Autor Wątek: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP  (Przeczytany 1521842 razy)

Offline G4mB1t

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2175 dnia: Kwiecień 30, 2012, 13:09:44 »
Tutaj wrzucilem test z 2009 : http://speedy.sh/dMs39/Testy-2009-1.pdf

benny

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2176 dnia: Kwiecień 30, 2012, 13:38:02 »
Fizyka zad. 33/1999 pojawiło się również w roku 2010

Siła grawitacji działająca na mase m znajdującą sie na powierzhni ziemi w porównaniu z siła grawitacji, która działałaby na tę mase na planecie o tym samym promieniu i o masie dwukrotnie wiekszej od masy ziemi jest:
a) 4 razy mniejsza
b) 2 razy mniejsza
c) 2 razy wieksza
d) taka sama

według klucza i osób układających, sprawdzających testy poprawna odpowiedz to C według mnie B

ponieważ siła F1 jest 2 razy mniejsza od F2 a w pytaniu występuje "...w porównaniu z..." czyli dwa razy mniejsza.

Dobrze myślę czy może to ja tego nie rozumiem?

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2177 dnia: Kwiecień 30, 2012, 16:34:39 »
Fizyka zad. 33/1999 pojawiło się również w roku 2010

Siła grawitacji działająca na mase m znajdującą sie na powierzhni ziemi w porównaniu z siła grawitacji, która działałaby na tę mase na planecie o tym samym promieniu i o masie dwukrotnie wiekszej od masy ziemi jest:
a) 4 razy mniejsza
b) 2 razy mniejsza
c) 2 razy wieksza
d) taka sama

według klucza i osób układających, sprawdzających testy poprawna odpowiedz to C według mnie B

ponieważ siła F1 jest 2 razy mniejsza od F2 a w pytaniu występuje "...w porównaniu z..." czyli dwa razy mniejsza.

Dobrze myślę czy może to ja tego nie rozumiem?


Poprawna odpowiedź to opowiedź B. Korzystamy tutaj z prawa powszechnego ciążenia albo można też z natężenia pola grawitacyjnego ale to na to samo wychodzi. Sila wzajemnego przyciągnia jest wprost proporconajlna do iloczynu mas tych ciał i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości R między nimi. 

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2012, 16:51:33 wysłana przez bartekZ »

benny

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2178 dnia: Kwiecień 30, 2012, 17:43:54 »
W testach pojawia się dość sporo dwuznacznych pytań no i błędne klucze według których sprawdzane są prace. A w tym roku nowe zasady i ujemne punkty za złą odpowiedź która po prostu może się okazać nie zgodna z kluczem który jest błędny. Więc w tym roku może być ciekawie jeśli pojawią się nie jasności które bywają co roku bo stawka jest spora jeśli komuś zależy, w poprzednich latach co najwyżej można było dostać 0 pkt teraz -3. Wiec może w tym roku osoby układające testy wezmą się w garść i otrzymamy bezbłędny test albo chociaż nie zawierających błędów z poprzednich lat. Bo jak na SA PSP trochę nie przystoi.

i wniosek jest taki że po zmianie zasad które stawiają wiedzę nad sprawność niech wymagana wiedza będzie zgodna z tym czego uczą książki. Czyli te wymagania powinny w pierwszej kolejności być kierowane ku osób które układają testy żęby to właśnie one wykazały sie wiedzą i w tym roku stworzyli bezbłędny test bez żadnych nie jasności.

powodzenia w nauce.

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2179 dnia: Maj 01, 2012, 07:58:34 »
Fizyka 7/1999

7. Która z podanych niżej jednostek nie jest jednostką natężenia pola grawitacyjnego?
a) kg*m2/s2
b) m2/s2
c) N/m
d) kG/s2

Wiadomo, że jednostką natężenia pola grawitacyjnego jest m/s^2 bo . Skąd się wzieły te odpowiedźi w ogóle?? Opowiedź poprawna to odpowiedż B. Ale nie rozumiem skąd odpowiedzi a,b i d?? Bo z treści zadania wynika ze to są własnie jednostki natężenia pola grawitacyjnego. Proszę o pomoc.

??????????????????

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2180 dnia: Maj 01, 2012, 22:21:16 »
Nie wiem jaki masz problem ... ''która z podanych niżej jednostek nie jest jednostką natężenia pola grawitacyjnego'' m^2/s^2 to jednostka potenciału pola grawitacyjnego nie natężenia więc zaznaczasz ją jako tą co nie pasuje i tyle a reszta jest nieistotna do treści zawartej w pytaniu ... masz rozpisane jednostki to się domyśl co mogą oznaczać ...

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2181 dnia: Maj 01, 2012, 22:23:57 »
m^2/s^2 to tyle samo co J/kg w jednostkach

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2182 dnia: Maj 02, 2012, 00:05:41 »
Nie wiem jaki masz problem ... ''która z podanych niżej jednostek nie jest jednostką natężenia pola grawitacyjnego'' m^2/s^2 to jednostka potenciału pola grawitacyjnego nie natężenia więc zaznaczasz ją jako tą co nie pasuje i tyle a reszta jest nieistotna do treści zawartej w pytaniu ... masz rozpisane jednostki to się domyśl co mogą oznaczać ...

Po przeczytaniu pytania , mozna wyciagnac wniosek ze pozostale odp czyli a,b,i d to wlaśnie jednostki natezenia pola grawitacyjnego. Tutaj mam problem. Piszesz, ze "reszta jest nieistotna do treści zawartej w pytaniu"- no właśnie dla mnie jest. bo a,c,d tez nie są jednostkami natężenia pola. Twoje rozumowanie polega mniej wiecej na takim czymś. Pytanie Do czego nie służy zegarek?

a) do mycia zębów,
b) do wiązania obuwia,
c) do spuszczania wody w klozecie,
d) do zabijania mrówek.   

Czyli wedlug Ciebie np. na pewno nie służy do wiązania obuwia więc resztą się nie przejmujemy, to nie ważne, bo "reszta jest nieistotna do treści zawartej w pytaniu". Wychodzi na to, ze zegarek sluzy do a , c i d. O to mi chodzi.

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2183 dnia: Maj 02, 2012, 08:46:18 »
No cóż to zawiążę nim buty i przy okazji obczaję, która godzina ...

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2184 dnia: Maj 02, 2012, 10:07:55 »
Czyli wg Ciebie (oczywiście ja nie mówie ze  mam racje, w takim przypadku nie pytałbym)         a) kg*m2/s         c) N/m       d) kG/s2    to są jednostki natężenia pola grawitacyjnego, tak?

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2185 dnia: Maj 02, 2012, 10:25:13 »
Nie powiem Ci człowieku na 100% czy są czy nie bo nie jestem fizykiem czy chemikiem. Otworzyłem podręcznik pierwszy lepszy do matury i czytam co oznaczać mogą jednostki, najbardziej nie pasuje mi odp. B bo to potenciał więc go zaznaczam, zapytałem kilku znajomych przygotowujących się i też podobnie podchodzą do pytania więc uważam, że to dobre zaznaczenie. Jak masz rozmyślać tak o każdym pytaniu to pozdrawiam i powodzenia na testach...

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2186 dnia: Maj 02, 2012, 10:58:15 »
Jak dla mnie to jest trochę uczenie się pytań na pamięć. Bo np. odpowiedż D też moze byc poprawna, czemu nie? Ja sie nie spotalem zeby natezenie mierzyli w kg/s^2. Bez żadnej uszczypliwości też życzę Ci powodzenia na testach.

Offline dylan123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2187 dnia: Maj 02, 2012, 14:54:00 »
Witam jakiem macie odpowiedzi w 16/2010Fizyka, 19/2010 też fizyka? Mi żadna odpowiedź nie pasuje. Z góry dzięki za pomoc  :P

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2188 dnia: Maj 02, 2012, 15:22:07 »
Fizyka 2010 :
16 :B
19 :B

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2189 dnia: Maj 02, 2012, 17:18:59 »
Dwa połączone nicią klocki o masach 1 kg i 2 kg ciągniemy siłą F. Siła napinająca nitkę, łączącą dwa klocki, jest równa
a) 1/3 F
b) 1/2 F
c) F
d) 2/3 F

Wg mnie są tutaj 2 poprawne odpowiedzi. Mianowicie op A i D. W zadaniu nie jest powiedziane o którego klocka przykładamy siłę?? Co o tym myślicie?? 

Jeżeli przyłożymy siłę do klocka o masie 2kg to siła naciągu będzie równa 1/3 F, jeżeli przyłożymy do klocka o masie 1kg to siła naciągu bedzie równa 2/3 F. Co z tym fantem zrobić?

benny

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2190 dnia: Maj 02, 2012, 18:44:04 »
Dwa połączone nicią klocki o masach 1 kg i 2 kg ciągniemy siłą F. Siła napinająca nitkę, łączącą dwa klocki, jest równa
a) 1/3 F
b) 1/2 F
c) F
d) 2/3 F

Wg mnie są tutaj 2 poprawne odpowiedzi. Mianowicie op A i D. W zadaniu nie jest powiedziane o którego klocka przykładamy siłę?? Co o tym myślicie?? 

Jeżeli przyłożymy siłę do klocka o masie 2kg to siła naciągu będzie równa 1/3 F, jeżeli przyłożymy do klocka o masie 1kg to siła naciągu bedzie równa 2/3 F. Co z tym fantem zrobić?


Do zadania tego jest dołączony rysunek na którym jest dokładnie pokazany zwrot siły F i tym się kierujemy, czyli wychodzi odp. D 2/3F.

benny

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2191 dnia: Maj 02, 2012, 23:01:46 »
zad8 / 2000 / Dwa opory: R i 4R dołączono równolegle do napięcia U. Natężenie prądu:
a) U/5R
b) U/R
c) U/4R
d) 2U/3R

według klucza poprawna odpowiedz to C, niby wiem jak to zrobić równoległe łączenie oporów 1/r=1/r +1/r a potem prawo Ohma no ale nie wychodzi proszę o wytłumaczenie.

zad24 / 2001 / Układ pobrał ciepło równe 1200 J i wykonał pracę równą 100 J . Jego energia wewnętrzna zmieniła się o:
a) 1600j
b) 800j
c) 1200j
d) 400j

zmiana energii wewnetrznej = wykonana praca + pobrane ciepło --->  praca jest ujemna czyli -100 + 1200 czyli = 1100j mam rację czy coś źle rozumuje?   

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2192 dnia: Maj 03, 2012, 08:11:20 »
zad24 / 2001
Po pierwsze z tego co pamiętam to chyba żle przepisałeś to zadanie bo ma być ...wykonał pracę równą 400J.....

1 zasada termodynamiki: przyrost energii wewnetrznej rowny jest sumie dostarczanego ciepła oraz pracy wykonanej przez SIŁY ZEWNĘTRZNE.

Czyli 1200J-400J=800J   odp B.  Dobrze myślisz ale żle przepisałes zadanie . PZDR

benny

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2193 dnia: Maj 03, 2012, 08:21:11 »
zad24 / 2001
Po pierwsze z tego co pamiętam to chyba żle przepisałeś to zadanie bo ma być ...wykonał pracę równą 400J.....

1 zasada termodynamiki: przyrost energii wewnetrznej rowny jest sumie dostarczanego ciepła oraz pracy wykonanej przez SIŁY ZEWNĘTRZNE.

Czyli 1200J-400J=800J   odp B.  Dobrze myślisz ale żle przepisałes zadanie . PZDR

Dzieki, tak własnie myslałem że jest coś źle miałem błąd w druku zamiast 400j --> 100j, a nie byłem pewny.

Offline dylan123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2194 dnia: Maj 03, 2012, 18:50:02 »
Witam jakie macie odpowiedzi w zadaniach:
13/2007/fizyka
1/2007/fizyka
15/2007/fizyka
4/2007/chemia
10/2010/fizyka
20/2008/fizyka

pytam ponieważ nie każde zadanie jest trudne, a jednak odpowiedzi są różne w niektórych to nawet wychodzą mi z poza podanych odpowiedzi, z góry dzięki za odpowiedź.

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2195 dnia: Maj 03, 2012, 23:47:31 »
podaj na pw treści tych zadań to z przyjemnością pomogę ;)

Offline dylan123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2196 dnia: Maj 04, 2012, 10:12:59 »
2/2007
Z działa o masie 1000Kg zostaje wystrzelony pocisk o masie 2 kg z prędkością  o wartości 500 m/s pod kątem 60 stopni do poziomu. Prędkość odrzutu działa w kierunku poziomym ma wartość:
i tutaj do tego zadania mam dwa rozwiązania, jaką wy macie tutaj odpowiedz:
a/ 500m/s
b/2m/s
c/1m/s
d/o,5m/s


ja mam rozwiązania do odpowiedzi d i c ale która jest prawidłowa proszę o odpowiedź  :gwiazdki:

Offline marie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 197
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2197 dnia: Maj 04, 2012, 10:37:50 »
wychodzimy z zasady zachowania pędu, i musimy uwzględnić, że prędkość V składa się ze składowej vx i vy, interesuje nas ruch i zmiana szybkości względem osi x

V1= ? x
    m1= 1000kg
    V2=500m/s
    m2=2kg

    cos60stopni= 0,5
 
V1*m1=V2*m2*cos60
V1*1000kg=500*2*0,5
1000 *V1=500 /1000
Vd=0,5m/s

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2198 dnia: Maj 04, 2012, 16:11:07 »
2/2007
Z działa o masie 1000Kg zostaje wystrzelony pocisk o masie 2 kg z prędkością  o wartości 500 m/s pod kątem 60 stopni do poziomu. Prędkość odrzutu działa w kierunku poziomym ma wartość:
i tutaj do tego zadania mam dwa rozwiązania, jaką wy macie tutaj odpowiedz:
a/ 500m/s
b/2m/s
c/1m/s
d/o,5m/s


ja mam rozwiązania do odpowiedzi d i c ale która jest prawidłowa proszę o odpowiedź  :gwiazdki:
Można też to zrobić troszkę inaczej i myśle w sposób bardziej jasny. Najpierw obliczamy  z zasady zachowania pędu wartosc predkosci odrzutu działa i nie martwimy sie zadnymi kątami. Jak nam już wyjdzie, że ta predkość odrzutu to 1 m/s to wtedy korzystamy z funckji trygonoetrycznej cosinusa 60 stopni i wyliczamy V w kierunku poziomym.

Offline dylan123

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2199 dnia: Maj 04, 2012, 16:15:08 »
A fakt mądry sposób