Autor Wątek: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa  (Przeczytany 12326 razy)

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« dnia: Styczeń 04, 2008, 13:42:18 »
Witam
Mam taki mały problem związany z funkcją Biegłego Sądowego z zakresu pożarnictwa:
aby zostać takim biegłym należy spełnić kilka warunków, jednym z nich jest otrzymanie pozytywnej opinii od przełożonego i zgody (również pozytywnej) wiec skoro to już posiadamy i otrzymaliśmy dokument potwierdzający o wpisaniu naszej osoby na listę biegłych to czy komendant (po wydaniu pozytywów) w momencie pisania raportu o wydanie zgody na dorabianie może zmienić swoje zdanie i ograniczyć takiemu biegłemu rejon działania??? chociaż ustawa o biegłym mówi że biegły ma obowiązek stawić się na każde wezwanie odpowiedniego organu
Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi to prawnie??

Offline tuniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 195
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2008, 16:59:07 »
Podejrzewam Panie kolego że tylko i wyłacznie któryś z Panów mecenasów :wacko: ^_^
Chyba że kolega Lang coś wymyśli.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2008, 17:04:06 wysłana przez tuniek »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2008, 00:07:51 »
Krótko - NIE

ale wpadł mi ciekawy kazus z tym związany

częstą praktyką jest, że komendanci są wpisani na listę biegłych sądowych (SR, SO); tych biegłych z zakresu ochrony p.poż. jest stosunkowo niewielu, a biegłych z zakresu dochodzeń pożarowych, czy jak to się nazywa, jeszcze mniej; na całe szczęście nie mają wiele pracy, ale w związku z tym, ponieważ rodzi sie pomiędzy nimi swego rodzaju konkurencja (konkurują między sobą o zlecenia nienajgorzej płatne), mam taki dylemat: czy komendant będący biegłym sądowym wpisanym na listę Sądu XY nie powinien sie wyłączyć z udzielania zgody swemu podwładnemu, starającemu się o wpis na listę biegłych w tym samym Sądzie, niezależnie od tego, czy zgodę wyraża, czy też nie?
Prawdę mówiąc nie mam sprecyzowanego zdania na ten temat, wręcz mam wiele wątpliwości.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2008, 19:26:39 »
Kolego Lang u mnie jest taka sytuacja że w mojej KM nie ma innego biegłego a w województwie nie wielu działających czynnie wiec po wciągnięciu mnie na listę stwierdzili że bedzie to konflikt interesu (chociaż ja nie wiem w jakim momencie on występuje) ponieważ osobiście jestem z pb
ps czekam na opinie innych biegłych jak również wszystkich tych co są tym zainteresowani o wypowiedzenie się tutaj
pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2008, 20:32:10 »
No nie rozumiem za bardzo, a w zasadzie wcale:)
wpisanie na listę biegłych jest UWARUNKOWANE zgodą Komendanta (w tym przypadku)
mam przeświadczenie, że w tym momencie należałoby sięgnąć pomocniczo po normy prawa cywilnego dotyczące oświadczenia woli - Komendant cofając swoje oświadczenie woli (zgodę) powinien mieć świadomość, że dopuszcza się w ten sposób obrazy zasady pogłębiania zaufania obywateli do organów Państwa - nie chcę tutaj zamieszczać zbytecznego moim zdaniem wywodu - wystarczy, że sprowadzimy to do powiedzenia: kto daje i odbiera, ten potem ma problemy przy goleniu
Jak przypuszczam sprawa dotyczy biegłego już wpisanego od jakiegoś czasu na listę, który obecnie nie otrzymał zgody na dodakowe zajęcie zarobkowe; ciekawe, czy komendant nie wyrażając zgody, wziął pod uwagę, że pełnienie funkcji biegłego ma charakter działalności publicznie użytecznej - sądy niekoniecznie muszą posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu ochrony p.poż i dochodzeń popożarowych, a nawet gdyby posiadały, to i tak muszą zasięgać opini biegłych; przy takim podejściu komendantów, to kto miałby być tymi biegłymi? Szewcy? A może murarze? Dla mnie jest to przykład bezwładu decyzyjnego prowadzącego do absurdów. I do tego od decyzji w tej sprawie nie można się odwołać... paranoja, albo inaczej: insza inszość
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2008, 22:54:35 »
Widze że oprócz langa (ukłony dla kolegi) nikt nic nie wie i nie ma do powiedzenia na ten temat:)

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2008, 08:01:28 »
Cytuj
Widze że oprócz langa (ukłony dla kolegi) nikt nic nie wie i nie ma do powiedzenia na ten temat:)

Bo widzisz, tutaj jest jak w "Dniu świra", jak lang napisze opinię prawną, to nie ma chu..a we wsi  :mellow:
Nic dodać, nic ująć :wacko:
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2008, 13:09:27 »
Przełożony opiniuje tylko pierwszy raz umieszczenie swojego podwładnego na liscie biegłych.
Jeśli biegły zostaje umieszczony na liście biegłych ponownie (przedłużenie) to przełożony dostaje tylko informację, że jego podwładny został tam umieszczony. Odwołać się może tylko zainteresowany a nie jego przełożony.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 11, 2008, 09:51:13 »
Przełożony opiniuje tylko pierwszy raz umieszczenie swojego podwładnego na liscie biegłych.
Jeśli biegły zostaje umieszczony na liście biegłych ponownie (przedłużenie) to przełożony dostaje tylko informację, że jego podwładny został tam umieszczony. Odwołać się może tylko zainteresowany a nie jego przełożony.

przez to rozumiem nie muszę pisać do KM o pozwolenie na dorabianie?? dodatkowego papierka nie musze wypełniać??

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:12:51 »
przez to rozumiem nie muszę pisać do KM o pozwolenie na dorabianie?? dodatkowego papierka nie musze wypełniać??

Tu nie był bym tego taki pewny. To są chyba dwie różne sprawy. Nie musisz się zwrócić o PONOWNE zaopiniowanie celem przedłużenia wpisu na listę. Ale jeżeli chodzi o zezwolenie na dodatkowe zarobkowanie to jak najbardziej musisz wystąpić. Bo z reguły w decyzjach wpisywany jest czas określony na który udzielona jest zgoda. I mogło ci to już "wyjść"...
To takie trochę nielogiczne ale w naszych realiach "logiczne"......

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:20:40 »
mario68 Ja napisałem takie pisemko (ale u nas bez wpisywania godzin itp) poprostu raport o pozwolenie na dodatkowe zarobkowanie i wtedy KM dał zgode ale po chwili dopisał długopisem że moge działać po za rejonem powiatu bo to bedzie kolidować z pracą w straży:) wiec zgłupiałem bo nie wiem co jest ważniejsze : Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości mówiące
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych  (Dz. U. z dnia 26 stycznia 2005 r.)
Na podstawie art. 157 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:


§ 5. Biegły nie może odmówić wykonania należących do jego obowiązków czynności w okręgu sądu okręgowego, przy którym został ustanowiony, zleconych przez sąd lub organ prowadzący postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych, z wyjątkiem wypadków określonych w przepisach regulujących postępowanie przed tymi organami.


czy decyzja KM i tu szukam odpowiedzi:)
a ztego co sie orientuje (bo pare szkół mam:)) to rejon sądu okręgowego obejmuje również mój powiat działania w PSP

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:30:01 »
po chwili dopisał długopisem że moge działać po za rejonem powiatu bo to bedzie kolidować z pracą w straży

A poza terenem powiatu nie będzie kolidować z pracą w straży? Coś u niego z logiką nie bardzo.

Chyba że ta rzekoma "kolizja" ma polegać na potencjalnym wykorzystywaniu wiedzy służbowej w prowadzonych sprawach. :)
Co w Twoim przypadku ma nawet dość pozytywny "wymiar" a nie dyskwalifikujący Cię.

A od decyzji przełożonego zawsze można się odwołać

Osobiście znam przypadki gdy biegłymi sądowymi byli k-ci na terenie "własnego" powiatu i nikt nie widział w tym nic nieprawidłowego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2008, 10:33:11 wysłana przez mario68 »

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:38:34 »
kolizje wytłumaczył że bede opisywał działania kolegów i jak ja to zrobie jak bedzie trzeba źle opisać bo coś spie....dolą (a o spier.... ma racje bo na stanowiska d-cy zmiany są mianowani ludzie którzy nie mają praktyki, nie znają możliwości i osiągnięć załogi a na dodatek nie znają własnego rejonu działania) wiec odpowiedziałem że biegły nie może byc stronniczy a nawet jeżeli wystąpi sytuacja że bedzie trzeba ustalić czy straż działała poprawnie czy nie to ja jako biegły mam podobnie jak sędzia prokurator itp prawo odmowy sporządzenia bo stwierdzam iż występuje konflikt interesu i nic za to nie mam (ale takich spraw jest 1 na 10000) sprawdziłem
wiec jak wykonam opinię na spaloną chatę gdzie mam odpowiedzieć na pytanie jaki był powód i czy istaniało zagrożenie dla innych budynków i życia ludzi to nie widze konfliktu ze strażą

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:51:21 »
nie będę nawet pytał czy wytłumaczył to na piśmie :) bo zapewne nie.
Dziwne trochę tłumaczenie - ja na Twoim miejscu poinformował go o zasięgu działania Sądu Okręgowego i ewentualnie odwołał się od jego decyzji. Sprawa moim zdaniem wygrana.
Zresztą w kwestii o której piszesz sam sąd decyduje personalnie o powołaniu biegłego i może też wziąć pod uwagę zaistniałe wątpliwości (gdyby rzeczywiście wchodziło w grę danie "d..y" przez Twoich kolegów z pracy).
Tu chyba chodzi trochę o zła wolę...

Jak masz wątpliwości to napisz na PW do langa - chyba nie ma tu nikogo kto by go zagiął w kwestiach prawnych ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2008, 10:54:51 wysłana przez mario68 »

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2008, 10:59:26 »
mario68 odwołałem się ale on podtrzymał swoją decyzję (tylko że ta sytuacja miała miejsce w 2007) a teraz nie mam jeszcze odpowiedzi na pismo wiec czekając staram się ustalić co z tym faktem zrobić dalej??



Offline klawisz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2008, 09:04:57 »
Panowie a czym się zajmuje biegły sądowy z zakresu pożarnictwa???? kto może być taką osobą i jaką szkołe musi skończyć albo jakie fakultety???

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2008, 21:29:32 »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych  (Dz. U. z dnia 26 stycznia 2005 r.)
Na podstawie art. 157 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1))


tu masz wszystko a jak coś pytaj na pv

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 21, 2008, 20:04:55 »
Czy dostałeś już odpowiedź w tym roku?? Przecież z tego co się orientuję to Biegłym się jest na całą Polskę a nie tylko w Powiecie i tam już nie koliduje to z obowiązkami w PSP????

Offline POwiec

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 21, 2008, 20:46:45 »
biegłym jest sie tam gdzie cie wezwa, to sąd decyduje gdzie masz działać i nic nikomu do tego

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 22, 2008, 20:26:05 »
biegłym jest sie tam gdzie cie wezwa, to sąd decyduje gdzie masz działać i nic nikomu do tego
Niestety decyzja identyczna jak ostatnia i jeżeli kolega jest taki mądry to niech powie co teraz z tym zrobić.

Offline inwigilator31

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • nie nabiore wody w usta, bo spale sie ze wstydu
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 25, 2008, 09:33:09 »
Niestety decyzja identyczna jak ostatnia i jeżeli kolega jest taki mądry to niech powie co teraz z tym zrobić.
Kolego ie wiem czy jesteś do końca zorientowany co dzieje się z Biegłymi, ale chyba nie jesteś jedyny z taką decyzją, ponieważ tym tematem zajęła się KG i weryfikuje czy można zabronić coś czego sie nie powinno zabraniać. A do tego wytłumacz mi skąd taki pomysł, aby będąc na PB zostać Biegłym i wsadzić swój mały dziób w mrowisko :)?? Przecież wiadomo od dawna że tacy Biegli z pochodzenia są KM, KP, KW a nie jakieś szare strażaki z PB. Gratuluje odwagi i tego, że udało ci się zostać Biegłym.
Powodzenia!!

ps. pisz jak ci idzie będziemy śledzić twoje postępowania (prawie jak z uwagi w tvn)

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Biegły sądowy z zakresu pożarnictwa
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2008, 13:03:31 »
Kolego ie wiem czy jesteś do końca zorientowany co dzieje się z Biegłymi, ale chyba nie jesteś jedyny z taką decyzją, ponieważ tym tematem zajęła się KG i weryfikuje czy można zabronić coś czego sie nie powinno zabraniać. A do tego wytłumacz mi skąd taki pomysł, aby będąc na PB zostać Biegłym i wsadzić swój mały dziób w mrowisko :)?? Przecież wiadomo od dawna że tacy Biegli z pochodzenia są KM, KP, KW a nie jakieś szare strażaki z PB. Gratuluje odwagi i tego, że udało ci się zostać Biegłym.
Powodzenia!!

ps. pisz jak ci idzie będziemy śledzić twoje postępowania (prawie jak z uwagi w tvn)
Nie słyszałem, aby KG zajmowała się tą sprawą ale jak masz jakieś wiadomości albo link to z miłą chęcią bym go zobaczył i poczytał. A jeżeli chodzi o dziób - to ustawa nic nie mówi, że biegłym może być tylko człowiek z biura, wystarczy jak spełnia wymagania postawione przez Sąd.