Autor Wątek: PSP i OSP - kwalifikacje  (Przeczytany 1890 razy)

strażak79

  • Gość
PSP i OSP - kwalifikacje
« dnia: Styczeń 16, 2008, 13:35:26 »
Mam pytanie.
Zdarza się że w OSP działają ludzie z PSP. Czy od nich wymagacie wszystkich kursów i zaświadczeń dla OSP czy wystarczą im papiery i badania z PSP.
 
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: PSP i OSP - kwalifikacje
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2008, 15:00:09 »
Pewnie, że wystarczą.
Strażakiem się jest nie tylko w służbie, ale także poza nią.
Ilość godzin szkoleń, kursów, ilość wyjazdów przemawia za tym, żeby w OSP było jak najwięcej strażaków PSP.  U mnie w OSP jest 8 zawodowych. Są dodatkowo ubezpieczeni przez UG od NW.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: PSP i OSP - kwalifikacje
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2008, 15:02:58 »
OSP czy PSP to jedna profesja więc nie widzę sensu aby robić podwójne papiery.
 
Do mojej jednostki również należy kilku strażaków pracujących w PSP i jedyne wymaganie to kopia wszystkich potrzebnych dokumentów.

Co innego w przypadku kierowców i funkcyjnych takich jak np. prezes czy naczelnik, bo ich zadania związane są ze strukturami OSP i warto takiego osobnika przeszkolić w tym zakresie.

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: PSP i OSP - kwalifikacje
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2008, 17:25:20 »

Co innego w przypadku kierowców i funkcyjnych takich jak np. prezes czy naczelnik, bo ich zadania związane są ze strukturami OSP i warto takiego osobnika przeszkolić w tym zakresie.


Nie do końca można Emil przyznać Ci racje, po co chcesz na nowo szkolić kierowce ?
W czym jest gorszy kierowca z PSP od kierowcy z OSP !
Z osobami funkcyjnymi i innymi jest podobnie w zależności od tego jaką szkołę kończył nasz kolega z PSP !
Niebędziemy szkolić np. oficera PSP na dowódce sekcji itp.  ^_^
Pozdrawiam  :rolleyes:

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: PSP i OSP - kwalifikacje
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2008, 20:51:54 »
W przypadku kierowcy nie chodziło mi o szkolenie, a o uprawnienie do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, które to wydaje burmistrz/wójt.

Co do funkcyjnych, znów źle mnie zrozumiałeś - tu chodziło mi o struktury wewnętrzne, czyli jak podałem np. prezes, naczelnik, skarbnik itp.
OSP nie ogranicza się przecież tylko do działalności typowo pożarniczej, ale są też inne sprawy, o których podany przez Ciebie absolwent szkoły pożarniczej może nie mieć zielonego pojęcia.

Dla przykładu, ostatnio podczas akcji dowódca z PSP spisywał sobie wszelkie dane, między innymi nasze. Kiedy d-ca naszej sekcji na pytanie o funkcję odpowiedział "d-ca sekcji" ten ironicznie się zaśmiał i z wielkim zdumieniem zapytał od kiedy w OSP są dowódcy sekcji. 

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: PSP i OSP - kwalifikacje
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2008, 21:07:46 »
Cześć EMIL !
Fakt, że takie osoby jak opisany wyżej przypadek się zdarzają !
Na pewno jest to żałosne - ale cóż w OSP też idzie takich orłów znaleźć !
Co do prezesa to inna strona medalu - uważam że dobrym prezesem trzeba się urodzić !
Pozdrawiam  :rolleyes: