Autor Wątek: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)  (Przeczytany 647311 razy)

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1150 dnia: Luty 22, 2011, 16:08:27 »
Pp*l

Pp = Pi*r^2
r = 52mm/2 = 0,52dm/2 = 0,26dm
l = 20m = 200dm

ok 42,5 l.

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1151 dnia: Luty 22, 2011, 16:25:58 »
dzięki :)

Offline piotrek998998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1152 dnia: Luty 22, 2011, 16:39:40 »
Cytuj
wie ktoś może ile litrów wody pomieści odcinek W-52?

może pomieścić 1l 12l 35l i tak jak napisała koleżanka ok 42l. Należy uwzględnić chyba również maksymalnie bo tak sformułowane pytanie byłoby bez sensu. Nie spotkałem sie jeszcze z takim pytaniem, chociaż raz spotkałem sie z pytaniem ile waży odcinek w75 napełniony wodą (maksymalnie) troche matematyki i da sie policzyć.

Offline firemanka95

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1153 dnia: Luty 24, 2011, 12:10:08 »
a ja mam pytanie czy ktoś z was słyszał o HALOTRONIE lub INERGENIE? środki te miały zastąpić halony.... ale jakoś o nich nic nie słychać i ciężko jest cokolwiek znaleźć...
"Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli gdyby inni od was nie wymagali"

Offline Julie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1154 dnia: Luty 24, 2011, 12:25:27 »
Cytuj
Inergen
Przełomowość techniki gaszenia INERGENEM polega na tym, że oprócz mienia chroniony jest również człowiek i środowisko. INERGEN tworzy ubogą w tlen atmosferę, przy której gaśnie ogień, a człowiek może w dalszym ciągu bez przeszkód oddychać. Mieszanina gazów INERGEN z precyzyjnie dobraną pod względem fizjologicznym zawartością CO2 stymuluje proces oddychania organizmu w środowisku o obniżonej zawartości tlenu. INERGEN został skomponowany wyłącznie z naturalnych składników otaczającej nas atmosfery: argonu, azotu i dwutlenku węgla. Po użyciu INERGENU te składniki powietrza wracają do miejsca pochodzenia, do atmosfery. INERGEN jest magazynowany jako sprężony, nie skroplony gaz. Wydostając się z dysz nie powoduje kondensacji wilgoci z powietrza, gdyż nie jest przekraczany punkt rosy. Wyzwalanie INERGENU nie daje efektu zamglenia i zabrudzeń, nie występuje zagrożenie korozją. Przy gaszeniu zmniejsza się przewodność elektryczna atmosfery pomieszczenia z przyczyny obniżania wilgotności powietrza.

Pierwsza lepsza strona, myślę że jest tego więcej. O tym drugim faktycznie ciężko coś znaleźć.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1155 dnia: Luty 24, 2011, 13:59:02 »
Inergen (IG 541) to gaz obojętny, mieszanina składająca się z N2 (48-55%), Ar (37-42%) i CO2 (7-8%).
Halotron -to na pewno jakiś zamiennik halonu.. Nie jestem pewna, ale może to być S III lub HFC-23.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 14:55:52 wysłana przez bella »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1156 dnia: Luty 24, 2011, 18:50:19 »
Halotron I - polifluorowcowęglowodorowy czysty zamiennik halonu, stosowany zazwyczaj do gaśnic i agregatów gaśniczych.  Halotron I jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Składa się głównie z HCFC-123. Pierwotnie wprowadzony w 1992 r. miał zastąpić halon 1211 lub bromochlorodifluorometan (BCF).

Halotron II - czysty zamiennik halonu składający się z HFC-134a (CH2FCF3), HFC-125 (CHF2CF3) i dwutlenku węgla (CO2). Zastępuje on halon 1301 z bardzo dobrą skutecznością. Popularny w Szwecji i Finlandii.

Więcej info: http://www.halotron.com/technical_info.php
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1157 dnia: Marzec 02, 2011, 19:49:15 »
Witam!

Czy mógłby ktoś mi pomóc:

Co to jest długość dojścia ewakuacyjnego

P.S Szukałem w google ale wyskakuje tylko jakie powinny być odpowiednie długości a chodzi mi o regułkę. Może ktoś zna odpowiedź?

Pozdrawiam  :straz:

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1158 dnia: Marzec 02, 2011, 21:07:22 »
Definicję "dojścia ewakuacyjnego" podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 256. 1. Dojście ewakuacyjne jest to długość drogi ewakuacyjnej mierzona od wyjścia z pomieszczenia na tę drogę do wyjścia do innej strefy pożarowej lub na zewnątrz budynku.

Prościej mówiąc długość dojścia ewakuacyjnego jest to długość drogi ewakuacyjnej.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1159 dnia: Marzec 02, 2011, 21:09:58 »
Dziękuje bardzo ;)

Offline FireMan94

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1160 dnia: Marzec 11, 2011, 18:01:27 »
Kolego Firejater998 sprawdź też definicję "przejścia ewakuacyjnego". U mnie często się zdarzają z tego pytania, bo wiedzą, że uczestnicy często mylą przejście i dojście ewakuacyjne. :straz:

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1161 dnia: Marzec 12, 2011, 21:51:43 »
Znam to i nie myli mi się ;) Ale dzięki  :mellow:

We wtorek mam miejskie ;)

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1162 dnia: Marzec 12, 2011, 22:50:55 »
A ja w środę.  :rolleyes: Konkurencja będzie strrrraszna. Mam nadzieję, że się uda.  :szalony:

Teraz czytam "ABC..." 12(przeczytałam już cz. 13), ale chyba sobie na razie odpuszczę, a wrócę do wałkowania podstaw, żeby nie dać ciała na czymś prostym. A historii aż tak szczegółowej to nie będzie na gminnych.

Do tego jeszcze problemy w zarządzie, ale jakoś muszę ciągnąć przygotowania. Trzymajcie kciuki.  ^_^
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1163 dnia: Marzec 13, 2011, 17:12:14 »
siema, mam takie pytanie jeżeli chodzi o pytanie z OTWP, czy ciągnik rolniczy można garażować w stodole? Wiem, że zawsze odpowiedzią na to pytanie była odpowiedź "nie" i nawet gdzieś czytałem o tym przepisie, ale ostatnio zacząłem napotykać się z tym pytaniem i było zaznaczone, że poprawną odpowiedzią jest: "tak, jeżeli ma odłączony akumulator i opróżniony zbiornik z paliwem". Czy te przepisy się zmieniły, czy po prostu ktoś zrobił błąd?

P.S. Jeszcze bym prosił, w jakiej ustawie są przepisy dotyczące szerokości wyjść ewakuacyjnych itp?


:straz: pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2011, 17:17:32 wysłana przez strazak_mat998 »

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1164 dnia: Marzec 13, 2011, 17:35:26 »
Zabronione jest min garażowanie pojazdów silnikowych w obiektach i pomieszczeniach nieprzeznaczonych do tego celu, jeżeli nie opróżniono zbiornika paliwa pojazdu i nie odłączono na stałe zasilania akumulatorowego pojazdu. To z rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.  Podstawa, poczytaj sobie:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2010/0719.htm

Drugie pytanie- przepisy techniczno-budowlane, rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

piotr2

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1165 dnia: Marzec 16, 2011, 18:34:40 »
Z jakiego budynku drzwi ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz??

W jednych testach jest ze wszystkie, a w innych ze tylko przeznaczone dla więcej niż 50 osób.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1166 dnia: Marzec 16, 2011, 18:36:14 »
Zajrzyj do przepisów, nie sugeruj się tym co jest w testach.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1167 dnia: Marzec 16, 2011, 19:02:43 »
drzwi ewakuacyjne zawsze otwierają się na zewnątrz. Różnica może ewentualnie polegać na tym czy zgodnie z przepisami wymagane jest zastosowanie drzwi ewakuacyjnych
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1168 dnia: Marzec 16, 2011, 19:35:31 »
Yeeeees!!! ^_^

Gminne OTWP zdobyte. I miejsce. Pierwszy test 35/40, dogrywka 11/11. :szalony:

Teraz przygotowania do powiatów. Do tego komp zepsuty, a mam tam większość materiałów... :zamknij:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline piotrek998998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1169 dnia: Marzec 16, 2011, 19:39:49 »
To fantastycznie !
Cieszymy sie razem z Tobą :) liczymy na dalsze sukcesy !

Offline tomekkula

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1170 dnia: Marzec 16, 2011, 19:46:46 »
drzwi ewakuacyjne zawsze otwierają się na zewnątrz. Różnica może ewentualnie polegać na tym czy zgodnie z przepisami wymagane jest zastosowanie drzwi ewakuacyjnych
z budynku tak, ale z pomieszczenia już nie każdego, również polecam zajrzeć do aktów prawnych
Musisz sobie zadać jedno zaj***e ważne pytanie: co lubisz w życiu robić? A potem zacznij to robić...

Offline Firefajter998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • JRG
    • OSP RADUŃ
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1171 dnia: Marzec 16, 2011, 20:12:24 »
Ja również na miejskich 1 miejsce. 1 kwietnia powiaty zobaczymy jak pójdzie ale jestem dobrej myśli chce przejść dalej niż w zeszłym roku gdzie doszedłem do wojewódzkich.

Pozdrawiam ;)

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1172 dnia: Marzec 16, 2011, 20:14:28 »
Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz. Wymaganie to nie dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków.

Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczeń:
1) zagrożonych wybuchem,
2) do których jest możliwe niespodziewane przedostanie się mieszanin wybuchowych lub substancji trujących, duszących bądź innych, mogących utrudnić ewakuację,
3) przeznaczonych do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób,
4) przeznaczonych dla ponad 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się.

OD BĄKA

  • Gość
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1173 dnia: Marzec 18, 2011, 18:13:04 »


a pamiętacie co było w gnieznie w ustnych w grupie III ?

III grupa w gnieźnie miała podzieloną część ustną na 2 etapy bynajmniej miałem

1. W jakich obiektach powinno stosować się instalacje DSO?
2. Wymień władze wchodzące w skład ZG OSP?
3. Co to jest rozpoznanie i wymień jego formy?

2 etap odbył się na poligonie w Cielimowie


1. Miałem tablice ADR z dwoma 66
2. Piktogram rąb tło niebieskie z rysunkiem płomienia (zakaz gaszenia wodą)

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.nopex.com.pl/images/mb/019.gif&imgrefurl=http://www.nopex.com.pl/t_adr.html&usg=__qGDUAPtIVbWK0vbNWDOWhqnR-tU=&h=70&w=70&sz=2&hl=pl&start=20&zoom=1&itbs=1&tbnid=QnaewNXBAAcIcM:&tbnh=68&tbnw=68&prev=/images%3Fq%3Dtablice%2Badr%26hl%3Dpl%26safe%3Doff%26biw%3D1280%26bih%3D610%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&ei=2pGDTZ_WOoWxtAbQ86SqAw


Offline strazak_mat998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: OTWP - POMOC .. "kto pyta nie bładzi" :)
« Odpowiedź #1174 dnia: Marzec 18, 2011, 19:54:50 »
Witam wszystkich, takie pytanko mam. Otóż, ile drużyn harcerskich działało w 1924 r. w ramach Głównego Związku Straży Pożarnych RP? Jedni mówią, że 15, drudzy że 30. Zna ktoś prawidłową odpowiedź? :) z góry dzięki, pozdrawiam :straz: