Autor Wątek: NOMEX- jak i gdzie farbować ?  (Przeczytany 2217 razy)

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« dnia: Grudzień 06, 2007, 21:47:55 »
Prawdę mówiąc to nie wiem dokładnie gdzie z tym tematem się podpiąć i jeżeli już taki wątek jest (ja nie znalazłem ):angry: tomożna go tam przenieść,ale do rzeczy.
Dostaliśmy od zoprzyjażnionej jednostki w Szwajcari Nomexy no i wszystko było by super , gdyby nie drobny szczegół, są pomarańczowe ^_^.
Chcemy je więc przefarbować,ale nie wiemy gdzie i kto to może zrobić i czy jest to bynajmniej możliwe  :huh: :huh:
Może ktoś z kolegów coś wie wszelka pomoc mile widziana.
 Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrowionka
« Ostatnia zmiana: Grudzień 10, 2007, 14:28:45 wysłana przez Sylwek »
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2007, 22:00:19 »
A po co farbować? Pomarańczowe w odróżnieniu od naszych są doskonale widoczne a strażak to nie partyzant. Poza tym podczas farbowania może szlag trafić impregnację. A poza tym i tak nie mają polskiego atestu, więc użycie ich to ryzyko własne... Ja gdybym zdecydował się je użyć to w stanie takim jakim są.

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2007, 22:23:17 »
Używaliśmy je już kilka razy ,ale mamy też nasze nomexy czarne poprostu wymieniamy je kiedy jakaś partia  po akcji nadaje sie tylko do czyszczenia używamy pomarańczowych .
Porównywaliśmy też wszystkie  "parametry techniczne" no i jedyna różnica to kolor,ale potwierdzam "pomarańcze" są lepiej widoczne.
A jeżeli chodzi o farbowanie to też mamy obawy czy nie uszkodzi to refleksów?
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2007, 22:27:46 »
Darek ma rację. Zastanowiłbym sie tylko nad jedna rzeczą o któej wspomniał Darek, że nie maja polskich atestów. Jeśli mają certfikat unijny, np. znak CE to wystarcza aby używać i u nas. Chociaz co do znaku CE nie jestem pewny. Ale mogą mieć inne świadectwo kwalifikacji do użytku obowiazujace w UE. No chyba że są tak stare, że nie maja nic. Ale osobiście i takie bym używał ale jak to wspomniał Darek na własne ryzyko.
I popieram pomysł nie farbowania ich na żaden kolor
Pozdrawiam

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2007, 13:29:23 »
W pełni zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami ! Nie farbujcie ich, bo stracą swój urok i niepowtarzalność !
W końcu ile jednostek OSP ma takie Nomexy ! Pozdrawiam  :rolleyes: 

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2007, 21:20:16 »
U nas w gminie ba nawet w powiecie to chyba tylko my :mellow:.
No i powoli zaczynam sie nastawiać negatywnie do pomysłu farbowania po waszych wypowiedziach,a tak przy okazji to jak radzicie sobie z czyszczeniem (praniem) nomexów?
"codziennie jest ten sam dzień"

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 10, 2007, 07:13:13 »
Więc tego jeszcze nie byłO ... ludzie pytali tu już o różne rzeczy :) hehe

@Prezes1 - nie staraj się przefarbować "Nomexa", bo to jest możliwe tylko jeżeli posiadasz profesjonalną farbiarnię, która m posiada stosowane barwniki do wykańczania przędzy lub tkanin syntetycznych a w tym przypadku aramidowych !

Po drugie do @Darek, tam nie ma impregnacji, bo tkanina jest 100% niepalna - wykonana z przędzy niepalnej!

Ogólnie pomysł niezbyt dobry - kategorycznie odradzam.

Pozdrawiam

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2007, 19:03:25 »
 Materiał Nomex oryginalnie jest właśnie koloru piaskowego, "nasze" ubrania z materiału Nomex są i powinny byc koloru ciemnogranatowego najczesciej, taką  barwę uzyskuje się farbując materiał "w masie" innym sposobem nie zafarbujesz na trwałe Nomexu.

Offline Prezes1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: NOMEX- jak i gdzie farbować ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 15, 2007, 18:45:28 »
A więc nic dodać nic ująć ,ale mówią kto pyta nie błądzi -_-.
Dziękuje wszystkim za dość pouczające posty ,no i chyba nic więcej do powiedzenia nie ma na ten temat.
Moje wątpliwości co do farbowania zostały wyjaśnione,dlatego zamykam wątek.

Pozdrawiam.
"codziennie jest ten sam dzień"