Autor Wątek: Okienny system oddymiania  (Przeczytany 2189 razy)

Offline lukaszus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Okienny system oddymiania
« dnia: Grudzień 17, 2007, 17:33:09 »
Kolejna nieścisłość lub może zaniechania ?
Chodzi mianowicie o stosowanie PE EN 12101-2 w której znalazłem zapis o wymogu określenia współczynnika wypływu dla okien oddymiających - wg PN EN 12101-2 klap dymowych montowanych w ścianie.

Pytanie moje jest następujące:
- czy stosowanie tej normy jest wymagane??
- kiedy możemy mówić że trzeba stosować tą lub inną normę??

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2007, 19:50:59 »
Witam
Stosowanie PN nie jest obowiązkowe. To który standart techniczny (PN , inna norma np DIN czy jescze cos innego... ogólnie uznanego na świecie) zostanie przyjety do zaprojektowania systemu oddymiania zalezy WYŁĄCZNIE od projektu uzgodnionego z rzeczoznawca ds. zabezpieczen ppoż.
System okienny narazie nie jest do konca uregulowany prawnie i nie ma jeszcze polsiekiego certyfikatu (dopuszczenia) na cały sytem łącznie tj.: okno +siłownik+czujka+ centrla itd....
Pozdrawiam

barwa

  • Gość
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2007, 11:36:13 »
Ponieważ w tej chwili są normy i Polskie i europejskie, a do tego dochodzi fakt, że często posiadają różne zapisy dotyczące jednej sprawy stosuje się zasadę przyjmowania bardziej restrykcyjnych przepisów. Oczywiście na miarę swoich potrzeb.
Czyli pokrótce mówiąc stosujesz to co ci bardziej pasuje, ale tak, żeby nikt nie mógł się doczepić.

To, które normy obowiązują, które zostały wycofane itp zawarte jest w wychodzących co jakiś czas rozporządzeniach ministrów.

straz98

  • Gość
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2007, 11:57:14 »
Z normami polskimi i europejskimi to jest tak, że jak wyjdzie norma europejska to musi ona być przyjęta przez kraje członkowskie więc za chwilę staje się normą polską PN-EN

barwa

  • Gość
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2007, 09:38:02 »
Zgadza się, ale żeby przestała obowiązywać PN, musi być wydane rozporządzenie o jej wycofaniu. I baaaaardzo często jest tak, że EN już obowiązuje, a jeszcze nie wycofano PN.

Offline andreks

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2007, 22:12:45 »
Witam
Reasumujac wszystko zalezy od uzgodnienia projektu "konkretnego oddymiania " przez rzeczoznawce - par. 3 rozporzadzenia MSWiA z 16 kwietnia 2006 r. !!! Takie mamy w Polsce na dzien dzisiejszy prawo
pozdrawiam

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Okienny system oddymiania
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2007, 15:20:04 »
Ciekawostką w Polskich Normach jest fakt, że jednego zagadnienia potrafią dotyczyć dwie PN, co najważniejsze obie mówiące co innego (patrz PN o zbiornikach wodnych przeciwpożarowych w jednostkach osadniczych, nie wiem czy jeszcze obowiązują, ale za czasów mojej aktywności prewencyjnej obowiązywały obie!!). Warto też sprawdzić, czy obowiązuje jakieś rozporządzenie MSWiA w sprawie obowiązku stosowania niektórych PN. Wcześniej takie obowiązywało, obecnie nie wiem, ale zainteresowanych tam odsyłam.
Pozdrawiam.