Autor Wątek: Znaki ewakuacyjne  (Przeczytany 2326 razy)

Offline czarekluzak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • LUZAK:)
Znaki ewakuacyjne
« dnia: Marzec 20, 2008, 22:28:16 »
To pytanie kieruje głównie do Panów prewentystów.
Chodzi mi o firmę DMC , ktora rozpowszechnia w sposób masowy znaki które według mnie nie powinny nigdy zawisnąć na ścianach. Firma dzwoni do klientów(przeważnie szkół i budynków uzyteczności publicznej) że zmieniła się norma odnośnie oznakowania(co dla mnie jest nowością, bynajmniej nic o tym niewiem)a co zatym idzie zmieniły się wzory znaków (co jest totalną bzdurą). Według tej firmy znaki muszą mieć nadruk według jakiej normy zostały wykonane. O ile się nie mylę znaki muszą mieć atest CNBOP(a te napewno nie mają), mało tego nie są fotoluminescencyjne. Chciałem zapytać czy któryś z panów zauważył ten problem? Bo bynajmniej w moim województwie nikt tego nie widzi

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Znaki ewakuacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2008, 11:50:43 »
Żadana norma się nie zmieniła, przynajmniej sprawdzałem miesiąc temu gdy robiłem aktualizację Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Fotoluminestencyjne muszą być tylko znaki ewakuacyjne. Każdy znak musi posiadać certyfikat zgodności, którego numer musi być umieszczony na znaku. Dlatego uważam, że firmy powinny żądać na piśmie oferty z podstawą prawną, wtedy mogą (w przypadku zakupu znaków nie odpowiedających przepisom) zwrotu wszystkich kosztów w związku z wprowadzeniem w błąd.

Offline czarekluzak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • LUZAK:)
Odp: Znaki ewakuacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2008, 19:32:10 »
Kolego miałbym obiekcję co do tego certyfikatu zgodności. Bo polskie prawo jest takie że certfikat zgodności może wydać producent, w  zasadzie on bierze za to odpowiedzialność to fakt. Ale według mnie znaki służące oznakowywaniu dróg ewakuacyjnych muszą posiadać atest bądź certyfikat CNBOP jak zresztą cały sprzet służacy ochronie ppoż. i to mnie nurtuje.Pozdrawiam

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Znaki ewakuacyjne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 27, 2008, 15:52:52 »
A może Ci delikwenci co dzwonili mieli na myśli normę PN-ISO 7010:2006 .
Z tego co wiem, ta norma została powołana i obowiązuje już rok. Możemy ją zamiennie stosować z PN-92 N-01256/01
Zmienia sie w niej nieznacznie oprawa graficzna znaków.


Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Znaki ewakuacyjne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2008, 20:36:32 »
I jak słusznie zauważył waski336 można ją stosować zamiennie, co oznacza,że znaki wykonane zgodnie z wcześniejszą normą zachowują ważność.

Offline suchan witold

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Znaki ewakuacyjne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2008, 00:08:20 »
Żadana norma się nie zmieniła, przynajmniej sprawdzałem miesiąc temu gdy robiłem aktualizację Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Fotoluminestencyjne muszą być tylko znaki ewakuacyjne. Każdy znak musi posiadać certyfikat zgodności, którego numer musi być umieszczony na znaku. Dlatego uważam, że firmy powinny żądać na piśmie oferty z podstawą prawną, wtedy mogą (w przypadku zakupu znaków nie odpowiedających przepisom) zwrotu wszystkich kosztów w związku z wprowadzeniem w błąd.