Autor Wątek: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem  (Przeczytany 2310 razy)

Offline marcin.siara

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zagłębie Dąbrowskie
Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« dnia: Styczeń 17, 2008, 20:04:57 »
Mam pytanko do fachowców: jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzoan ewakucja i zabezpieczenie miejsca pożaru do czasu przyjazdu straży?

Niedawno w pracy miałem taka niemiłą sytuacje i po stwierdzeniu pozaru postąpiliśmy w następujacy sposób: opusciliśmy hale, następnie wyłaczyliśmy prąd i powiadomiliśmy kierownika, ktory dopiero wezwał straż (nasze telefony były w sszatni i wejście po telefon zagrazałoby nam gdyby ogien się rozprzestrzenił, stąd straz nie była powiadomiona odrazu). I tu zaczyna się najlepsze. Jak kolega wszedł z szefem na hale okazało się, że ogień można ugasić jedną gaśnicą. No i szef ma teraz pretensje, że od razu nie spradziliśmy dokładnie tylko narobiliśmy larum i niepotrzebnie była wezwana straz, itd. itp. No ale jak mogliśmy cokolwiek zrobić? Dużo "gryzącego" dymu i brak gaśnic (tak,tak są jeszcze takie zakłady gzdie nie ma gaśnic)... Prosiłbym o opinie fachowców
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2008, 20:06:28 wysłana przez siara »
Pozdrawiam!
Marcin

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2008, 20:17:09 »
Postąpiliście bardzo właściwie...
Jeśli w zakładzie nie ma gaśnic to nie podejrzewam że również jesteś przeszkoleni z obowiązkowych szkoleń BHP na stanowisku pracy - to reguluje co, jak i w jakiej kolejności należy wykonywać w większości zdarzeń losowych.
Powtarzam - to szkolenia obowiązkowe i ich brak należy zgłosić pracodawcy, a mimo braku jego reacji należy zgłosić fakt do najbliższej inspekcji pracy i placówek zajmujących się BHP.

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline marcin.siara

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zagłębie Dąbrowskie
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2008, 20:21:36 »
No właśnie szkolenia mamy! No ale prawdę mówiąc szkolenia w zakładach pracy to... Ważne żeby papier był podpisany a to czy ktos cos wie jest na drugim planie! Przykre ale niestety prawdziwe.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2008, 20:24:46 wysłana przez siara »
Pozdrawiam!
Marcin

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2008, 00:19:50 »
Mam pytanko do fachowców: jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzoan ewakucja i zabezpieczenie miejsca pożaru do czasu przyjazdu straży?


Trudno się do tego odnieść bo nie wiem o jakim zakładzie piszesz, ale tak najogólniej. Warunki i zasady ewakuacji powinny być określone w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego sporządzonej dla konkretnego zakładu. Z tym powinien być zapoznany każdy pracownik. Jeden egzemplarz powinien być tak przechowywany aby był do niego dostęp. Z najważniejszych rzeczy dla ciebie w tej instrukcji to: kto jest odpowiedzialny za ewakuację, kto prowadzi ewakuację, gdzie są miejsca zbiórek.
Ale w tym temacie pytaj prewentystów, to tak naprawdę ich zakres.
Pozdrawiam.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline marcin.siara

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zagłębie Dąbrowskie
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2008, 22:28:15 »
A mógłby mi ktoś odpowiedzieć czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego powinna być w każdej firmie? Od kolegów, którzy niedawno byli "szkoleni" dowiedziałem się, że IBP dotyczy zakładów zatrudniających conajmniej 100 osób, a Nas jest tylko 10!  Zresztą takich kwiatów więcej przynieśli z tego "szkolenia". Np. RKO prowadzimy w stosunku 15:2 w tempie 80/min,  w razie wypadku służby ratownicze może wezwać tylko kierownik lub osoba przez niego upoważniona, wyjścia/przejścia ewakuacyjne nie muszą mieć oznaczeń bo zakłąd nie ma iluś tam (niestety nie pamietali) metrów kwadratowych, apteczka nie jest wyposażeniem obowiązkowym, więc jesteśmy "doskonale" wyposażeni bo posiadamy jeden bandaż i chustę trójkątną. Więcej nie pamiętam.
Pozdrawiam!
Marcin

MichuSAA

  • Gość
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2008, 08:59:39 »
Moim zdaniem szef nie chce rozgłosu, bo nie spełnia wymogów BHP itd, przez co  boi sie kontroli itp.
Jak to w niektórych zakładach:/

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Ewakuacja z pomieszczenia zagrozonego pożarem
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2008, 12:58:10 »
A mógłby mi ktoś odpowiedzieć czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego powinna być w każdej firmie? Od kolegów, którzy niedawno byli "szkoleni" dowiedziałem się, że IBP dotyczy zakładów zatrudniających conajmniej 100 osób, a Nas jest tylko 10!   

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1)
z dnia 21 kwietnia 2006 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
(Dz. U. z dnia 11 maja 2006 r.)

§ 6. 1. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy
pożarowe, przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego,
produkcyjnych, magazynowych oraz inwentarskich, opracowują instrukcje bezpieczeństwa pożarowego
zawierające:
(...)
3) sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia;
(..)

4. Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego nie są wymagane dla obiektów lub ich części, o których
mowa w ust. 1, jeżeli nie występuje w nich strefa zagrożenia wybuchem, a ponadto:
1) kubatura brutto budynku lub jego części stanowiącej odrębną strefę pożarową nie przekracza 1.000
m 3 , z zastrzeżeniem pkt 2;
2) kubatura brutto budynku inwentarskiego nie przekracza 1.500 m 3 ;
3) powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek nie przekracza 1.000 m 2 .


Jak widzisz ilość zatrudnionych osób nie ma nic do znaczenia.
prawdopodobnie powinniście mieć instrukcję.
A co do waszego zachowania było ono prawidłowe.Zadymienie to większe niebezpieczeństwo dla was niż sam pożar. Obecnie pracownik nie ma obowiązku brania udziału w akcji gaśniczej. Za to ma obowiązek ostrzec wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu o zagrożeniu, np. pożar. A następnie, jeśli nie czuje się na siłach, nie umie lub najzwyklej nie chcę gasić, udaje się do miejsca zbiórki.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!