Autor Wątek: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP  (Przeczytany 1522827 razy)

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2025 dnia: Marzec 27, 2012, 21:43:16 »
zad 3 2010r.
Które z podanych wielkości fizycznych są wielkościami skalarnymi?
a)droga, prędkość, czas
b)przyspiesznie, masa msiła
c)długość, gęstość, objętość
d)pęd masy, popęd siły ciśnienie
 Mam z tym problem pomożecie ?

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2026 dnia: Marzec 27, 2012, 21:44:16 »
Odp. C: Długość, gęstość, objętość.
Skalarna wielkość to wielkość wyznaczana np. za pomocą linijki, wagi. Wektorowa wielkość to wielkość wyznaczana z kilku jednostek ( najczęściej w jednostkach wektorowych pojawia się czas jako jedna z jednostek ).
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Feo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 346
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2027 dnia: Marzec 27, 2012, 22:28:11 »
Wielkość wektorową można określić za pomocą wektora, czyli musi mieć, kierunek, zwrot, wartość i punkt zaczepienia. Długość nie ma kierunku czy zwrotu, więc jest wielkością skalarną a np prędkość ma wiec jest wielkoscią wektorową.

Offline zima

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2028 dnia: Marzec 28, 2012, 16:41:48 »
Panowie mam pytanie odnośnie testu Fizyka 2001.
11. Kataliza jest to zjawisko:
A. przyśpieszenia przebiegu reakcji, czy B. przyśpieszenia i opóźnienia przebiegu reakcji.
Na wikipedii piszą, że tylko przyśpieszenia, w kluczu jest przyśpieszenia i opóźnienia ?
13. Leżący na równi pochyłej klocek, nie zsuwa się z niej. Dzieje się tak dlatego, że:
A. siła tarcia działająca na klocek jest równa składowej ciężaru klocka równoległej do równi.
Myślałem, że to jest poprawna odpowiedź. Tak przynajmniej wynika z I zasady dynamiki. Klucz podaje poprawną odp. jako:
B. siła tarcia działająca na klocek jest większa od składowej ciężaru klocka równoległej do równi.
18. W odległości 15 cm od soczewki skupiającej, której ogniskowa jest równa f=10 cm umieszczono przedmiot. Obraz będzie oddalony od soczewki:
C. 30 cm.
Tylko jak to policzyć?
22. Gaz znajdujący się w temp 7C pod ciśnieniem 10^5 Pa, w wyniku przemiany izobarycznej zwiększył swą temp. o 40 K i zajął objętość 8 dm^3. Początkowa objętość gazu była równa:
D. 7 dm^3.
Chciałem policzyć z równania p*V/T, czyli p*V1/T1=p*V2/T2. p=const więc wyrzucamy i mamy V1/T1=V2/T2. Wyliczam T2 i wychodzi 9,1 dm^3.
Wiesz jaki jest sens życia, to dobrze...

Offline wudzekFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Cel: PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2029 dnia: Marzec 28, 2012, 17:02:26 »
zad 11.
B
zad 13.
B
zad 18
C

x=15cm                 1/f= 1/x+1/y      1/y=1/f-1/x          1/y= 1/10 - 1/15
f=10cm                 
y=?                        1/y= 3/30- 2/30       1/y=1/30  mnożymy na skos  y=30cm


Offline zima

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2030 dnia: Marzec 28, 2012, 17:26:10 »
Dzięki bardzo. Jeszcze jakby ktoś mógł spojrzeć na zad. 22 będę także wdzięczny.
Wiesz jaki jest sens życia, to dobrze...

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2031 dnia: Marzec 28, 2012, 17:47:23 »
Może ktoś wytłumaczyć dlaczego kataliza przyśpiesza i opóźnia reakcje?

Offline wudzekFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Cel: PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2032 dnia: Marzec 28, 2012, 18:15:17 »
Może ktoś wytłumaczyć dlaczego kataliza przyśpiesza i opóźnia reakcje?

mogę tylko tak pomóc
http://www.osp.nekla.eu/strona-589-Slownik_strazacki.html

- KATALIZA - proces przyspieszania lub opóźniania reakcji chemicznej po wpływem katalizatorów.

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2033 dnia: Marzec 28, 2012, 18:23:26 »
Dlaczego kataliza to proces, który również opóźnia przebieg reakcji ? Wg mnie, Inhibitor to związek lub substancja która opóźnia lub zatrzymuje przebieg reakcji ( reakcja spowalniania nazywa się reakcją inhibicji ), a katalizator to związek lub substancja, która umożliwia lub przyspiesza przebieg reakcji... Reakcja z użyciem katalizatora ma miano katalizy, nawet w moim podręczniku od chemii tak pisze.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2012, 18:27:07 wysłana przez Ice-Man »
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline adamus67

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2034 dnia: Marzec 28, 2012, 18:43:08 »
Więc rodzi się teraz pytanie: co k*&%a zaznaczyć na egzaminie, bo to pytanie powtórzyło się chyba kilka razy...
" Dobry plan wykonany natychmiast, jest lepszy,niż idealny plan wykonany dziesięć minut później."  gen. George Patton

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2035 dnia: Marzec 28, 2012, 19:03:36 »
Kurde...chciałbym się osobiście spotkać z tym kimś kto wymyśla te pytania...więcej nie napisze bo same niecenzuralne słowa mi się nasuwają na myśl.
Kataliza proces  przyśpieszania i tyle tak mówi chemia.

Offline Robson71

  • CS PSP 2012-2014
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2036 dnia: Marzec 28, 2012, 19:39:46 »
Gdzieś kiedyś wyczytałem dochodząc do odpowiedzi na te pytanie, że kataliza jako proces zmiany szybkości reakcji dzieli się na katalizę dodatnią czyli tą przyśpieszającą reakcję i na katalizę ujemną (inaczej zwaną inhibicją) w której obserwujemy spadek szybkości reakcji. Więc idąc tą definicją wszystko by się zgadzało.
Strażak to ma być Strażak, a nie jakaś popierdółka!

maciekm90

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2037 dnia: Marzec 28, 2012, 19:41:49 »
pytałem mojej korepetytorki i mówiła że kataliza to zmiana szybkości reakcji czyli katalizator przyspiesza lub opóźnia a inhibitor tylko opóźnia

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2038 dnia: Marzec 28, 2012, 22:38:42 »
Też się sugerowałem ksiązkami....no ale cóż, zwracam honor :rofl:

Cytat: portalwiedzy.onet.pl
Kataliza, zjawisko zmiany szybkości reakcji chemicznej pod wpływem katalizatora. Wyróżnia się katalizę dodatnią (zwiększenie szybkości) i katalizę ujemną (spadek szybkości reakcji) zwaną też inhibicją. Szczególnym przypadkiem katalizy jest autokataliza, kiedy to jeden z reagentów reakcji jest katalizatorem.


Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2039 dnia: Marzec 29, 2012, 09:32:02 »
Petro, nie masz co zwracać honoru. Przeczytajcie -> http://www.katedrachf.umcs.lublin.pl/cwiczenia/cw-43.pdf. Jak zwykle słowo "LUB".

Substancje, które przyspieszają reakcje nazywamy katalizatorami dodatnimi, a te które hamują
inhibitorami lub katalizatorami ujemnymi.

Uważam, że to pytanie powinni dopracować, albo je usunąć, bo jest niejednoznaczne. W podręczniku wyd. Operon i wyd. WSiP są jasno podzielone reakcje katalizy i inhibicji ( nie ma terminu "kataliza ujemna" ), natomiast na tym o to ćwiczeniu dla studentów jest pojęcie kataliza ujemna...
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2040 dnia: Marzec 29, 2012, 11:29:38 »
Petro, nie masz co zwracać honoru. Przeczytajcie -> http://www.katedrachf.umcs.lublin.pl/cwiczenia/cw-43.pdf. Jak zwykle słowo "LUB".

Substancje, które przyspieszają reakcje nazywamy katalizatorami dodatnimi, a te które hamują
inhibitorami lub katalizatorami ujemnymi.

Uważam, że to pytanie powinni dopracować, albo je usunąć, bo jest niejednoznaczne. W podręczniku wyd. Operon i wyd. WSiP są jasno podzielone reakcje katalizy i inhibicji ( nie ma terminu "kataliza ujemna" ), natomiast na tym o to ćwiczeniu dla studentów jest pojęcie kataliza ujemna...
no to wynika z tego że wpierw trza ukończyć studia chemiczne a później uderzać do SA....anomalia :wall:

Offline wudzekFire

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Cel: PSP
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2041 dnia: Marzec 29, 2012, 12:31:35 »
zadanie 50/1999
Ogniskowa soczewki szklanej płasko-wypukłej o promieniu krzywizny 10 cm (współczynnik załamania światła w szkle ma wartość 1,5) wynosi:

help

marcin89

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2042 dnia: Marzec 29, 2012, 12:44:38 »
1/f=(n-1)(1/r1+1/r2)=(1,5-1)1/10=0,5*1/10cm=5/10*1/10=1/20=20cm

Offline zembol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2043 dnia: Marzec 29, 2012, 12:45:39 »
zadanie 50/1999
Ogniskowa soczewki szklanej płasko-wypukłej o promieniu krzywizny 10 cm (współczynnik załamania światła w szkle ma wartość 1,5) wynosi:

help

20 cm

FHR

  • Gość
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2044 dnia: Marzec 29, 2012, 13:47:00 »
No tak ujemnie punkty... jednak jak będzie z ich specjalnymi pomyłkami w testach(odpowiedzi), jak zdarza się co roku.Czy w końcu będzie test bezbłędny??

Offline zima

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2045 dnia: Marzec 29, 2012, 21:19:14 »
Na bezbłędny test bym nie liczył  :rofl:
Wiesz jaki jest sens życia, to dobrze...

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2046 dnia: Marzec 30, 2012, 07:52:12 »
co do zad. z katalizą

Cytat: wikipedia
Inhibicja jest to zjawisko opóźnienia reakcji chemicznej pod wpływem inhibitora.
Często jest ona niepoprawnie nazywana katalizą ujemną, a inhibitor często jest niepoprawnie nazywany katalizatorem ujemnym.
:wall: :gwiazdki:

Offline lukiwrc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2047 dnia: Marzec 30, 2012, 18:06:17 »
Dokładnie, mnie też w liceum uczyli zawsze, że procesem zwalniającym przebieg reakcji jest inhibicja a nie kataliza ujemna... I to jest najgorsze bo nie wiadomo nigdy co zaznaczyć w pytaniu które się powtórzy... Tym bardziej, że nie ma możliwości wglądu do swojego poprawionego już testu.

Offline bartekZ

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2048 dnia: Marzec 30, 2012, 19:12:53 »
Cześć. Jestem nowy na tym forum. W tym roku chciałbym startować do Szkoły Aspirantów w Krakowie. O ile testy sprawnościowe nie sprawiają żadnego problemu, o tyle test z chemii i fizyki to jest dla mnie masakra. Z matematyki zawsze byłem dobry, ale resztę olewałem-uważałem, że się nie przyda. Nie miałem styczności z chemią ani z fizyką od 3 lat, a wiedza pozostała z liceum jest niewielka.  Pytanie czy dam radę przygotować się do testu teoretycznego w 3 miesiące? Dużo pytań się powtarza? Czy są w ogóle jakieś szanse na całkiem niezłe napisanie testu przerabiając tylko i wyłącznie testy z lat ubiegłych?

Z góry dzięki za odpowiedź. PZDR

Offline lukiwrc

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Testy do SAPSP, CSPSP (fizyka i chemia) oraz do SGSP
« Odpowiedź #2049 dnia: Marzec 30, 2012, 21:50:19 »
  Pytanie czy dam radę przygotować się do testu teoretycznego w 3 miesiące? Dużo pytań się powtarza? Czy są w ogóle jakieś szanse na całkiem niezłe napisanie testu przerabiając tylko i wyłącznie testy z lat ubiegłych?


Jeśli się postarasz to dasz radę! Dla chcącego nic trudnego a 3 miesiące to jest jeszcze trochę czasu. Załatw sobie jakieś książki do chemii i fizyki z liceum i się ucz a przeglądając testy będziesz znał zakres materiału jaki obejmują. Samym wyuczeniem się testów na pamięć nie ma możliwości dostania się do szkoły zwłaszcza na tych nowych zasadach, ale wiedząc w jaki sposób rozwiązać te zadania i rozumieć co się skąd bierze to już inna sprawa ;) Także jeśli się na prawdę przyłożysz to szanse masz takie jak każdy inny. Pozdrawiam.