Autor Wątek: Mundury strażackie, jak to jest?  (Przeczytany 7876 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Mundury strażackie, jak to jest?
« dnia: Grudzień 28, 2007, 15:14:14 »
Pewna bardzo niepokojąca sprawa, no może trochę. Od dawna mnie ta sprawa interesowała, dlatego postanowiłem napisać.

Czy osoby nie będące członkami OSP mają prawo nosić mundury strażackie - galowe?

Ja zapieprzam zdrowo na wizerunek strażaków, chce abyśmy godnie nosili mundury, zasłużenie, a tutaj niektóre osoby - nawet orkiestry chodzą sobie w nich od tak  - bo tak się przyjęło! Paranoja!

Koledzy, bracia - jak to w końcu jest?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2007, 15:30:39 »
no kolego słuszna uwaga, jeśli o mnie chodzi - również gram w orkiestrze i chodzimy w mundurach ale przyznaję koledze rację - nie jest to ani trochę fair. Nie powinno być tak, że takie organizacje sobie od tak, paradują w  mundurach. Ale co zrobić...

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2007, 16:28:25 »
No tak ale jeśli orkiestra jest strażacka i goście w niej grający są w straży to oczywiście że może chodzić w mundurze. Trzeba być członkiem OSP aby chodzić w mundurze galowym. Ja przecież nie chodzę w mundurze galowym PSP bo nie jestem w tej organizacji choć niedługo się to może zmieni, ale jak na razie przecież nie mam do tego żadnych podstaw. Zgadzam się że ciężko się pracuje nad dobrym imieniem straży i gość który zakłada taki mundur może nie wiedzieć jak się do końca zachowywać  i reprezentować STRAŻ.
To tak jak ja bym założył mundur policjanta i mógł zatrzymywać i kontrolować pojazdy.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2007, 17:03:44 »
Orkiestra nie jest strażacka, a tylko ma mundury, zwie sie "Ziemia Lęborska". Co proponujecie? Bo ja nie mam zamiaru popuścić im tego płazem, za dużo pracujemy na wizerunek naszego munduru, by potem ktoś w nim paradował, nawet pił.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2007, 17:17:03 »
W przepisach jest wyraźna mowa o zakazie noszenia mundurów policyjnych – pamiętam aresztowanie i skazanie przez Sąd Grodzki dwóch studentów za paradowanie w mundurach – MILICYJNYCH. Pani Sędzia stwierdziła, że mundury są identyczne z obowiązującymi Policyjnymi, dlatego panowie naruszyli przepis – nie pamiętam, jaki.
Nie dogrzebałem się aktu prawnego (szukałem właśnie teraz) zakazującego noszenie munduru OSP przez osoby niebędące w organizacji. Jeśli takowy zapis nie istnieje – nic nie da się zrobić a szkoda.
No chyba, że wytoczysz proces cywilny i wywalczysz - precedens. Wątpię niestety w sukces…
Jeśli natomiast zapis istnieje… Niech go tu ktoś wklei.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2007, 17:56:10 »
no cóż, jest jak jest dodam tylko że w takich orkiestrach (nawet na własnym przykładzie) mundur noszą dzieci. Wiadomo 40 osobowa orkiestra i ludzie 0d 6 do 80 lat, no i te dzieciaczki w tych mundurach również występują. Wygląda to tak jakbym sama wodę lała do swojego gniazda ale niestety mnie się to również nie podoba

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2007, 10:45:04 »
No to mamy lukę ... Dzięki której każdy może paradować sobie w naszym mundurze, psuć nam opinie ... Pięknie. Wypowiedzcie się chłopy i kobity, trzeba coś z tym zrobić.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline agnieszka112

  • przede wszystkim - robić swoje
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 752
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2007, 10:50:58 »
Porta - zamiar, cel szczytny...ale... co zrobisz?? z tym trzeb by było do samej głowy iść, ustawy zmieniać, dopisywać...lata...lata...lata

I choćbym kroczył doliną śmierci, zła się nie ulęknę...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2007, 10:53:10 »
A może mi się uda? Musi, ja za bardzo się straży poświęcam, aby ktoś psuł to na co razem pracujemy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2007, 15:39:26 »
fakt, to z lekka nie fair, ale wszystko wsakzuje,ze nic się z tym nie zrobi...

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2007, 16:04:15 »
A może by tak podłączyć orkiestrę pod Waszą OSP?
Pod tematem współpracy dogadać się z władzami orkiestry, podłączyć, wtedy będą pod waszą jurysdykcją i będziecie mogli przypilnować tych co to psują Wam opinie.
Są tego pewne plusy, bo będą reprezentować Waszą jednostkę, ale minusem jest to, że będziecie musieli coś dorzucić do ich utrzymania.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2007, 17:04:13 »
Gorzej, że w Lęborku jest OSP, ale ona zbyt nie jest mobilna i chorągwiami nie trzepocze.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2007, 17:09:07 »
Gorzej, że w Lęborku jest OSP, ale ona zbyt nie jest mobilna i chorągwiami nie trzepocze.

Czyli ta orkiestra podlega pod tamtą OSP czy jest tak od o sobie?
Jeżeli podlega pod OSP Lębork to możesz co najwyżej posłuchać jak grają, a to czy tamta jednostka jest mobilna czy nie to już bez różnicy.
Ewentualnie można zwrócić się do władz tejże orkiestry z prośba o zmianę umundurowania. Według mnie walka z wiatrakami.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2007, 10:26:38 »
Nie, nie podlega pod OSP - po prostu chcieli mieć mundury, to kupili im strażackie. :rolleyes:
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2007, 16:50:09 »
Ale jeśli mają same mundury - bez oznaczeń, dystynkcji, itp. to chyba nie jest to od razu mundur OSP.
Kiedyś kolejarze mieli prawie takie same mundury jak stare OSP (takie granatowe z czerwonym lampasem na spodniach). Ale o przynależności do danej organizacji decydowały oznaczenia.
Orkiestra skoro nie należy do OSP wg. mnie może nosić mundur ale nie wolno im przyszywać "ogników" na mundur. Bo to jest oznaczenie zarezerwowane dla nas.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2007, 18:00:39 »
No wybacz, sznur - wszystko jest, ludzie widzą - o strażacy ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline diabeł-wichetr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 30, 2007, 19:29:38 »
Panowie wy tu piszecie o orkiestrze u nas w gminie też jest orkiestra  jak jest dzień pocztowca to są ubrani po pocztowemu jak dzień kolejarza to po kolejarsku  jak leśnika to przebrane za Gajowego mniejsza o to niech se grają ale zobaczie sobie gościa co wywala klate po ORDER http://picasaweb.google.pl/ospobrowiec/80Lecie/photo#5045529896840869474
 Gdzie regulamin i ceremoniał mówi http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/Ceremonial.pdf
Atu trzyma sztandar Prezes stoi z boku i nie widzi że ma  zle  szarfe nie na tym ramieniu http://picasaweb.google.pl/ospobrowiec/80Lecie/photo#5045529737927079490
 Jest jeszcze więcej takich zdjęć ale  te dwa wybrałem zobaczcie na tej samej imprezie młody i wie jak powinien wyglądać strażak w poczcie sztandarowym http://picasaweb.google.pl/ospobrowiec/80Lecie/photo#5045530377877206706
Trzeba tylko popatrzeć przed uroczystością jak sie wygląda i czy wszystko jest na miejscu
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2007, 19:45:51 wysłana przez diabeł-wichetr »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 31, 2007, 11:05:26 »
No niektórzy to mnie rozbrajają...wziąć takiego i palnąć tylko. Jak widzę koleś jest sztandarowym, a potem widze jak wypina klate do odznaczenia ale już nie jest w poczcie sztandarowym (pewnie dał sztandar do potrzymania koledze). Jak koleś jest w poczcie i ma dostać odznaczenie to odznaczenie przychodzi do niego lub poczet cały występuje, a nie tylko jedna osoba z pocztu. Przy nadaniu odznaczenia dla całej OSP asysta pocztu też zginęła (pewnie poszli na faje).

Jak się robi 80 lecie to należało by się jakoś przygotować, a nie tylko wódkę chłodzić na imprezkę!!!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2008, 15:59:54 »
No panowie, nikt skory do jakiejkolwiek wypowiedzi w tym temacie, przecież sporo tutaj "znających temat" użytkowników - proszę o własne sugestie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 05, 2008, 13:56:37 »
Witam Wszystkich i Ciebie Porta !

Moim skromnym zdaniem to w żadnym wypadku osoby niebędące w straży nie powinny nosić mundurów
ani wyjściowych, ani galowych - żadnych !
Mundur jest organizacyjny i możliwość jego noszenia poparta jest zapisem statutu.

Niewiem jak w waszych jednostkach jest, ale u nas to na mundur trzeba sobie zasłużyć - bo nosić go to jest zaszczyt !

Niestety tak jak piszecie orkiestry niedziałające w strukturach OSP, kupują i noszą nasze mundury - to skandal !!!
Trzeba z tym walczyć ! Ale w dużej mierze zależy to od przyzwolenia władz gminnych czy powiatowych,
to oni pierwsi powinni interweniować - niestety z tym różnie bywa !

Pozdrawiam !

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 05, 2008, 14:55:02 »
Zwłaszcza, że istnieją firmy szyjące mundury dla orkiestr. Wystarczy poszukać w internecie...

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 06, 2008, 09:33:33 »
No dobra, ale nie do końca rozumiem już o co się rozchodzi.
Czy irytuje Cię to, że orkiestra po prostu korzysta z mundurów OSP, mimo że z OSP nie ma nic wspólnego?
Czy, że członkowie tej orkiestry idą sobie w mundurze na piwo?

 

Offline grucha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2008, 11:15:17 »
orkiestry strażackie maja prawo nosić mundury galowe bo przecież wywodzą sie z danych jednostek w których są członkami.ale na pewno niema prawa nosić munduru żaden cywil który nie jest w formacji mundurowej.pozdrawiam

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 06, 2008, 15:03:57 »
orkiestry strażackie maja prawo nosić mundury galowe bo przecież wywodzą sie z danych jednostek w których są członkami.ale na pewno niema prawa nosić munduru żaden cywil który nie jest w formacji mundurowej.pozdrawiam


Poczytaj wszystko w górę !
Chodzi nam między innymi oto, że jest gro orkiestr które koło straży nawet nieleżały, a noszą nasze mundury !
To jest jawne przeginanie i to negujemy !
Pozdrawiam  :rolleyes:

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mundury strażackie, jak to jest?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2008, 21:16:18 »
Nawet jeśli na piwo nie chodzą w co wątpię ... Ale to nasz mundur, na który ciężko pracujemy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep