Autor Wątek: Emerytury  (Przeczytany 8468 razy)

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Emerytury
« dnia: Wrzesień 19, 2004, 11:03:33 »
Interesuje mnie czy ktoś na dzień dzisiejszy umie odpowiedzieć na pytanie jak długo ma pracować ktoś kto został przyjęty do PSP po reformie systemu emerytalnego?

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Emerytury
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2004, 14:15:19 »
jeszcze nic się nie zmieniło..... czyli (15 do 25 i więcej)  

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Emerytury
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2004, 20:57:37 »
conajmniej 15 :D
po 30 latach komendant może Ci podziekować ;)
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Emerytury
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2004, 21:51:56 »
Cytuj
conajmniej 15
po 30 latach komendant może Ci podziekować 
to dla tych "starych" a co jeśli ja rozpocząłem służbę w 2000r., a w związku z tym jestem w 2 filarze, nawet jeśli odejde po 30 latach to z 2 filara będę otrzymywał emeryturę w takiej wysokości, że będę mógł pojść do sklepu i kupić lizaka i to wszystko, nie jest tak? Bo skoro wysokość tej emerytury jest zależna od ilości kasy zgromadzonej na koncie tzn.że jeśli ktoś krótko  pracuje to ma małą pulę, jeśli mój tok myślenia jest zły to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Emerytury
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2004, 09:37:04 »
W tej chwili nie jesteś w II filarze. Od października 2002 roku zmiesiono w straży ubruttowienie a tym samym nie są odprowadzane od Twojego uposaźenia skałdki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tej chwili jesteś na takich samych zasadach jak strażacy przyjęci do służby przed reformą (czyli przed 01.01.1999r.) nie zmieniono narazie zasad przechodzenia na emeryturę (chcą przedłużyć do 20 lat pracy) ale narazie jest po staremu. Pozdrowienia  ;)  

Offline Robert Osmycki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Emerytury
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2004, 13:36:45 »
Dziendobry Wieczór

Biurówka ma rację. Jest jednak dodatkowy element w nowej ustawie emrytalnej. Istnieje możliwość wyboru emerytury przy odchodzeniu ze służby: można wybrać  wariant "munmdurowy" (z ZER-u) lub cywilny (z ZUS-u) - jeśli chodzi o szczegóły odsyłam do ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy Policji, ABW, Straży Granicznej i PSP. Ważne jest jedno, że rodzaj emerytury wybiera zainteresowany a nie "ktoś" za zainteresowanego. :D
Co do zakusów podniesienia barierki na 20 lat lub 25 lat umożliwiajacej odejście - od października ub roku nie prowadzono na ten temat oficjalnych prac i nie ma po co wywoływać tematu - chyba, że "ktoś" chce specjalnie "zamieszać w tygielku" bo chce zrobić miejsce dla nowych fachowców.  :ph34r:

Pozdrawiam Robert Osmycki
 

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Emerytury
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2004, 13:48:25 »
Cytuj
Istnieje możliwość wyboru emerytury przy odchodzeniu ze służby: można wybrać  wariant "munmdurowy" (z ZER-u) lub cywilny (z ZUS-u)
Pozdrawiam Robert Osmycki
Z tego co ja pamiętam to wybór LUB należy do tzw. "starych" strażaków. "Młodzi" mogą mieć dwie emerytury (oczywiście jeżeli nabędą do nich prawa)
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline Qura

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Emerytury
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 02, 2004, 01:30:52 »
Po co ten temat, skoro aby przejść nawet na wcześniejszą emeryturę  po 15 latach, osoba przyjeta po reformie musi pracować jeszcze ponad 10 lat, a przez ten czas przepisy zmienią się pewnie ze dwa razy.

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Emerytury
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 02, 2004, 13:58:36 »
myślę że obecna w projekcie zmiana przepisów będzie już na dłuższy czas

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Emerytury
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2004, 11:42:33 »
Cytuj
Istnieje możliwość wyboru emerytury przy odchodzeniu ze służby: można wybrać wariant "munmdurowy" (z ZER-u) lub cywilny (z ZUS-u)
skoro tak jest to dlaczego w 2002 gdy rozpoczynalem nauke w jednej z szkol pozarniczych zorganizowano nam spotkanie z przedstawiciemali paru funduszy i powiedziano nam ze mamy sie zdecydowac na jeden z nich, dzis gdy juz pracuje dostaje wykazy z jednego z funduszy na ktory sie zdeklarowalem. A nikt nigdy mi nie powiedzial ze ma wybór miedzy mundutowym a cywilnym?Nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy wybor mundurowy lub cywilny to jednoczesnie wybor 2 filaru tzn. jesli mundurowy to go nie ma a jesli cywilny to jest obowiazkowy?

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Emerytury
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2004, 12:54:59 »
Do Pucek 9: Jak napisałem wcześniej ci po 1999 roku zatrudnieni,  bedą mogli wybrac dwie emerytury. (np. pracuje w straży i na 1/2 etatu cywilnego)

Filar jest nadal aktualny. Jeżeli taki pracownik np. zwolni sie przed nabyciem lat do emerytury mundurowej to wg ustawy komenda bedzie mu musiała wpłacic składki od listopada 2003 do końca dnia zatrudnienia.
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2004, 12:56:15 wysłana przez MisiaczekM »
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Emerytury
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 19, 2004, 13:01:44 »
Poniżej zamieszczam krótki tekst przepisany z dzisiejszej "Gazety Prawnej"
Tekst pozostawiam do dalszej oceny forumowiczów.
"Emerytura funkcjonariusza pożarnictwa
Pewien wyłom od zasady, że uprawnienia emerytalne adresowane są do pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, stanowi wyszczególnienie funkcjonariuszy pożarnictwa, pozostających w stosunku służby, a nie w stosunku pracy.

Wymienionej grupie zawodowej ustawodawca zagwarantował zrównanie - dla celów uprawnień emerytalnych - służby z pracą w szczególnym charakterze. Funkcjonariusz pożarnictwa nabywa prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli spełni łacznie następujące warunki:
* osiągnie wiek emerytalny wynoszący:
- 55 lat dla K i 60 lat dla M albo
- 50 lat dla K i 55 lat dla M, pod warunkiem stałej niezdolności do pełnienia służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej,
* wiek emerytalny osiągnie w czasie pełnienia służby albo w czasie zatrudnienia wykonywanego po zwolnieniu z tej służby,
* ma wymagany okres zatrudnienia  (25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przy wykonywaniu czynności operacyjno technicznych,

Konieczność osiągnięcia wieku emerytalnego w czasie pełnienia służby albo w czasie zatrudnienia wykonywanego po zwolnieniu z tej służby nie jest wymagana od funkcjonariusza pożarnictwa, który został zwolniony ze służby lub z pracy, wykonywanej po zwolnieniu ze służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, z powodu inwalidztwa"

W artykule nie ma mowy o tym czy jest to "przymiarka" czy też przedstawiony stan jest podyktowany obowiązującymi regulacjami.  

Offline pk998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Emerytury
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 19, 2004, 21:54:22 »
Nie jestem prawnikiem, więc moja interpretacja jest pewnie ułomna. Ale wyraźnie naopisano,że aby otrzymac wcześniejszą emeryturę trzeba spełnić ŁĄCZNIE 3 warunki.,  w tym ten z wiekiem. Czy tak? Czyli jak nie masz 60 lat to nie wczesniejszej emerytury??? Jeżeli to prawda to w ładny kanał nas wpuszczono.

Offline chak

  • EMERYT
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
Emerytury
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 19, 2004, 22:05:29 »
Kurcze niezła przymiarka  :angry:
A niby od kiedy by to miało wejść :angry:  
Mam zamiar rozpocząć nowe życie poza firmą.
Szukam dobrze płatnej pracy. Kontakt na PW. :)

Offline Marko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Emerytury
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2004, 12:31:17 »
Cytowany wcześniej przepis ma zastosowania do funkcjonariuszy ochrony przeciwpożarowej czyli byłe zakładówki, może z tego też skorzystać u nas np. księgowa jeżeli była zatrudniona po 1 stycznia1999 r. i osiągneła wiek może iść na wcześniejszą emeryturę.

Offline Harry

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Emerytury
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 16, 2005, 21:23:54 »
to co przeczytałem u starego wygi jest oczywistą i obowiązującą prawdą prawdopodobnie do końca 2006 roku.  :angry: od 01.01.2007 obym się mylił mogą nastąpić zmiany w zasadach gry. Nawet gdzieś tam w KG mówi się , że te nasze i nie tylko nasze 15-e lat pójdzie w zapomnienie. Mówiąc po ludzku zostanie podniesiona dolna granica z 15-u na ...............  :blink: Tego jeszcze nikt nie wie.

BROKS

  • Gość
Emerytury
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 16, 2005, 22:02:06 »
Też jestem ciekaw jak to będzie. Wiem że u mnie w przyszłym roku szykuje się masówka z odejściami na emeryturę. Conajmniej pół zmiany to będą stażyści i znowu bede uradowany jak chociaż po jednym doświadczonym będzie na samochodzie. "Słowa uznania" dla komendanta za taką politykę kadrową!!!! 20 lat jako minimum to jeszcze nie jest tragedia choć wiadomo że lepiej byłoby zostać przy tych 15 - furtka dla tych co będą już mieli dosyć bycia uważanym za plebs! Dobrze że nie podlegamy pod ZUS bo jak przechodzę obok tego ich pałacu to mam odruchy wymiotne!!!  

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Emerytury
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 17, 2005, 19:32:39 »
Właśnie do 2006 roku wiadomo co będzie a później czarna dziura, chyba jest coś nie tak skoro ludzie, nie wiedzą na czym stoją a skończy sie tak, że w w 2006 będzie masowe odchodzenie na emerytury, bo ja też słyszę dużo głosów, że trzeba iść dopóki można, bo później nie wiadomo co będzie... a będzie na pewno tak, że większość (jeśli nie wszyscy) doświadczeni pójdą na emeryturę tylko kto zostanie??? generalnie bedzie w 2006 roku masowe odchodzenie na emeryturę i wtedy okaże się ze brakuje strażaków i to znacząco. A nam młodym (tym którzy nie maja jeszcze przepracowanej magicznej 15) pozostaje uzbroić sie w cierpliwość i mieć nadzieje ze ktoś w końcu uświadomi sobie ze 65 letni strażak w straży nikogo nie uratuje ale stanowi zagrożenie dla siebie i innych.

BROKS

  • Gość
Emerytury
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2005, 11:40:07 »
Ile lat ma pracować strażak???No cóż strażak biurowy może z powodzeniem pracować do 60 roku życia bo przebywanie w ciepłym pokoju i praca w dokumentach na pewno nie nadwątli jego zdrowia!!!Co najwyżej może się dorobić okularów od komputerowego monitora no ale prawie w każdym biurze stoi dziś komputer...w bankach, urzędach itd. Co do strażaka podziałowego to moim zdaniem jeśli taki wykazuje się ponadprzeciętnie dobrym zdrowiem to wiek 50 lat to MAX!!! Nie można dopuścić do tego aby na akcje zaczęli jeździć dziadkowie...bo to juz wzrok i słuch nie ten a i ruchy nie tak "gęste" jak w młodości!!!Także jeśli chce się podnosić granicę wieku to ok ale pracownikom biurowym komend!!! W JRG trzeba ludzi niezaawansowanych wiekowo i o dobrym zdrowiu!!!!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Emerytury
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2005, 19:59:49 »
Takie proste na pozór pytanie? Jak koledzy w takim razie widzą w tym układzie funkcjonariuszy SK? Jakby nie było narazie pracowników tzw. biura. :(  
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Emerytury
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2005, 23:16:32 »
??

BROKS

  • Gość
Emerytury
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 19, 2005, 10:26:46 »
No nie wiem jak potraktować dyżurnych SK???Kurde nie pomyślałem!!!!A goście którzy tam pełnią słuzbę to mają często niezły kocioł przy większej akcji. Chwalę sobie współpracę z nimi. Czasem się powkurzamy ale szybko się dogadujemy!!!Dla WAS z PSK/MSK mogliby utworzyć V grupę szkodliwego za słuzbę  :) Trzeba mieć opanowanie i sporą wiedzę żeby być dobrym dyspozytorem i dźwigać tą odpowiedzialność!!!!Może ktoś pomyśli o SK i jakoś to uwzględni przy reformie emerytalnej!!!

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Emerytury
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 21, 2005, 19:55:50 »
Broks> w takim razie brnijmy dalej, przepracowalem kilka lat w MSK (konkretnie 7), a teraz już 8 w podziale, zakladamże zawsze pracować w podziale nie będę i prędzej czy później przeniosą mnie do biura, a za to w Twoim mniemanu mam pracować do 60-tki?? W takim razie rozwój i kariera dotyczyć będzie tylko tych, którzy od ukończenia szkoły rozpoczęli prace w biurze i do tej 60-tki mogą zarobić i mieć godziwą emeryture odchodząc po dajmy na to 35 latach słuzby....hm...a co z tymi, ktorzy odejdą po 15, 16 latach i jak wiemy z niższych naogół stanowik??? Nie obraź sie chłopie, ale może Ty się nie zajmuj reformowaniem sluzby tak na serio?! Musimy pamietać, że nie wszyscy w biurze pracują tam z milości do papierów, ale z musu lub konieczności. Bardzo możliwe, że kiedys stanę przed dylematem (np. w 2006 roku) czy odejść na wczesniejszą emeryturę (po 16 latach) czy pracować nadal - być może, że w biurze, ale skoro tak to dlaczego mam pracować do 60-tki??!!
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.