Autor Wątek: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?  (Przeczytany 8507 razy)

barwa

  • Gość
Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« dnia: Styczeń 02, 2008, 13:36:23 »
Chciałam się was zapytać, albo po prostu zachęcić do "pochwalenia się" jak wyglądają w rzeczywistości wasze lub sąsiednie jednostki OSP.
I nie chodzi mi tu o chwalenie się tych, którzy należą do tych zadbanych pięknych dużych jednostek, które to mieszczą się w sporych rozmiarów budynkach.

Wręcz przeciwnie chodzi mi o te zapomniane przez wszystkich wioseczki, gdzie to mieści się OSP, ale poza jakimkolwiek sprzętem budynek - o ile w ogóle jest - jest w opłakanym stanie.

Byłam teraz w pewnej wiosce i widziałam naprawdę remizę z lat chyba Bismarcka. Jeden garaż z drewnianą bramą, wieża jakby wyrastała z samego dachu tegoż garażu, a całość w opłakanym stanie.

Dążymy do coraz to lepszego stanu naszego ratownictwa, ale musimy chyba wiedzieć ile jeszcze jest takich jednostek, gdzie wozy muszą stać u kogoś na podwórku bo nie ma gdzie ich schować, tynk się z budynku sypie, nikt na co dzień nie siedzi sobie w jednostce bo i nie ma gdzie, wesela po sąsiadach organizowane, a w sylwestra to przed garażem można się tylko spotkać...

Może widzieliście gdzieś po drodze taką zapomniana jednostkę, może u was taka jest.
Piszcie, a nawet możecie zamieścić zdjęcia jeśli macie. Zobaczymy ile jest takich, którym to może pomóc trzeba....

Pozdrawiam wszystkich ochotników! -_-
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2008, 10:53:04 wysłana przez firewife »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Rzeczywistość - remiza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2008, 22:03:00 »
Postęp w ratownictwie jest zauważalny, no niestety nie w każdym regionie.
Jeździłem swojego czasu trochę po kraju no i też trochę widziałem.
Niektóre jednostki piękne, ogromne a zdziwienie kiedy podejdzie się bliżej i zobaczy tabliczkę "Ochotnicza Straż Pożarna w....", a niektóre malutkie, zapomniane, zarośnięte.
Z tego co sobie przypominam to najwięcej tych zapomnianych remiz spotkać można
w dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim. Ogólnie na tle kraju pod względem ratownictwa chyba dolnośląskie wypada najgorzej. Brak funduszy na rozwój a przez to duże zacofanie. Ale to tylko moja opinia.

http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/jelenia_gora/st_kamienica/barcinek.JPG
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/klodzko/ladek_zdroj/radochow.jpg
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/klodzko/ladek_zdroj/ladek_zdroj.jpg
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/klodzko/ladek_zdroj/ladek_zdroj2.jpg
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/wroclaw/WOJNOWICE.jpg
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/wroclaw/swieta_katarzyna/OSP_SIECHNICE.JPG
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/wroclaw/jordanow_slaski/JEZIERZYCE.JPG
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/wroclaw/jordanow_slaski/TOMICE.jpg

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2008, 10:59:35 »
Zmieniłam trochę tytuł wątku, ale to przez przemyślenia, jakie miałam w między czasie.

Moja propozycja trochę się rozwinęła i może w tym temacie oprócz pokazywania gdzie jeszcze są zapomniane przez świat remizki można by było podzielić się informacjami JAK I SKąD wzięli kasę ci, którym udało się odbudować lub wybudować nowy budynek OSP.
Może zrobili ściepę, może gmina pomogła, może coś z unii się da wyciągnąć. Przecież jakieś sposoby są.....?

Mamy piękne, nowe budyneczki. Przecież skądyś kasa była, sama się nie pojawiła. Dzieląc się swoimi doświadczeniami można innym pokazać kierunek działania, żeby i oni mieli nowy ładny budynek.

@Emil
Faktycznie wyglądają okropnie i zaskakująco te "budynki", ale czy faktycznie na dolnym śląsku taka bida w ochotniczych? przecież niby taki wzrost ekonomiczny jest w tym województwie?


Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2008, 11:36:56 »
Powiem ( a w zasadzie napiszę :) ) tak:
podstawą stworzenia dobrej bazy funkcjonowania OSP jest bogata gmina i otwarty na działanie wójt. Warunek - kasa z podatków lokalnych od firm i zakładów pracy  (mam na swoim terenie gminę, która w ostatnich latach w każdej swojej  OSP postawiła lub zrobiła remont kapitalny obiektu).

Ponadto, i jest to warunek równorzędny, w OSP muszą działać ludzie którzy wiedzą czego chcą i prą ku temu.

Ani bez jednego ani bez drugiego nie da się nic zrobić. No, jeszcze jest szansa na wyrwanie kasy z Wojewódzkiego i Powiatowego FOŚ, "firekasy" czy UE - ale tu trzeba troszkę sie pogimnastykować.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2008, 11:52:30 wysłana przez mario68 »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2008, 11:41:12 »
Tak tak. W 100% zgadzam się z przedmówcą że musi być odpowiedni wójt i grupa osób w OSP która za tym będzie biegała. Wójt nie da kasy na OSP jeśli będzie wiedział że po remoncie nic się nie zmieni i że odremontowany budynek będzie popadał w ruinę. Tak na marginesie ale ja jestem ze świętokrzyskiego i i też nie brakuje takich skromnych jednostek OSP.

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2008, 11:53:51 »
no to pisz gdzie , albo jeszcze lepiej rzuć fotkę.

jeżeli będziemy zrzędzić to nic to nie zmieni, ale jeżeli coś zrobimy w tym kierunku, żeby uświadomić ludzi, że mają możliwość pozyskania kasy, to niech tylko 25% z tego skorzysta i będzie korzystać potem. To wydaje mi się że to będzie nie lada sukces.

NIE NARZEKAć!!!! PISAć MI TU SKąD MIELIśCIE KASę I KTO POTRZEBUJE TAKIEJ POMOCY (moga być nawet adresy gmin itp)

http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/jelenia_gora/st_kamienica/stara_kamienica.JPG
http://www.wroclaw.zosprp.pl/remizy/jelenia_gora/pogorzyn/BOROWICE.jpg
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2008, 15:14:26 wysłana przez firewife »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2008, 18:38:08 »
Niektóre OSP nie opłaca się utrzymywać pod JOT, nie ma takiej potrzeby, a i chęci niektórych członków takowych OSP nie są dobre. Także niektórzy chcą, ale nie mają możliwości [ a można im pomóc ], a są i tacy, co nic się im nie chce robić i doprowadzili do tego stanu [ dla nich, żadnej pomocy, dopóty sami sobie nie pomogą ]. Tyle.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2008, 16:25:34 »
Woj. dolnośląskie nie licząc chyba kotliny kłodzkiej bo tam mają niemal wszystko nowe lub odremontowane to inne regiony wypadają średnio , remizy takie jak na zdjęciach, powiem tak chęci może są ale pieniędzy zawsze mało w moim powiecie 80% jednostek wygląda tak jak na zdjęciach , remizy są małe,samochody się nie mieszczą a na nowe nie ma pieniędzy i chyba nigdy nie będzie!!!
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2008, 18:34:12 »
Jest wiele projektów dzięki którym można uzyskać sprzęt, pieniądze na remonty - do tego sponsorzy, wystarczy chcieć, trochę samozaparcia.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2008, 20:49:50 »
Woj. dolnośląskie nie licząc chyba kotliny kłodzkiej bo tam mają niemal wszystko nowe lub odremontowane to inne regiony wypadają średnio , remizy takie jak na zdjęciach, powiem tak chęci może są ale pieniędzy zawsze mało w moim powiecie 80% jednostek wygląda tak jak na zdjęciach , remizy są małe,samochody się nie mieszczą a na nowe nie ma pieniędzy i chyba nigdy nie będzie!!!
No widzicie sami.
Pieniądze są tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak je szukać.
@OSP kreda proponuję ci zajrzeć na różne stronki związane z dotacjami dla np OSP

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2008, 14:28:11 »
ja tu nie mówię może o mojej remizie bo w ciągu dwóch lat dostaliśmy blisko 30tyś. na remonty a w tym roku mamy obiecane 20tyś. na dalsze remonty ,chodzi mi o pozostałe remizy w naszym woj. dolnośląskim które wyglądają okropnie ale są też wyjątki i widzę że jest ich coraz więcej. i oby tak dalej.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2008, 08:14:54 »
U nas jest tak pośrodku. Budynek strażnicy należy do gminy na dole są garaże i pomieszczenia socjalne OSP, na piętrze są na razie pomieszczenia niewykorzystane.  Gmina projektuje w budynku zrobić ośrodek zdrowia.  Prace projektowe są dla nas bardzo zachęcające bo przy okazji jest nadzieja na wykonanie porządnej świetlicy dla OSP, z czego byśmy bardzo się cieszyli.  Mamy swoją oddzielną kotłownię na miał. Przy garażu mamy biuro, łazienkę i pomieszczenie warsztatowe.  Mam nadzieję, że w tym roku dojdzie jeszcze świetlica.  Strażnicę można zobaczyć na stronie  http://ospsuchan.republika.pl
Krzysiek

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2008, 18:16:02 »
@OSP remiza
A powiedz wszystkim skąd macie te pieniądze. Bo takie było pierwsze pytanie.  -_-

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 14, 2008, 14:46:19 »
Cytuj
Jest wiele projektów dzięki którym można uzyskać sprzęt, pieniądze na remonty - do tego sponsorzy, wystarczy chcieć, trochę samozaparcia.
Cytuj
No widzicie sami.
Pieniądze są tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak je szukać.
@OSP kreda proponuję ci zajrzeć na różne stronki związane z dotacjami dla np OSP
Piszecie, że pieniądze są, że są fundacje, projekty itd. A może by tak konkretnie? Zgodzę się z wypowiedzią @Mario68. Jeżeli gmina/wójt nie są zbytnio przychylni czy hojni, marne szanse OSP, że uda im się remont przeprowadzić. Nawet WFOŚ jest dla OSP raczej nieosiągalny - bo ile jednostek może sobie pozwolić na bycie beneficjentem końcowym i spłacać raty pożyczki?

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2008, 16:44:35 »
W niektórych przypadkach, no może w większości wójt, czy burmistrz mają niewiele do gadania, tutaj jeszcze raz powtarzam - musi być ogromna chęć strażaków ochotników, aby pozyskać fundusze - a jest ich sporo. Chodzi o to, że gina korzysta z funduszy unijnych, piszą projekty na kanalizacje, etc - świelica dla strażaków nie jest ich priorytetem, dlatego Wy jako członkowie danej OSP musicie się dowiedzieć co, gdzie i jak napisać swój projekt - bynajmniej próbować.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2008, 20:04:39 »
W niektórych przypadkach, no może w większości wójt, czy burmistrz mają niewiele do gadania, tutaj jeszcze raz powtarzam - musi być ogromna chęć strażaków ochotników, aby pozyskać fundusze - a jest ich sporo. Chodzi o to, że gina korzysta z funduszy unijnych, piszą projekty na kanalizacje, etc - świelica dla strażaków nie jest ich priorytetem, dlatego Wy jako członkowie danej OSP musicie się dowiedzieć co, gdzie i jak napisać swój projekt - bynajmniej próbować.
No to zaczynając od tyłu - tu, na forum ogólnopolskim (oczywiście, nie tylko tu), próbuję się tego dowiedzieć. Na razie wiemy, że są możliwości. Pytanie brzmi - jakie? Dam przykład - prawdziwy: OSP ma budynek, stary, ciasny itd, samochód nie mieści się w nim i stoi u naczelnika w stodole. Jest projekt rozbudowy tego budynku-remizy, ale to wszystko, co gmina dała (no może jeszcze błogosławieństwo). Kosztorys z projektu opiewa na 300 tys PLN, wiadomo, w tym jest robocizna, a tę chłopaki zapewniają. Strażacy nazbierali materiałów na powiedzmy 50 tys, ale gotówki mają tylko 1 tys PLN. Z WFOŚ mogą otrzymać 60 tys PLN pożyczki, częściowo umarzalnej, ale na termomodernizację, czyli późniejszy etap, do którego trzeba dopiero dojść. Poza tym Gmina pożyczki na siebie nie chce wziąć a strażacy nie mają skąd spłacać rat. ZOW ZOSP - porażka, ich niejasne kryteria przyznawania pieniędzy nie są znane nikomu, ewentualnie nielicznym. Tak mniej więcej wygląda sytuacja. Teraz czas na pytanko - z jakich programów, fundacji, funduszy, projektów czy czego tam jeszcze może ta OSP skorzystać, żeby zacząć swoją przebudowę? Pierwszy etap, do przykrycia dachem, wyceniony jest na ok 80 tys PLN..

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2008, 10:05:14 »
Zdaje się kolego Tiger, że nawet nie miałeś przyjemności zajrzeć na stronkę ZOSP RP?
http://www.zosprp.pl/?q=node/565
Masz tam - powiedziałabym - sporo napisane nt dotacji/grantów itp.

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2008, 15:17:29 »
Masz tam - powiedziałabym - sporo napisane nt dotacji/grantów itp.
Zaglądałem, i to nieraz - owszem, sporo napisane, niemniej jednak opisana przeze mnie sytuacja kwalifikuje się jedynie do PROW 2007-2013. Ale do tego programu nie spełniamy kryteriów, przynajmniej taką informację mam od urzędnika zajmującego się sprawami środków UE w gminie.
Tak więc-pozostaje nadal żebrać po firmach.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2008, 14:06:33 »
Moja jednostka pozyskała głównie pieniądze z gminy i od sponsorów ale trzeba było się nachodzić niesamowicie wywalą sie drzwiami wchodzimy oknem trzeba naprawdę wiele determinacji żeby coś dostać.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2008, 14:37:37 »
Rozbudowy Wsi, czy coś takiego jest projekt - korzysta z nich także gmina, musicie po prostu napisać swój projekt i poprzez gminę podesłać.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

barwa

  • Gość
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2008, 16:05:12 »
O to Ci chodziło?:
„Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich na lata 2004-2006”

http://www.zosprp.pl/?q=node/452

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2008, 11:14:07 wysłana przez Porta »
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 18, 2008, 14:26:20 »
O to Ci chodziło?:
„Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich na lata 2004-2006”
Jak by to powiedzieć - mamy rok 2008, więc na pewno z programów realizowanych w latach 2004-2006 skorzystać się już nie da. Chodziło mi o oś 3 PROW - Odnowa wsi

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 18, 2008, 15:45:09 »
Najlepiej będzie kolego, jak podejdziesz do Urzędu Miasta/Gminy, tam Tobie powiedzą z jakich funduszy możecie skorzystać.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Rzeczywistość - remiza - jak i skąd?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 21, 2008, 00:00:15 »
Z całym szacunkiem, powstrzymam potok który ciśnie mi się na klawiaturę.. Od 10-ciu lat jestem radnym w gminie, i wierzcie mi, jestem zorientowany, w czym gmina mi pomoże a w czym nie- w kwestii funduszy unijnych na pewno nie, ale to akurat wina słabych urzędników. Miałem nadzieję, że tutaj dowiem się czegokolwiek nowego, ale widzę, że nic z tego. Jak na razie wiadomo tylko, ze dzwonią, ale nikt nie wie w jakim kościele... Mam nadzieję, że uda sie jakiejś jednostce przetrzeć szlaki. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2008, 08:41:46 wysłana przez Tiger »