Autor Wątek: Prezes w Irlandii  (Przeczytany 2563 razy)

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Prezes w Irlandii
« dnia: Styczeń 26, 2008, 18:48:11 »
Witam! Czy mogę zostać wybrany na prezesa nie będąc fizycznie na zebraniu? Pracuję w Irlandii a prezes pokłócił się z chłopakami i chce złożyć na najbliższym zebraniu rezygnację. Koledzy z OSP nalegają żebym to ja został prezesem jednak nie mogę być na zebraniu fizycznie a do Polski zjeżdżam na stałe dopiero we wrześniu. Dodam, że jestem z-cą naczelnika i mimo pobytu na obczyźnie staram się jak mogę brać udział w życiu jednostki. PS. Łza się w oku kręci gdy widzę czerwone wozy pędzące na sygnale Dublin Fire Brigade.  :angry: Pozdrawiam. ^_^
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2008, 19:03:55 wysłana przez Firefighter Ireland »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2008, 19:08:43 »
Możesz.
Tylko że przez ponad pół roku jednostka nie będzie miała prezesa na miejscu.

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2008, 20:27:07 »
A gdzie znajdę na to jakieś potwierdzenie? Przeglądałem statut i nic nie znalazłem, a znając "dziadków" z powiatowego i gminnego ZOSP to się doczepią że nie ma takiego czegoś w statucie. Nasza jednostka nigdy nie miała szczęścia do prezesów, albo nic nie robili albo chcieli od razu wszystko poprzewracać do góry nogami. Większość dokumentów i tak wypełniałem ja razem z naczelnikiem bo prezesi zawsze mieli coś ważniejszego do roboty. Jestem w Polsce co 3 miesiące więc nie będzie tak źle zresztą koledzy z jednostki dobrze o tym wiedzą i zapewnili , że pomogą. 

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2008, 21:33:55 »
To co myślą "Leśne dziadki" z powiatowego i gminnego ZOSP to pikuś. Niech sobie myślą.
Najważniejsze jest to co jest napisane w statucie Twojej OSP.
Na pewno musi coś być o wyborach do władz OSP bo w przeciwnym razie sąd rejestrujący to stowarzyszenie nie "przepuściłby" takiego statutu. OSP jest stowarzyszeniem i jako takie podlega ustawie "Prawo o stowarzyszeniach".
Jest tam jasno napisane :
Cytuj
Art. 10. 1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:
   1)    nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji,
   2)    teren działania i siedzibę stowarzyszenia,
   3)    cele i sposoby ich realizacji,
   4)    sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków,
   5)    władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje,
   6)    sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał,
   7)    sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,
   8 )    zasady dokonywania zmian statutu,
   9)    sposób rozwiązania się stowarzyszenia.
Więc trochę dziwne, że u was w statucie tego nie ma.

Co do wyboru podczas Twojej nieobecności.
Na pewno przy zgłaszaniu kandydatów wymagana jest zgoda kandydata. A więc tu może być problem, chyba że byłaby Twoja pisemna zgoda.
Ale to jest gdybanie - wszystko powinno być w statucie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2008, 21:50:31 wysłana przez mario68 »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2008, 21:37:13 »
Po prostu napisz potwierdzenie, że zgadzasz się na objęcie funkcji prezesa (jeżeli Cię wybiorą oczywiście) tej i tej jednostki, nie będąc obecnym na zebraniu w tym i w tym dniu i wyślij je jak najszybciej do jednostki.

Podobną sytuację przerabialiśmy jakiś czas temu kiedy to "kandydat" na sekretarza nie mógł być obecny z powodu choroby.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2008, 21:38:53 wysłana przez Emil »

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2008, 22:10:09 »

§ 9

Członkami zwyczajnymi OSP mogą być:
1) pełnoletni obywatele polscy i cudzoziemcy mający stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie pozbawieni praw publicznych,
2) małoletni w wieku od 16 do 18 lat oraz za zgodą opiekunów ustawowych małoletni poniżej 16 lat, jeżeli deklarują czynne uczestnictwo w realizacji celów OSP.

§ 12

Członkowie zwyczajni mają prawo:
1) wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem młodzieży poniżej 16 roku życia,
2) uczestniczyć w Walnym Zebraniu Członków OSP z prawem głosu,
3) wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP,
4) korzystać z urządzeń i sprzętu będącego własnością OSP,
5) używać munduru, dystynkcji i odznak.

I to tyle co znalazłem w statucie. Jednak nie jest nigdzie napisane czy mogę zostać wybrany będąc za granicą. Myślę jednak ,że postęp techniki na tyle poszedł do przodu, że mam w planach zaskoczyć w razie  veta "dziadków" pojawiając się na monitorze laptopa podczas zebrania (SKYPE) ^_^  Myślę,że szczęki im opadną.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2008, 22:18:37 »
No a gdzie jest określony skład Zarządu, sposób wybierania jego członków, kadencja, okresy zwoływania Walnego Zgromadzenia?
Może oprócz statutu jest oddzielna "ordynacja wyborcza"?

Czy to jest Statut zarejestrowany w Sądzie czy po prostu napisany przez kogoś "na kolanie" i używacie go bo musi takowy być?

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2008, 22:43:19 »
Statut OSP jest dostępny na stronie ZOSP. Jest to oczywiście wersja podstawowa, którą każda OSP może dostosować wg. potrzeb.
A wybiera się nie prezesa tylko członków zarządu po czym zarząd spośród siebie wybiera prezesa.

W statucie jest jeden zapis który moim zdaniem rozwiewa wątpliwości, mianowicie:

Do kompetencji Walnego Zebrania... należy:

6) Wybór spośród siebie Zarządu w liczbie...

Jeśli napisano "spośród siebie" to wg. mnie oznacza "spośród osób biorących udział w zebraniu".


Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2008, 22:48:48 »
@pedros - ale ten przykładowy statut nie jest obligatoryjny dla wszystkich OSP.
Tym bardziej że jak już wcześniej napisałem każde OSP powinno być ZAREJESTROWANYM stowarzyszeniem ze statutem przeanalizowanym pod kątem zgodności z Prawem o Stowarzyszeniach przez sędziego Krajowego Rejestru Sądowego.
A statut który nie posiada takich zapisów jest niezgodny z prawem.
Chyba że to OSP nie jest zarejestrowane.

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2008, 23:49:57 »
Statut mamy prawie identyczny z tym ze strony ZGOSP. Tylko to jest zebranie sprawozdawcze a nie sprawozdawczo-wyborcze. Prezes je wykorzystuje do złożenia rezygnacji ale w tym przypadku to tylko jedna osoba z zarządu więc można wybrać za nią inną, żeby zarząd miał daną ilość członków a z tego co wiem to członkowie zarządu sami nadają sobie funkcje a nie walne zgromadzenie. Na tą chwilę jestem z-cą naczelnika więc tylko zarząd będzie mnie wybierał na prezesa. Chodzi mi tylko o to czy muszę być na miejscu podczas zebrania czy nie.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2008, 08:33:48 »
No przecież już napisaliśmy, że jeżeli nie będziesz obecny to napisz oświadczenie, że zgadzasz się na pełnienie funkcji!!!
Skoro napisałeś, że masz możliwość być obecnym wirtualnie to i tak też zrób, ale oświadczenie na piśmie musi być na podkładkę.

A żeby nie robić zbędnych kłopotów i dodatkowych kosztów w postaci zmian w sądzie rejest. zarząd może Cię wybrać jako "pełniącego obowiązki".
Czyli w sposób prosty zostaniesz prezesem, ale na to też jest potrzebna twoja zgoda.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2008, 08:40:09 wysłana przez Emil »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Prezes w Irlandii
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2008, 08:43:09 »
Ale prezes składa rezygnacje z funkcji prezesa czy członka Zarządu? Bo jeżeli tylko Prezesa to ilość członków w Zarządzie się nie zmieni po prostu wybiorą spośród siebie nowego Prezia :)
A jeżeli rezygnuje wogóle z członkostwa w Zarządzie to jest jeszcze jest jedna ewentualność - na jego miejsce może wejść osoba z poprzednich wyborów która miała największą liczbę głosów a nie dostała się do Zarządu.

Cały problem w tym że nie jesteś w stanie powiedzieć nic o procedurze dokonywania wyboru władz.
Dla mnie to dziwna sytuacja. Bo wychodzi na to, że kto co nie zaproponuje na wyborach to tak może być.

Co do wirtualnej obecności - to nie przejdzie i jeszcze spalą Twoich kumpli na stosie za "czary" . Hehe.