Autor Wątek: Suche piony  (Przeczytany 13699 razy)

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Suche piony
« dnia: Luty 01, 2008, 09:21:21 »
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć co nieco o suchych pionach od strony technicznej i wymagań, m.in

W jakich budynkach powinny być instalowane suche piony. Czy są wymagania dot. tej kwestii? (budynki nie ogrzewane?)

Czy suchy pion bez hydrantów nadal może być nazywany suchym pionem?

barwa

  • Gość
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2008, 16:01:37 »
Cytuj
Czy suchy pion bez hydrantów nadal może być nazywany suchym pionem?

Ja przepraszam, ale o co chciałeś się dokładnie zapytać?

Bo z tego co ja wiem to suchy pion to jest takie ustrojtwo, do którego jest podłączony hydrant zamiast do nawodnionej inst. wodociągowej wewnętrznej budynku.

Suche piony były stosowane w budynkach mieszkalnych o wysokości 15-55 m ze względu na ilość węży jak by musiała być użyta przy gaszeniu pożaru na wyższej kondygnacji.

Jeśli mnie żaden kolega nie ubiegnie to znajdę przepis dot. suchych pionów.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2008, 17:25:58 wysłana przez firewife »

Offline waski336

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2008, 09:27:20 »
Witam, właśnie moje pytanie było zakręcone jak owoc w sokowirówce. Ale podyktowane było to tym, iż owy suchy pion tak mnie zaskoczył, że mi słowa odebrało :)

Generalnie, prosiłbym o uregulowania prawne w tym zakresie, ale z tego co się orientuję:
Suchy pion jest traktowane jako urządzenie przeciwpozarowe. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 21 kw. 2006r kazde urządzenie ppoż. powinno być utrzymywane sprawne i gotowe "do boju"

Ok. A więc Co jaki czas powinien być badany suchy pion ?

I jak się pozbyć suchego pionu z budynku? Generalnie z tą bestią jest tak, że na dzień dzisiejszy tego się nie instaluje w budynkach a jak już jest, to się nie można tego ot tak pozbyć- tylko trzeba zastosować rozwiazania zamienne (po uzgodnieniu). Ktoś juz przeprowadzał operację pt. likwidacja suchego?

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2008, 11:40:13 »
Czy suchy pion bez hydrantów nadal może być nazywany suchym pionem?
Dobre pytanie  :wacko: , bo tak naprawdę nigdy nad tym się nie zastanawiałem. 
Z praktyki znam kilka przykładów rury z dwoma nasadami 75 i żeby było weselej jest to zarazem bocznica drabiny zewnętrznej.
Dla mnie zawsze był to suchy pion.  Co do szafek hydrantowych to ogólne przepisy - węże, prądownice i oznakowanie  w  próbie szczelności nigdy nie brałem udziału więc myślę że jest nie wymagana.  Ale poszperam w przepisach.
Pozdrawiam
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

barwa

  • Gość
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2009, 14:01:40 »
A propos suchych pionów.

Ostatnio byłam w Berlinie i zauważyłam bardzo fajną sprawę. Mianowicie w samym i całym centrum miasta we wszystkich budynkach można zauważyć takie oto suche piony. Niejednokrotnie pod nimi znajdowała się jeszcze końcówka hydrantu. Za każdym razem widniał opis, który pion do której klatki się należy. I nie ważne czy budynek ma elewację z piaskowca czy ze szkła.
I co najważniejsze, a u nas raczej nie do przeskoczenia - wszystkie były kompletne i nie uszkodzone!!!!!!!!

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2009, 20:33:02 »
U nas również coś takiego istnieje - głównie w biurowcach wysokościowych. Nasady są często zamknięte drzwiczkami, dlatego można ich nie zauważyć.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2009, 11:58:02 »
Dokładnie. W Warszawie np. wysokościowiec "Rondo1". :)
Są to nasady przeznaczone dla strażaków, służące do zasilania wodą urządzeń przeciwpożarowych w budynku z samochodów pożarniczych /np. tryskacze, hydranty/ gdy nie mogą być zasilane z własnych źródeł.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2009, 10:42:33 »
Po  mojemu  suchy pion wewnątrz budynku kończy się szafką hydrantową.
A kol. KOBRA  pisze o nasadach awaryjnych będących elementem stałej instalacji gaśniczej.
A to nie to samo.   :stop:   
choć,  efekt końcowy identyczny.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2009, 11:52:24 »
Ja się odniosłem do tych zdjęć i nasad na ścianach na zewnątrz budynku. Nie chodziło mi o to że suche piony i zasilanie urządzeń to to samo.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2009, 18:34:06 »
Suchy pion nie musi kończyć się wcale szafką hydrantową. Bardzo często kończy się samym zaworem hydrantowym.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2010, 20:56:51 »
Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakieś prawne wymaganie dotyczące zakładania pokryw nasad w zaworach hydrantowych ?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2010, 21:34:21 »
Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakieś prawne wymaganie dotyczące zakładania pokryw nasad w zaworach hydrantowych ?

Prawne zapewne nie. Jeśli coś ma być gdzieś zapisane w tym temacie to jedynie w normie dot. zaworów hydrantowych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2010, 22:08:58 »
Dzięki. Pytałem dlatego bo bardzo trudno jest ściągnąć pokrywę z nasady bez odpowiedniego klucza do łączników i zabiera to dużo czasu.

Offline ojrety

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Suche piony
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2010, 12:57:48 »
Wg normy PN-B-02861:1994 "Suche piony" w pkt 3.6 Zawory hydrantowe jest zapisane, że:
 "zawory powinny być zamknięte pokrywami nasad. Pokrywa nasady powinna być trwale połączona z kadłubem zaworu hydrantowego za pomocą metalowej linki lub łańcuszka"
To, że ciężko się otwiera ręcznie taką pokrywę jest nawet na plus, a to z tego powodu żeby komuś taka pokrywa się przypadkiem nie "przydała". To jest urządzenie dla straży pożarnej, a nie dla użytkowników obiektu.
Poza tym obecnie suche piony w budynkach nie są już wymagane przez przepisy. Obecnie we wszystkich budynkach wysokich (Dz. U. z 2006 r. Nr 80, poz. 563) należy stosować zawory hydrantowe 52 nawodnione.