Autor Wątek: Potrzeby szkoleniowe w OSP  (Przeczytany 9044 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Potrzeby szkoleniowe w OSP
« dnia: Marzec 27, 2008, 00:17:20 »
Jeśli źle trafiłem z tym wątkiem to proszę szanownych moderatorów o właściwe jego przeniesienie.
A teraz do rzeczy.
Mam pytania.
Jakie są potrzeby szkoleniowe w waszych jednostkach?
Czy szkolenia u was prowadzone są dla wszystkich czy tylko pod uwagę brane są jednostki z KSRG, czy też może strażacy z OSP spoza KSRG łapią się na szkolenia tylko wtedy kiedy nie ma chętnych z jednostek z KSRG.
Jak często organizowane są szkolenia? Czy jest prowadzony jakich harmonogram, czy może jak już przyciśnie się komendę to wtedy ona robi takie szkolenie.
Jeżeli są to jakie szkolenia są najczęściej a jakich brakuje.
Generalnie chodzi mi o szkolenia określone w Systemie szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ale nie tylko. Może organizujecie jakieś własne ciekawe szkolenia.

I jak do szkoleń podchodzą wasze KP PSP. Chętnie, zależy im na tym, czy też traktują szkolenia jak przymusowy balast.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2008, 07:03:39 wysłana przez kwas »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2008, 00:30:39 »
Braki, braki, jeszcze raz braki - jedynym szkoleniem jest w większości przypadkach szkolenie podstawowe dla członków OSP, a drugie to "uczenie się na gorąco, zdobywanie doświadczenia". Zdarza się także, że strażacy nie mają w ogóle jakiegokolwiek szkolenia, papierów  - nie wspomnę o badaniach lekarskich.

O kursach z wyższej pułki nie wspomnę, bo większość ma takie rozumowanie - "wyszkolisz takiego, zapłacisz i za granice wyjedzie". Nie piszę tutaj o swojej jednostce, choć wiele jest jeszcze do "renowacji". Wiele osób odpowiedzialnych za szkolenia, badania, ogólnie za daną jednostkę jest "nieodpowiedzialnych", myślą że pozjadali wszystkie rozumy, ponieważ w straży są całe życie, a bezpieczeństwo strażaka jak i nie daj Boże, wiele ułatwień, szybkość reakcji (że tak to nazwę) po wypadku jest najważniejsza.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2008, 08:21:41 »
kwas w mojej jednostce dawniej nie było takich szkoleń, zajęcia i prelekcje które prowadził naczelnik i na tym koniec! na kurs chodzili zasłużeni od kieliszka. jednak czasy się także zmieniają, podejście ludzi i mentalność też.
W mojej KP PSP do której przynależę kursy organizowane są na wiosnę i jesień, teraz rozpoczął się następny kurs z Rat. Tech. i nie ma czegoś takiego jak selekcja czy Ty jestes w KSRG czy nie. Idzie każdy  kto spełnia warunki do tego by być na tym kursie (vel szkoleniu) i komendy nie przyciskamy by były prowadzone kursy sami pytają ilu bedzie na kurs, zresztą po wczorajszej rozmowie z kpt. w KP który odpowiedzialny jest za szkolenie widać ze im teraz bardzo zależy zeby były nie tylko kursy podstawowe i na tym koniec ale także specjalistyczne. Najczęstsze formy szkolenia to podstawowy cz. I i II, teraz rozpoczęło się szkolenie z Rat. Tech. kto zda ten idzie dalej na szkolenie dowódcze.

co do potrzeb szkoleniowych kwas powiem Ci tak patrząc na teren działania mojej jednostki, po akcjach w 1997 i 2001 r. brakuje szkolenia z działań przeciwpowodziowych i ratownictwa na wodach, wiesz zrozumiałbym gdyby tego nie było w wytycznych KG trzeba by było opracować sobie szkolenie dla potrzeb jednostki a to jest w wytycznych szkoleniowych i nikt na ten temat szkolenia i kursu nie organizuje a u mnie w jednostce na pewno by się to przydało
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2008, 08:49:08 »
Szkolenia na bieżąco i dla wszystkich .
Tylko u Nas z uwagi na wielkość KM PSP zmieniono trochę zasady . Za organizację kursów odpowiadają Zarządy ZOSP na poziomie Gminy . Przygotowują kursy i organizują kadrę , prowadzą dokumentacje , KM PSP wspiera ,pomaga no i wyznacza Komisje Egzaminacyjną . I muszę powiedzieć że nawet to nieźle wychodzi . W OSP jest wielu dobrych fachowców , również funkcjonariuszy PSP , możemy korzystać również z pomocy osób z zewnątrz . Dla przykładu tematy z pilarek prowadzą leśnicy . 
Właśnie od dziś zaczynam wykłady na II stopniu podstawowego dla 40 strażaków , w kwietniu kolejna II i Ratownictwa Drogowego , w między czasie cały podstawowy w Gminie sąsiedniej . I tak można wkoło budzika tylko czasu brakuje .

Podsumowując jest OK. i dostępność do kursów , które można organizować na poziomie KM/KP PSP jest 100% gorzej jak popatrzymy już na kursy z wyższej półki , ponieważ do dzisiaj nie ruszył Wojewódzki Ośrodek Szkoleniowy.

Pozdrawiam MIKO

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2008, 09:17:54 »
U nas aktualnie trwa kurs podstawowy, w ten weekend egzamin kończący. Za niecały miesiąc recertyfikacja kursu medycznego dla KSRG, a troszkę ponad 2 miesiące - nowy kurs medyczny dla KSRG.
Na kursie podstawowym są ludzie z wszystkich jednostek z naszej gminy, na medyczny załapie się też kilka osób z jednostek z poza KSRG.

Mam też przy okazji pytanie - czy w tych tematach:
Cytuj
Organizacja ochotniczych straży pożarnych, ochrony ludności w tym ochrony przeciwpożarowej
Służba wewnętrzna. Musztra
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Sprzęt ratowniczy i podręczny sprzęt gaśniczy
Drabiny pożarnicze
Węże, armatura wodna, sprzęt do podawania piany
Proces spalania. Rozwój pożaru
Sprzęt ochrony dróg oddechowych
Ratowniczy sprzęt mechaniczny
Zadania strażaków w zastępie
Podstawy organizacji akcji gaśniczej
Taktyka gaszenia pożarów
Rozwijanie linii zajmowanie stanowisk gaśniczych
Gaszenie pożarów oraz środki gaśnicze
Ewakuacja ludzi, zwierząt i mienia
Podstawowe zadania strażaków ratowników OSP
w czasie działań chemiczno-ekologicznych
Działanie w czasie innych miejscowych zagrożeń
Łączność bezprzewodowa i alarmowanie
Egzamin
mieszczą się I i II część kursu podstawowego czy tylko I?

Z góry dzięki za odp ;-)

ps. czy ktoś mógłby przesłać mi na maila prezentację z tego kursu pt. BHP?
sheldon NA oc-forum.org - będę wdzięczny :-))
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2008, 11:47:32 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2008, 13:19:36 »
sheldon prezentację do szkolenia z bhp ściągnij sobie ze strony www.bhppoz.pl/ospsobin.html dział Aktualności link Materiały szkoleniowe

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 27, 2008, 13:22:54 »
kwas brakuje jednego "p" sam miałem podać ten link ale mnie ubiegłeś :) i tam kliknąć w dział "mapa serwisu" i znaleźć sobie w drzewku odpowiednie zagadnienia :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2008, 13:28:33 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2008, 15:56:58 »
Jeśli kogoś interesują materiały szkoleniowe to zapraszam na stronę PSP Olesno

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2008, 16:10:33 »
Wielkie wielkie wielkie dzięki, dokładnie o to mi chodziło! :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2008, 08:20:12 »
U nas również problemów ze szkoleniami nie ma. PSP organizuje kursy, bez żadnych nacisków, oczywiście jeżeli są chętni do szkolenia. W ubiegłym roku organizowano kursy ratownictwa technicznego oraz dc. sekcji, dzisiaj zaczynają się kursy szeregowców.
Kilkanaście ładnych lat temu naczelnik bodajże raz w tygodniu organizował szkolenia i pogadanki dla strażaków, teraz trochę to zanikło ale nie jest, źle.
Ogólnie pod tym względem nie mam powodu do narzekań.

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2008, 11:07:58 »
Co do szkoleń w KPPSP nie robią podziału na KSRG czy poza KSRG,szkoleń parę lat temu było mało ale teraz jest sporo tj.podstawowe, ratownictwa technicznego , odo ,operatorów sprzętu i dowódcze w KWPSP ,tylko jak chłopaki pracują to nie zawsze mogą  jeżdzić np.na kurs I czy II stopnia.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2008, 15:42:12 »
Dzisiaj egzamin, zdany na 5,0 ;-)
Pochwalę się, a co tam ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2008, 09:57:57 »
sheldon no i gratulejszyn :D teraz trzeba dalej się szkolić, czego Tobie życzę :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2008, 19:16:35 »
Jak dobrze pójdzie (czyt. jak będzie $), pod koniec maja medyczny dla KSRG, a jeśli komendant powiatowy mówił prawdę - pod koniec roku ODO i Techniczne ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2008, 19:45:42 »
Witam :rolleyes:
W mojej jednostce jest o tyle dobrze że mamy kontakt z psp i razem z nimi doszliśmy do porozumienia :))
złożyliśmy nasze zapotrzebowanie na szkolenia a komenda sukcesywnie nam pomaga organizując różne kursu:)
Mamy niestety starą kadrę w sumie 3 osoby które jak wrzód na.... sieją zamęt i niestety trzeba będzie zrobić z nimi porządek pozdrawiam i szczęścia zyczę ^_^
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline roman555556

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2008, 10:08:50 »
czy ma ktoś możliwość udostępnienia materiałów, konspektów na kurs podstawowy osp.
Ewentualnie adresy stron z takimi materiałami z możliwością wydrukowania.Dzięki.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2008, 10:11:39 »
Wstydź się... temat był wałkowany kilka dni temu ;-)

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9324.msg93610.html#msg93610 - ten post i dwa poniżej ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2008, 07:43:47 »
a co powiecie na takie cos jak jest u Nas... kurs podstawowy czI był robiony w lutym tego roku po prawie 4 letniej przerwie, czII ma byc organizowana na nastepny rok(oby:P) a miedzy czasie wielka cisza, tylko głowna jednostka gminna wie cos wiecej a nas sie omija....

jeszcze pytanie co myslicie na temat tego ze można by było pozwolic młodzieży (16-17 lat) na udział w szkoleniach podstawowych bo wiem jak ważne to jest dla niektórych z nich i już po skończeniu 18 lat od razu mogli by jezdzic na akcje a nie czekać dodatkowego czasu(dla wielu i tak już długiego) na organizacje kursu...prosze o wypowiedz w tej sprawie -_-
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2008, 10:01:43 »
Robienie kursu w dwóch częściach jest błędem , cz.II powstała tylko jako forma uzupełniająca do kursów realizowanych w latach 90 .  Dlatego powinniście mieć kurs podstawowy w jednej części .

Zdaje sobie sprawę że 16-17 letni koledzy chcieli by mieć już to za sobą . Problem tkwi jednak w ubezpieczeniu . 60 godzin kursu podstawowego to ćwiczenia praktyczne – od taktyki działań gaśniczych , po przez pracę w aparatach oddechowych . skończywszy na obsłudze pilarek i przecinarek .  Jeśli kadra nie ściemnia na kursie ,to zajęcia są faktycznie realizowane . Niestety żaden wykładowca  nie zgodzi się i nie weźmie na siebie odpowiedzialności za nieubezpieczonego strażaka pracującego np. pilarką , czy wchodzącego po drabinie na wysokość  10 , czy 20 m .  Ubezpieczyciele nie chcą jednak ubezpieczyć  nieletnich i do tego wymagają jako integralną część aktualne badania lekarskie dla stanowiska strażaka ratownika .

Pozdrawiam MIKO

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 02, 2008, 13:58:38 »
ale jesli możemy sobie "pogdybać" to wydaje sie mi ze takie rozwiązanie było by dobre dla wszystkich jednostek gdyż nie było by zadnego przestoju jesli chodzi o kadre... a tak skoro młody skonczy te 18 lat na które czeka już kupe czasu to nic z akcji bo brakuje kursu...a jak nakresliłem wczesniej w naszych okolicach trzeba dobrze szukać takowego kursu...
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 02, 2008, 14:30:30 »
Nie ma co gdybać. Tylko nieodpowiedzialna osoba weźmie na kurs nieletniego. I nie tylko problem tkwi w ubezpieczeniu. Jak coś sie takiemu kursantowi stanie na kursie (a przecież mamy na takim kursie i piły spalinowe do drzewa i do betonu, i drabiny a tym samym prace na wysokości i inne zagrozenia) to prowadzący odpowie za naruszenie rozporządzenia rady ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac. Nie ma lekko. Muszą poczekać do "18".

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 02, 2008, 16:41:50 »
popieram wypowiedzi MIKO i kwas`a skoro ktoś kiedyś ustanowił jakieś prawo może je uszanujmy, OSP Mogilno rozumiem Twoje nie zadowolenie z takich wypowiedzi, ale tak jak pisał kwas kto weźmie odpowiedzialność za nieletniego, nieubezpieczonego, a tym bardziej patrząc na wytyczne jak może pracować młodociany, gdzie nie które narzędzia, którymi operujemy podczas szkoleń, ważą sobie trochę, wiem że trafiają się naprawdę niesamowicie silni ludzie już w tym wieku z mocnym samozaparciem i zaangażowaniem, którzy bardzo tego pragną ale prawo to prawo, czyż nie lepiej go przestrzegać? ja późno poszedłem na szkolenie wcześniej mnie nie wysyłano, czekałem cierpliwie na swoją kolej i miałem więcej lat niż 20 gdy zaczęła się przygoda ze szkoleniami w KP PSP, zdaję jednak sobie sprawę ze każdy z nas ma inną sytuację wewnątrz jednostki

P.S.
sheldon zdałem rat.tech na 4 przy oficerach z KW PSP :)
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2008, 16:45:00 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline OSP Mogilno

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 02, 2008, 18:53:01 »
nie jestem niezadowolnony czy coś tylko staram pokazac moją opinie na ten temat i przeczytać co piszą inni...i powiem szczerze ze teraz jestam chyba za waszym pogladem bo naswietliliscie mi jakie mogą być tego kosekwencje. wielkie dzieki.
małe OSP też wiele mogą : www.ospmogilno.pl

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 05, 2008, 21:13:20 »
U nas nie ma problemu z kursami, wystarczy że są chętni no i spełniają odpowiednie wymogi. Od początku roku mamy przeszkolonych:
6 osób po kursie podstawowym
6 osób po kursie obsługi sprzętu technicznego
2 ratowników medycznych KSRG

Na jednostke która liczy 29 osób to dużo. W czerwcu odbędzie sie kurs operator i konserwator sprzętu a KW PSP prowadzi już od dłuższego czasu szkolenia na dowódców. Ja jutro jade popytać o kurs kierowania ruchem, który niby może zorganizować Policja

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Potrzeby szkoleniowe w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 15, 2008, 21:36:02 »
ktoś tu pisze o ubespieczeniu coś mi nie gra czy u was niepelno letni nie mają ubespieczenia? dla mnie tu jest cos nie tak. Przecież oni wykonuja też różne prace w strażnicach startują w zawodach itp.