Autor Wątek: aspirant która grupa?  (Przeczytany 3464 razy)

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
aspirant która grupa?
« dnia: Styczeń 06, 2008, 17:54:59 »
witam chciałbym sie dowiedziec którą grupę otrzymuje młodszy aspirant na dzień dobry przy wejściu ze szkoły do pracy na JRG ? i możecie powiedzieć teoretycznie na jakiej zasadzie odbywało by sie to że będąc strażakiem na stażu dostałbym sie do szkoły SA ( z normalnego naboru )?  pisząc pismo o zwolnienie z PSP??? czy wogóle musiałbym sie zwrócić o zgodę do komendanta mojej JRG na udział w testach??? czy jeżelibym tego nie zrobił to poniosę jakieś konsekwencje służbowe? moim skromnym zdaniem nie powinno go to interesować co robie poza służbą ale to jest Polska i tu jest wszystko możliwe....

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2008, 18:14:30 »
Słyszałem o przypadkach, że po szkole, młodzi aspiranci dostawali grupę od młodszego ratownika, aż nawet do dowódcy zastępu!!!! zależało oczywiście od potrzeb jednostki i "przychyności" komendanta...
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2008, 18:19:18 »
a powiedzcie dlaczego tak nie jest że aspiranci po szkole także muszą przejść 3 letni staż ???

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2008, 18:32:25 »
co do grupy wszystko zależy od wolnych etatów w komendach, owszem możesz dostać  od mł. rat. po dow. zastępu, i tu raczej nie przychylność komendanta tylko kadr.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2008, 18:49:05 »
Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 sierpnia 2007 zmieniające roz. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP:
http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?code=prawo_ustawy
W zależności gdzie będziesz pracował (jak komenda), jaki jest regulamin danej komendy i jakie są potrzeby danej komendy.

Offline mania

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2008, 20:39:47 »
Szampan kadeci szkół aspirantów podejmując naukę otrzymują stopień strażaka i rozpoczyna im się okres służby przygotowawczej trwający do czasu ukończenia nauki i podjęcia służby w jednostce organizacyjnej PSP   -_-

Offline dżagulator

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2008, 10:30:30 »
Szampan kadeci szkół aspirantów podejmując naukę otrzymują stopień strażaka i rozpoczyna im się okres służby przygotowawczej trwający do czasu ukończenia nauki i podjęcia służby w jednostce organizacyjnej PSP   -_-
Nazywa się to służba kandydacka, ale mniejsza z tym.
Wazne jest to, że przechodzą, że tak powiem okres próbny i to wcale nie mniej "wyczerpujący" niż normalnie w jednostce. System skoszarowany przez 20-21 miesięcy ( nauka, dyscyplina, również wyjazdy chociaz nie tyle co w jrg normalnym) to moim zdaniem dużo więcej niż służba 3 lat w jednostce w systemie 6 służb w miesiącu i 44 dni urlopu w roku.
 Nie wiem jak teraz jest w szkołach aspirantów ( chorążych), ale kilkanaście lat temu naprawdę się działo :-)

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2008, 13:40:09 »
Teoretycznie młodszy aspirant po szkole powinien dostać dowódcę zastępu - tak przynajmniej mówiono, kiedy ja opuszczałem szkołę. Życie jednak i tak robi po swojemu. Zależy od wolnych etatów, od stanowisk jakie są. Od wielu rzeczy zależy :-)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2008, 13:56:45 »
zależy od wolnych etatów i kwalifikacji czyli od rozporządzenia :)
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2008, 20:51:13 »
zależy od wolnych etatów i kwalifikacji czyli od rozporządzenia :)
w tej chwili wg. nowego rozporządzenia (od września 2007) to ratownik specjalista, technik, starszy ratownik w KM/KP-  niestety.
I tak trzeba się cieszyć bo w tym z 23 sierpnia 2006 roku (to było rozporzadzenie do namieszania w stanowiskach... heh), d-ca zastępu po 3 latach teraz po roku - nio, ale nie było starszego ratownika... ;)

PS. oczywiście piszę tu o najwyższych jakie można dostać ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2008, 11:09:23 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:02:18 »
No kolego trochę zamieszałeś ale po kolei.
 Stanowisko dostaniesz takie jakie będzie wolne w danej komendzie i jaki kaprys będzie miał komendant , najczęściej jest to starszy ratownik  ,  zależy tez od komendy , jaka wymiana kadry nastąpiła , kto wskoczył na opuszczone stołki i kiedy z nich zejdzie.
Powiem Ci tak , gdybyś trafił dziś do mojej komendy to d-ce zastępu dostałbyś dopiero za 10 lat.
Co do drugiej sprawy, oczywiście że w czasie wolnym możesz robić co zechcesz ale jak będziesz cywilem. Na testy musisz mieć skierowanie , przychodzi określona ilość miejsc na województwo, kiedyś było to weryfikowane na szczeblu wojewódzkim teraz egzaminy są chyba w szkole .Ale pomysł by się zwalniać z PSP i starać o przyjęcie do SA rozbroił mnie i tak serio to myślę ze to był żart z twojej strony.
Pozdrawiam.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:06:31 »
pytałem co by było gdybym już sie dostał do SA pracując w PSP jako stażysta ( pytam czysto hipotetycznie gdyż znam realia przyjęć do SA ) ^_^ :wacko:

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 07, 2008, 21:14:56 »
Teoretycznie jeśli twoim wujkiem jest 01  to na stażu jest możliwe abyś trafił do SA , ale jeśli tak jest to wcale nie musisz martwić się o resztę a właściwie w tej chwili byłbyś  w „wymarzonej” szkole. Widzę że jednak tak nie jest  i zastanawiam się czy ty w ogóle jesteś strażakiem??  Jeśli tak to troszeczkę za mało wiedzy   polecam dz.U 111.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2008, 08:07:37 »
firepl i znów sie nie zrozumieliśmy.....nie chodzi mi o to że chce iśc ze stażu do SA tylko o to że pracując w PSP jako stażysta na własną ręke dostałbym sie do SA ( nikt by o tym nie wiedział ) i co wtedy??? zacząłem ten wątek z czystej ciekawości typu co by było gdyby.....ale widzę że niepotrzebnie... pozdrawiam

Offline piowo2008

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 191
Odp: aspirant która grupa?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2008, 08:11:02 »
Chyba musiałbyś się zwolnić z jednostki... I już jako cywil się uczyć...zaczynać od początku. Ale nie wiem czy miałbyś swobodny  powrót po ukończeniu szkoły do swojej komendy... Różnie to bywa.
Gdy obowiązek wezwie mnie
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił