Autor Wątek: Co Sądzicie O Fordzie  (Przeczytany 4534 razy)

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Co Sądzicie O Fordzie
« dnia: Wrzesień 24, 2004, 12:55:46 »
co sądzicie o lekkim samochodzie rotowniczo-gaśniczym Ford, bo właśnie ten samochód wygrał tegoroczny przetarg oragnizowany przez ZGOSP. A ten przetarg dotyczy także mojej jednostki i chciałem uzyskać waszą opinie

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2004, 14:13:28 »
Cześć, może zainteresują Cię opinie forumowiczów z poprzedniego roku:
http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=274
http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=392
Pozdrawiam, Sylwek

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2004, 14:58:40 »
michał może się mylę ale jeśli chodzi o forda iveco to moge ci trochę napisac
1.jest mułowaty-zbyt słabe przyśpieszenie, słaba prędkość--vw był o niebo lepszy
2.potrafi sie zakopać ale na szczęście ma wyciągarkę
3. maszt oświetleniowy słabej mocy
4. w kabinie mało miejsca z tyłu dla 4 osób z przodu ok.
5w trasie dość często otwierają sie żeluzje
6. po pół roku awaria pompy
7.siadł też akumulator - prawdopodobnie ze względu na pobór mocy że były otwarte drzwi przez całą służbę
8.uważam że zbyt za mało wody na cele gaśnicze-wystarczające przy dzialaniach powypadkowych i zabezpieczeniach
jakie plusy
1. napewno lepszy od lublinka
2.dobre ogrzewanie i estetyka środka
inne w miarę przeznaczenia

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 01, 2004, 15:03:00 »
Witam ponownie,
czy to czasem nie taki http://www.stolarczyk.pl/produkty-lekkie.html  (na samym dole jest Ford) samochodzik wygrał przetarg?  
Sylwek

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2004, 13:41:31 »
sylwek ja pisałem o tym co ma 1000l wody - nie znam innych, ale podobał mi sie ten 1 samochodzik- ciekawe jak sie sprawuje - może ktoś o nim coś napisze+

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2004, 13:27:10 »
Witam,
Bartek tak mi się wydawało że pisałeś o Iveco Turbo Daily z przetargu KG PSP od Szczęśniaka i też wydaj mi się że kolega pisał jednak o Fordzie Transicie z przetargu ZOSP RP od Stolarczyka.
Co do Iveco (sorry że nie na temat) to wg kolegów którzy nim jeżdzą potwierdza się to co piszesz o pompie - podobno pochodzi od włoskiego opryskiwacza, w kabinie dla załogi bardzo ciasno i zwróćcie też uwagę na to że maszt oświetleniowy jeśli nie jest zablokowany (dźwignia w odpowiednim położeniu do jazdy) to istnieje możliwość że sam się wysunie na dołach ponadto napęd autopompy jest nieosłonięty - może tam coś kiepsko umocowanego wpaść.  W samochodzi o którym ja słyszałem uszkodził się też elektroniczny wskaźnik poziomu wody dlatego że... były nieszczelności między zbiornikiem wody i środka pianotwórczego i właśnie ten środek pianotwórczy tak załatwił czujniki. To o czym piszę jak wcześniej zaznaczyłem wiem od kolegów ale mam do nich zaufanie.
Jeśli chodzi o porównanie z Fordem dla OSP no to chyba jeszcze jakiś czas jednostkom OSP będzie marzyło o takim lekkim samochodzie gaśniczym jak Iveco. Porównaj chociaż to że Ford ma prawdopodobnie tylko 100 l wody.
Pozdrawiam, Sylwek  

Offline Seba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 209
    • http://
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 06, 2004, 15:26:28 »
czemu piszecie że 1000 l to za mało ?? ja uważam że tego typu konstrukcjie są w aglomeracjach miejsckich super! mam w JRG ten i jego poprzednika też Iveco tylko typ starszy z 0,9 zbiornikiem na wode. Starszy jest szybszy i bardziej zwrotny  stoi u nas na 1 wyjeździe nowszy służy nam jako samochód do ratownictwa drogowego.  Wody jeszcze mi nigdy w mieszkaniu nie zabrakło a jak braknie to jedzie z nim zawsze renówka i jelcz z innego oddziału super układ! Ten konkretny jes też fajny tylko że tak jak piszecie bardzo mulasty i ma problemy z prądem  

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 07, 2004, 09:05:03 »
a ja moze wroce do tematu forda:) moja OSP dostała takiego w ubiegłym roku. okazuje sie,ze "ktoś" odwalił lipe. transity z pierwszego przetargu, z przed kilku lat maja mniej usterek niz te ubiegłoroczne. w naszym fordzie aby prowadzic łacznosc radiowa musi byc właczony silnik inaczej nie ma pradu i radiostacja nie dziala. tej wady nie bylo kiedys. po drugie w pierwszysch fordach bylo duzo wiecej polek na sprzet,mozna bylo wszystko ładnie zamocowac, teraz mamy tylko podloge. co do pompy i zbiornika to nie jest to najlepsze rozwiazanie.do zgaszenia malego pozaru sie nadaje ale moglo byc to lepiej zrobione. kabina jest bardzo ciasna, zwlaszcza z przodu gdzie jest miejsce dla 3 osob(?). w ubraniu bojowym ciezko jest sie pomiescic. z tylu natomiast strazacy siedza plecami do kierunku jazdy, to tez nie najlepsze rozwiazanie...  
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline PALTO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2004, 20:34:06 »
to ze ratownicy siedza tylem do kierunku jazdy moze nie jest dla nich samych wygodne ale na pewno jest o wiele bardziej bezpieczne niz jazda przodem do kierunku jazdy to standarty zaczerpniete z za oceanu zobaczymy czy sprawdza sie w polskich realiach.
AUDACES FORTUNA IUVAT

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2004, 08:10:48 »
mozesz mi powiedziec dlaczego jazda plecami do kierunku jazdy jest bezpieczniejsza? i skoro to sa standardy, to dlaczego niemal wszystkie samochody sa robione tak,ze jednak strazacy siedza przodem do kierunku jazdy?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2004, 10:40:23 »
własnie czy jest ton bezpieczniej- myślę że jazda tyłem do kierunku niesie za soba dodatkowe obawy, stres

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2004, 08:00:03 »
Witam,
wczoraj widziałem Transita, w którym chłopaki bez problemu przekręcili tylne fotele i teraz są zamocownae przodem do kierunku jazdy. Zrobiło się im trochę miejsca za nimi, np na ubrania ochronne albo jakieś inne lekkie rzeczy. Nie wiem jak się ma do tego bezpieczeństwo jazdy w tym samochodzie - tzn. czy fotele są zamontowane odpowiednio mocno no i czy pasy bezpiczeństwa w tych fotelach są przewidziane na taki "wariant".
Nie miałem też okazji tego sprawdzić ale może ktoś z kolegów którzy mają takiego Forda spróbuje czy w takim układzie dałoby się zamontować deskę ratowniczą za przednimi fotelami w poprzek samochodu. Znająć złośliwość przedmiotów martwych pewnie będzie 5 cm za długa... to może ja na ukos wtedy :).

Pozdrawiam, Sylwek

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 24, 2004, 11:43:49 »
Cytuj
wczoraj widziałem Transita, w którym chłopaki bez problemu przekręcili tylne fotele i teraz są zamocownae przodem do kierunku jazdy.
ale przecież w tym przedziale są zamontowane żaluzje ao przdziału ładunkowego i jak przestawisię fotele to niebędzie dostępu do tych że żaluzji.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 24, 2004, 14:08:14 »
...oni mieli tak, że był dostęp - było jakieś 70... 80 cm między oparciami a żaluzją - swobodnie można się dostać do żaluzji. Na fotelach też spokojnie się siedzi - jest dość miejsca.
Sylwek

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2004, 08:24:50 »
nasz Ford był w ubiegłym tygodniu na przegladzie w KP PSP, pierwsze co zauwazyli to brak lub złe mocowanie sprzetu:)bedzie trzeba pomyslec o tym...
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2004, 17:16:46 »
W Fordach montują agregat wysokiego ciśnienia
mam pytanie jaki on ma wytważać ćiśnieni bo taki otrzymaliśmy i jak go wyprubowaliśmy to wytważa nam bardzo słabe ciśnieni ci niebradzo rozumie jak ma to być. I jeszcze jedno czy w beczce ma być jakić odpowiecznik u nas do niema i nam wkląsneło beczke coś chyba jest nietak?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 03, 2005, 08:44:06 »
Hej,
no faktycznie coś nie tak z tym Waszym agregatem - jak się nazywa wysokociśnieniowy to powinien dawać wysokie ciśnienie i prąd wody taki jak np. myjki wysokociśnieniowe (któryś z kolegów tak ten agregat określił).
Moim zdaniem na pewno zbiornik na wodę nie powinien się odkształcać w czasie pracy wieć odpowietrzenie powinno być - nie wiem co napiszą bardziej obeznani z tematyką ale mi się wydaje, że brak odpowietrzenia może właśnie powodować za małe ciśnienie na nasadzie tłocznej agregatu, bo jak agregat nie ma jak zassać to i nie ma czego tłoczyć.
Poza tym jeśli zbiornik wody jest szczelny i mocny na tyle, że nie pęknie od podciśnienia to w pompie prawdopodobnie jak w każdej innej które znam może dojść do KAWITACJI (temperatura wrzenia wody zmienia się w znacznych granicach w zależności od ciśnienia - przy dużym podciśnieniu lub jak kto woli małym ciśnieniu, mniejszym od atmosferycznego, temperatura wrzenia może być równa temperaturze otoczenia, co doprowadza do tego, że na łopatkach pompy pojawiają się wtedy pęcherzyki gazu - pary wodnej i wirnik dostaje drgań - no i może się rozlecieć, przy kawitacji słychać zdrowy łomot w normlanej pompie. Dlatego też nigdy przenigdy nie wolno dopuścić do zamknięcia zaworu na dolocie wody do pracującej pompy!!!).
Moja rada: poszukajcie sposobu na dostarcznie powietrza do zbiornika i napisz co się dzieje... ponękanie producenta o gwarancję też polecam - może nastepnym razem sprawdzą sprzęt przed wydaniem go.
Sylwek

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 03, 2005, 09:07:18 »
w tym raku producent sie nie postaral z tymi pompami.sasiednia osp miala zapchany wezek ssacy silikonem.ale po wyczyszczeniu tez daje slabe cisnienie.po kilku browarkach byloby lepsze;)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Co Sądzicie O Fordzie
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 03, 2005, 09:09:47 »
sylwak zbiornik wody to zwykła baczk plastikowa zakręzana jak nam ją wessało to jesze prób przeprowadzaliśmy już ma odkręconej ale to nic niedało