Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647307 razy)

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #225 dnia: Kwiecień 03, 2008, 17:56:14 »
w 1945 Zwiazek Strazy Pozarnych RP
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #226 dnia: Kwiecień 03, 2008, 18:38:54 »
A jeszcze wczesniej nic nie było?? Mam kolejne pytanie, ale poprzednie jest nadal aktualne! Ile jest  stopni zagrożenia pożarowego lasu 3 czy 4? Wiem że są 3 kategorie III najmniejsze zagrożenie a I najwieksze. A ze stopniami jak jest?  Pozdro!

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #227 dnia: Kwiecień 03, 2008, 18:45:38 »

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #228 dnia: Kwiecień 03, 2008, 19:21:42 »
Stopni oczywiście 4 :)
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #229 dnia: Kwiecień 03, 2008, 19:46:54 »
8. Aparat powietrzny może być używany w temperaturze:
a) od-20 do 30 C,
b) od-30 do 60 C,
c) od-20 do 40 C.

Dziś drążyłem temat – ciężka sprawa

Tak naprawdę w MSA AUER nikt nie potrafił udzielić odpowiedzi ponieważ aparat może pracować w znacznie wyższych temperaturach – niektóre elementy nawet 400-500 stopni.
Natomiast dane w pytaniu wynikają z normy i jest -30 do 60 choć tu zdania były podzielone 55 również się przewijało .

Pozdrawiam MIKO


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #230 dnia: Kwiecień 03, 2008, 20:35:59 »
Owszem, niektóre elementy mogą pracować w wysokich temperaturach, jednak ze względów bezpieczeństwa pod uwagę bierze się właściwości "najsłabszego ogniwa". O ile dobrze pamiętam jest to jakaś uszczelka, ale ręki sobie uciąć nie dam.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #231 dnia: Kwiecień 03, 2008, 21:33:12 »
co do pracy w wysokich temperaturach z aparatem ODO to najsłabszym ogniwem jest pracujacy w nim ratownik, który jeśli ma instynkt samozachowawczy nie wejdzie w strefę intensywnego promieniowania cieplnego bez odpowiedniej ochrony (ubranie żaroochronne). Więc uważam że to pytanie zostało wymyślone przez kogoś kto nie ma pojęcia większego o pracy w ODO, lub chciał pomęczyć ludzi pytaniami czysto teoretycznymi (z instrukcji producenta). pozdr,
EGO = 1 / wiedza

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #232 dnia: Kwiecień 03, 2008, 23:16:44 »
Robert nawet nie z instrukcji , siedziałem dziś dobrą godzinę u dyrektora jednego z oddziałów MAS AUER mojego dobrego kolegi , przy okazji innych tematów ( testowałem przez kilka dni najnowsze dziecko AUERA w dziedzinie aparatów oddechowych ) przejrzeliśmy wszystko , certyfikaty CNBOP , foldery , instrukcje , łącznie z telefonem do centrali i nie zaleźliśmy takich danych poza normą branżową. W instrukcji owszem jest temperatura ale prania i suszenia pasków .

Pozdrawia MIKO

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #233 dnia: Kwiecień 03, 2008, 23:29:26 »
może układacz pytania odnośnie aparatów się opierał na aparatach Fasera np to: http://www.faser.com.pl/Wyroby/powietrzne/aps4.htm
-30 +60 jest

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #234 dnia: Kwiecień 04, 2008, 21:03:20 »
Wie ktoś może dokl jak to jest z łączeniem pomp szeregowo i równolegle? Na czym to polega i co uzyskujemy? THX

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #235 dnia: Kwiecień 04, 2008, 21:41:10 »
Na str. 10 dość długo nad tym dyskutowaliśmy, nie wiem co tu jeszcze jest niejasne.

Offline Teodov

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #236 dnia: Kwiecień 04, 2008, 22:56:04 »
Racja, już wiem co i jak, sorry  ;]

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #237 dnia: Kwiecień 05, 2008, 20:19:01 »
witam, dziś ja nie mogę sobie znaleść odpowiedzi na kilka pytań:

1. Nuebezpieczeństwo wybuchu pyłow można zminimalizować m.in. przez interyzację. Polega ona na:
a) zwiększeniu wilgotności w strefie, w której występuje zagrożenie;
b) zastosowaniu eksplozymetrów;
c) wprowadzeniu do strefy gazów obojętnych;


2. W pomieszczeniu naelży wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości conajmniej:
a) 0,01m3 zawartej w przestrzeni
b) 0.001m3 zawartej w przestrzeni
c) 0,1m3 zawartej w przestrzeni

3. Po ilu cyklach należy wykonać kontrolę tętna przy resuscytajcji dziecka:
a) 10
b) 20
c) 30

z góry dzieki pozdrawiam
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #238 dnia: Kwiecień 05, 2008, 21:35:28 »
1. Niebezpieczeństwo wybuchu pyłow można zminimalizować m.in. przez inertyzację (a nie interyzację). Polega ona na wprowadzeniu do strefy gazów obojętnych;

2. W pomieszczeniu naelży wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem, jeżeli może w nim występować mieszanina wybuchowa o objętości conajmniej 0,01m3 w zwartej przestrzeni (a nie "zawartej w przestrzeni").

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #239 dnia: Kwiecień 06, 2008, 20:26:04 »
słuchajcie a czy na stacji paliw płynnych można napełniać butle 5kg? bo rózne odpowiedzi znalazłem, w jendnych piszą że dystrybucja polega na napełniniu zbirórników samochodowych oraz butli 5kg oraz wymianie 11kg w innych że napełnianie samochodów i wymiana 5 i 11kg

pytanie co sprawdzania paramtertów dziecka nadal aktualne

pozdrawiam
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 06, 2008, 23:42:38 »
słuchajcie a czy na stacji paliw płynnych można napełniać butle 5kg? bo rózne odpowiedzi znalazłem, w jendnych piszą że dystrybucja polega na napełniniu zbirórników samochodowych oraz butli 5kg oraz wymianie 11kg w innych że napełnianie samochodów i wymiana 5 i 11kg

z tego co ja kojarze na stacjach paliw płynnych wogóle nie można napełniać butli....

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline 507021236

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 07, 2008, 07:25:10 »
według mnie tez nie wolno napełniać żadnych butli, można tylko wymieniać puste na pełne.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 07, 2008, 10:21:00 »
3. Po ilu cyklach należy wykonać kontrolę tętna przy resuscytajcji dziecka:
a) 10
b) 20
c) 30

Hmmmmmm 

Widzę że trudny temat - nie ma chętnych do udzielenia odpowiedzi OK .

BLS u dzieci jest zakręcony jak domek ślimaka chyba nawet bardziej według nowych wytycznych 2005 , niż starych .
 
Autor pytania  nie określa poziomu udzielania pomocy – więc jeśli jest to OTWP osobiście oprotestował bym pytanie i napisał : RKO prowadzimy do momentu widocznych oznak przywrócenia krążenia .

Pozdrawiam MIKO

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 07, 2008, 10:32:20 »
to było dwa lata temu na wojewódzkim a unas na wojewódzkim żadne postesty popawianie jury czy cos w tym rodzaju nie wchodzi w grę
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 07, 2008, 11:11:32 »
e………….

@djkula nie będę w tym roku w Rakoniewicach , choć będzie tam mój syn , pewnie jako najmłodszy uczestnik , ale napiszę tak delikatnie : nie takie Komisje się obalało .

Pytania muszą być stworzone w sposób jednoznaczny -  jeśli nawet oprzemy się na KSRG to są obecnie dopuszczone nowe i stare wytyczne które mówią co innego . I dlatego takie pytanie nie daje możliwości udzielenia poprawnej odpowiedzi , podobnie ja te o temperaturze pracy aparatów ochrony dróg oddechowych. Ratownicza wiedza medyczna w obecnej chwili przez różne poziomy nauczania i kwalifikacji została tak zakręcona dla przeciętnego młodego człowieka z MDP , że pytania na poziomie tamowania czy nie krwotoku z ucha , są szczytem możliwej do wyegzekwowania wiedzy . 

W ramach konkursów w klubie strażak.pl jest podobnie , jak uznaje podczas sprawdzania , że jakieś pytanie jest nieprecyzyjne , niema na nie jednej pewnej 100% odpowiedzi musi ono zostać zmienione lub zamienione – unikamy w ten sposób protestów . Co można było zauważyć w ostatniej edycji .

Więc jak natrafisz na takiego dziwoląga na konkursie daj znać – ja wykonam resztę  ^_^.

Pozdrawiam MIKO

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #245 dnia: Kwiecień 07, 2008, 16:56:54 »
No ok, MIKO napisałeś RKO prowadzimy do momentu widocznych oznak przywrócenia krążenia .
Ale skoro resuscytując dorosłego jest reguła że tetno i oddech sprawdzamy co 4 cykle, a te 4 cykle wykonujemy bez przerwy, to i musi taka byc u niemowląt... Ja dziś też natknąlem sie na takie pytanie bez zaznaczonych odpowiedzi. :huh:

Może nas źle zrozumiałeś, chodzi o kontrole stanu poszkodowanego..

A co do tych butli to na stacji paliw nie wolno tknąc zaworu.. :mellow:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2008, 17:08:57 wysłana przez RadziuPSP »

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #246 dnia: Kwiecień 07, 2008, 18:31:15 »
w książce podstawy rat. med. dla psp i innych ratowników KSRG niestety niema słowa o tym po którym cyklu się sprawdza:/
wiec może wyjasnijmy, po który u dorosłego, u dziecka i u niemowlaka
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline RadziuPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
  • CSPSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #247 dnia: Kwiecień 07, 2008, 19:09:35 »
U dorosłego na bank co 4 cykle

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #248 dnia: Kwiecień 07, 2008, 20:07:49 »
No ok, MIKO napisałeś RKO prowadzimy do momentu widocznych oznak przywrócenia krążenia .
Ale skoro resuscytując dorosłego jest reguła że tetno i oddech sprawdzamy co 4 cykle, a te 4 cykle wykonujemy bez przerwy, to i musi taka byc u niemowląt... Ja dziś też natknąlem sie na takie pytanie bez zaznaczonych odpowiedzi. :huh:
Ja was naprawdę bardzo dobrze zrozumiałem . I powtarzam po pierwsze twórca pytania nie określił poziomu kwalifikacji  , po drugie jak już domyślamy się że chodzi o KSRG obowiązują – są dopuszczone , nowe i stare wytyczne ERC . Według nowych w każdym przypadku RKO prowadzi się do oznak powrotu krążenia – bo tu ponownie mamy paradoks czy strażak ma wystarczające kwalifikacje do oceny tętna w przypadku RKO . Jedni tego uczą i uważają że tak drudzy że nie . Bo są to czynność związana z zaawansowanymi zabiegami ratującymi życie  zarezerwowanymi dla personelu z wykształceniem zawodowym. Problem przy dzieciach zaczyna się już od algorytmu 2:15 , czy 2:30 itd. itd. .
Proponuje poczytać : http://www.prc.krakow.pl/wyty/wyt2005.html

Pozdrawiam MIKO

PS. dzieci to nie niemowlęta !!!!!!!

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #249 dnia: Kwiecień 07, 2008, 20:25:07 »
MIKO ma w 100% racje!
Naleze do druzyny PCK i w mysl wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji w zadnym wypadku (czyli u niemowlaka, dziecka czy doroslego) podczas RKO nie sprawdzamy czynnosci zyciowych, nawet jezeli prowadzona jest ona przez 2 ratownikow!
RKO prowadzi sie do ukazania objaw czynnosci zyciowych (czyli jezeli poszkodowany np ruszy reka, wtedy dopiero utrzymujac drozne drogi oddechowe mozemy sprawdzic oddech) badz do przyjazdu karetki pogotowia
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.