Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647347 razy)

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1325 dnia: Kwiecień 16, 2011, 15:59:58 »
Niestety nie zgodze się jest samochód cysterna, a więc jest oznaczony "S" z racji tego ze sam nie podaje środka gaśniczego.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1326 dnia: Kwiecień 16, 2011, 16:00:46 »
Ależ jak najbardziej może podawać wodę sam.

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1327 dnia: Kwiecień 16, 2011, 16:03:56 »
To ciekawe jak może? Owszem wypompować wode może ale nie bierze czynnego udziału w akcji gaśniczej.

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1328 dnia: Kwiecień 16, 2011, 16:13:57 »
Jak to nie bierze czynnego udziału w akcji gaśniczej? To do czego niby jest ta cysterna? Do zaopatrywania JRG w mleko? :szalony:
Prawie każde SCz posiada własną motopompę... http://www.galeria998.cal24.pl/details.php?image_id=5047&mode=search
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2011, 16:26:54 wysłana przez FireMan94 »

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1329 dnia: Kwiecień 16, 2011, 16:36:55 »
Powiem tak przy większych pożarach np. lasów na wsi nie ma hydrantów, a często też ujęcia wody i wtedy takimi autami dowozi się wodę. Przypomne tylko że samochód spełnia funkcje gaśniczą jeżeli: ma właściwą obsadę, sprzęt, oznakowania i zabezpieczenia. Owszem działa w akcji ale pomaga jednostkom przybyłym dlatego "S".

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1330 dnia: Kwiecień 16, 2011, 18:24:08 »
oznaczenia G - gaśniczy posiadają samochody które mogą samodzielnie podjąć akcję gaśniczą. W tym przypadku cysterna posiada oznaczenie S -specjalny, gdyż służy tylko do dowożenia wody/innego środka na miejsce zdarzenia i do ewentualnego zasilenia pojazdów gaśniczych. Głównie wykorzystuje sie go przy większych akcjach - duże pożary obiektów (hale, budynki mieszkalne, rafinerie, składy itp) czy pożary lasów - a więc wszędzie tam gdzie potrzebna jest duża ilość środka gaśniczego.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1331 dnia: Kwiecień 16, 2011, 19:19:35 »
To dowodzi tego że miałem rację.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1332 dnia: Kwiecień 17, 2011, 02:39:34 »
Panowie a jak mi wytłumaczycie, że w kompani gaśniczej cysterna jest jako GCBM ??  Niby motopompę ma, niby kilka odcinków węży ma, niby podstawową armaturę wodną ma, ludzi?? czasem dwie czasem trzy...    w SGSP na zajęciach z taktyki cysterna zawsze oznaczana była jako GCBM ... i weź tu bądź mądry i pogódź wszystkich :)

Pytanie dla warszawskich strażaków z "6" - macie na podziale drabinę HUSH'a  - ma 30 m wysięgu i zbiornik bodajże  1000 dm3 i jeszcze mocną autopompę...  I jak taki samochód oznaczyć wg "starej" PN? Jako SD xx czy jako GCBA, GCBM ???
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 02:48:46 wysłana przez Kobra »
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Brandmand

  • Falck
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Korupcja to fundament dzisiejszej PSP...
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1333 dnia: Kwiecień 17, 2011, 06:13:42 »
SCDBA
Pokój to tylko brak wojny...

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1334 dnia: Kwiecień 17, 2011, 08:28:24 »
Cysterna nie moze prowadzić samodzielnej akcji gaśniczej i to nie podlega dyskusji. Jest samochodem strażackim więc oznaczona powinna być "S".
Różnie podają ja sam spotkałem się z Sc- samochód cysterna jak i GCBM.


Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1335 dnia: Kwiecień 17, 2011, 09:17:37 »
Dlaczego nie może prowadzić samodzielnych działań? Woda jest, pompa jest, armatura jest, mechanik-kierowca jest, rota jest. Czego Ci tu brakuje? Poza ilością wody, nie ma żadnej różnicy między takim pojazdem a typowym GCBA z załogą 3 osobową.
http://www.gniezno.psp.wlkp.pl/?a=148
Tą Scanią na pożary poza Gnieznem (tam gdzie pierwsze na miejscu są OSP) PSP przyjeżdża w dwie - osoby kierowca i najczęściej dca zmiany, i co jak nazwiesz ten pojazd? CN?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 09:23:28 wysłana przez tomekkula »
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1336 dnia: Kwiecień 17, 2011, 10:36:19 »
Koleś wiesz co piszesz? Dałeś scanie GCBA i nie wiem o co chodzi.
Dyskusja toczy się o GCBM konkretnie cysterne. Widziałęs kiedyś takie auto i wiesz do czego służy. Najlepiej napisz jeszcze raz ale zrozumiale.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1337 dnia: Kwiecień 17, 2011, 12:49:51 »
Proszę Ciebie o opisanie różnic w możliwościach taktycznych pomiędzy Scanią którą pokazałem (i to jest GCBA tutaj wszyscy się zgadzamy tak?) a pojazdem nad którym toczy się dyskusja.
I ponawiam pytanie. Dlaczego nie może prowadzić samodzielnych działań? Woda jest, pompa jest, armatura jest, mechanik-kierowca jest, rota jest. Czego Ci tu brakuje? Poza ilością wody, nie ma żadnej różnicy między takim pojazdem a typowym GCBA z załogą 3 osobową.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 12:53:05 wysłana przez tomekkula »
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Keniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
  • Strażak to nie zawód...To sposób na życie...
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1338 dnia: Kwiecień 17, 2011, 14:10:26 »
Na stronie komendy powiatowej PSP w moim powiecie w galerii sprzętu będącego na wyposażeniu tej komendy jest m.in. cysterna o oznaczeniu SB-18 - Jelcz
http://www.kppspjaroslaw.itl.pl/images/sprzet/sb-18.jpg
Czy to jest poprawne?
W pełni świadom obowiązków strażaka uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Przyrzekam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej.

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1339 dnia: Kwiecień 17, 2011, 14:18:12 »
W takim razie pokaż mi komplet ubrania i sprzętu pozawalajscy samochynnie podjąć akcję gaśniczą.
Ale jak przyczepić się do pierdołek to strażak może dźwigać do 50 kg, a pompa do takiej ilości wody waży ponad 150kg.(to na marginesie)
Obsada auta to kierowca, łącznościowiec i czasami dochodzi pomocnik.
Nie widze zastosowania takiego auta, a różnice powiem tyle wyposażenie.
I pytanko widziałeś wnętrze jednego a drugiego bo jak nie to nie ma co pisać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1340 dnia: Kwiecień 17, 2011, 14:39:04 »
Na stronie komendy powiatowej PSP w moim powiecie w galerii sprzętu będącego na wyposażeniu tej komendy jest m.in. cysterna o oznaczeniu SB-18 - Jelcz
http://www.kppspjaroslaw.itl.pl/images/sprzet/sb-18.jpg
Czy to jest poprawne?

S - specjalny
B - zbiornik wody o pojemności

Stosowane, są różne oznaczenie ze względu na ich przeznaczenie:

S - specjalny
G - gaśniczy

Jeżeli posiada jakiś sprzęt (motopompa, węże itp.) na swoim wyposażeniu może być: GCBM
Jeżeli ma przewozić tylko wodę: SB, SCn.
 
Nie jest praktykowane, aby dysponować do samodzielnych działań cysterny ze względu na małe możliwości taktyczne (mało sprzętu), małą obsadę (2-3 osoby), brak możliwości dojazdu do miejsca pożaru).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 14:42:21 wysłana przez grzela »

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1341 dnia: Kwiecień 17, 2011, 14:51:23 »
Cysterna nie moze prowadzić samodzielnej akcji gaśniczej i to nie podlega dyskusji. Jest samochodem strażackim więc oznaczona powinna być "S".
Różnie podają ja sam spotkałem się z Sc- samochód cysterna jak i GCBM.
Idąc tokiem Twojego rozumowania, w oznaczeniach pojazdów nie powinniśmy używać litery G - wszystkie pojazdy należące do straży są strażackie więc powinny mieć oznaczenie S.  :szalony:

W takim razie pokaż mi komplet ubrania i sprzętu pozawalajscy samochynnie podjąć akcję gaśniczą.[...]
Sprzęt do podjęcia działań gaśniczych widoczny na zdjęciach tutaj:http://www.produkcja.germaz.pl/html/index.php?mode=strona&id=36
Strażacy jadący na akcję gaśniczą powinni być ubrani zgodnie z BHP więc ubrania teoretycznie też są.

Ale jak przyczepić się do pierdołek to strażak może dźwigać do 50 kg, a pompa do takiej ilości wody waży ponad 150kg.(to na marginesie)
Pompy nie muszą dźwigać gdyż może podawać wodę znajdując się na pojeździe ( jest podłączona do zbiornika wężem) : http://germaz.home.pl/efabrika/opancerzone_/html/foto/specjalne/transport_gasnicze/DSCN6939_d.jpg

Obsada auta to kierowca, łącznościowiec i czasami dochodzi pomocnik.
Kto to jest łącznościowiec?


Podsumowując: na upartego cysterna mogłaby prowadzić samodzielne działania gaśnicze choć przyznam, że nigdy się z takim czymś nie spotkałem

Problem oznaczeń pojazdów, w szczególności cystern jest stary jak świat. Ten temat dotyczy OTWP i skupmy się na tym. Na forum jest już kilka tematów odnośnie oznaczeń.

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1342 dnia: Kwiecień 17, 2011, 18:46:19 »
Nie zgodze się a co więcej pójdę do PSP NOWY SACZ i tam uzyskam odpowiedź. Myślę więc że chwilowo możemy przymknąć temat.

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1343 dnia: Kwiecień 17, 2011, 18:58:16 »
strażak może dźwigać do 50 kg, a pompa do takiej ilości wody waży ponad 150kg.(to na marginesie)


A kto Ci każe dźwigać tą motopompę?  -_-

Offline marcinun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1344 dnia: Kwiecień 17, 2011, 19:09:59 »
Nie zgodze się a co więcej pójdę do PSP NOWY SACZ i tam uzyskam odpowiedź. Myślę więc że chwilowo możemy przymknąć temat.

Nie odpowiedziałeś na jedno zasadnicze pytanie... kto to jest łącznościowiec??  :rofl: :rofl:

Offline strazakbj998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1345 dnia: Kwiecień 17, 2011, 19:52:23 »
Nie zgodze się a co więcej pójdę do PSP NOWY SACZ i tam uzyskam odpowiedź. Myślę więc że chwilowo możemy przymknąć temat.
Z czym się nie zgadzasz? Bo nie sprecyzowałeś.
Na co konkretnie chcesz uzyskać odpowiedź?

Jeśli już będziesz w KM PSP Nowy Sącz, to zapytaj dlaczego ich cysterna na stronie internetowej ma oznaczenie GCBM.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2011, 20:17:06 wysłana przez strazakbj998 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1346 dnia: Kwiecień 17, 2011, 23:02:37 »
Łącznościowec to ten "Wisła, wisła, ja grab 1, zgłoś się", czasami zwany nawigatorem, obsługuje radio Pioneer i GPS z automapą :D

Offline lukasz99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1347 dnia: Kwiecień 18, 2011, 06:28:29 »
Chwile mnie nie ma a już mnie jedziecie. Zgadzam się z wytłumaczeniem łącznościowca.
A otrzymałem odp.
"Każdy kto choć troche zna się na taktyce gaszenie nie użyje tego samochodu w celu gaśniczym. Można go użyć tylko w skrajnych sytuacjach gdy zajdzie taka konieczność. Pamiętać trzeba że każdy pożar jest inny i wymaga innego działania. Co więcej auto prawie zawsze współpracuje z strażakami spoza jego obsady."
Myśle że to tak pośrodu i zakończmy dyskusje. Nie zaśmiecajmy tego wątka przeznaczonego dla OTWP. Jak coś piszcie mi wiadomość prywatną.

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1348 dnia: Kwiecień 18, 2011, 10:26:00 »
Na moje pytania też nie odpowiedziałeś... Ech, wypowiadał się Kobra, wypowiadał się rafal.bula. Ale Ty i tak wiesz lepiej od studenta i absolwenta sgsp, więc chyba dalsza dyskusja jest bez sensu.

Wróćmy do OTWP, chwalcie się kto już ma awans do Ciechocinka:)
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1349 dnia: Kwiecień 18, 2011, 14:31:51 »
Ja!! ^_^ ^_^ I miejsce w II grupie w Wielkopolsce ^_^
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"