Autor Wątek: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej  (Przeczytany 10652 razy)

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« dnia: Styczeń 27, 2008, 02:28:05 »
Zgodnie z art. 66 ust. 1 a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późno zm.) autobus, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i ciągnik samochodowy, dla którego określono dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów powyżej 3,5 t, powinny być wyposażone w homologowany ogranicznik prędkości montowany przez producenta lub jednostkę przez niego upoważnioną, ograniczający maksymalną prędkość autobusu do 100km/h, a samochodu ciężarowego i ciągnika samochodowego do 90 km/h.

Zapis ten odnosi się do pojazdów rejestrowanych od dnia 1. stycznia 1988 roku.

W związku z tym, podczas przeglądów rejestracyjnych diagności domagają się przedstawienia oświadczenia o wyposażeniu pojazdu we wspomniany ogranicznik.

- Wystawienie takiego oświadczenia wiąże się z wizytą na serwisie i kontrolą nastaw wspomnianego ogranicznika.

*************************************************************

Mała podpowiedź z mojej strony

Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z póź. zm.):

Rozdział 1
Warunki techniczne pojazdów

Art. 66.
1b. Przepis ust. 1a nie dotyczy pojazdu:

1) specjalnego lub używanego do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
Straży Granicznej, Służby Więziennej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej
Polskiej i jednostek ochrony przeciwpożarowej;(....)”

Zalecam aby samochody ciężarowe Straży Pożarnej były jednak wyposażone w ograniczniki prędkości - zmodyfikowane i ustawione na prędkość pojazdu do 110 km/h.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2008, 08:47:42 »
Zalecam aby samochody ciężarowe Straży Pożarnej były jednak wyposażone w ograniczniki prędkości - zmodyfikowane i ustawione na prędkość pojazdu do 110 km/h.

I wystarczy. Chyba z większą prędkością mało który kierowca PSP jechał wozem bojowym.
A jeżeli jechał to znaczy, że nie ma wyobraźni.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2008, 16:47:51 »
ja myśle że nawet te 90 wystarczy jak na samochód ciężarowy. Prędkość maksymalna nie jest najważniejsza. Jak wiadomo samochód ciężarowy ciężko jest bujnąć do tej prędkości i potrzebuje on większego kawałka drogi aby ją osiągnąć, bo to światła, skrzyżowania, niebezpieczne zakręty i trzeba ściagać nogę z gazu. Według mnie ważniejsze jest przyspieszenie pojazdu. Najczęściej do zdarzenia rusza się na zimnym silniku i piłuje się go na maxa co równieżnie nie sprzyja szybkiej jeździe.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2008, 17:10:57 »
Jak najbardziej popieram Kolegę miggru.
Zwiększenie ograniczenia prędkości z 90 do 110 niw wpłynęło by znacząco na naszą skuteczność. Natomiast miałoby ogromny wpływ na zmniejszenie naszego bezpieczeństwa.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2008, 17:39:27 »
Hmmmmmmmm

Ja wnioskuję 30 km/h będzie jeszcze bezpieczniej, przecież czasami jeździmy po śniegu i lodzie , a w straży kierowcy mają skłonności samobójcze , bardzo nie lubią do tego kolegów bo muszą sami samochody myć i z chęciom ich uśmiercą.

Zapraszam na wycieczkę 35 km do wypadku Maskotem z prędkością 86 km/h czteropasmową drogą gdzie maluch trąbiąc Nas wyprzedzają, o autobusach turystycznych, samochodach dostawczych i często TIR już nie będę wspominał, wypada tylko zjechać na pas awaryjny by Cię nie staranowali .

Może za miast tego byście się zastanowili, dlaczego kierowcą wozu bojowego można zostać tydzień po egzaminie, nie koniecznie wcześniej jeżdżąc jakimkolwiek samochodem nawet maluchem.

I to jakoś nikogo nie niepokoi – to jest bezpieczne
 
Pozdrawiam MIKO

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2008, 19:09:04 »
Witam ja zgadzam się z kolegami powyżej te 90 w zupełności wystarczy:)
Chodzi przecież nie tylko o bezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg lecz i także o nasze własne a tymbardziej teraz zimą.
Pozdrawiam.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2008, 08:37:18 »
Zalecam aby samochody ciężarowe Straży Pożarnej były jednak wyposażone w ograniczniki prędkości - zmodyfikowane i ustawione na prędkość pojazdu do 110 km/h.

I wystarczy. Chyba z większą prędkością mało który kierowca PSP jechał wozem bojowym.
A jeżeli jechał to znaczy, że nie ma wyobraźni.

Albo jest perfekcjonistą, ma ogromną praktykę za kółkiem wozów ciężarowych i zna je na wylot ;)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 28, 2008, 11:50:39 »
90 km/h to za mało dla samochodu Straży Pożarnej!! W mojej JRG od niedawna jest samochód z takim ograniczeniem i to się nie sprawdza!! Mamy ciężkiego technicznego z 1992 roku który na prostych odjeżdża nam bardzo szybko. Poza tym jak wyprzedzić TIR-a który jedzie 90? Co do troski o nasze bezpieczeństwo to jadąc 90 km/h 18-to tonowym samochodem też można sobie i innym zrobić krzywdę! Wszystko zależy od umiejętności kierowców i na tym powinniśmy się koncentrować.
110 km/h wydaje się być dobrym kompromisem, choć są też samochody które pojadą 150 i specjalnie nic się nie dzieje. Jak się dowiedziałem od jednego kolegi z forum ;-) będziemy mieli przestawiony samochód na 110 napiszę czy to wystarcza.

Offline eddi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 28, 2008, 13:11:45 »
Moim zdaniem max predkość na poziomie 90 km/h to za mało. Chodzi głównie o elastyczność jazdy (szczególnie przy wyprzedzaniu). Mamy w JRG i OSP MANy od Stolarczyka (ratowniczo gaśnicze), które miały ograniczenie do 90 i kierowcy cały czas się skarżyli, że maja problemy np. z wyprzedzeniem samochodu jadącego 80 km/h. Podczas wizyt w serwisie i napisaniu odpowiedniego podania ograniczniki zostały przestawione na 110. Teraz nikt się nie skarży.

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2008, 00:04:39 »
Witam wszystkich
Czy ograniczniki prędkości mogą wpływać na przyspieszenie pojazdu ?
Podam przykład:
Dziś wracaliśmy z ćwiczeń na dwa samochody i zrobiliśmy mały test porównawczy. Dwa identyczne starmany. Tyle samo wody, podobny sprzęt tyle samo ludzi na pokładzie. Jeden ma 180 KM i założoną blokadę, drugi 150 lecz blokadę zdjętą.
Oda równocześnie startowały ze świateł. Na kolejnym skrzyżowaniu z dużą przewagą pierwszy był ten ze słabszym silnikiem (jechaliśmy max 70km/h). Podobnie sytuacja wygląda jadąc do akcji. Ten bez blokady zawsze zostawia nas w tyle.
Jak więc to jest? Czy ogranicznik ma wpływ na dynamikę jazdy ? A może Stolarczyk podebrał nam parę koni mechanicznych :) ?

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2008, 00:13:03 »
W przypadku samochodów cięzarowych dynamikę przyspieszenia auta nie stanowi w pierwszym planie ani pojemność silnika, ani moc koni mechanicznych - tylko moment obrotowy silnika i odpowiednie przełożenie skrzyni rozdzielczej.

To że mocniejsze auto na przespieszeniu okazuje się wolniejsze od tego słabszego mocą właśnie uregulowane jest tym co napisałem. Oczywiście silniki mają być porównywalne a nie odbiegające zasadniczo tj. różnica pomiędzy 180KM a 380KM również będzie, ale należy pamiętać że po mimo mocy to i konstrukcyjnie zupełnie różne jednostki napędowe.
Przypadek o którym piszesz to konstrukcyjnie dokldanie te same (lub mocno zblizone do siebie) silniki, które poza mocą zapewne posiadają i ten sam moment obrotowy. Klu tkwi w tym przypadku - jak sądzę - w przełożeniach skrzyń rozdzielczych.

Okazuje się często że auta o tych samych silnikach różnią się w dynamice zasadniczo. Ba, nawet słabsze mocą są dynamiczniejsze - jak to napisałeś. I ogranicznik nie ma w tym przypadku nic do rzeczy. Jego zadaniem jest ograniczenie prędkości w okolicach 89-90 km/h i tyle.

To zupełnie dwa rózne samochody.
Tak w skrócie i bez wnikania w szczegóły
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2008, 00:22:44 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2008, 18:03:15 »
Moim zdaniem montowanie w samochodach PSP ograniczników prędkości jest bezużyteczne. Kierowcami są tam przecież ludzie, którzy mają jakieś doświadczenie i wiedzą jak sprawnie poruszać się w mieście a jak maja wyjazd poza miasto i jest "czysta" droga o równej nawierzchni to nie ma sensu ograniczać prędkości i docisnąć mocniej pedał gazu. Oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych i drogowych. Gdy jedzie sie do pożaru liczy się przecież każda minuta. A jeśli chodzi o pojazdy OSP to jestem jak najbardziej za montowaniem ograniczników. Kierowcy OSP mogą czasem ulec chwili jazdy na "gwizdkach" i poczuć ze teraz mają absolutną nietykalność. Sam  jestem kierowcą OSP i niejednokrotnie miałem chęć na szybszą jazdę, ale zdrowy rozsądek okazał się silniejszy. Nie chce podawać jakiejś konkretnej wartości na jakiej ma on być ustawiony bo nie mam zbytnio pojęcia jakie jest odpowiednie. W zamian za ogranicznik w OSP można by było polepszyć przyspieszenie tych samochodów co było by bardziej użytecznym rozwiązaniem. Pozdrawiam!

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2008, 19:59:01 »
Zatem się powtórzę - może z innej strony temat naświetlając.

Nie ma opon ciężarowych o indeksie prędkości większym niż 110 km/h (dla ciągników siodłowych 120 km/h) poza zupełnie specjalistycznymi.
Zatem co może najprędzej przytrafić się aucie ciężarowemu w Straży Pożarnej, który nie będzie wyposażony w jaki kolwiek ogranicznik?
Możliwości techniczne dzisiejszych ciężarówek pozwalają swobodnie osiągać prędkości z rzędu 120 km/h i więcej.
Wyobraź sobie najlepszego kierowcę w Straży pędzącego bez ograniczenia jakieś 130 km/h w którym eksploduje opona...
Nie wyobrażaj sobie jakie będą konsekwencje tej katastrofy oraz faktu, że ten kierowca sobie z tym poradzi.

To tak w skrócie.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2008, 08:39:47 »
O takiej możliwości niestety nie pomyślałem...Nie znam się za bardzo na oponach do aut ciężarowych i moze dlatego popełniłem taki błąd. Dzięki Za naświetlenie tej sprawy od tej strony

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2008, 20:02:51 »
Więc czemu montuje się ograniczniki prędkości w pojazdach przeznaczonych dla służb ochrony ppoż?? Skoro są z tego obowiązku zwolnione to i te ograniczenia w rzeczywistości można znieść, nawet całkowicie albo do tych 110km/h.
Znam pojazd który jest w zabudowie Auto SHL Kielce, jest to star/man 12.227 typowe miejskie auto i  przyszło bez ogranicznika prędkości. Zamyka licznik na prostym odcinku gdzie można sobie pozwolić na rozpędzenie wozu. Dodam że na liczniku jest wyrysowane 125km/h. jeździ już od 2001 roku i jest wsio OK, kierowcy wiedzą kiedy mogą pozwolić sobie na osiągniecie maksymalnej prędkości a kiedy zwolnić i to zapewne dzięki rozwadze nie doszło do wypadku.
Śmieszna jest sytuacja gdy do wypadku jeździ GBA i SLRt gdzie GBA star/man 12.227 leci 125km/h dwupasmówką lewym pasem a za nim SLRt mascott 90km/h prawym pasem i jest wyprzedzany w tej sytuacji  nie potrzebna mu sygnalizacja świetlno dźwiękowa.

Ktoś napisał ze 90km/h to ciężarowy pojazd trudno wyciągnie... Bzdura, nowy pojazd jest to w stanie zrobić z łatwością i polecieć pon 110km/h (nowy rocznikowo a nie 20letni star po remoncie silnika, podwozia i karosacji)

90km/h to jednak za mało jak na JRG działające na powiecie gdzie jest teren nizinny, dobre i mało kręte drogi, w dodatku obecność tras szybkiego ruchu, dróg ekspresowych, autostrad. W ruchu miejskim ograniczenie do 90km/h nie będzie odczuwalne ale po za miastem owszem.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2008, 22:40:08 »
Nie rozumiem Cię kolego.
Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poprzednich postach.

A jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania - to zapraszam do dalszej konstruktywnej rozmowy na ten temat.

Pozdrowienia

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 27, 2008, 23:03:24 »
Nie rozumiem Cię kolego.


Młody jest to i wyrywny:) Jak się przejedzie przy tych 120 na boku, albo chociaż na dwóch kołach, to zmieni zdanie
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 28, 2008, 17:20:46 »
Chodzi mi o to że skoro pojazd sprzedaje się z przeznaczeniem dla straży to producent bądź serwis może zdjąć/"poluzować" ograniczenie a nie sprzedaje się te pojazdy z ogranicznikami na 90km/h choć nie muszą jego mieć. Wyczytałem dlaczego zakłada sie ograniczniki na 90 ale jak pisałem chodzi mi o pojazdy z przeznaczeniem dla straży które i tak maja ograniczenia.

@ lang
Nie taki młody... swoje przeżyłem i wiem jak się jedzie 120 a nawet <120.

Prosta droga, dwupasmowa, z nową nawierzchnią na której się płynie - w takich warunkach można pojechać trochę więcej niż 90km/h. Nie mówię żeby 125/km/h wchodzić w zakręt i jeździć gminnymi drogami.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 28, 2008, 20:14:38 »
Nieco więcej o nośnościach opon w ciężarówkach oraz ich indeksach prędkości możesz przeczytać np. tu:

http://www.goodyear-promocja.pl/maszyny.php?action=ceh
http://www.goodyear-promocja.pl/maszyny.php?action=def
http://www.goodyear-promocja.pl/maszyny.php?action=ind
http://www.goodyear-promocja.pl/maszyny.php?action=zal
Dzięki za te linki. Sporo sie dowiedziałem o oponach dla aut ciężarowych -_-kolega cinek998 to te ponad 120 jechał pewnie autkiem osobowym ^_^

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Ograniczniki prędkości w samochodach Straży Pożarnej
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 05, 2008, 21:56:36 »
:]

Wspomniany przeze mnie GBA w boju...
http://pl.youtube.com/watch?v=YfzlUAkqWYA

Prosta dwupasmowa E67 Warszawa-Wrocław...

Chwalić się nie będę czym gdzie, ile i jak jeździłem... Kierowca który jeździ tym GBA na star/man 12.227 chyba by nie kłamał... Na pewno nie kłamał bo znam go bardzo dobrze od małego, w dodatku nie jeden to potwierdził.

W Polsce identycznych wózków z tej serii jest niewiele, z tego co wiem głównie w łódzkim i samej Łodzi (wielkie zakupy KW PSP) oraz jeden jest w Wrocławiu....

PS Dla porównania tutaj: http://pl.youtube.com/watch?v=jxrKat8wRag jadący za GBA slrt Mascott z prędkością ok 90km/h
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2008, 21:59:43 wysłana przez cinek998 »