Autor Wątek: Paliwo do dwusuwa  (Przeczytany 12063 razy)

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Paliwo do dwusuwa
« dnia: Luty 27, 2008, 14:36:57 »
Każdy wozi karnisterek z zapasem paliwa do urządzeń napędzanych silnikiem dwusuwowym.
Moje pytanie brzmi: czy wozicie gotową mieszankę, czy może odzielnie benzyna i odzielnie olej   :huh:
Wiadomo że w stojącym karnisterku po paru tygodniach rozpoczyna sie proces opadania oleju na dno i łatwo wtedy wlać do silnika samą benzynkę.  Kłopoty z silnikiem wiadome a i winnego trudno ustalić.

Ja preferuje zasadę - gotowa mieszanka, ale w niepełnym karnisterku (max 2/3 poj.) aby podczas jazdy dochodziło do samomieszania.
Pozdro  :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2008, 14:38:49 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2008, 20:29:13 »
do pił mieszanka już w kanisterku, natomiast do PO-5 stoi dwudziestka a obok odpowiednia porcja oleju w butelce

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2008, 21:33:32 »
Gotowa mieszanka do pił, podczas jazdy samo go wytrzęsie więc jest mieszany na bieżąco.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 29, 2008, 09:02:23 »
Bardzo dobry wątek - u nas było praktykowane przewożenie gotowej mieszanki w zbiorniku pilarki i w kanistrze. Efekt - paliwo które pozostaje w gaźniku niszczy membrany - robią się twarde i pilarka nie pracuje poprawnie. Kiedy oddziela się olej z mieszanki mogą wystąpić kłopoty z uruchomieniem albo może "zarzucić" świece olejem i wcale się nie da. No i najgorsze - tłok się zaciera. Jeśli uda sie uratować (spolerować) cylinder to kosztuje to tylko 450 zł, jak się nie uda to więcej.
Niestety 2 razy mieliśmy zatartą pilarkę z tych powodów, do tego jeszcze przerobiliśmy wymianę części gaźnika. Wniosek jest jeden to drogie pomyłki. Teraz paliwo i olej jeżdżą oddzielnie. Po skończonej pracy reszka paliwa jest wylewana, można to wykorzystać np do kosiarki, i pilarka jest uruchamiana, żeby wypalić resztki, do momentu aż sama zgaśnie. Tak nam poradzili serwisanci liczymy, że będzie mniej kłopotów i wydatków.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 29, 2008, 12:15:41 »
A wyjeżdżając do akcji nalewacie paliwo?
przed wyjazdem? W takcie jazdy, czy po dojechaniu na miejsce akcji? Najlepiej rozwiniętego pożaru...

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 29, 2008, 12:32:40 »
W tym wariancie masz nalewać na miejscu akcji. to chyba jasne !
Zapewne czepiasz się motopompy więc ile czasu zajmie zalewanie ? 15 sekund czy 50 ?  :wacko:
Założę się że więcej czasu zajmie rozpoznanie i rozwinęcie sprzętu nie wspomnę o ustawieniu motopompy.
Darek Ty chyba sam nie jeździsz do akcji ? więc reszta załogi co robi ?  :huh:
Podczas dojazdu jest dosyć czasu aby podzielić obowiązki.
Pozdro
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline 266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2008, 21:41:07 »
Witam. Problem który moderator przedstawił, zwiazany z PO5, jest bardzo prosty... Rozwiazanie takie nakazanow w mojej OSP-zakrecic kranik od paliwa w PO5 wypalic paliwo z gaznika i problem z głowy... co do piły polecam przed odpaleniem kilka razy mocniej nia poruszać i przechylic do góry nogami... Pozdrawiam

Offline gregor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 02, 2008, 23:26:24 »
A czy w Waszych jednostkach nie praktykuje sie czegoś takiego jak cotygodniowy rozruch całego sprzętu silnikowego? Wówczas paliwo z gaźnika jest wypalane a te w zbiorniku wymieszane. I nie dotyczy to tylko dwusuwów, gdyż nie chodzi tu jedynie o oddzielanie się oleju od paliwa, ale także o "starzenie" sie paliwa, w szczególności tego w komorze gaźnika. Osobiście spotkałem się już z przypadkami, kiedy to silnik nie odpalił z takiego właśnie powodu. "Lekarstwem" był zastrzyk świeżej benzyny, wprost do komory spalania po wcześniejszym odkręceniu świecy, a jak już "załapał" to przetrawił stare paliwko.
Cotygodniowe rozruchy sprzętu załatwiają temat, u nas są one oficjalnie wprowadzone zarządzeniem wójta gminy, opracowanym przez Zarząd Oddziału Gminnego na podstawie wytycznych ze szkolenia Komendantów Gminnych oraz Zarządzenia KG PSP w sprawie gospodarki transportowej.
A swoją drogą rozruch sprzętu raz w tygodniu uważam za absolutne minimum w ramach konserwacji i przeglądu dla zapewnienia jego max. niezawodności.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2008, 09:59:04 »
Rozruch rozruchem ale mieszanie paliwa to oddzielna bajka.
Macie rację z mieszaniem paliwa w np. pilarce łańcuchowej - choć też bym podyskutował na ile jest skuteczne odwrócenie kilkakrotne pilarki mając zbiornik zalany po sam gwint !    :mellow:
A ciekawe jak odwrócisz motopompę Polonię  - u mnie stoi ona na przyczepie z garażu wyjeżdża może 2 razy w roku.
Znam jednostki z GBM co wyjeżdżają 3 razy na rok.   :angry:
Więc chyba przyznasz że trzeba zastosować inny sposób.
I stąd ten wątek - aby pokazać problem ( i  oszczędzić  im  wstydu )  :wacko:
Pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2011, 00:50:56 »
Odnowię wątek bo żal mi sprzętu który jednostki w całym kraju używają. Zajmuję się sprzedażą i serwisowaniem sprzętu ogrodniczego i mieliśmy niestety nieprzyjemną okazję stwierdzać zatarcie pilarki z PSP ze względu na mieszankę a właściwie jej brak. Dlaczego?
Benzyna z olejem (mieszanka) nie może stać dłużej niż 3 tygodnie. Nie że olej oddziela się i opada na dno. Olej się rozkłada i traci swoje właściwości smarne. Okres 2-3 tygodni zalecają wszyscy producenci sprzętu. Co polecam:
  • Co 2-3 tygodnie wymiana mieszanki która znajduje się w pilarce (przy większych pilarkach max. 0,5 litra. Z boku lepiej mieć kanister do zrobienia mieszanki. Może być to kanister 5 litrowy i 100 ml oleju (sprzedawany w takich opakowaniach) lub mniejsza ilość ale zachowane proporcje.
  • Możliwe zastosowanie specjalnego dodatku do paliwa włoskiej firmy Oleo-Mac tzw.  ADDITIX 2000, który wydłuża okres przydatności mieszanki do okresu 12 miesięcy. Jest to na prawdę sprawdzony dodatek, bardzo wydajny. Producentem jest sprawdzona firma z tradycjami, nie jakiś chińczyk zaimportowany i wciśnięty do marketów. Dokładny opis:http://www.oleomac.pl/Livello.jsp?idMarchio=1&idFamiglia=186&idSottoFamiglia=212. Znajdziecie ten dodatek w dobrych sklepach ze sprzętem ogrodniczym lub u mnie na PW. Koszt opakowania około 15-20 zł
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2011, 01:09:31 wysłana przez mkl »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2011, 13:33:39 »
raczej wymiana mieszanki nie wchodzi w gre bo co z nia robic? wylewac?  to marnotractwo nie wspomne juz o tym jak by to wygladało w OSP, u mnie na szczecie od kilku lat w pile jest troche paliwa z olejem, reszta zawsze stoi w kanisterku z dwoma zbiornikami na olej i paliwo..

Co do tego proponowanego srodka, opakowanie za ok. 15-20 zł to i buteleczka czy caly kartonik ( bo tak brzmi opis) z 24 butelkami i dolewa sie go to samej benzyny przed mieszaniem czy juz do gotowej mieszanki? i druga kwestia jak producenci( czyt. gwarancje) zapatruja sie w uzywanie tego typu srodkow, mam tu na mysli sprzet Stihl oraz Honda.

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2011, 15:41:04 »
Cena za 1 sztukę, opakowanie 125 ml, jedna zakrętka na 5 litrów paliwa lub mieszanki. Dodatek ten stosuje się do uszlachetnienia czystego paliwa lub gotowej mieszanki, ale świeżej mieszanki. Czy to marnotrawstwo? Lepiej wymieniać mieszankę niż tłok z cylindrem, za oryginalny zestaw do MS440 to 800 zł. Starej mieszanki nie musisz wylewać w glebę (czego nie polecam), można ją wlać jako paliwo do samochodu (benzyniaka).
Czy akceptują to producenci tacy jak Stihl i Honda to nie zagwarantuję Ci. Oni powiedzą Ci że mieszanka nie może być starsza jak 2-3 tygodnie. Że musisz stosować świeżą mieszankę. Producent Oleo-Mac sprawdził ten środek na swoich maszynach i jeśli wprowadzili to do sprzedaży to są tego pewni. Konkurencyjna firma nie potwierdzi Ci że możesz stosować.
Moja propozycja jest taka że można ten środek stosować. My używamy tego od roku czasu w mojej OSP na pilarce łańcuchowej i tarczowej Stihla i nic się nie działo. Śpię spokojniej że piła pójdzie w akcję i nie zatrze się.
Sposoby żeby wstrząsnąć zbiornikiem czy piłą to może być jeśli pilarka jest świeża. Ale nie po przykładowo 2 miesiącach.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2012, 14:13:50 wysłana przez mkl »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2011, 17:07:16 »
Śpię spokojniej że piła pójdzie w akcję i zatrze się.

hahaha to mnie powaliło ;) popraw posta bo zaprzeczas temu co napisałes

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2011, 18:10:22 »
Zapowiadało  się  nieźle:
Zajmuję się sprzedażą i serwisowaniem sprzętu ogrodniczego ...  Co polecam: ...
Ale  to:
Śpię spokojniej że piła pójdzie w akcję i zatrze się.
Faktycznie  powala.   :klol:   Proszę sprostuj  to  bo jakoś  nie pasuje  do  całości.
( skorzystaj z opcji - modyfikuj )
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2012, 14:17:39 »
Fakt, pomyliłem się. Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiłem mój błąd, przeoczenie, roztargnienie.
Dawno nie zaglądałem do tego wątku i dopiero po tak długim czasie to poprawiłem.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Paliwo do dwusuwa
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 12, 2015, 08:30:07 »
Cześć,
chciałem wrócić do wątku paliw do silników dwusuwowych. jak wiadomo gotowe mieszanki dość szybko (ok 30 dni) się starzeją i wg informacji producentów sprzętu silnikowego nie nadają się do użytku.
Od kilku lat na niektórych rynkach było dostępne paliwo Aspen (są wersje zarówno do silników 2T - gotowa mieszanka jak i 4T) http://www.aspenfuel.co.uk/products/environmental-fuels/aspen-alkylate-petrol/ , które może być przechowywane przez znacznie dłuższy czas. Paliwo to w Polsce nie było dostępne.
Obecnie pojawiło się jeszcze inne paliwo - SthilMotoMix http://www.stihl.com/STIHL-MotoMix-special-fuel.aspx które mniej więcej ma być podobne do paliwa Aspen i też pozwala na dłuższy czas przechowywanie (do 2 lat).

Spotkał się ktoś w praktyce z takim rozwiązaniem? Pytanie co sądzicie o nim? Czy rzeczywiście jest sens walczyć? Czy faktycznie zauważacie, że sprzęt na zwykłej, starej mieszance się szybciej zużywa (u nas jedna pilarka kilka alt temu została zatarta podobno właśnie ze względu na stare paliwo)?