Autor Wątek: Pensja nie w terminie.  (Przeczytany 6260 razy)

Offline panda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Pensja nie w terminie.
« dnia: Styczeń 26, 2008, 18:18:24 »
Mam pytanie czy tylko we Wrocławiu są problemy z wypłatą na czas pensji (czyli pierwszego każdego miesiąca) jeżeli pierwszy wychodzi w sobotę  pieniądze dostajemy w poniedziałek a najgorzej jest w długie weekendy np.w maju zdarzyło się że pieniądze były siódmego. Podobno kiedyś sprawa była wałkowana i bez reakcji. Pozostało chyba tylko pójść do PIP-u.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2008, 18:21:33 wysłana przez panda »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2008, 18:27:28 »
Mam pytanie czy tylko we Wrocławiu są problemy z wypłatą na czas pensji (czyli pierwszego każdego miesiąca) jeżeli pierwszy wychodzi w sobotę  pieniądze dostajemy w poniedziałek a najgorzej jest w długie weekendy np.w maju zdarzyło się że pieniądz były siódmego.

Nie tylko we wrocku, jest to problem w całym kraju i obawiam się że nie do przeskoczenia, sprawy czysto techniczne,
to są te ulepszenie które nie jednokrotnie utrudniają życie a wszystko zaczęło się kiedy to pracodawca zaczął przelewać nasze uposażenia na konta.
Nie pierwszego każdego miesiąca tylko w pierwszym dniu roboczym miesiąca a jeżeli poprzedzają go święta lub wolne, termin się przeciąga tak jak napisałeś.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2008, 18:29:26 »
U nas dawno temu był poruszony temat z Gł. Księgową.....
I twierdziła że inaczej się nie da bo nie moze wysłać pieniędzy (wypłaty) 2x w miesiącu. Ale okazało sie że jeden ze strazaków wymyślił ze mozna zrobić przelew np. 31-ego  a zaksiegować już w nowym miesiącu i był przez rok a może dwa spokój.... teraz jest tak jak u Ciebie.... :(

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2008, 18:32:19 »
Cytuj
U nas dawno temu był poruszony temat z Gł. Księgową.....
No właśnie chodzi o to że nie można odprowadzić  2 x w miesiącu podatku.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2008, 20:06:40 »
Art. 90. (253)1. Uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia o charakterze stałym są płatne miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym miesiąca, za który przysługuje uposażenie.


Ot i odpowiedź na nasze pytanie..... :(((((.Sam próbowałem z tym walczyć ,ale przepis stanowi tak a nie inaczej......I dupa Panowie.   

                                                                                                                                       Pozdrawiam

Offline POwiec

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2008, 20:24:21 »
Jeżeli się nie mylę to powinien istnieć zapis w reguleminie KM/P. dotyczący tej sprawy. Na pewno jest tak w innych firmach "cywilnych" tak to nazwijmy

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2008, 21:23:07 »
Przyznam się, że dla mnie jest to dziwne.
W dobie przelewów internetowych można zrobić to z datą ostatniego (przedostatniego) "starego" miesiąca z poleceniem dokonania operacji 1-ego następnego miesiąca. I po problemie.
Sami korzystacie na pewno z bankowości internetowej i z tym przecież nie ma żadnego problemu.

Tyle tylko właśnie, że przepis "pisany" był wtedy kiedy nikt nie miał pojęcia o internecie i jego możliwościach.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2008, 21:28:17 »
Przyznam się, że dla mnie jest to dziwne.
W dobie przelewów internetowych można zrobić to z datą ostatniego (przedostatniego) "starego" miesiąca z poleceniem dokonania operacji 1-ego następnego miesiąca. I po problemie.
Sami korzystacie na pewno z bankowości internetowej i z tym przecież nie ma żadnego problemu.

Tyle tylko właśnie, że przepis "pisany" był wtedy kiedy nikt nie miał pojęcia o internecie i jego możliwościach.
tak, tylko księgowanie wypłaty następuje ostatniego dnia miesiąca "starego". czyli de facto pieniążki już zeszły z kąta komendy .(a tak już nie można)

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2008, 21:36:00 »
księgowanie następuje w dniu dokonania przelewu a więc pierwszego dnia następnego miesiąca.
Czyli chyba powinno być wszystko OK?

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2008, 09:27:47 »
Witam -_-
Uposażenie nie może "zejść" z konta komendy dwa razy w miesiącu, chociażby ze względów podatkowych (nie można dwa razy w miesiącu potrącić kosztów uzyskania przychodu). Zgadza się, że uposażenie należy się w pierwszym dniu roboczym miesiąca, lecz uważam, że jest to trudne do zrealizowania bez różnicy czy wysyła się przelewy internetowo czy też papierowo (chociaż zapewne tak jak pisał mario68 internetowy przelew zostanie szybciej zrealizowany). Po prostu przesyłanie między bankami trwa.
pozdrawiam

Offline hołek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2008, 10:59:42 »
Myśle ,że to jest sprawa "ugadania " się z księgową bo nie raz tak było ze jak puszczała w banku wypłaty sesją przedpołudniowa to pieniążki na koncie były juz wieczorem moze nawet popołudniu napewno jest to transwer droższy od zwykłego trwającedo 2-dni ale jest to do zrobienia.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2008, 11:20:11 »
mi to nie przeszkadza specjalnie.... czy to pierwszego czy trzeciego - w zależności od dnia roboczego zawsze kasa wpływa na konto. Nie zdarzyło się żeby było później niż na trzeci dzień miesiąca.
Patrząc obiektywnie na to, to licząc czas od jednej wypłaty po drugą mija dokładnie 1 miesiąc. Więc to jest tylko szukanie dziury w całym. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2008, 13:02:26 »
Mario dobrze pisze, pewnie że można nastawić przelewy nawet na początku roku z datami na cały rok ( oczywiście nie uwzględni to ewentualnych zmian : awanse, podwyżki, stażowe itp) nie oznacza to, że bedą zaksięgowane wszystkie przelewy w jednym miesiacu.

Tylko, że to i tak nic nie da, nastawiając przelew np. 30-ego, że ma pójść 1-ego, ale pierwszy to 1 Maj później jest niedziela, później 3 Maj znów święto, to na naszych kontach i tak kasa pojawi się 4-ego. Tutaj Banki musiały by coś z tym zrobic. W XXI wieku erze komputerów i internetu uważam to za skandal, aby kasa przez weekend nie przeszła z konta na konto. To już nie jest ręczna robota, że pani w kasie robi to ręcznie. Banki przecież na tym zarabiają, dla nich każdy dzień zwłoki to jest kasa!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2008, 13:04:37 wysłana przez specjalista »
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2008, 13:32:49 »
Dalej analizując kwestie związane z przelewami elektronicznymi -
zauważyliście zapewne niejednokrotnie, że czasami jest tak, że pomimo iż jakiejś operacji (wpływu) nie ma jeszcze w "historii rachunku" to pieniądze tak jakby były na koncie (są w "dostępnych środkach"). Pomimo iż nie jesteśmy w stanie sprawdzić co to za kasa. Dopiero przez uznaniu wpływu przez księgowość banku pojawia się on na "historii rachunku". I w ten sposób mogłyby być realizowane przelewy naszych uposażeń - elektronicznie 1-ego dnia miesiąca (do dyspozycji już by wtedy były od 1-go dnia miesiąca) a uznawane byłyby dopiero przez bank 1-ego dnia roboczego.
Zaznaczam, że mogłem coś pokręcić - w razie czego mnie naprostujcie. :)

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2008, 15:07:38 »
Witam !
W mojej KP jest tak samo i takie same słyszałem tłumaczenia.Kodeks Pracy stanowi :
Cytuj
Art. 85.

§ 1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

§ 4. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie
Zwracam uwagę na § 3 - który w całości znajduje się w regulaminie mojej KP - sprawdźcie w regulaminach swoich KP.Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2008, 15:10:34 wysłana przez 112 »

Offline wiktor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2008, 16:06:07 »
Kolega Sly:
Cytuj
Art. 90. (253)1. Uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia o charakterze stałym są płatne miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym miesiąca, za który przysługuje uposażenie.
I to jest Panowie święte. Ten przepis obowiązuje funkcjonariuszy. Sekcja finansów przygotowuje przelewy oczywiście wcześniej, ale samo wysłanie i księgowanie musi nastąpić j.w. Oczywiście w dobie przelewów internetowych wystarczy to zrobić około godz. 9.00 i w południe pieniążki są na koncie. Tak jest w mojej KM.
Kolega 112:
Cytuj
§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym
Gdybyś dokładnie przeczytał regulamin to byś wiedział, że zapisy które cytujesz dotyczą cywili, ponieważ ich spraw nie reguluje Ustawa o PSP, dlatego to się kopiuje do regulaminu KM.
Podam ciekawostkę: tego terminu jest trudno dotrzymać w dn. 2 stycznia każdego roku. Pieniądze z Ministerstwa przechodzą przez konta wojewody, prezydenta i wreszcie na nasze tego samego dnia. My je dostajemy po godz. 17.00. I niestety wtedy wypłatę robimy 3 stycznia o godz. 8.00

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2008, 17:02:34 »
  Więc dlaczego pracownikom cywilnym komenda może przelewać wypłatę dwa razy w miesiącu a nam nie ???
   Jeżeli chodzi o pierwsze dni nowego roku - niech to będzie wyjątkiem a nie regułą.

Offline trb

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2008, 23:28:27 »
Nie rozumiem o co się kłócicie... W ciągu 12 miesięcy i tak wpływa na konto 12 pensji (+13stka oczywiście :)) i jaki w tym problem. Pewnie z czasem banki wprowadzą księgowanie w ten sam dzień niezależnie od tego czy to weekend czy dzień pracujący. Wszyscy tak w kraju mają, a nie podejrzewam księgowych o celowe wstrzymywanie przelewów wypłat. Robn ma racje - Trochę niepoważna jest ta dyskusja i udowadnianie że ma być tak jak ja chcę i dlaczego jest inaczej.... Pozdrawiam.

Offline ghostrider

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2008, 23:40:17 »
Może też się zdarzyć ze banki zwlekają z przelewem... u mnie np. w obrębie jednego miasta przelew z banku do banku potrafi przemieszczać się 3-4 dni  :rolleyes:

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 29, 2008, 16:46:37 »
  Więc dlaczego pracownikom cywilnym komenda może przelewać wypłatę dwa razy w miesiącu a nam nie ???
   Jeżeli chodzi o pierwsze dni nowego roku - niech to będzie wyjątkiem a nie regułą.

Witam
Pracownikom cywilnym oczywiście także się wypłaca pensję raz w miesiącu a nie dwa. W większości komend cywilom płaci się pod koniec miesiąca z tzw. "dołu" a nie jak funkcjonariuszom w pierwszym dniu roboczym miesiąca.
Notomiast jeśli chodzi o pieniądze na początek roku to ministerstwo przesyła kasę już pod koniec starego roku, później oczywiście Urząd Wojewódzki no i Starostwo które z tego co wiem naszą kasę ma już ok. 27-28 grudnia u siebie na koncie. Starostwo natomiast wysyła nam pieniądze dopiero 2 stycznia, lecz zanim przelew podpisze Skarbnik i Starosta to trwa.... :mellow:
pozdrawiam

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 29, 2008, 18:28:59 »
A czy moja darowizna na instytucje uż. publ. (starostwo) w postaci odsetek od mojej wypłaty leżącej na koncie ww. można odliczy od podatku?? :rolleyes:

To tak dla polepszenia humoru.

Temat spóźnionych wypłat wałkowany był w mojej komendzie kilka lat temu i faktycznie uregulowania dotyczące m.in. podatków nie pozwalają na wypłatę przed pierwszym. Co do np. 2 maja - wiadomo "odpracowane" w jakąś sobotę, to po prostu ktoś z księgowości wpada na chwilę, i przyciska enter w kompie i przelew idzie 2 maja (wystarczy dobra wola).

Offline Wda Tucholska

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 31, 2008, 22:26:44 »
o nas nie ma problemu jak zapłaca 1 -2 dnia po terminie

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2008, 10:26:39 »
hehe problem? u nas też nie ma problemu.
jednak w XXI wieku mogłoby to działać normalniej.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline aqq21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 15, 2008, 16:56:28 »
hehe problem? u nas też nie ma problemu.
jednak w XXI wieku mogłoby to działać normalniej.

Z całym szacunkiem - a wtedy zaczęłaby się dyskusja, dlaczego przelew jest księgowany o 15.00 a nie o 6 rano :-) Przeciez 1-go nie mam za co kupić dzieciom chleba, dopiero na obiad mnie stać!
Sorki, ale po przeczytaniu tematu musiałem sobie ulżyć.

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Pensja nie w terminie.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2008, 10:45:48 »
@aqq21
Jak już tak pijesz, czy problem czy nie, to odwróć sytuacje. Jak to My mamy do zapłacenia jakieś pieniądze, to gonią, nie daj boże spóźnić się jeden dzień.
Dwóch polaków, trzy zdania!