Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647276 razy)

Offline Damian998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2000 dnia: Luty 12, 2016, 23:50:17 »
Szczerze mówiąc to czemu mają służyć takie pytania na OTWP? Wątpie, że ktoś po roku pamięta odpowiedź do takiego zadania. Ciekawy jestem ilu członków jury, strażaków zna na pamięć te wszystkie przepisy. Pewnie sam komendant główny PSP tego nie ogarnia w 100%  :gwiazdki:

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2001 dnia: Luty 13, 2016, 09:43:21 »
W gruncie rzeczy to na pytania OTWP należy patrzeć przez pryzmat szkoły strażackiej - wtedy to nabiera naprawdę dużo głębszego sensu. Nie żebym zniechęcał kogoś, czy coś w stylu, ale jednak jakoś trzeba z każdym etapem poddawać uczestników coraz gęstszemu situ. Dlatego też na finałach trafiają się naprawdę ciekawe perełki:
Cytuj
Ile wynosi minimalna odległość od urządzenia do produkcji biogazu do przeznaczenia gospodarstwa domowego/rolnego a stanowiskiem parkowania traktorów? (?)
Albo coś w tym stylu. Podaję mniej więcej z pamięci. Ogólnie to jednak jest pytanie pisemne z finałów centralnych Polanica-Zdrój 2015 - gimnazjalna grupa wiekowa. Zapodziały mi się gdzieś zdjęcia tych zadań. Jak ktoś ma takowe to fajnie byłoby jakby mnie trochę poprawił jak w rzeczywistości wyglądało to pytanie (bodajże pytanie numer 40 jeśli dobrze pamiętam).
No, ale jednak takie perełki to nawet to już chyba przesada. Ciekaw jestem czy w jakiejkolwiek szkole strażackiej uczą się o czymś takim.  :szalony:

Nie mniej jednak zainkasowanie bezpośrednio i pośrednio z jednego konkursu 3000 złotych w przedmiotach to fajna perspektywa, nie? :D

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2002 dnia: Luty 13, 2016, 14:54:39 »
Cześć,  mam znowu problem z pytaniem. Brzm ono,  przekształcone- do których budynków niskich zagrożenia ludzi muszą być doprowadzone (chodzi mi o ZL). Obstawiam Zl I i II,  lecz źródła mówią inaczej.  Pozdrawiam

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2003 dnia: Luty 13, 2016, 16:16:35 »
Ale, że co ma być do nich doprowadzone? Drogi pożarowe?


Jeśli chodzi o drogi pożarowe, to nie trzeba nawet grzebać po rozporządzeniach. W co lepszych materiałach znajdziesz taką fajną notkę:
Cytuj
Drogi pożarowe o utwardzonej i odpowiednio wytrzymałej nawierzchni umożliwiającej dojazd o każdej porze roku powinny być doprowadzone do:
1) budynku zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL I lub ZL II;
2) budynku należącego do grupy wysokości: średniowysoki, wysoki lub wysokościowy, zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL III, ZL IV lub ZL V;
3) budynku zawierającego strefę pożarową produkcyjną lub magazynową oraz do strefy pożarowej poza budynkiem, obejmującej urządzenia technologiczne, plac składowy lub wiatę, jeżeli gęstość obciążenia ogniowego wymienionych stref pożarowych przekracza 500 MJ/m2 i zachodzi co najmniej jeden z warunków:
a) powierzchnia strefy pożarowej przekracza 1.000 m2,
b) występuje pomieszczenie zagrożone wybuchem;
4) budynku zawierającego strefę pożarowa produkcyjną lub magazynową o gęstości obciążenia ogniowego poniżej 500 MJ/m2 o powierzchni przekraczającej 20.000 m2;
5) budynku niskiego:
a) zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL III o powierzchni przekraczającej 1.000 m2, obejmującą kondygnacje nadziemna inna niż pierwsza, lub
b) zawierającego strefę pożarową zakwalifikowaną do kategorii zagrożenia ludzi ZL V i mającego ponad 50 miejsc noclegowych;

6) obiektu budowlanego innego niż budynek, przeznaczonego do użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego, w którym przewiduje się możliwość jednoczesnego przebywania w strefie pożarowej ponad 50 osób;
7) stanowiska czerpania wody do celów przeciwpożarowych.
Oczywiście obstawiając ZL I i II częściowo masz w tym przypadku rację, jednak do nich tak czy tak musisz doprowadzić drogę pożarową, istotne, jeśli nie najważniejsze, z tego wszystkiego byłoby tu w odpowiedzi zatem przytoczenie punktu piątego.


PS. Dawaj więcej takich pytań. To całkiem niezła rozgrzewka przed OTWP. :D
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 16:31:58 wysłana przez TheLeader »

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2004 dnia: Luty 13, 2016, 16:51:18 »
Jednak jest konkurs policealny?  Bo mówiłeś że odpuszczasz sobie i będziesz pytania układal   :kwit:

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2005 dnia: Luty 13, 2016, 16:58:57 »
Nasz kolega po prostu osiągnie jeszcze wyższy stopień wtajemniczenia i zostanie włączony w szeregi kadry organizacyjnej, jeśli można tak to nazwać. :D

Offline Ancoron

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2006 dnia: Luty 15, 2016, 10:54:43 »
Witam wszystkich.
Nie zbyt mam czas, aby czytać te wszystkie 100 stron tego tematu, więc postanowiłem zapytać (z góry przepraszam jeżeli to pytanie już się pojawiło) o słuchaczy szkół pożarniczych. Często na konkursie pada u mnie pytanie :
-Jakiej szkoły słuchaczem jest Kadet
lub..
-Jakiej szkoły słuchaczem jest Chorąży.
Znam dystynkcje straży psp, osp a nie mogę jakoś skojarzyć. Pytanie dla was będzie zapewne łatwe, więc proszę tutaj o pomoc i wytłumaczenie kim tak właściwie jest chorąży czy kadet oraz o jakie szkoły chodzi.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2007 dnia: Luty 15, 2016, 11:28:59 »
Kadeci to słuchacze szkoły aspirantow
A podchorążowie to słuchacze szkoły głównej służby pożarniczej. To tylko musisz zapamiętać bo nad nazewnictwem nie ma się co zastanawiać ;) bo jak może kojarzysz chorąży to odpowiednik aspiranta a tutaj niema to żadnego związku;)

Offline Ancoron

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2008 dnia: Luty 15, 2016, 11:37:05 »
Dobrze, mniej więcej rozumiem. Możesz to jakoś rozszerzyć, czy jest jakiś podział tzn. właśnie ten tytuł odpowiada jednej z dystynkcji ? O ile jest to możliwe. I jeszcze jak to sobie mogę kojarzyć.

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2009 dnia: Luty 15, 2016, 21:51:34 »
Witajcie.  Po raz kolejny mam problem z pytaniem...
Chodzi o odwody(lub obwody- literówki).
Zaopatrzenie centralnych odowodow bez dodatkowego zaprowiantowania to 48h,  lecz bardziej zaufane źródła mówią o 36,  a co o obwodach wojewódzkich- 24(obstawiam)   czy 18h... Głupie pytanie
I w końcu odwody czy obwody- albo to dwie różne sprawy?
Pozdrawiam,  Radek

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2010 dnia: Luty 16, 2016, 15:02:23 »
@Ancoron
Niestety nie jestem w stanie pomóc. Dotychczas nie spotkałem się z taką zależnością. Choć nie jest wykluczone, że źle zrozumiałem twojego posta. Więc dojdźmy do konkluzji w wyniku dedukcji. Dosłownie można by wnosić, że chodzi tobie o nazwy dystynkcji.
Cytuj
właśnie ten tytuł odpowiada jednej z dystynkcji
Tego typu rozpisek jest mnóstwo w sieci. Domyślam się jednak, że chodzi ci o to, jaki stopień otrzymuje się po danej szkole, wnosząc po twojej poprzedniej wiadomości: będąc w szkole oficerskiej (SGSP) byłeś podchorążym, ale zakładamy, że szkołę już skończyłeś, więc teraz masz najniższy stopień oficerski PSP. Tą samą drogą, będąc uczniem szkoły aspiranckiej (SASP) byłeś kadetem, ale szkołę skończyłeś, więc teraz masz w PSP najniższy stopień aspirancki. Tym sposobem nie musisz pokonywać wszystkich szczebli kariery, bo zaczynając od strażaka, żeby dojść do nadbrygadiera, potrzebowałbyś równo 50 lat. :D Ale są to szkoły Państwowej Straży Pożarnej, więc nie ma to większego znaczenia w odniesieniu do OSP. ;)

@Radek_Bej
To nie literówka, faktycznie są to odwody.
Cytuj
Dla likwidowania skutków zdarzeń przekraczających możliwości operacyjne powiatów lub województw, z sił i środków podmiotów KSRG formuje się odwody operacyjne.
[...]
Odwody operacyjne należy tak wyposażyć i zaopatrzyć, aby zapewnić im możliwość prowadzenia działań ratowniczych bez zaprowiantowania przez okres co najmniej:
- 36 godzin dla batalionów centralnego odwodu operacyjnego systemu,
- 12 godzin dla kompanii wojewódzkich odwodów operacyjnych systemu.

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2011 dnia: Luty 23, 2016, 16:27:10 »
Cóż, kto pyta nie błądzi, więc i ja zadam pytanie od siebie. :D

Mówiąc o pierwszym stopniu w danym korpusie, chodzi o stopień najniższy czy najwyższy?

Dotychczas spotykałem się z naprawdę różnymi interpretacjami (a właściwie z dwoma) co do tego "pierwszego stopnia danego korpusu", no i cóż... mózg się w końcu lasuje. :D Przykładowo jedni twierdzą, że pierwszym stopniem korpusu podoficerów jest sekcyjny, ponieważ od niego de facto się zaczyna przygoda w tym korpusie. Inni jednak, uważają, że jest nim starszy ogniomistrz - stopień najwyższy, więc zasługuje na pierwsze miejsce.  :szalony:

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Offline Damian998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2012 dnia: Luty 23, 2016, 16:50:28 »
Wydaje mi się, że pierwszy to najniższy stopień. Jak wchodzisz po schodach to najwyższy stopień nie jest przecież pierwszym :D Najlepiej chyba jednak mówić po prostu: najniższy - najwyższy :)

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2013 dnia: Luty 24, 2016, 00:30:25 »
Najniższy.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2014 dnia: Luty 24, 2016, 09:20:27 »
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. :D

Offline BAZ NAZWY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2015 dnia: Luty 27, 2016, 21:52:30 »
Cześć.Pierwszy raz startuje w eliminacjach gminnych OTWP i nie wiem czego mogę się spodziewać?Mógłby ktoś mi przybliżyć jak to wygląda?Czy poziom jest wysoki i czy dużo pytań muszę się nauczyć by przejść dalej?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2016 dnia: Luty 27, 2016, 22:51:30 »
Cześć.Pierwszy raz startuje w eliminacjach gminnych OTWP i nie wiem czego mogę się spodziewać?Mógłby ktoś mi przybliżyć jak to wygląda?Czy poziom jest wysoki i czy dużo pytań muszę się nauczyć by przejść dalej?
Akurat gminne eliminacje są łatwe zależy dla kogo trzeba znać podstawy i przygotować się dla danej grupy wiekowej, trzeba trochę wiedzieć coś na temat pożarnictwa  :P
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline BAZ NAZWY

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2017 dnia: Luty 27, 2016, 23:10:08 »
Dziękuje za odpowiedz. A może porady jak najlepiej uczyć się tak wielkiego zakresu materiału?

Offline pawcio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2018 dnia: Luty 28, 2016, 00:15:11 »
Do TheLeader
przecież wszyscy strażacy, uczestnicy OTWP oraz rolnicy i ich rodziny wiedzą, że odpowiedź na pytanie (nr 33):

W jakiej minimalnej odległości od instalacji służącej do otrzymywania biogazu rolniczego można lokalizować stanowiska parkowania traktorów?

brzmi 10  metrów

ech ... :gwiazdki:  ... no ale "perełki" muszą być .... przygotowujący pytania czymś się muszą popisać  .... w tym roku już wszyscy będą mieć to wykute

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2019 dnia: Luty 28, 2016, 06:51:56 »
Dziękuje za odpowiedz. A może porady jak najlepiej uczyć się tak wielkiego zakresu materiału?
Na pewno testy rozwiązywać z danej kategorii wiekowej,  wystarczy  poszukać dużo tego jest na internecie.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2020 dnia: Luty 29, 2016, 18:46:25 »
@pawcio
Ale i tak w sumie to najgorsze były pytania z historii pożarnictwa, a te na dodatek chyba pojawiły się we wszystkich grupach wiekowych. :D Sokrates miał wiele racji z sentencją "wiem, że nic nie wiem". :D Skąd oni w ogóle to biorą? xD Niektórych to nawet nie sposób było znaleźć, ani w jakichkolwiek materiałach, ani w ABC, a tam i tak jest bardzo wiele.

BTW: A te emocje przed ustnym wtedy: bezcenne. Zaczyna się. Podstawówki odpowiadają, a ja już się zastanawiam jakie perełki będą w grupie gimnazjalnej, skoro już podstawówce dali takie masakryczne.  :szalony:
PS2: Nie ja miałem to pytanie, ale w tym roku już będę wiedział na czym polega rozwój pożarów w cyklu dobowym. :D Tylu rzeczy się człowiek dowiaduje. ;)

Offline Damian998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2021 dnia: Marzec 02, 2016, 16:18:34 »
Posiada ktoś z was może testy z eliminacji wojewódzkich i finału centralnego z ubiegłego roku? Z wszystkich kategorii wiekowych, oczywiście :)

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2022 dnia: Marzec 08, 2016, 21:28:49 »
Cześć.  Przygotowania do OTWP w pełni więc zadam pytanie odnośnie instalacji wodociągowej przeciwpożarowej.  Jedna ze stron(online)  prosi o odpowiedź na pytanie: "Budynek należy wyposażyć w instalację wodociągowa przeciwpożarową"  według mnie wynika to z Polskich Norm potwierdzeniem tego jest artykuł prawny na stronie [url] http://m.muratorplus.pl/biznes/prawo/warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie-wyposazenie-techniczne-budynko_68073.html/[url] bodajże punkt 4,  proponuję ctrl+f dla szybszego wyszukiwania.  Co myślicie o tym zadaniu?  System testów mówi o Ministrze Spraw wewnętrznych...

Offline Ancoron

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2023 dnia: Marzec 09, 2016, 15:39:20 »
Dzień dobry.
Udało mi się niedawno usłyszeć, że wygranie turnieju OTWP na szczeblu bodajże wojewódzkim daje jakby ''bonusy'' w późniejszych latach (w szkołach aspirantów itp.) chciałbym się dowiedzieć czy to prawda i jak to działa. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #2024 dnia: Marzec 09, 2016, 21:21:38 »
@Radek_Bej
Rzecz jasna takie informacje wynikają z rozporządzeń ministra infrastruktury. Być może i coś niecoś w PN znajdziesz, ale odnośnie tematu instalacji wodociągowej przeciwpożarowej odsyłam Cię do ROZPORZĄDZENIA Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych.

PS. Pytania i odpowiedzi do nich, jakie znajdziesz w internecie, nawet z dość wiarygodnego źródła, mają to do siebie, że co jakiś czas znajduje się jakiś błąd.


@Ancoron
Z tego co mi wiadomo to realny "bonus" dostajesz tylko i wyłącznie za zajęcie miejsca na podium na finałach centralnych, i to tylko w szkole średniej. Co więcej taką przepustkę do SA PSP dostaniesz tylko jeśli powyższy wynik osiągniesz będąc na ostatnim lub przedostatnim roku szkoły średniej (?) (2, 3 liceum lub 3, 4 technikum). Albo jakoś tak. W każdym bądź razie na pewno nie za wojewódzkie. :D Jeśli się gdzieś pomyliłem, to przepraszam z góry. :)