n+1x2n=56
12n+2n=56
n=4

C4 H10 jest to wzór butanu.


zad. 5/2002 

Równoważnik elektrochemiczny liczysz ze wzoru:

k=M/n x 96500C

M-masa molowa jonu
n-ilość moli/wartościowość jonu.
96500 C - stała Faradaya

W tym wypadku stopiony NaCl zawierajony Na+ i Cl-.
Więc
M-35,5g/mol
n-1

k=M/n x 96500C

k=35,5/1 x 96500C
k=0,000368.

mnożysz k razy ładunek i masz wynik.
Nie sądzę żeby takie zadania były na testach, bo to bez kalkulatora ciężko liczyć  :P


zad. 2/2001

Skoro na cząstkę działają siły to siły zmieniać jej energię kinetyczną, ale tylko kosztem energii potencjalnej. Więc energia całkowita jest stała

zad. 5/2001 Zmaleje 8 razy?

Tak. Bo jeżeli średnicę zwiększamy 2 krotnie, to pole przekroju zwiększamy 4 krotnie.

zad. 11/2001  A?  Katalizator przyspiesza, Inhibitor opóźnia

TAK

zad. 15/ 2001 Tutaj nwm, podajcie jak to liczycie, bo nawet nie mam tutaj wariantów odpowiedzi.

Wzór na prędkość liniową ruchu jednostajnego po okręgu.
v=2piR/T
v-prędkość liniowa
R-promień
T-okres

Zależność pomiędzy prędkością kątową a liniową.

W=v/r
v=Wr


v-prędkość liniowa
W-prędkość kątowa
r-promień

Robimy z tego jeden wzór, czyli za "v" wstawiamy "Wr (prędkość kątowa razy promień":

Wr=2piR/T
skracamy to co zbędne.
W=2Pi/T
podstawiamy za T - 4s.

W=2pi/4
skracamy i ładnie wychodzi.

W=pi/2

Odpowiedź B. Promień w tym zadaniu nie jest nam do niczego potrzebny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2013, 00:43:49 wysłana przez fcbdz19 »

Offline rafalt1717

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4094 dnia: Czerwiec 24, 2013, 10:46:57 »
zad. 1/2002  Wgl nie rozumiem twojego rozumowania w tym zadaniu. To co napisałeś jest prawdą, ale ja mam treść zadania taka: Próbka gazu o masie 8g zajmuje objętość 2,3 I pod ciśnieniem 40cm słupa Hg. Jaką objętość zajmie gaz w , gdy ciśnienie zwiększy się do 60cm słupa Hg? Nic tu o żadnym Bromie nie ma ;p

zad. 5/2002 Dzięki za wzór na równoważnik elektrochemiczny. A czy masa molowa nie powinna być 71g? Po elektrolizie mamy dwa chlorki bo jest to gaz?

Do reszty nie mam wątpliwości ;)

Offline InfoOdBoga

  • SAPSP Krk
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4095 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:14:00 »
1/2002
m=0.008kg
v=2.3dm3=0.0023m3
p=0.4m=3924Pa

39423--------0.0023m3
5886------------------- x
x=3.45dm3

tak prościej chyba ;d

Offline Vreal2012

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 531
  • cel CS PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4096 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:28:24 »
zad. 1/2002  Wgl nie rozumiem twojego rozumowania w tym zadaniu. To co napisałeś jest prawdą, ale ja mam treść zadania taka: Próbka gazu o masie 8g zajmuje objętość 2,3 I pod ciśnieniem 40cm słupa Hg. Jaką objętość zajmie gaz w , gdy ciśnienie zwiększy się do 60cm słupa Hg? Nic tu o żadnym Bromie nie ma ;p

zad. 5/2002 Dzięki za wzór na równoważnik elektrochemiczny. A czy masa molowa nie powinna być 71g? Po elektrolizie mamy dwa chlorki bo jest to gaz?

Do reszty nie mam wątpliwości ;)
Zad 1/2002 jest błąd w druku powinno być 12,3l a nie 2,3. Było to już na forum..
Nigdy nie pozwól by strach przed działaniem wykluczył cię z gry!
Lubie z@pierd@l@ć!
Patrz w lusterka motocykle są wszędzie! LwG;)

Offline szeras

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • SA PSP Krk
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4097 dnia: Czerwiec 24, 2013, 12:41:38 »
Jeszcze mam proźbę co do zadań chemicznych z roku 2007, a konkretnie do zadania 3, 7, 8, 10 ,11 i 22. Gdybyście byli mili i podali mi poprawne odp z uzasadnienie, dzięki serdeczne.

Offline maltanski

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • Cel: SA PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4098 dnia: Czerwiec 24, 2013, 12:50:02 »
Zad 3 - b
Zad 7 - c  (  64*0.3=19.2 )
Zad 8 - b ( porównujesz liczbe wodorów )
zad 10 - c
zad 11 - a
zad 22 - d

Im więcej potu wylejesz dziś, tym mniej krwi wylejesz jutro!

Offline swistu88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #4099 dnia: Czerwiec 24, 2013, 14:13:46 »
Panowie mam prosbe, moze ktos mi podeslac testy z poprzednich lat, najlepiej z rozwiazaniami. bylbym bardzo wdzieczny