Autor Wątek: Nabór z ulicy jak wygląda ?  (Przeczytany 1206744 razy)

Offline rabbitv

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 592
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1600 dnia: Wrzesień 18, 2014, 22:52:38 »
Zależy od stanowiska na jakie prowadzony jest nabór. Jeśli chodzi o pracę na podziale to nie liczyłbym bardzo na te punkty -_-

Offline pozdropowicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1601 dnia: Wrzesień 19, 2014, 17:43:26 »
Witam. Sprawa wygląda tak, w połowie października będzie nabór w moim mieście powiatowym (1 miejsce) z domu do komendy mam jakieś 18km. Nie ma co ukrywać że preferowani są ludzie którzy mieszkają bliżej, tak sie składa że moi rodzice mają w tym miasteczku własne mieszkanie i tutaj moje pytanie: warto się zameldować w tamtym mieszkaniu żeby być "miejscowym" czy wystarczy jak do dokumentów załączę akt własności mieszkania i na rozmowie powiem że w każdej chwili mogę się tam wprowadzić ?

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1602 dnia: Wrzesień 19, 2014, 19:03:51 »
czasami dawali punkty za zameldowanie powyżej np 1 albo 3 lat w danej miejscowości, ale jeżeli chodzi o ścisłość 18 km  to w sumie mieszkasz na miejscu bo 18km to może być nawet ten sam powiat, myśle że nie ma co kombinować za zameldowaniem

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1603 dnia: Wrzesień 19, 2014, 20:49:28 »
Cześć,
Mam pytanie czy jeżeli jest w naborze napisane, że punktowane jest wykształcenie wyższe przydatne do służby w psp, to czy wykształcenie wyższe ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE jest takim? ponieważ, nie ma tam sprecyzowane co to jest za wykształcenie, czy techniczne etc. Z góry dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam Wszystkich

Nie mam pojęcia na jakie stanowisko jest nabór, ale jak nie ma sprecyzowanych kryteriów, to nie masz co się przejmować. Wykształcenie wyższe, to wykształcenie wyższe.

Witam. Sprawa wygląda tak, w połowie października będzie nabór w moim mieście powiatowym (1 miejsce) z domu do komendy mam jakieś 18km. Nie ma co ukrywać że preferowani są ludzie którzy mieszkają bliżej, tak sie składa że moi rodzice mają w tym miasteczku własne mieszkanie i tutaj moje pytanie: warto się zameldować w tamtym mieszkaniu żeby być "miejscowym" czy wystarczy jak do dokumentów załączę akt własności mieszkania i na rozmowie powiem że w każdej chwili mogę się tam wprowadzić ?


Zameldowanie z dnia na dzień w niczym Ci nie pomoże, więc nie ma to żadnego sensu. Dodatkowo nie przejmuj się odległością, bo jest ona naprawdę znikoma.
PS. Ludzie do swoich jednostek dojeżdżają grubo ponad 100km
 :straz:

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1604 dnia: Wrzesień 20, 2014, 09:31:13 »
Przecież 18km to nie jest wielka odległość. Nie każdy przecież może mieszkać tuż obok jednostki :straz:
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline akosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1605 dnia: Wrzesień 20, 2014, 10:10:27 »
Cześć,
Mam pytanie czy jeżeli jest w naborze napisane, że punktowane jest wykształcenie wyższe przydatne do służby w psp, to czy wykształcenie wyższe ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE jest takim? ponieważ, nie ma tam sprecyzowane co to jest za wykształcenie, czy techniczne etc. Z góry dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam Wszystkich

Kolega niech sprawdzi dokładniej co jest napisane w tym naborze, czy te wykształcenie wyższe przydatne do służby w psp w jakim rozkładzie czasu służby? Czy zmianowym bądź codziennym? I na jakie docelowo stanowisko prowadzony nabór?
"Z Sercem do ludzi, Z Rozumem do akcji..."
[...] nawet z narażeniem życia [...]

Offline Mishells

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1606 dnia: Wrzesień 27, 2014, 19:43:17 »
uuuuuuuuuu widzę że nabory w Polsce zaczynają się tylko dla ratowników medycznych... Tomaszów Lubelskie na pierwszy ogień..  :tuba: :tuba:


http://kppsptomaszowlubelski.bip.lublin.pl/upload/pliki/Ogloszenie__o_naborze__-_rat._med._-_2014_r..pdf

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1607 dnia: Wrzesień 27, 2014, 20:46:22 »
Heh..Coś mi się widzi że kwestia czasu i to ogłoszenie będzie nie ważne...Dyskryminacja innych osób...Ciekawe od kiedy starszy ratownik musi posiadać uprawnienia lekarza lub ratownika medycznego.. Rozumiem jakby nabór był prowadzony na koordynatora działań medycznych.. Ile osób na naborach ma ratownika?2-3 nie więcej.. i obstawiam że i tym razem bedą tam 3 osoby...

aaa i sądząc po szybkości przeprowadzanego naboru nie spodziewają się więcej ludzi...
Mam nadzieję że ktoś się tym zajmie... Bo wytyczne są jedne...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2014, 20:49:51 wysłana przez Fireman22 »
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline Mishells

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1608 dnia: Wrzesień 27, 2014, 21:34:42 »
no właśnie wytyczne są jedne a niby w jednostce twierdzą że dostali rozkaz od komendy wojewódzkiej..

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1609 dnia: Wrzesień 27, 2014, 22:06:28 »
to nie jest dyskryminacja innych osób. mają prawo wprowadzić zasady typu "kandydaci bez uprawnień ratownika medycznego nie bedą brani pod uwagę". widziałem nabory z adnotacją "kandydaci musza posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii C", czy to oznacza że jak ktoś ma B to jest dyskryminowany? nie - po prostu przyda im się ktoś z C. tak samo jest tutaj, potrzebują kogoś z rat medem i dlatego zrobili takowy nabór.

inną sprawą jest różniące się od wytycznych ogólnopolskich przyznawanie punktów za sprawność, test.. to powinno być takie samo jak wszędzie
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1610 dnia: Wrzesień 27, 2014, 23:01:32 »
Janina
Mylisz się. Po jaką cholerę w wytycznych jest 15pkt za ratownika medycznego?? Po to żeby dawać obowiązek posiadania rat-med przy naborze? Oni mają prawo co najwyżej napisać w ogłoszeniu że "preferowani do służby bedą kandydaci posiadający uprawnienia ratownika-medycznego" a nie obowiązek..
Co do obowiązkowego prawka kat. C. to jeśli już jest taki zapis. to w ogłoszeniu jest wyraźnie napisane że szukają osoby na stanowisko kierowcy. I wtedy mają prawo przyjąc tylko te osoby co mają kat.C.
W ogłoszeniu o którym jest mowa jest etat "starszy ratownik".. a nie tak jak pisałem "koordynator działań medycznych" (bo już widziałem taki nabór).

Więc niestety nie masz racji.
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1611 dnia: Wrzesień 28, 2014, 01:25:20 »
Po jaką cholerę w wytycznych jest 15pkt za ratownika medycznego?? Po to żeby dawać obowiązek posiadania rat-med przy naborze?
Po jaką cholerę dają 10 pkt za prawo jazdy kat. C skoro jest ono wymagane na stanowisko kierowcy?
Plus ratio quam vis

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1612 dnia: Wrzesień 28, 2014, 03:37:11 »
Chłopie jakbyś czytał ze zrozumieniem to byś wiedział o czym mówię. Za prawko kat.C masz pkt na każdym naborze.. czy na ratownika czy na kierowce.. Ale jeżeli jest prowadzony na kierowce to wtedy obowiązkowe jest posiadanie kat.C , i z tym się zgodzę. Wtedy w takim ogłoszeniu jest wyraźnie napisane że nabór jest prowadzony na stanowisko "kierowcy". Więc jeśli zatrudniałbyś ludzi do prowadzenia swojej ciężarówki z towarem to szukałbyś ludzi bez prawka? albo z prawkiem kat.B? Logiczne że NIE.
Także powtarzam jeszcze raz, w tym ogłoszeniu nie ma wzmianki o tym że jest to nabór na "ratownika medycznego" czy  tam "koordynatora działań medycznych" TYLKO na "STARSZEGO RATOWNIKA". A czym różni się zajmowany etat w tej komendzie od takiego samego etatu w innej komendzie gdzie w ogłoszeniu też jest "starszy ratownik" lecz już nie musi mieć rat-med.
Po to stworzyli wytyczne, i po to jest 15pkt za rat-med, oraz po to jest rozmowa kwalifikacyjna, aby komendant który będzie chciał takiego gościa to ma podstawy do tego aby uznać go lepszym od innych.
A jeszcze jednym jest to iż w wielu naborach jest tylko paru gości którzy posiadają rat-med, często może 2 osoby a czasem i nikogo takiego nie ma.W danym ogłoszeniu mogą przyjąć nawet 3 kandydatów.Więc dajmy na to że zgłosi się 3 kandydatów, to jeszcze muszą przejść cała sprawnościówkę. A nie jednego kozaka widziałem który miał najwięcej pkt. za kwalifikacje w tym cieszył się że miał ratownika-med. A odpadał na harvardzie. Także obstawiam że jeśli zgłosi się jeden kandydat,i będzie bardzo cieniutki  w sprawnościówce,to postarają się aby go i tak przyjąć, bo od dziś liczy się tytuł ratownika-med.


A i gdyby kogoś korciło napisać że jestem rozżalony bo nie mogę startować w takim naborze gdyż nie posiadam rat-med, to uprzedzę, ponieważ jestem ze śląska i ten nabór mnie w żadnym wypadku nie dotyczy. Ale poprostu nie mogę patrzeć jak w tym kraju pomimo przepisów,wytycznych,rozporządzeń i tak robi się swój własny gnój po swojemu..
Pozdro
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline riddick11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1613 dnia: Wrzesień 28, 2014, 11:35:43 »
a czy przypadkiem czas składania dokumentów nie musi wynosić 14 dni bo gdzieś w wytycznych czytałem, że tyle ma własnie być a nie 10 jak tutaj

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1614 dnia: Wrzesień 28, 2014, 11:47:59 »
poprawcie mnie jeśli się mylę, ale słyszałem że w niedługim czasie ma wejść w życie przepis okdeślający ilość rat medów na jednostce lub coś podobnego (rat medów w zastępie albo na zmianie). jesli dana komenda nie ma rat medów, to robi nabór właśnie na strażaków z tytułem ratownika medycznego.

dla mnie to jest zupełnie zrozumiałe, wytyczne są ogólnopolskie, ale dana komenda może wnieść obowiązek posiadania danych uprawnień ponieważ takich ludzi szukają.

jeśli dobrze zrozumiałem chodzi Tobie o to, że jesli szukają kierowcy to mogą wymagać C, ale jesli szukają starszego ratownika to nie mogą wymagać rat meda ponieważ starszy ratownik nie ma obowiązku być medycznym..

(nawet nie pomyślałem o Twoim rozżaleniu w stosunku do startowania w naborze..)
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1615 dnia: Wrzesień 28, 2014, 12:41:54 »
Źle zrozumiałeś, przeczytaj jeszcze raz.Chodzi o to że w ogłoszeniu nie ma wzmianki o  tym że dany kandydat po uzyskaniu starszego ratownika zostanie koordynatorem działań medycznych (bo właśnie tak jak piszesz ma wejść lub  już wszedł przepis dotyczący ilości rat-med na zmianie, ze względu na wprowadzenie koordynatora działań medycznych).

Reasumując w ogłoszeniu powinno być napisane wyraźnie jaką funkcję będzie pełnił ten właśnie starszy ratownik, i wtedy mogą wymagać obowiązkowo rat-med. W innym wypadku powinni trzymać się wytycznych, czyli 15pkt za rat-med.

"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline janina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1616 dnia: Wrzesień 28, 2014, 14:43:21 »
ale być może oni nie chcą by dany rat med był w przyszłości koordynatorem? może po protu chcą zwiększyć ilość rat medów. bo jeśli chcą zwiększyć ilość rat medów i zrobią nabór bez obowiązkowych uprawnień do wykonywania medycznych czynności ratunkowych to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dostanie się ktoś bez takowych uprawnień. i będą w kropce bo zwiększy im się ilość strażaków, ale nei zwiększy ilość rat med.

tak czy siak jestem zdania, że dana komenda może zmienić obowiązkowe uprawnienia dla kandydata (prawko C, E, nurek, rat med, HDS czy inne) ale nie powinna zmieniać danych etapów postępowania lub ilości przyznawanych punktów
Nie bój się udzielać pomocy.. nigdy nie wiesz kiedy sam będziesz jej potrzebował..

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1617 dnia: Wrzesień 29, 2014, 09:29:23 »
Jeśli wszystkie komendy zaczną tak kombinować to żeby zostać strażakiem najpierw bd trzeba zostać rat-med,potem lekarzem, a najlepiej to chirurgiem,politykiem ,piłkarzem i bóg wie co jeszcze.Strażak a Ratownik medyczny to dwa inne zawody, więc  chcąc nie chcąc kończysz szkołe robisz 3 lata licencjat  i dopiero możesz startować do straży.. Pomyśl ile to by zmieniło w polskim ratownictwie,ludzię  chcący startować do straży bd zajmować miejsca na studiach tym co bd chcieli zostać Rat-med..
Może wybiegłem za daleko w przyszłość...ale jeśli jedna komenda może to czemu nie wszystkie.. i wtedy droga do straży zamknięta dla ludzi którzy nie bd rat-med.. Noo chyba że wtedy każdy pójdzie z przymusu na studia rat-med,nie z powołania..

A innne uprawnienia takie jak prawko,hds,nurek,hds, itp. możne zrobić każdy. Kwestia budżetu. A studia niestety nie każdy, chociażby z braku czasu..
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1618 dnia: Wrzesień 29, 2014, 09:51:07 »
Wszyscy muszą mieć podstawowe umiejętności - KPP, obsługa techniczna sprzętu - ale każdy ma swoje mocne strony. Jeden jest lepszym rat-med a drugiemu lepiej w obsłudze sprzętu. Ktoś kto uczy się na ratownika medycznego nie koniecznie musi chcieć obsługiwać ciężki sprzęt i narażać życie w pożarach. Straż może nie być dla takiej osoby atrakcyjna pod tym względem. Rozumiem komendę która (jak każdy pracodawca) szuka osób posiadających najlepsze kwalifikacje ale to jest zamykanie drogi innym (może i lepszym) do bycia strażakiem. Strażak i Ratownik medyczny to dwa różne zawody i uważam że Strażacy i tak już za dużo obowiązków przejęli za inne służby choćby zarządców dróg w kwestii sprzątania ulic po wypadkach.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1619 dnia: Październik 09, 2014, 08:55:12 »
Jeśli wszystkie komendy zaczną tak kombinować to żeby zostać strażakiem najpierw bd trzeba zostać rat-med,potem lekarzem, a najlepiej to chirurgiem,politykiem ,piłkarzem i bóg wie co jeszcze.Strażak a Ratownik medyczny to dwa inne zawody, więc  chcąc nie chcąc kończysz szkołe robisz 3 lata licencjat  i dopiero możesz startować do straży.. Pomyśl ile to by zmieniło w polskim ratownictwie,ludzię  chcący startować do straży bd zajmować miejsca na studiach tym co bd chcieli zostać Rat-med..
Może wybiegłem za daleko w przyszłość...ale jeśli jedna komenda może to czemu nie wszystkie.. i wtedy droga do straży zamknięta dla ludzi którzy nie bd rat-med.. Noo chyba że wtedy każdy pójdzie z przymusu na studia rat-med,nie z powołania..

A innne uprawnienia takie jak prawko,hds,nurek,hds, itp. możne zrobić każdy. Kwestia budżetu. A studia niestety nie każdy, chociażby z braku czasu..

Mysle, ze Twoje argumenty nie trafia do KP PSP przeprowadzajacej nabor... niestety janina ma racje. Jesli Komendy moga sobie zastrzedz prawo do rozpatrywania jedynie podan osob posiadajacych prawko C (jak np ostatni nabor w PSP w Bytowie, po raz kolejny z reszta) to i wychodzi na to, ze moga sobie zazyczyc rowniez wylacznie ratownikow medycznych czy chocby nurkow w jednostce o specjalizacji WP.
Choc ratownicy med., jak napisal ktos wyzej, to maly % ludzi na naborach i najprawdopodobniej smierdzi to szwindlem, no ale co zrobisz?
Ewentualnie czepiac mozna sie zasad nieugietych, czyli chocby terminow, ale i to pewnie niewiele pomoze.
Prawda tez jest taka, ze nabor moze byc przeprowadzony w 100% zgodnie z wytycznymi, a jesli Ty w punkatcji wyprzedzisz plecaka to ci dowala 1 pkt za rozmowe kwalifikscyjna i masz po zawodach.

Poza tym Fireman22 ratownikow medycznych w PL juz jest za duzo (stad m.in. zlikwidowano szkoly policealne), a w strazy w dalszym ciagu ich brakuje (wg.  mysli KG PSP).

Tak wiec nie ma sie co spinac tylko trenowac swoje, robic te papiery na ktore jest kasa i czas, no i byc moze grac w totka (bo czasem to mozna predzej trafic)  :straz:

Zgadzam sie natomiast z Twoja wypowiedzia dot. tego, ze wyprawia sie na naborach samowolka. Co komenda to inaczej harvarda licza, inaczej pkt przyznaja itd. No coz - taka firma. Pozostaje miec nadzieje, ze gdy mlodsze pokolenie dojdzie do wladzy to zrobi z tym wszystkim pozadek. Dla mnie osobiscie mozna by skupic sie bardziej na ludziach z powolania niz tych z polecenia ;-)
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2014, 09:22:29 wysłana przez Kogut »
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline peter_92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1620 dnia: Październik 10, 2014, 11:23:06 »
a mam takie pytanie: jak zazwyczaj w Komendach podczas przeprowadzania naboru patrzą na sprawnościówkę, tzn trzeba zaliczyć na min. dobry czy jak to sie ma ?

Offline straż

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1621 dnia: Październik 10, 2014, 11:50:32 »
Byłem na naborze pomińmy gdzie  miałem sprawnościówkę wynik 68 kapitan który wpisywał wynik mówi mi że ocena bdb sprawdziłem sam ocena wybitna, idę się kłócić a on do mnie mówi przeciez to tylko trzeba zaliczyć !!!! więc nie patrzą na to wiec możesz się zesr...ć i zrobić wynik nawet 75 i chu.... z tego lepiej żebyś miał poparcie. a na Twoją sprawnościówkę nikt nie będzie patrzył.

Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1622 dnia: Październik 10, 2014, 15:24:07 »
Czasem są nabory gdzie za sprawnościówke dają dodatkowe pkt. np za ocenę wybitną 5pkt.
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1623 dnia: Październik 10, 2014, 17:33:01 »
w Lublinie tak jest

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Nabór z ulicy jak wygląda ?
« Odpowiedź #1624 dnia: Październik 10, 2014, 20:12:08 »
Byłem na naborze pomińmy gdzie  miałem sprawnościówkę wynik 68 kapitan który wpisywał wynik mówi mi że ocena bdb sprawdziłem sam ocena wybitna, idę się kłócić a on do mnie mówi przeciez to tylko trzeba zaliczyć !!!! więc nie patrzą na to wiec możesz się zesr...ć i zrobić wynik nawet 75 i chu.... z tego lepiej żebyś miał poparcie. a na Twoją sprawnościówkę nikt nie będzie patrzył.

No dobra, ale co w związku z tym? Sprawnościówkę trzeba zaliczyć na minimum dobry, a tylko w wyjątkowych przypadkach dają dodatkowe punkty za ocenę wybitną... więc w czym problem?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.