Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647277 razy)

Offline girlonfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1975 dnia: Maj 23, 2015, 19:29:09 »
"Porządki ogniowe" w Krakowie - 1374r.
"Statuty wiślickie" - połowa wieku XIV (prawdopodobnie 1346r.)

Informacje wg "Kompendium historii pożarnictwa i straży pożarnych na ziemiach polskich do 1918r." Eugeniusza Walczaka.

Offline Jolor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1976 dnia: Maj 23, 2015, 19:29:44 »
Dzięki.

A tak BTW:
Cytuj
4. Na zjeździe Straży Pożarnych we Włocławku 18-19 VIII 1912 r, zdecydowano o utworzeniu nowego pisma strażackiego pod tytułem:
a) "Straż Pożarna",
b) "Strażak",
c) "Przegląd Pożarniczy"
Klucz podpowiada, że właściwa odpowiedź to b, ale jakoś mi się to nie zgadza. Obstawiałbym raczej Przegląd Pożarniczy i tak też jest napisane w jednym dość wyczerpującym opracowaniu [Dzieje Prasy Pożarniczej do 1918 roku, Zenon Kaczyński]


PS.Pytanie o porządki Ogniowe jest wciąż aktualne.
Na pewno nie strażak, bo ukazuje się on od 1882 roku. Wydaje mi się, że chodzi o przegląd pożarniczy.

Offline Maciejka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • "Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel"
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1977 dnia: Maj 23, 2015, 21:38:57 »
Na bank Przegląd Pożarniczy.

Offline micogo5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1978 dnia: Maj 23, 2015, 22:14:00 »
Potwierdzam, Przegląd Pożarniczy

Offline pawcio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1979 dnia: Maj 27, 2015, 12:23:59 »
Czy mógłby ktoś zamieścić harmonogram finału w Polanicy, niektóre sztaby wojewódzkie tego nie wysyłają.

Offline agnesxxx

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1980 dnia: Maj 27, 2015, 17:45:24 »
29 maja - piątek
-przyjazd, zakwaterowanie, sprawy organizacyjne Ośrodek Wypoczynkowy "Rzemieślnik", ul. Kruczkowskiego 9
18.00 - wieczór integracyjny

30 maja - sobota
8.00 - eliminacje pisemne Szkoła Podstawowa nr 2, aleja Wojska Polskiego 23
9.30 - program turystyczny: Wambierzyce - Rezerwat Błędnych Skał - Kudowa-Zdrój - Duszniki-Zdrój
17.00 -Strażacki piknik - zadania praktyczne Teren Parku Zdrojowego - Muszla Koncertowa
22.00 - pokaz Kolorowej Fontanny, - przejazd kolejką turystyczną do Ośrodka

31 maja - niedziela
8.30 -Msza święta - Kościół Wniebowzięcia NMP
10.00 - Finał ustny - podsumowanie Turnieju - wręczenie dyplomów i nagród Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej



« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2015, 12:14:49 wysłana przez agnesxxx »

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1981 dnia: Czerwiec 01, 2015, 11:25:01 »
III miejsce (gimnazjum). :) Jestem jednak strasznie podirytowany tym, że na dyplomie nie ma napisanego miejsca. Co ja niby zrobię z takim dyplomem? Ani tego pokazać nie można, bo na dyplomie jest napisane, że jest za udział...

A tak BTW to największe gratulacje należą się naszemu koledze Maćkowi (Maciejka) - zajął I miejsce w grupie ponadgimnazjalnej.

Offline Maciejka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • "Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel"
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1982 dnia: Czerwiec 01, 2015, 20:32:06 »
III miejsce (gimnazjum). :) Jestem jednak strasznie podirytowany tym, że na dyplomie nie ma napisanego miejsca. Co ja niby zrobię z takim dyplomem? Ani tego pokazać nie można, bo na dyplomie jest napisane, że jest za udział...
Spokojnie Marcin, przyjdzie Ci potem pocztą oficjalny dyplom z miejscem ;) Gratulacje należą się każdemu, bo w tym roku poziom był bardzo wysoki. Udział brała w turnieju najlepsza młodzież pożarnictwa, ale przede wszystkim świetni ludzie- osobiście spędziłem genialny czas i ekstra było poznać tyle osób.
Marcin jesteś debiutantem w konkursie i trzecie miejsce od razu na centralnym- to na prawdę dobrze wróży ;)
Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy za rok! :)

Offline JuniorFifefighter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1983 dnia: Czerwiec 17, 2015, 21:46:55 »
witam
Jak zgłosić można się do konkursu ? trzeba coś wysyłać ? pojechać do najbliższej jednostki psp ?
Proszę , o pomoc bo chciałbym wystartować ale nwm jak zgłosić mój udział .
Pozdrawiam  :straz:

Offline micogo5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1984 dnia: Czerwiec 18, 2015, 17:01:51 »
Najlepiej zapytaj się w szkole nauczyciela techniki/EDB/PO
Jak w szkole nic ci nie powiedzą to do zarządu gminnego OSP albo do komendy PSP

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1985 dnia: Styczeń 26, 2016, 19:18:50 »
Zaczyna się już ktoś przygotowywać? :D

Offline Maciejka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • "Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel"
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1986 dnia: Styczeń 27, 2016, 22:25:03 »
Ja czasami w wolnej chwili coś poczytam. Ale to nie jest jeszcze to...  :-\

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1987 dnia: Styczeń 28, 2016, 18:20:26 »
U mnie stos z materiałami na OTWP leży nietknięty już od dłuższego czasu. :D Niedługo trzeba będzie pomyśleć o wzięciu się za to wreszcie. Głupio byłoby w tym roku gdzieś na starcie odpaść. xD
Ale czasu jeszcze trochę mamy, więc nie ma pośpiechu na razie. ;)

Offline straz22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
  • I ósmego Dnia Bóg stworzył strażaka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1988 dnia: Styczeń 29, 2016, 09:33:28 »
Ja w tym roku, startuję symboliczny ostatni raz. Za rok mam już powiedziane że to ja będę odpowiedzialny za konkurs. ;D
straz22

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1989 dnia: Styczeń 29, 2016, 20:20:14 »
To tak można? :D Mów mi więcej. :P
Zdradzisz nam przy czym konkretnie będziesz pracował? :D Nadzorowanie przebiegu? Układanie pytań?
Wybacz moją ciekawość (ba! mówią, że ciekawość pierwszym stopniem do piekła), ale jest to naprawdę ciekawa sprawa. ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2016, 20:23:16 wysłana przez TheLeader »

Offline micogo5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1990 dnia: Luty 02, 2016, 23:04:35 »
Oczywiście, że nauka rozpoczęta :D
W tym roku trochę więcej obowiązków się nawarstwiło więc trzeba było zacząć wcześniej:)

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1991 dnia: Luty 07, 2016, 21:59:26 »
No to teraz już przygotowania do OTWP w moim wypadku uważam za oficjalnie rozpoczęte. ;)

Offline straz22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
  • I ósmego Dnia Bóg stworzył strażaka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1992 dnia: Luty 09, 2016, 19:10:01 »
@TheLeader Na początek przepraszam że dopiero dzisiaj odpisuję. Głównie będę szykował testy i pytania do części ustnej bo od następnej edycji chcemy taką wprowadzić, a po za tym to bycie w komisji, sprawdzanie itd.
straz22

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1993 dnia: Luty 10, 2016, 11:46:24 »
Witam,  jestem tu nowy
W poprzedniej edycji na eliminacjach wojewódzkich pytając się jednego z strażaków z ZOSP RP czy mógłbym prosić o wzięcie testu ze sobą otrzymałem kategoryczną odpowiedź że nie.  Czy ktoś też się spotkał z tym,  jak reagować?

Offline Damian998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1994 dnia: Luty 11, 2016, 13:08:12 »
Radek, może zapytaj się lepiej kogoś ze swojej straży, czy mogliby Ci to załatwić lub napisz maila do organizatora konkursu z pytaniem o udostępnienie testu  :komp:.

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1995 dnia: Luty 11, 2016, 14:40:57 »
Zależy od województwa. W podkarpackim raczej nie ma większych szans na zdobycie testów.

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1996 dnia: Luty 12, 2016, 14:30:27 »
Witajcie,  mam pytanie odnośnie zbiorników wodnych.
Podczas przeglądania testów natknąłem się na takie pytanie "ile wynosi minimalna pojemność zbiornika przeznaczonego do zasilania w wodę instalacji wodociągowej przeciwpożarowej w budynku wysokim, w którym żadna ze stref zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi lz iii nie przekracza powierzchni 850 m2"
Czy mógłby ktoś napisać jak to obliczać,  nie chcę się uczyć na pamięć,  z powodu innych danych na ewentualnych testach

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1997 dnia: Luty 12, 2016, 15:29:48 »
Posprawdzam w swoich materiałach i za niedługo dam Ci odpowiedź, ale tego typu sprawy to głównie pamięciówki.

___________________
Sorry, że tyle zeszło, ale obiad rzecz święta.
No dobra, wygląda na to, że odpowiedź znajdziesz w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów 1. Bezpośrednio temat dotyczy paragrafu 24, ale znajdziesz tam też kilka innych przydatnych rzeczy, na przykład paragrafy 22 czy 23, żeby daleko nie szukać. ;)

Cytuj
1. Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa musi być zasilana z zewnętrznej sieci wodociągowej przeciwpożarowej lub ze zbiorników o odpowiednim zapasie wody do celów przeciwpożarowych, bezpośrednio albo za pomocą pompowni przeciwpożarowej, w sposób zapewniający spełnienie wymagań określonych w § 22 i 23.
2. Do zasilania w wodę instalacji wodociągowej przeciwpożarowej w budynkach wysokich i wysokościowych powinien być zapewniony zapas wody zgromadzony o łącznej pojemności nie mniejszej niż 100 m3 w jednym lub kilku zbiornikach przeznaczony wyłącznie do tego celu.
3. Dopuszcza się:
1) zmniejszenie pojemności zbiorników, o których mowa w ust. 2, do 50 m3, w przypadku budynków wysokich i wysokościowych o wysokości do 100 m:
a) zawierających na wysokości powyżej 12 m jedynie strefy pożarowe zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, niezależnie od ich powierzchni, lub
b) niezawierających stref pożarowych o powierzchni przekraczającej 750 m2;
2) stosowanie jednego wspólnego zbiornika o pojemności co najmniej 100 m3 dla grupy budynków wysokich i wysokościowych wzniesionych obok siebie, jeżeli zbiornik nie jest oddalony od żadnego z budynków o więcej niż 100 m;
3) stosowanie zbiorników o pojemności zmniejszonej niż wymienione w:
a) ust. 2 i ust. 3 pkt 2 - do 50 m3 w przypadku zapewnienia zasilania tych zbiorników w wodę z zewnętrznej sieci wodociągowej przeciwpożarowej o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s,
b) ust. 2 i ust. 3 pkt 2 - do 25 m3 w przypadku zapewnienia zasilania tych zbiorników w wodę z zewnętrznej sieci wodociągowej przeciwpożarowej o wydajności nie mniejszej niż 15 dm3/s,
c) ust. 3 pkt 1 - do 6 m3 w przypadku zapewnienia zasilania tych zbiorników w wodę z zewnętrznej sieci wodociągowej przeciwpożarowej o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s.
4. Dla budynków wysokich zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV dopuszcza się zasilanie instalacji wodociągowej przeciwpożarowej bezpośrednio z zewnętrznej sieci wodociągowej przeciwpożarowej o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s, bez konieczności zapewnienia zbiorników, o których mowa w ust. 2 i 3.
5. Warunkiem zastosowania dopuszczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 3 i ust. 4, jest wyprowadzenie w elewacjach budynku, od strony drogi pożarowej, dodatkowej nasady o średnicy 75 mm, umożliwiającej zasilanie instalacji wodociągowej przeciwpożarowej z samochodów gaśniczych.
W związku z tym, zakładając, że popełniłeś literówkę i chodziło ci o 750m2, to moim zdaniem prawidłową odpowiedzią będzie: 50m3. Ale mogę się mylić. Zaczekajmy na odpowiedź innych użytkowników forum. :D


1http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101090719
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2016, 16:11:56 wysłana przez TheLeader »

Offline Radek_Bej

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1998 dnia: Luty 12, 2016, 15:44:48 »
To prawda pamięciowki,  lecz to one są w moim województwie,  i na powiatach i wojewódzkich  :cooo: :cooo:

Offline TheLeader

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1999 dnia: Luty 12, 2016, 16:23:02 »
Pamięciówki to lwia część tego konkursu. Im wyższy etap, tym więcej trzeba mieć wykutych informacji, przerobionych materiałów i testów, przeczytanych części ABC strażaka ochotnika, o rozporządzeniach nawet nie wspominając.

Dobra, może przesadzam trochę... Albo i nie, bo osobiście poznałem ludzi, którzy chwalili się tym, że od września już kuli na OTWP. :wall: Mam nadzieję, że to tylko trik psychologiczny z ich strony, bo nie wyobrażam sobie osobiście czegoś takiego. W każdym bądź razie nauki jest sporo. Ale na praktycznych jak pierwsza pomoc, rozwinięcie bojowe czy innych tego typu już głównie praktyczne umiejętności wchodzą w grę, a nie wyuczone cyferki, wiersze i kolumny. Ale stres jest chyba nawet większy. xD No i najpierw musisz przejść pisemny. ;)

BTW: W poście wyżej masz odpowiedź na tamto pytanie już zamieszczone.