Autor Wątek: Normy zużycia paliwa  (Przeczytany 16222 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Normy zużycia paliwa
« dnia: Luty 26, 2008, 14:27:28 »
Szanowni koledzy w jednostkach OSP stosowane są różne normy zużycia paliwa oraz formy rozliczania pracy sprzętu . Opiszcie swoje doświadczenia . Podajcie jak możecie również stosowane normy . Z pewnością pomoże to wielu z Nas .

Pozdrawiam MIKO

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2008, 15:12:51 »
To może jako wstęp zaproponuję te tabelki do pobrania z KG PSP:
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/kwater/
są to dane z bazy Biura Kwatermistrzowskiego KG PSP, z tego co zauważyłem często są także podstawą do narzucania norm zużycia w jednostkach OSP przez gminy.

o i jeszcze jedna tabelka do porównań:
BIP Wolbrom

U nas koledzy mają w samochodach podział na jazda (litry na km), postój, praca autopompy i rozruch - (w litrach na minutę), pozostały sprzęt silnikowy - praca i rozruch w litrach na minuty. Konkretne wartości podam jak sprawdzę w karcie.
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2008, 15:24:03 wysłana przez Sylwek »

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2008, 15:45:04 »
A kto i w jaki sposób ustala normy obowiązujące dla poszczególnych modeli?

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2008, 17:31:26 »
No właśnie :

38. STAR 1466 M-90 - gasniczy 162 6x6  2005r. 35 l/100 km KP PSP w Gołdapi
39. STAR MAN M90/1466          162 6x6  2003r. 30 l/100 km KP PSP Łęczyca

Subtelna różnica tylko 5 l/100 km , pozycja pod pozycją w jednej tabeli KG PSP  ^_^

Pozdrawiam MIKO


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2008, 17:50:34 »
każde auto powinno być litrażowane indywidualnie - kwestia tylko ustalenia odpowiednich procedur na to litrażowanie:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2008, 18:03:18 »
A kto i w jaki sposób ustala normy obowiązujące dla poszczególnych modeli?

W przypadku OSP to w BIP'ach gmin to często piszą, że wójt w rozporządzeniu - np pierwsze z brzegu: http://www.bip.boguchwala.pl/183,4405/4405/art586.html
a jak, pewnie gdzieś ktoś mu coś tam podpowiada albo podkłada jakąś tabelkę pod nos...

To ważna sprawa jest i tak naprawdę nie do uregulowania - nie ma dwóch identycznych samochodów, identycznych warunków pracy i nie ma dwóch identycznych kierowców. Całkiem inaczej będzie jak się będzie podawać wodę do dogaszania na jedną linię gaśniczą i wolnych obrotach a inaczej jak na cztery.
Wszelkie tego typu normy są po to, żeby jakoś to rozliczyć i, żeby jakoś to się zgadzało... reszta to inwencja ludzi.

« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2008, 19:47:06 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 26, 2008, 19:29:22 »
No OK. idźmy teraz dalej  tym  tropem – jest coraz więcej urządzeń stałych montowanych w pojazdach mierzących zużycie paliwa . Wymaga ich PSP w nowych wozach – ale tak naprawdę nie wiem czemu mają służyć bo kierowcy dalej po staremu liczą karty drogowe ! Czy ma to sens ??

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 26, 2008, 21:09:09 »
Oto normy zużycia paliw w naszej gminie:
Jelcz 315 004 30l/100 roz.0,8l autopompa 0,35l/min
Star244 005 27l/100 roz.0,8l autopompa 0,33l/min
Mercedes LAV 1113 26l/100 roz.0,8l autopompa 0,28l/min
Mercedes 609D 17,5/100 roz.0,4l autopompa 0,22l/min
Żuk A-15 14l/100 roz.0,4l
PO-3 PO-5 10l/h roz. ryczałt 1l/miesiąc
pilarki do drewna, niagara 1l/h
Zestaw holmatro 1l/h
Pompa szlamowa 2l/h

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2008, 09:43:12 »
Norma - normą a głównym podtekstem tego tematu jest (jak sądzę) rozliczenie miesięczne i obciążenie za nadmierne zużycie.
W mojej jednostce jest to sprawa tzw. opiekuna (czytaj konserwatora) wozu.  Nadmierne zużycie jest nadganiane czasem pracy autopompy. Po prostu dopisujemy ćwiczenia i rachunki się zgadzają.  :mellow:  i żadną normą się nie przejmujemy.
Warunek jeden - kierowca żyje w zgodzie z dowódcom ^_^ ^_^ ^_^.
A tak swoją drogą zaciekawił mnie temat warunków litrażowania.  Czy są jakieś wytyczne strażackie ?
 Pozdro
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2008, 09:48:44 wysłana przez Meku »
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2008, 10:59:51 »
No OK. idźmy teraz dalej  tym  tropem – jest coraz więcej urządzeń stałych montowanych w pojazdach mierzących zużycie paliwa. [...]

a skoro w tym kierunku idziemy to uważam, że to bardzo ciekawa sprawa. Akurat kolega opowiadał, że mają takie coś w firmie (zakład energetyczny) wprowadzone, tylko u nich to działa w ten sposób, że samochody maja GPS'y pozakładane i informacja idzie do systemu dyspozytorskiego SCADA. Oprócz danych lokalizacyjnych wyświetlanych na podkładzie geodezyjnym idzie sygnał o stanie samochodu (silnik pracuje - postój, silnik pracuje - jazda, silnik zgaszony) no i to paliwko w zbiorniku.

Brygady mają niefajnie bo kiedyś jechali na stację puszczali oczko do nalewacza, ten im pisał w kartę i w fakturę kilka litów więcej i wypłacał kasę - zawsze mieli na śniadanie. Teraz od razu widać ile zostało zatankowane. Spuszczanie też widać.

W straży warto by było to sprząc ze statusami, dodać stan pracy autopompy, stan wody i środka, dodać lokalizację na porządnej mapie i by była rewelacja dla dyspozytora.
Dla większości strażaków też - dużo mniej papierków + wsparcie dyspozytora... tylko nieliczni kombinatorzy by mieli trudniej.

Myślę, że z czasem dojdziemy do tego, że po wielkim ekranie z mapą w pomieszczeniu dyspozytorów wszystkich służb ratowniczych będą się poruszały kolorowe punkciki - rozwiązania i techniczne możliwości są - kwestia pieniążków, logicznego myślenia i decyzji.

Tak naprawdę to jest to opłacalne - poważne prywatne firmy instalują takie rozwiązania. Mieszkam teraz obok dużej firmy zajmującej się transportem samochodowym w całej Europie i oni mają takie coś - ich nie stać, żeby zawalić termin, muszą wiedzieć, że coś się dzieje, gdzie jest auto, czy jedzie, żeby w razie czego wysłać zastępstwo albo serwis.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2008, 11:21:34 wysłana przez MIKO »

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2008, 14:12:22 »
Do @MIKO
fajna ciekawostka ale cena 4.320 zł odstrasza na odległość.  ^_^
Myślałem o prostszych rozwiązaniach z menzurką i podłączeniem węża - no właśnie jakiego ?
Pozdro
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robertbusko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2008, 18:30:29 »
Witam. Może ktoś spotkał się z programem do obliczania okresowych kartpracy? Ja się tematem zajołem w Excelu ale nie mogę dojść ładu. Jak ktoś ma wieść na ten temat proszę napisać.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2008, 19:17:40 »
Jest problem z rozliczeniem paliwa jak się siedzi 7 godzin w samochodzie (TIR wjechał do rowu a pomoc drogowa przez 6 godzin go rozładowywała i wyciągała) - jest mróz - trzeba się ogrzać więc samochód chodzi na wolnych obrotach.
A potem w gminie mam awanturę, że marnuje paliwo... i że tego mi nikt nie uzna.

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2008, 20:25:07 »
W naszej gminie stosowane są takie normy jak w PSP łącznie z dodatkami.Musi być to wprowadzone zarządzeniem Burmistrza .
Ja rozliczam wszystkie karty pojazdów i sprzętu i przekazuję do gminy. Dodatkowo musi być wprowadzone rozliczenie faktyczne. Jest to zalecenie RIO dla samorządów. Ostatniego dnia miesiąca wszystkie samochody muszą zatankować samochody do pełna i ze stacji paliw wracają na nowej karcie. W karcie rozlicza się zużycie paliwa wg. ustalonych norm zużycia oraz wykazuje zużycie faktyczne tzn. ilość zatankowaną. Wychodzą oszczędności lub przepały. Nie mogą one być duże więc są dodatki: dodatek alarmowy 8% dodatek terenowy 30% dodatek górski 15% dodatek zimowy 10% itp. Suma dodatków nie może być większa jak 30%. W praktyce kartę się rozlicza tak aby wyjść na zero.Praca silnika na postoju też jest liczona zgodnie z normą z PSP. Praca może być ujęta w karcie tylko przy wyjazdach alarmowych.
Normy na sprzęt silnikowy są brane z instrukcji sprzętu lub z pomiarów. Przy pomiarach i ustaleniu normy sprawdza się zużycie faktyczne przy pracy silnika w ciągu godziny . Zasada jest taka ,że silnik musi przez 20 min pracować przy pełnym obciążeniu, 20 minut na połowie mocy i 20 min na wolnych obrotach. Przy sprzęcie o małym zużyciu paliwa pomiar robi się przez pół godziny. Norma pracy dla pilarek jest ustalona pojemność zbiorniczka paliwa = 1 h pracy. Na rozruchy kontrolne jest ustalone 10 min pracy danego sprzętu w przypadku gdy sprzęt nie pracował podczas akcji lub ćwiczeń. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2008, 09:51:50 »
Do @MIKO
fajna ciekawostka ale cena 4.320 zł odstrasza na odległość.  ^_^
Myślałem o prostszych rozwiązaniach z menzurką i podłączeniem węża - no właśnie jakiego ?
Pozdro

Meku cena jak cena zależy z czym porównujemy – u mnie wydaje się na paliwo ok. 25 tyś zł rocznie i problem jest w odwzorowaniu rzeczywistego zużycia w stosunku do dokumentacji , co w straży nie jest  proste . Różne warunki terenowe , różne obciążenia autopompy , różne poczucie czasu użytkowania .   I nie chodzi mi o to by kierowcą uciąć źródełko – tylko jak kierowca jest kretyn i liczyć nie umie to potem +-trzeba się gimnastykować i tłumaczyć . Mam do zaopiniowania karty jednej z OSP  ( zbiornik wozu 120 l ) jednego miesiąca na koniec w zbiorniku jest 3,9 l innego 275 l pomijam że tankowano 130 l do tego zbiornika , a zdarzało się , że wóz jechał jak w zbiorniku było – 30 l . I co ja mam napisać , że grozi za to od 6 miesięcy do 8 lat ? Pomijam jaki hałas by był w Gminie . To wolę wydać 4 tyś. a w konsekwencji oszczędności dołożyć kierowcą po 200-300 zł co miesiąc .

Pozdrawiam MIKO 

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 17, 2008, 20:43:34 »
A jka piszecie w kartach paliwa - jeśli jest wyjazd do np. wypadku to piszecie:
wyjazd godz. 14.10 stan licznika (...) - powrót 15.20 stan licznika (...)

czy rozbijacie to na:
wyjazd: godz. 14.10 - stan licznika (...) - przyjazd na miejsce 14.15 - stan licznika (...)
powrót: godz. 15.10 - stan licznika (...) - przyjazd do bazy 15.20 - stan licznika (...)

Napiszcie - to dla mnie bardzo ważne!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 17, 2008, 22:07:46 »
A jka piszecie w kartach paliwa - jeśli jest wyjazd do np. wypadku to piszecie:
wyjazd godz. 14.10 stan licznika (...) - powrót 15.20 stan licznika (...)

czy rozbijacie to na:
wyjazd: godz. 14.10 - stan licznika (...) - przyjazd na miejsce 14.15 - stan licznika (...)
powrót: godz. 15.10 - stan licznika (...) - przyjazd do bazy 15.20 - stan licznika (...)

Napiszcie - to dla mnie bardzo ważne!

u mnie przy akcjach to by wyglądało zawsze tak jak w wersji 2 z tym, że doszedłby jeszcze czas pracy na postoju

wyjazd: godz. 14.10 - stan licznika (ten stan przepisujemy zawsze z poprzedniego wyjazdu) - przyjazd na miejsce 14.15 - stan licznika (...)
14.15 - 15.10 - praca na postoju, podjeżdżanie, ewentualnie jak pracowała autopompa to czas pracy autopompy bo mamy inną (wyższą) normę zużycia niż na sam postój
powrót: godz. 15.10 - stan licznika (...) - przyjazd do bazy 15.20 - stan licznika (... )


wersja 1 jak jest wyjazd np po jakieś zakupy albo przewóz czegoś tam GLM-em ale jak już więcej miejsc do obskoczenia to tez przystanki rozpisujemy, żeby w gminie mieli jasnośc..

Offline robertbusko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 17, 2008, 22:33:03 »
U mnie wystepuje temat 2. Tyle że jak autopompa pracuje to dodatkowo też zaznaczamy. I czasami jest hryja.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 31, 2008, 11:58:53 »

Witam, trochę mnie natchnął ten wątek i PW z robertbusko żeby sie pobawić Exccelem i zrobić jakieś liczydło do wspomagania konserwatorów w obliczeniach stanu paliwa.
Wersja beta arkusza do pobrania tu: karta.zip

Co jest:
jest możliwość obliczania zużycia paliwa na jazdę alarmową, normalną, prace autopompy oraz postój
jest możliwość obliczania stanu paliwa w miarę zakupów i zużycia (drugi arkusz)
jest możliwość korygowania zużycia w granicach +/- 20% co 2 % - kolega jrobertbusko w PW że takie coś by się przydało... nie wiem jak te procenty w praktyce trzeba by było określać... jakoś na czuja? żeby sie zgadzało na koniec? pisać do tego jakieś oświadczenia? ale jak by co to jest :)

Czego nie ma:
grafiki i wodotrysków (jak będzie zainteresowanie to mogę sie pobawić i to zrobić)
kontroli błędów - jeśli wpiszecie że samochód jechał ale oprócz kilometrów wpiszecie czas pracy specjalnej to zostanie to policzone jako suma zużycia za przejazd i czas pracy razy przyjęta norma - wyjdą głupoty.

Jeśli macie jakieś uwagi albo jesteście zainteresowani, żeby arkusz wykorzystać to dajcie znać - będą miał motywację, żeby się pobawić jeszcze...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 31, 2008, 15:43:36 »
Panowie potrzebuje norme zuzycia paliwa do samochodu Mercedes LF 409 .

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2008, 21:55:04 »
witam koledzy potrzebuje norme dla nowego MAN TGL 12.240 może ma ktoś z góry dzieki

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 26, 2008, 19:07:07 »
my mamy normalne karty jak w PSP i w sumie jest czarno na białym
a kiedyś było poprostu pożar miejscowość ilość km i o której wróciliśmy
a gdzie się zrobiło 300 km to tak naprawde nie było wiadomo:)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 846
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 26, 2008, 20:39:28 »
No właśnie :

38. STAR 1466 M-90 - gasniczy 162 6x6  2005r. 35 l/100 km KP PSP w Gołdapi
39. STAR MAN M90/1466          162 6x6  2003r. 30 l/100 km KP PSP Łęczyca

Subtelna różnica tylko 5 l/100 km , pozycja pod pozycją w jednej tabeli KG PSP  ^_^

Pozdrawiam MIKO


w Gołdapi?
a skąd macie gołdap?:))
W Gołdapi inne powietrze i paliwo więc więcej pali;)
Poza tym...
normy paliwa ustalane są przede wszystkim doświadczalnie - czyli poprzez przejechanie 100km i dolanie paliwa. Warunki jazdy mogą być różne, szczególnie w dużych miastach.

Jest problem z rozliczeniem paliwa jak się siedzi 7 godzin w samochodzie (TIR wjechał do rowu a pomoc drogowa przez 6 godzin go rozładowywała i wyciągała) - jest mróz - trzeba się ogrzać więc samochód chodzi na wolnych obrotach.
A potem w gminie mam awanturę, że marnuje paliwo... i że tego mi nikt nie uzna.

 więc w jednych miejscach każą podczas akcji samochód wyłączać, żeby paliwa nie marnować a w innych nie żeby nie było problemów z późniejszym odpaleniem auta i ew. holowaniem


Dop. moderatora: Nie piszemy dwóch postów jedne pod drugim. Jeśli chcemy coś zmienić lub dodać do posta używamy funkcji Modyfikuj. Scaliłem 2 posty./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2008, 22:52:48 wysłana przez Sylwek »

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Normy zużycia paliwa
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 28, 2008, 06:35:30 »
tylko wydaje mi się jak wyliczysz  (litrażowanie) to np jazda w terenie miejskim, na krótkie odległości , w terenie
to dodatek jest doliczany procętowo do danej normy i musi się zgadzać:) pozdrawiam:)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))